bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

    

Wiedza na temat generatorów wiatru

  • Co to jest generator wiatru?

  • Co dzieje się z wytwarzaną energią elektryczną?

  • Ważne parametry techniczne

  • Który generator wiatrowy do czego?

  • Nasza praktyczna wskazówka

  • Ważne wskazówki dotyczące instalacji i użytkowania turbin wiatrowych

Co to jest generator wiatru?

Generator wiatru jest częścią składową instalacji wiatrowej. W tym generatorze generowany jest prąd. W tym celu poziomy ruch powietrza jest wykorzystywany do poruszania łopatek wirnika śmigła. Na osi obrotu znajduje się prawdziwy generator, który przekształca ruch obrotowy w prąd elektryczny.

Aby stale czerpać korzyści z optymalnego przepływu powietrza, turbiny wiatrowe są montowane na wysokiej jakości łożyskach i wyposażone w turbinę wiatrową, dzięki czemu wiatr zawsze uderza jak najbardziej równolegle do osi obrotu. Jest to porównywalne z instalacją wodną, dlatego też mówi się o turbinach wiatrowych.

Aby wykorzystać wiatr, w miarę możliwości bez zakłóceń, spowodowanych przez budynki, drzewa lub badania terenowe, należy zamontować wirnik na pionowym maszcie lub dachach budynków. W ten sposób maksimum dostępnego wiatru można przekształcić w obrót rzeczywistego generatora wiatrowego, co zwiększa wydajność systemu. Wskazówki dotyczące odpowiednich i możliwych do unikania miejsc instalacji można znaleźć z reguły w informacji producenta, które towarzyszą prądowi prędkości wiatru.

Kolejne cechy generatora wiatru to liczba i wielkość wirników. Należy znaleźć optymalną równowagę między możliwą prędkością, nakładem technicznym i wydajnością a ceną. Logiczne minimum to dwie łopatki wirnika. Obecnie stosowane są również pionowe generatory wiatrowe. Są one niezależne od kierunku wiatru, ale są dla nich mniej skuteczne.

Ponadto urządzenie posiada podporządkowaną elektronikę, która reguluje magazynowanie prądu i zasilanie sieciowe oraz współpracuje z konsumentami.

Co dzieje się z wytwarzaną energią elektryczną?

Na wyjściu generatora dostępne jest - jak w przypadku instalacji solarnej - napięcie stałe (DC). Ponieważ dostępność energii elektrycznej zależy od warunków meteorologicznych, należy magazynować energię przekształconą na zmianę. Do tego celu służą akumulatory pamięci, z których urządzenia są zasilane w czasach wiatru. Zarządzanie między ładowaniem i pobieraniem energii jest regulatorem ładowania.

Ponieważ wiatr nie jest stały i przewidywalny, elektrownie wiatrowe są czasami wykorzystywane w połączeniu z elektrowniami solarnymi. Źródło energii „naturalny” może być wykorzystywane w sposób bardziej hybrydowy i efektywny. Hybrydowe regulatory ładowania zapewniają, że urządzenia są podłączone do systemu, aby zapewnić bezpieczniejsze zasilanie sieciowe. Zapewnia to wyższą wydajność energii odnawialnej.

W porównaniu z instalacjami, które wykorzystują tylko medium, hybrydowe systemy solarne wykorzystujące energię słoneczną umożliwiają bardziej opłacalne wytwarzanie energii elektrycznej.

W przypadku hybrydowych regulatorów ładowania w większości przypadków możliwe jest ustawienie zmiennego napięcia przyłącza ładowania, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z akumulatorów pamięci z różnymi technologiami.

Ważne parametry techniczne

Do użytku prywatnego można przewidzieć instalację o małej mocy wiatru lub generator wiatru, który zapewnia moc maksymalną do 1,5 kW (kW) przy napięciu do 48 V. Podanie mocy znamionowej w kilowatach w danych technicznych turbiny wiatrowej zawsze odnosi się do zdefiniowanej prędkości wiatru.

Na przykład, wiatraczek zapewnia moc 600 w (0,6 kW) przy prędkości wiatru 10 metrów na sekundę (36 km/h). Energia elektryczna jest dostarczana dla prędkości wiatru wynoszącej od 2 do 3 metrów na sekundę.

Ze względu na konstrukcję turbiny wiatrowe mogą być wykorzystywane do określonej maksymalnej prędkości wiatru. Wynika to z siły odśrodkowej łopatki wirnika, stabilności konstrukcji montażowej i rosnącego napięcia na wyjściu turbiny wiatrowej wraz z prędkością obrotową.

Generatory wiatrowe są zwykle bezpieczne do siły wiatru 12, co was oznacza około 33 metrów na sekundę lub 120 kilometrów na godzinę, a nawet do 50 metrów na sekundę (180 km na godzinę). Dla bezpieczeństwa plus zainstalowane są elektromagnetyczne i aerodynamiczne urządzenia hamujące, które ograniczają wzrost prędkości turbiny wiatrowej powyżej maksymalnego dopuszczalnego poziomu.

Niektóre nowoczesne modele wiatraczkowe są wyposażone w interfejsy WLAN, które umożliwiają instalację, sterowanie i kontrolę całego systemu za pomocą smartfona lub komputera, a tym samym wygodnie z daleka.

Który generator wiatrowy do czego?

Zasadniczo każde miejsce, które nie jest podłączone do publicznej sieci energetycznej, kwalifikuje się do korzystania z generatorów wiatru. W szczególności miejsca, w których instalacja połączenia sieciowego pociągnęłaby za sobą nieproporcjonalnie duże obciążenia, są przeznaczone dla generatorów wiatru.

Zastosowanie systemów hybrydowych łączących fotowoltaikę i energię wiatru zwiększyło zakres możliwych zastosowań: zdalne stacje pomiarowe, autonomiczne systemy kontroli ruchu, w połączeniu z systemami alarmowymi na autostradach i autostradach, rozwiązania oświetleniowe dla billboardów, domów wakacyjnych, a nawet stacja ładowania samochodów elektrycznych. Poza tym generatory wiatrowe mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie mobilne urządzenia nie umożliwiają podłączenia do sieci niskiego napięcia, na przykład na łodziach lub w przyczepach kempingowych. W ogrodzie mała turbina wiatrowa może dostarczyć energię potrzebną do zasilania pompy do stawu lub oświetlenia szklarni. Nie należy zapominać o projektach pomocy rozwojowej w regionach oddalonych.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu generatora wiatru, którego napięcie wyjściowe jest skorelowane z napięciem pokładowym odbiornika, czyli 12 lub 24 V DC. Jeśli chcesz korzystać z prądu zmiennego 230 V (AC), należy umieścić go na instalacji z wbudowanym przetwornikiem.

Nasza praktyczna wskazówka

Przed zakupem stacjonarnego wiatraczka sprawdzić regionalne warunki wiatrowe. Zalecane jest przeprowadzenie pomiaru wiatru w planowanej lokalizacji przez okres co najmniej trzech miesięcy, aby ocenić, czy dana instalacja jest użyteczna. Pomiar wstępny pozwala również na wykrycie głównego kierunku wiatru, z którego system powinien przepływać swobodnie. Niemiecka służba pogodowa regularnie publikuje dane dotyczące wiatru dla użytkowników turbin wiatrowych, które są generowane z wielu miejsc pomiaru wiatru w całych Niemczech. Dzięki temu możesz dokładniej ocenić, czy cena zakupu wiatraczka jest wyższa.

   

Ważne wskazówki dotyczące instalacji i użytkowania turbin wiatrowych

Przed zainstalowaniem turbin wiatrowych zapoznaj się z przepisami prawa budowlanego obowiązującymi w danym stanie. Ponadto inne przepisy mogą mieć zastosowanie, na przykład ustawa o ochronie przyrody czy przepisy dotyczące ochrony zabytków. Większość niemieckich krajów związkowych zezwala na budowę turbin wiatrowych na wysokości do 10 metrów bez pozwolenia administracyjnego.

Generator wiatru jest narażony na wysokie obciążenia mechaniczne przy rosnącej prędkości wiatru. Może to iść w parze z niezaniedbywanym hałasem, was należy uwzględnić przy wyborze lokalizacji.

Obracający się wirnik niesie ze sobą znaczne ryzyko obrażeń. Przy wysokich prędkościach obrotowych wirnik może być przezroczysty, dzięki czemu jego widoczność jest ograniczona. Możesz zranić się na ostrych krawędziach łopat wirnika nawet przy niskich prędkościach. W związku z tym, w przypadku wykonywania prac konserwacyjnych, wirnik musi zostać mechanicznie lub elektrycznie zablokowany za pomocą odpowiednich środków.

Każda turbina wiatrowa powinna być uziemiona przez maszt na fundamencie wieży. Przekrój przewodu generatora do regulatora ładowania powinien być ponadto szeroki.

Regularnie sprawdzaj łopaty wirnika pod kątem wycięć, otworów i zabrudzeń, a także prawidłowego osadzenia i kompletności śrub mocujących. Nieprawidłowości powodują niewyważenie, które zagraża nie tylko prądnicy, ale również maszcie. Zaleca się wymianę łopatek wirnika po około pięciu latach pracy.