bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Kamery cofania: dobra widoczność do tyłu podczas parkowania i manewrowania

Parkowanie w ciasnych zatokach parkingowych i precyzyjne manewrowanie wymaga od kierowcy sporych umiejętności. Łatwo jest przeoczyć przeszkodę. Cofanie vanem, pojazdem budowlanym lub przyczepą kempingową może być trudne nawet dla doświadczonych kierowców. Dzięki kamerze cofania jest to łatwiejsze. Szerokokątna kamera ułatwia widoczność do tyłu w samochodach osobowych, kombi, vanach, kamperach, przyczepach kempingowych, przyczepach, ciężarówkach, pojazdach terenowych i autobusach oraz zapewnia większe bezpieczeństwo na drodze.

Funkcja akustycznego wspomagania parkowania oraz obraz wideo z kamery umieszczonej z tyłu pojazdu informują o tym, czy za pojazdem lub wokół niego znajdują się przeszkody. Oznacza to większą wygodę i lepszą orientację dla kierowcy. Manewry parkowania z centymetrową precyzją są więc łatwe do wykonania.

Kolorowe linie prowadzące wyświetlane na ekranie pomagają oszacować odległość od przeszkód. Dzięki liniom prowadzącym manewrowanie jest łatwe, nawet w trudnych sytuacjach. System wideo ułatwia cofanie, chroni pieszych i pomaga uniknąć kosztownych uszkodzeń pojazdu. Prowadzisz bardziej zrelaksowany, bez martwych punktów i zmniejszasz ryzyko wypadków.

W pojazdach służbowych handlowców i techników załadowanych narzędziami i materiałami, kamera jest często jedynym sposobem na obserwowanie scenerii za samochodem, poza lusterkami wewnętrznymi i zewnętrznymi..

Wiele nowych pojazdów jest standardowo lub opcjonalnie wyposażonych w system kamer cofania. Praktyczny asystent cofania może być łatwo i niedrogo zamontowany w pojazdach bez kamery oraz w samochodach używanych. Kamery cofania o dobrym stosunku ceny do jakości mogą być stosowane w samochodach osobowych, pojazdach użytkowych, pojazdach ratunkowych i ciężarówkach.

Jak działa kamera cofania?

Samochodowe kamery cofania do modernizacji działają w podobny sposób jak fabryczne systemy kamer. Jedna lub więcej umieszczonych z tyłu pojazdu rejestruje otoczenie i przesyła ruchomy obraz za pośrednictwem kabla lub bezprzewodowo do monitora, który kierowca może wygodnie oglądać i wykorzystywać jako pomoc w orientacji. Obraz pojawia się na wyświetlaczu, podobnie jak w lusterku wstecznym.

Kamery do modernizacji są zwykle dostarczane z własnym ekranem i często oferowane jako zestaw, składający się z kamery i wyświetlacza. Większość zawiera wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia użytkowania. Osobno dostępne kablowe kamery cofania są podłączane do odtwarzacza DVD w samochodzie lub istniejącego monitora, w zależności od modelu. 

Jakie są różnice między kamerami cofania?

Najważniejszym kryterium różnicującym kamery cofania jest transmisja danych z kamery do wyświetlacza. Do wyboru są modele z kablem przyłączeniowym lub bez niego.

Przewodowe kamery cofania

W przypadku przewodowego systemu cofania sygnały wideo z jednej lub kilku kamer są przesyłane do wyświetlacza za pośrednictwem zainstalowanego na stałe kabla. Ze względu na połączenie kablowe, modele te są pozbawione zakłóceń w porównaniu do wersji bezprzewodowych. Kabel jest ukryty i poprowadzony od tyłu przez wnętrze pojazdu do przedniej części deski rozdzielczej. Ze względu na kabel, instalacja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku bezprzewodowej kamery cofania.

Bezprzewodowe kamery cofania na smartfony

Niektóre modele kamer bezprzewodowych wykorzystują wyświetlacz sparowanego smartfona do wyświetlania obrazu. Urządzenia te nie wymagają dodatkowego ekranu, co upraszcza instalację i oszczędza miejsce w kokpicie. Wymagają one od kierowcy posiadania telefonu komórkowego gotowego do użycia w momencie rozpoczęcia jazdy. Niezbędny jest uchwyt samochodowy na smartfon, który mocuje go w miejscu dobrze widocznym dla kierującego. Kamery cofania na smartfony są nieco mniej przydatne w pojazdach służbowych z często zmieniającymi się kierowcami.

Bezprzewodowe kamery cofania

Bezprzewodowe kamery cofania przesyłają sygnał do wyświetlacza. Bezprzewodowe systemy kamer cofania nie wymagają prowadzenia kabli sygnałowych przez pojazd.  Modele bezprzewodowe są zatem odpowiednie również jako urządzenia wspomagające parkowanie przyczep. Dla zapewnienia bezpiecznej transmisji danych, w zależności od modelu, wykorzystywana jest analogowa transmisja radiowa lub cyfrowa transmisja radiowa przez WLAN lub Bluetooth. Ze względów technicznych zasięg kamer WLAN jest większy niż modeli z Bluetooth.

W zależności od modelu, nadajnik radiowy jest zintegrowany z obudową kamery w celu zaoszczędzenia miejsca lub znajduje się w dodatkowej skrzynce nadajnika. Kamery cofania ze zintegrowanym modułem radiowym mają przewagę pod względem łatwości instalacji. Ich montaż w pojeździe jest bardzo prosty, ale mogą być nieco bardziej podatne na zakłócenia.

Kamery cofania dostosowane do pojazdów

Kamery cofania dla konkretnych pojazdów są dostosowane do typów samochodów określonych w opisie produktu. Nadają się do doposażenia fabrycznego systemu nawigacji i nie wymagają dodatkowego monitora.

Kamery cofania dla urządzenia nawigacyjnego

Kamery kompatybilne z nawigacją mogą w razie potrzeby wyświetlać obraz na ekranie konsoli nawigacyjnej. Opis produktu wskazuje, które modele są obsługiwane.

Jakie funkcje są ważne w przypadku kamer cofania?

Poniższe punkty pomogą Ci wybrać system kamer cofania, który spełni Twoje oczekiwania:

Perspektywa

Im szerszy kąt widzenia kamery, tym więcej informacji kierowca otrzymuje na monitorze. Należy zwrócić uwagę na poziomy i pionowy kąt widzenia podany w opisie produktu.

Szeroki kąt widzenia z autentycznym i minimalnie zniekształconym odwzorowaniem otoczenia ułatwia orientację. Pozycja i odległość osób i obiektów zależy głównie od obiektywu kamery i regulacji obrazu na żywo przez system. Kamery cofania wykorzystują obiektyw szerokokątny ze specjalnymi soczewkami, aby uchwycić jak najwięcej otoczenia. Obraz i odległości na monitorze nieznacznie odbiegają od rzeczywistego stanu i dystansu na rzecz większego zasięgu wykrywania.

Automatyczna aktywacja obrazu

Obsługa kamery cofania powinna być jak najbardziej intuicyjna, zwłaszcza gdy z jednego pojazdu korzysta kilku kierowców. Korzystne są kamery cofania, które włączają się automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. Jest to możliwe dzięki systemom podłączanym do światła cofania jako źródła zasilania. Po włączeniu biegu wstecznego aktywowany jest system wspomagania parkowania, a obraz wideo z kamery cofania jest automatycznie wyświetlany na wyświetlaczu. 

Jeśli kamera jest podłączona do stałego źródła zasilania, można aktywować i dezaktywować widok z tyłu za pomocą przycisku na wyświetlaczu lub w aplikacji kamery.

Monitor

W przypadku monitorów ważny jest rozmiar i dobra jakość obrazu. Najmniejsze modele wyświetlają obraz wideo na przekątnej 3 cali, podczas gdy większe posiadają wyświetlacze o przekątnej nawet 9 cali i więcej. Im większy monitor LCD i im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów można zobaczyć i tym łatwiej jest oszacować odległości. Należy również wziąć pod uwagę przestrzeń wymaganą dla danego rozmiaru wyświetlacza w kokpicie.

Urządzenia wyposażone w funkcję automatycznego przyciemniania automatycznie ściemniają obraz na monitorze o zmierzchu i w nocy, aby nie oślepiać kierowcy. Niektóre monitory mają dodatkowe wejścia wideo.

Ogrzewanie

Kamery cofania do montażu zewnętrznego na pojeździe są zazwyczaj odporne na warunki atmosferyczne i niewrażliwe na wilgoć oraz zimno. Wodoodporne kamery z wbudowanym ogrzewaniem zapewniają lepszą widoczność nawet w mroźnych warunkach. Najlepiej wyposażone modele są nie tylko wodoodporne, ale także posiadają funkcję ogrzewania, która rozmraża lód i śnieg.

Mikrofon

W przypadku manewrowania przez kilka osób, niektóre modele mają zintegrowany mikrofon w kamerze, aby pomóc im komunikować się z kierowcą.

Widoczność w nocy

Światła LED automatycznie włączające się w ciemności zapewniają dobrą widoczność w nocy. Oświetlenie LED oświetla obszar za pojazdem w warunkach nocnych..

Możliwość podłączenia wielu kamer

Systemy cofania mogą współpracować w razie potrzeby z kilkoma kamerami. W zależności od wersji, do monitora można podłączyć do czterech kamer wideo za pośrednictwem kabla lub radia. Dodatkowe minikamery poprawiają widoczność z tyłu i z boku dużych pojazdów, ciężarówek i kamperów. Mogą one być również przydatne z przodu pojazdu. Podczas jazdy z przyczepą jedną kamerę można podłączyć z tyłu pojazdu holowniczego, a drugą do przyczepy.

Czy kamery cofania są bezpieczne?

Wideosystemy cofania znacząco przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drodze, ponieważ zwiększają widoczność podczas parkowania, skręcania i manewrowania. Stanowią dodatkową pomoc i wspierają kierowcę w wypełnianiu jego obowiązków jako użytkownika drogi. Wyświetlacz pokazuje, co dzieje się za pojazdem. Firmy mogą powierzyć niemal każdemu pracownikowi samochód służbowy lub furgonetkę wyposażoną w kamerę cofania. Dzięki obrazowi wideo na żywo parkowanie jest możliwe nawet bez osoby towarzyszącej.

Obraz z kamery pomaga rozpoznać odległość do najbliższego obiektu oraz wszelkie osoby lub zwierzęta w obszarze jazdy. W razie potrzeby wystarczy dostosować jasność i kontrast widoku. Zasięg kamery cofania zależy od pojazdu i warunków drogowych. Zmrok, krople deszczu, bezpośrednie światło słoneczne, brud, śnieg, lód i zbocza mogą wpływać na obraz z kamery, ale można je z łatwością zniwelować.

Podczas ustawiania nie należy patrzeć wyłącznie na monitor. Powinien on być zawsze używany razem z lusterkami zewnętrznymi, lusterkiem wstecznym i kontrolą wzrokową poprzez patrzenie bezpośrednio przez przednią szybę.

Jak montuje się kamerę cofania?

Bezprzewodowe kamery cofania i modele z kablem charakteryzują się prostą instalacją. W zależności od typu pojazdu, system jest instalowany za pomocą śrub, magnesów, klipsów lub uchwytów tablicy rejestracyjnej zgodnie z dostarczonymi instrukcjami. Zazwyczaj kamera cofania pobiera energię z układu zasilania świateł cofania.

Zaleca się, aby miejsce montażu było chronione, dzięki czemu obiektyw nie będzie tak łatwo zanieczyszczany przez brud, deszcz i śnieg podczas jazdy. Niektórzy producenci sugerują użycie kamery zamiast oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Kamera przejmuje wówczas również funkcję dotychczasowego oświetlenia. Skutecznym rozwiązaniem okazało się również zamontowanie kamery pod uchwytem bagażnika oraz nad lub pod uchwytem tablicy rejestracyjnej..

Pozycja kamery przechylonej nieco w dół w kierunku drogi poprawia orientację. Obraz z czujnika pokazuje część zderzaka. Służy on jako punkt odniesienia do lepszego oszacowania odległości do sąsiednich pojazdów, ścian lub muru garażu.

Wskazówka: Używaj kamery tymczasowo przed ostateczną instalacją. Możesz wykorzystać zdjęcia testowe, aby wypróbować sekcję obrazu w różnych pozycjach kamery.

Jakie są zalety kamery z funkcją nagrywania?

Kamery cofania z funkcją nagrywania wideo są w stanie nie tylko przesyłać obraz na żywo z obszaru za samochodem do wyświetlacza kierowcy, ale także nagrywać obraz na żywo podczas cofania. Jako nośnik pamięci można wykorzystać kartę SD, kartę microSD lub pamięć USB. W przeciwieństwie do kamery samochodowej, nagrania nie są zazwyczaj automatycznie usuwane. Zebrane nagrania wideo mogą być analizowane i wykorzystywane przez firmę jako dowód sprawstwa w przypadku np. zarysowania pojazdu. W zależności od modelu, nagrania odtwarzane są na wyświetlaczu w samochodzie lub na komputerze.