bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Kamery samochodowe » Miej pod ręką dowody w razie wypadku drogowego

W coraz większej liczbie samochodów można je zobaczyć: kamery samochodowe mają na celu rejestrowanie punktu widzenia własnego pojazdu podczas wypadku. Jeśli dojdzie do sporów sądowych, nagrania mogą być wykorzystane jako obiektywny dowód.

Czy jednak nagrania z kamer samochodowych są prawnie dopuszczalne? Co należy wiedzieć o tych urządzeniach przed ich użyciem i którą kamerę samochodową warto wybrać? Nasz przewodnik jest poświęcony tym i innym pytaniom.



Co to jest kamera samochodowa?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tym tematem, możesz się zastanawiać: czym jest kamera samochodowa?

Krótko mówiąc, jest to kamera wideo, która rejestruje to, co dzieje się przez przednią szybę podczas jazdy.

Urządzenia te zazwyczaj współpracują z szerokokątnym obiektywem, aby uchwycić wszystko, co się dzieje, w najlepszy możliwy wizualnie sposób. Dzięki temu rejestrowany jest możliwie najszerszy obszar drogi.

Zastosowanie kamer samochodowych jest jasne: dokumentują one bieżący ruch drogowy i mogą być wykorzystane jako dowód w razie wypadku. Nagrywanie odbywa się zazwyczaj na karcie SD lub microSD i zgodnie ze standardem H.264.

Jest to standard kompresji wideo, ponieważ współpracuje z nim wiele urządzeń końcowych. Należą do nich smartfony i tablety, a także notebooki i komputery.

Warto wiedzieć: jeśli wybierzesz kartę microSD o pojemności 32 gigabajtów, możesz nagrać aż do ośmiu godzin materiału wideo.



Jaka jest sytuacja prawna z rejestratorami samochodowymi?

W przeciwieństwie do konwencjonalnej kamery, kamerka samochodowa tworzy nagrania w pętli. Starsze nagrania są stale zastępowane nowymi. Procedura ta ma uzasadnienie prawne.

Powodem dawnego zakazu, a także kontrowersyjnego korzystania z kamer samochodowych nawet dzisiaj, jest naruszenie prywatności innej osoby.

Niedozwolone jest filmowanie innych osób bez ich wiedzy, a tym samym bez ich zgody. Kamera samochodowa nigdy nie powinna zatem przechowywać niekończących się nagrań w trybie ciągłym, ale raczej konkretne zdjęcia i klipy wideo w sytuacjach awaryjnych.

Z tego powodu prawo przewiduje funkcję pętli. Jeśli nie ma powodu, aby zapisać wideo, stare nagranie musi zostać zastąpione nowym w odpowiednim czasie.



Które kryteria zakupu kamerki samochodowej są kluczowe?

Podstawowy tryb działania jest porównywalny ze zwykłym aparatem cyfrowym lub smartfonem. Jednakże, ponieważ zdjęcia są wykonywane z pojazdu i są przeznaczone do celów związanych z bezpieczeństwem, istnieją specjalne funkcje, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kamery:

Rozdzielczość

Prosta kamera samochodowa ma rozdzielczość zaledwie 848 x 480 pikseli. Ponieważ wartość dowodowa zależy od jakości obrazu, zalecane są modele, które zapewniają co najmniej 1920 x 1080 pikseli, a zatem jakość HD. Bardzo dobre kamery oferują nawet rozdzielczość obrazu 2560 x 1440 pikseli.


Kąt widzenia

Rozmiar pola widzenia kamery odgrywa ogromną rolę w rejestrowaniu tego, co dzieje się na drodze. Dolna granica to 114 stopni. Większe zakresy są oczywiście lepsze. Obiektyw szerokokątny 140 stopni jest uważany za dobry standard, podczas gdy profesjonalne kamery oferują również kąt widzenia 180 stopni.


Zasilanie

Aby móc nagrywać filmy, urządzenie musi być w stanie pobierać energię. Zasilanie jest dostarczane za pośrednictwem zapalniczki samochodowej. W tym celu wykorzystywany jest port USB, który służy do stałego podłączenia kamery do gniazda zapalniczki podczas jazdy. Wbudowany akumulator ma funkcję kontynuowania wykonywania ujęć przez pewien czas po wyłączeniu silnika. W razie wypadku silnik jest zwykle wyłączany, więc kamera samochodowa jest w takiej sytuacji zależna od akumulatora.


Kamera samochodowa: jak długo wytrzymuje bateria?

Zintegrowane akumulatory zwykle zapewniają zasilanie przez 30 do 60 minut.


Wyświetlacz

Choć filmy zapisane na nośniku pamięci można przeglądać po przeniesieniu ich na inne urządzenia, bardziej praktyczne jest obejrzenie ważnych nagrań bezpośrednio po wypadku. Dlatego popularne są modele z własnym wyświetlaczem, najlepiej nawet z kolorowym ekranem o wysokiej rozdzielczości.


Podwójna kamera

Aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo na drodze, zaleca się stosowanie kamer samochodowych składających się z dwóch modułów rejestrujących. Zamiast nagrywać tylko to, co dzieje się na drodze przez przednią szybę, podwójne kamery mogą wykorzystywać drugi moduł do filmowania tego, co dzieje się z tyłu pojazdu.


G-sensor

Ponieważ nagrywanie w pętli jest normą, użytkownicy słusznie zadają sobie pytania: Kiedy kamera samochodowa nagrywa? Kiedy sekwencja jest trwale zachowywana? G-sensor dostarcza odpowiedzi na to pytanie. Jest to czujnik przyspieszenia, który wykrywa siły G, a tym samym rejestruje wyjątkowo silne hamowanie. Powoduje to, że urządzenie zabezpiecza bieżące nagranie przed utratą zapisu.


Interfejsy

Oprócz gniazda na karty pamięci, wiele modeli posiada porty USB do ładowania. Często dostępny jest również interfejs Wi-Fi umożliwiający przesyłanie danych do aplikacji na smartfony. Zmienia to smartfon lub tablet w odbiornik strumieniowy.


Odbiornik GPS

Kamery samochodowe z odbiornikiem GPS wykorzystują Global Positioning System (GPS) do dokumentowania przebytej odległości i prędkości pojazdu. Położenie jest wyświetlane na nagraniu wraz z prędkością i czasem. Rejestrowanie tych danych może zapewnić większą przejrzystość podczas rekonstrukcji przebiegu wypadku.


Sterowanie głosowe

Dla większej wygody dostępne są kamery samochodowe ze sterowaniem głosowym. Użytkownicy mogą więc wydawać polecenia głosowe podczas jazdy i na przykład zrobić zdjęcie lub nagrać film.



Jak podłączana jest kamera samochodowa?

Przed użyciem pojawia się pytanie: gdzie jest zainstalowana kamera samochodowa?

Z reguły wykorzystuje się przednią szybę lub deskę rozdzielczą. W rzadszych przypadkach mocuje się ją do lusterka wstecznego.

Dwie najpopularniejsze metody montażu to mocowanie na przyssawkę lub uchwyt samoprzylepny. Podkładki samoprzylepne są mocniejsze, podczas gdy podciśnienie przyssawki z czasem się rozluźnia i istnieje ryzyko odpadnięcia kamery.

Mocowania przyssawkowe można jednak regulować, podczas gdy modele przyklejane są zamocowane na stałe. Trzecia metoda wykorzystuje rzepy do montażu kamery.

Aby uzyskać idealną pozycję kamerki, zaleca się centralne mocowanie. Pozwala to szerokokątnemu obiektywowi uchwycić drogę w najlepszy możliwy sposób.

Po zamocowaniu kamery na miejscu, kabel zasilający jest prowadzony tak, aby docierał do pokładowego systemu elektrycznego bez ograniczania pola widzenia kierowcy.