bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Ekrany dotykowe. Przydatne wyposażenie firm

Podczas gdy prywatnie, oprócz klasycznych komputerów z monitorami, wykorzystuje się tablety i smartfony, w wielu firmach i miejscach publicznych stawia się na wydajne komputery z monitorami dotykowymi. Monitory są zintegrowane na przykład z systemami kasowymi lub są wykorzystywane przez klientów do interakcji z bankomatami. W służbie zdrowia lekarze i personel pielęgniarski wykorzystują specjalne monitory zarówno do monitorowania pacjentów, jak i w diagnostyce. 

Z kolei w wielu sektorach przemysłowych są one wykorzystywane do sterowania maszynami CNC i monitorowania procesów w czasie rzeczywistym, a także do zapewniania gwarancji jakości. W budynkach publicznych i w edukacji monitory są wykorzystywane przez dorosłych i uczniów do przekazywania informacji i dalszego kształcenia.

Klawiatury i mysz komputerowa jako urządzenia wejściowe w wielu obszarach zastosowań profesjonalnych coraz częściej okazują się źródłem błędów. Monitory z ekranami dotykowymi zastępują więc myszkę gestami, a klawiatury zewnętrzne cyfrowym wprowadzaniem danych. Ten przewodnik przedstawia najważniejsze fakty dotyczące technologii ekranów dotykowych i zagłębia się w takie aspekty jak technologia paneli i połączeń.



Jak działa monitor z ekranem dotykowym?

W przeciwieństwie do starych monitorów, ekran dotykowy nie tylko wyświetla informacje, ale także umożliwia wprowadzanie danych za pomocą poleceń wykonywanych palcem. Aby to działało, w urządzenie wbudowany jest panel dotykowy. Ekrany tubowe znały już ten tryb pracy:zintegrowany czujnik pracował ze światłem podczerwonym i dzięki temu mógł określić położenie palca. W tym celu monitor został podzielony wewnętrznie na małe pola, podobne do szachownicy. Nie można było jednak ustalić dokładnej pozycji, co w praktyce utrudniało obsługę dotykową.

Z biegiem lat jednak technologia rozwinęła się do tego, czym jest dzisiaj. W XXI wieku w świecie technologii dominują dwie formy pozyskiwania zapisu(motioncapture).

Pojemnościowe ekrany dotykowe

Większość ekranów z systemami dotykowymi korzysta z tej formy. Panele składają się z dwóch warstw, pomiędzy którymi znajduje się sieć współrzędnych elektrod. W tym celu tworzy się kolumny i wiersze, które stykają się ze sobą w wielu punktach przecięcia. Układ scalony stale mierzy, czy w punktach przecięcia następuje zmiana napięcia.

W związku z tym siatka nie reaguje na zmiany ciśnienia przy dotknięciu, ale na zmieniające się napięcie. Odpowiednio, operacja działa tylko z przewodzącym piórem wejściowym lub palcem. W sektorze prywatnym powszechnie stosowany jest powierzchniowy pojemnościowy ekran dotykowy;na tej zasadzie działają smartfony i tablety. Ekrany mogą być również wykorzystywane w sektorze biznesowym, na przykład w codziennym życiu biurowym, w urzędach i instytucjach edukacyjnych.

Rezystancyjne ekrany dotykowe

W przypadku zastosowania tego systemu, do rejestracji ruchu wystarczy bardzo małe ciśnienie. W tym celu ekran składa się z dwóch warstw przewodzących. Górna warstwa, którą się dotyka, jest zwykle wykonana z cienkiej folii poliestrowej, natomiast dolna ze szkła i znajduje się pod napięciem stałym. Nacisk na folię może być mierzony przez napięcie i pozwala na przekazanie pozycji punktu nacisku.

Układ rezystancyjny ma tę oczywistą zaletę, że nie wymaga kontaktu przewodzącego. Jest to wyłącznie kwestia nacisku. Dlatego nie ma znaczenia, czy na palec nałożona jest rękawiczka, czy używany jest rysik lub jakikolwiek inny przedmiot.

W praktyce rezystancyjne ekrany dotykowe stosowane są np. w systemach nawigacyjnych i konsolach podręcznych w użytku prywatnym, ale także w przemyśle, gdzie rękawice są często elementem standardowego ubioru pracowników. Rezystancyjne ekrany dotykowe są również standardem w sektorze opieki zdrowotnej, dzięki czemu personel medyczny i pielęgniarski może zachować standardy higieny.



Jaka technologia paneli jest stosowana?

Najpierw rzecz najważniejsza: wyświetlanie na nowoczesnym ekranie odbywa się domyślnie poprzez monitor LCD. Technologia LCD opiera się na ciekłych kryształach, które są w stanie wpływać na kierunek polaryzacji światła. Ciekłe kryształy są ułożone pionowo lub poziomo. W tym kontekście rozróżnia się panel TN (TwistetNematic Panel), panel VA (VerticalAlignment Panel) oraz panel IPS (In-PlaneSwitching).

Każdy monitor dotykowy posiada jeden z trzech typów paneli. Są one od siebie różne, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z podtypami i ich cechami. Ten przewodnik ułatwia znalezienie informacji poprzez ich porównanie.

Panel TN

Ta technologia paneli jest najtańsza i wykorzystuje ciekłe kryształy, które wraz ze wzrostem napięcia ustawiają się coraz bardziej pionowo. Podświetlenie LED ma tym mniejszą możliwość prześwitywania, im bardziej pionowe są kryształy. W związku z tym zmienia się jasność piksela, co w ogólnym obrazie umożliwia wyświetlanie. Czas reakcji paneli TN jest bardzo dobry, ale stabilność kątów widzenia pozostawia wiele do życzenia. Z dala od przedniego widoku, wyświetlanie na ekranie jest niedokładne. Dla użytkowników prywatnych technologia ta nadaje się jednak do codziennego korzystania i dlatego jest szeroko stosowana.

Panel VA

Panele te wykorzystują również napięcie do przesunięcia ciekłych kryształów w inne położenie. W tym przypadku jednak kryształy mają początkowo postać pionową i w miarę wzrostu napięcia przechylają się do poziomu. Ponieważ całkowicie przepuszczają one światło w pozycji pionowej i całkowicie blokują informacje świetlne w pozycji poziomej, wartość kontrastu jest bardzo wysoka. Ze względu na wyraźne kontrasty, branże w sektorze medycznym, jak również firmy pracujące z technologią CAD chętnie korzystają z tych paneli. Ich stabilność kątów widzenia jest też znacznie lepsza, choć spowalnia to czas reakcji.

 

Panel IPS

Kryształy znajdują się w płaszczyźnie poziomej i są ustawione równolegle do siebie. Jeśli zmienia się napięcie, obracają się. Układ ten pozwala na dużą stabilność kątów widzenia, a także bardzo dobry kontrast. Wierność kolorów jest również bardzo dobra. Panele te osiągają również dobre wyniki, gdy wzrasta temperatura otoczenia. W praktyce panel typu VA tworzy czarne plamy od około 57 stopni Celsjusza, aż do ponownego spadku temperatury. Nie należy się tego spodziewać w przypadku panelu IPS. Panel IPS jest więc najlepszym wyborem, zwłaszcza w sektorze biznesowym. Jednak koszty jego nabycia są nieco droższe.



Jakie są najważniejsze cechy dobrego monitora dotykowego?

W decyzji o zakupie rolę odgrywają również inne czynniki. Poniższa tabela zawiera nazwy i opisy najważniejszych funkcji:

Rozmiar ekranu Od małych modeli oszczędzających miejsce po duże przekątne ekranu
Regulacja wysokości Większy komfort w miejscu pracy
Rozdzielczość Najlepiej w rozdzielczości Full HD, odpowiadającej 1920 x 1080 pikseli
Kontrast Wyrażony w proporcjach, na przykład 8 000 000:1
Single-Touch Proste wprowadzanie poleceń za pomocą jednego palca
Multi-Touch Bardziej złożona obsługa za pomocą nawet wszystkich palców


Dostępne interfejsy ekranu

Kolejnym ważnym aspektem są złącza monitora. Najważniejszych jest sześć typów:

  • HDMI – standardowy i odpowiedni dla rozdzielczości HD-ready.

  • VGA – przestarzały interfejs dla sygnałów analogowych bez wyjątku.

  • DVI – umożliwia przesyłanie danych cyfrowych i analogowych.

  • USB – interfejs dla zewnętrznych dysków twardych, tabletów i smartfonów.

  • Micro-USB/MHL – nowy standard dla urządzeń z gniazdem micro-USB.

  • DisplayPort – najnowszy standard połączeń, który umożliwia również uzyskanie rozdzielczości 7K.



Przejście na nowe oznakowanie zużycia energii w UE

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem od 01 marca 2021 roku zmieni się oznakowanie zużycia energii przez niektóre grupy produktów. Wyjaśniamy różnice w etykietach energetycznych i pokazujemy, dlaczego nowe urządzenia nagle otrzymują pozornie gorszą klasę efektywności.



FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące ekranów dotykowych

W jaki sposób czyścić monitor?

Ponieważ nowoczesne komputery i monitory są drogie w zakupie, należy o nie dbać za pomocą odpowiednich środków pielęgnujących. Czyszczenie monitora z ekranem dotykowym jest bardzo proste. Wystarczy użyć suchej ściereczki z mikrofibry. W przypadku bardziej uporczywych plam można użyć wilgotnej ściereczki. W żadnym wypadku nie należy stosować silnych środków czyszczących. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia powierzchni i monitor dotykowy przestanie działać prawidłowo.

Czy istnieje monitor z ekranem dotykowym dla Windows XP?

Już w czasach Windows XP rozważano możliwość obsługi za pomocą ekranów dotykowych. Na przykład automaty biletowe działały z tym systemem operacyjnym. Ponieważ dziś Windows XP nie jest używany ani w sektorze prywatnym, ani w biznesowym, nie znajdziesz odpowiadających mu modeli.

 

Czy możliwa jest obsługa monitora z ekranem dotykowym na komputerze z Windows 7?

Dla systemu Windows 7 były różne możliwości konfiguracji z monitorem dotykowym. Ponieważ jednak w styczniu 2020 roku zaprzestano wspierania zabezpieczeń, żadna firma nie powinna już polegać na Windows 7.