bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Informacje na temat kabli taśmowych

W odróżnieniu od konwencjonalnych kabli, poszczególne druty kabli taśmowych są ułożone płasko obok siebie, a nie w formie rurki. Pozwala to na zastosowanie kabli wielożyłowych, które nadal nie zajmują dużo miejsca i są łatwe do podłączenia. Są one stosowane głównie w komputerach. 

  • Budowa i funkcja płaskich kabli taśmowych
  • Zastosowanie kabli taśmowych
  • Co nale ży uwzględnić przy zakupie?
  • Wniosek:
 

Budowa i funkcja płaskich kabli taśmowych

 

Płaski kabel taśmowy

Kable taśmowe to zawsze kable wielożyłowe. Charakterystyczny kształt wynika z faktu, że poszczególne żyły kabla są ułożone płasko obok siebie . Dzięki temu płaskie kable mają kształt taśmy lub pasa W przypadku tradycyjnych kabli żyły są ułożone w kształcie okrągłego lub w kształcie czerwonawo i opasane przez izolację w całym obwodzie.

Układ równoległy ma zarówno zalety, jak i wady.

Szczególnie w przypadku wielu pojedynczych żył opłaca się wykorzystanie płaskich kabli taśmowych. Na obu końcach kabla poszczególne żyły kończą się w tej samej kolejności . Ułatwia to identyfikację i właściwy kontakt. Można je również łatwiej podłączyć, ponieważ wszystkie żyły są rozmieszczone obok siebie.

Dlatego też istnieje duży wybór złączy wielostykowych do kabli płaskich taśmowych. Są one po prostu nasunięte na końcówkę kabla. W ten sposób można je podłączyć do odpowiednich gniazd, które znajdują się na płytkach drukowanych.

Gniazda są często łączone za pomocą technologii przesunięć izolacji, znanej również jako IDC. W tym celu płaski kabel jest przeciągany przez wtyczkę. Jest on następnie dociskany do kabla za pomocą specjalnego imadła. Za pomocą tej metody można dowolnie przymocować wtyczki nie tylko na końcu kabla, ale również na środku kabla.

Dzięki płaskiej konstrukcji mogą być one łatwo prowadzone przez szczeliny lub wzdłuż krawędzi. Jednak brak dodatkowej warstwy izolacyjnej czyni je bardziej wrażliwymi. Z tego powodu kable powinny być wygięte tylko pod kątem prostym do kierunku prowadzenia . To również czyni je bardziej podatnymi na wpływy środowiska i sprawia, że nie nadają się do użytku na zewnątrz.

 

Zastosowanie kabli taśmowych
 

Płaski kabel taśmowy

Ze względu na swoje właściwości, kable płaskie nadają się szczególnie do zastosowań, które wymagają dużej liczy żył i łatwości łączenia, a ich wytrzymałość nie ma dużego znaczenia. Kable te można spotkać w ochronnych obudowach komputerów.

Szczególnie w transmisji danych potrzebne są liczne przewody sygnałowe, dlatego stosowane są płaskie kable taśmowe. Złącze męskie D-Sub, takie jak RS-232 lub złącze VGA można łatwo podłączyć. Również listwy VG lub gniazda PCI nadają się do podłączenia kabli płaskich. Te typy złączy nadają się szczególnie do kabli płaskich ze względu na ich szeroki kształt. Zapewnia to na szybkie przesyłanie dużych ilości danych.

Ponadto są one używane do łączenia komponentów w komputerach. Zaliczają się do nich szczególnie wewnętrzne urządzenia peryferyjne, takie jak dyski twarde i napędy, które w ten sposób są podłączane do płyty głównej. Dzięki płaskiej budowie zajmują niewiele miejsca przy optymalnym rozmieszczeniu.

Szczególnie płaskie kable stosowane są również w urządzeniach przenośnych, takich jak notebooki i tablety, do podłączania wyświetlaczy lub urządzeń pamięci masowej. Te "elastyczne kable płaskie", w skrócie FFC, są małymi wariantami kabli płaskich. Są one zoptymalizowane tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca.

 

 Dużą wadą układu równoległego jest znacznie mniejsza elastyczność. Kable można bezpiecznie zginać tylko na jednej osi. W pozostałych dwóch kierunkach są one jednak bardzo sztywne i szybko się łamią. Utrudnia to instalację, zwłaszcza jeśli kabel musi być prowadzony w sposób okrężny. Staje się to również problemem w przypadku większych odległości.

W tym przypadku warto zastosować konwencjonalne kable, aby uniknąć ewentualnego złamania kabla. Ponadto, ułożony płaski kabel może uniemożliwić przepływ powietrza i dostęp do pozostałych elementów, jeśli trzeba go nawinąć. Elastyczność jest jednak wystarczająca do bezpośredniego podłączenia dwóch gniazd, np. w obudowie komputera lub serwera.

 

Co należy uwzględnić przy zakupie?
 

Płaski kabel taśmowy

Kable płaski są dostępne w różnych konfiguracjach. Wszystkie informacje można znaleźć na odpowiedniej stronie produktu w zakładce "Dane techniczne". Poniżej dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę i jak znaleźć najlepszy kabel do swojego zastosowania.

Ważne jest ilość żył kabla i ich odległość od siebie. Jest ona podawana jako wymiar siatki i wskazuje, jak daleko od siebie oddalone są pojedyncze żyły. Jest to ważne, gdy trzeba znaleźć odpowiedni wtyk do kabla. Popularne wymiary to 0,5 mm, 1 mm i 1,27 mm.

Przekrój poprzeczny i napięcie znamionowe wskazują maksymalne napięcie i natężenie prądu, który może przepływać przez poszczególne przewody. Wartości te nie mogą być przekroczone, w przeciwnym razie przewód płaski nagrzeje się i istnieje ryzyko pożaru.

Aby uniknąć identyfikacji i ewentualnych błędów z powodu dużej liczby żył, kable posiadają zawsze oznaczenie kolorami. Począwszy od pojedynczej czerwonej żyły, oznaczone jako „żyła 1”, a skończywszy na kablach, które mają pełny tęczowy wzór z dziesięcioma różnymi kolorami, które się powtarzają.

W zależności od marki kable są dostępne na metry lub w prefabrykowanych wymiarach.

Dostępne są również ekranowane kable taśmowe, które podnoszą jakość transmisji i pozwalają uniknąć zakłóceń, szczególnie przy analogowej transmisji danych.

Jeśli nie jesteś pewien jaki kabel wybrać lub masz inne pytania, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta. Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego produktu.

 

Wniosek:

Kable płaskie nadają się do połączeń wielopinowych, takich jak transmisja danych w obszarach chronionych. Tutaj odznaczają się prostotą połączeń oraz zajmują niewiele miejsca. Dlatego są one szczególnie przydatne jako przewody sygnałowe w technologii sieciowej i komputerowej oraz do transmisji danych pomiędzy dwoma urządzeniami.