bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Czujniki zbliżeniowe indukcyjne Contrinex, Panasonic, DataLogic do określenia z dużą dokładnością położenia innych elementów metalowych w zaawansowanych układach przemysłowych. Uzupełnij układy sterowania i automatyki o nowe czujniki indukcyjne zbliżeniowe!

Czujnik indukcyjny: kiedy i dlaczego go potrzebujemy

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe spotkać można w różnego rodzaju układach występujących na gruncie automatyki przemysłowej i układów sterowania, gdzie sprawdzają się jako elementy montażowe służące kontroli położenia, ruchu i przemieszczeń mechanizmów pobocznych. Zasada ich działania jest niezwykle prosta - ilekroć w polu specjalnie do tego wyznaczonym pojawi się element metalowy, czujnik zbliżeniowy dokona założonej uprzednio jednej z dwustanowych operacji. Możliwe będzie wówczas np. sterowanie położeniem elektrozaworu czy sterownika programowalnego PLC.

Jak działa nowej generacji czujnik zbliżeniowy indukcyjny

Czujnik zbliżeniowy indukcyjny to element przystosowany do funkcjonowania w układach sterowniczych zarówno prądów stałych, jak i przemiennych, na gruncie których dokonuje on indukowania prądów wirowych w obrębie metalu ulegającego zbliżeniu do pola czułości tegoż komponentu. Zjawisko to wywiera wówczas wpływ na pole elektromagnetyczne otaczające czujnik, podczas gdy wraz ze zmniejszaniem się odległości metalu od czujnika maleje amplituda generowanego napięcia. Gdy pozycja metalu znajdzie się na wysokości punktów włączenia i wyłączenia, następuje przełączenie się pozycji wyjścia czujnika w obrębie obwodu wyjściowego. Działanie tych komponentów staje się niezawodne nawet w trudnych warunkach zewnętrznych, jako że bywają one zarówno pyłoszczelne, jak i odporne na wilgoć.

Rodzaje i obszar zastosowań współczesnego czujnika zbliżeniowego

Czujniki zbliżeniowe indukcyjne pozwalają na wygodne, bezkontaktowe wykrywanie obiektów metalowych, służąc również innym zastosowaniom. Bez względu na to czy mamy do czynienia z takimi wersjami czujników indukcyjnych, jak przyjmujące formę cylindryczną czy prostopadłościenną, zapewniającą zwiększony zasięg w porównaniu z modelami standardowego użytku lub też wykonaną w sposób odpowiedni do trudnych i wymagających warunków (np. by sprostać odporności na oleje i ciecze chłodzące, środki czyszczące czy wykonać rozszerzone zadania związane z wymogiem obrotu głowicy, a także niewielką przestrzenią roboczą), czujniki prądów DC i AC/DC świetnie sprawdzą się w środowisku przemysłowym, przemyśle spożywczym, przyrządach wymagających kontroli impulsów czy strefach zagrożonych wybuchem.

Czujniki zbliżeniowe indukcyjne prosto z Conrad

Konieczność wyposażenia układu sterowania w standardowy czujnik zbliżeniowy indukcyjny lub zaprojektowania bardziej zaawansowanego układu wymagającego jego obecności sprawi, że wizyta w Conrad z pewnością zaowocuje nabytkiem odpowiadającym założeniom projektowym. Asortyment sklepu od lat gromadzi w tej kategorii czujniki wyprodukowane przez gwarantujących niezawodność dostawców, występujące w podkategoriach związanych ze szczególnymi wymogami środowiskowymi oraz różnych widełkach cenowych.