Porady

Dashcams: Miej pod ręką dowód w wypadku drogowym

Dzięki samochodowej desce rozdzielczej samochodu lub samochodu, motocykla lub roweru na pokładzie jest zawsze elektroniczny świadek wypadku. Kamery na kokpicie wyróżniają wydarzenia, które mają wpływ na ruch drogowy z perspektywy kierowcy i utrzymują krytyczne momenty w pamięci.

 • Rejestrowanie sytuacji crash za pomocą kamery na karcie pamięci

 • Doskonałą pracę wykonują automatycznie

 • Kamery samochodowe z GPS ułatwiają analizę wideo

 • Jak wygląda sytuacja w odniesieniu do zespołów Dashcam?

 • Do tych punktów służy wybór kamery samochodowej

 • Wskazówki dotyczące prawidłowego montażu kamery na deskę rozdzielczą

Rejestrowanie sytuacji crash za pomocą kamery na karcie pamięci

Sytuacje, które mogą prowadzić do wypadków drogowych, są zawsze takie same. Inny kierowca korzysta z samochodu aby uczyć się, a rowerzysta uchodzi za podciągnięcie swojego samochodu lub na parkingu i stemplować swój błotnik. W przypadku tych i wielu innych wypadków, aż do prowokowanego wypadku na swoją niekorzyść, powstaje pytanie, jak można udowodnić, kto jest przyczyną wypadku i ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody.

Każdy, kto jako kierowca zamieszany w wypadek z samochodem biznesowymi, wynajętym samochodem czy samochodem prywatnym, czy też zmaga się z rzeczowym uszkodzeniem pojazdu, często ma trudności z dokładnym udokumentowaniu tego, co się wydarzy. Kamerka samochodowa może tutaj dostarczyć ważnych dowodów. Cyfrowe kamery wideo o kompaktowych wymiarach są dyskretne montowane na desce rozdzielczej lub na przedniej szybie i nagrywaj jazdę na obrazie i dźwięku. Małe kamery samochodowe są szczególnie przydatne do dokapitalizowania wypadków, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa.

Kamery samochodowe stają się coraz bardziej popularne wśród motocyklistów i rowerzystów. Ważne jest, aby kamera została zamocowana na kierownicy lub ramie za pomocą uchwytu w taki sposób, aby zapewnić pewne trzymanie.

Dobre kamery samochodowe wykonują zadanie automatycznie

Kamery samochodowe zapisują wydarzenia o ruchu drogowym automatycznie. Dzięki temu ręce mogą pozostać na kierownicy podczas jazdy. Zazwyczaj obiekt szerokokątny z dużym kątem widzenia jest zintegrowany z kamerami samochodowymi. Możliwość zapisu w pętli (loop) od jednej minuty lub jako ciągłe nagrania, które jednak są problematyczne z prawnego punktu widzenia. W trybie parkowania, wykrycie ruchu wideo uruchamia automatyczne nagrywanie, gdy ktoś zbliży się do pojazdu na przedniej stronie w obszarze wykrywania kamery.

Kamera samochodowa

Nagrania są zapisywane na wewnętrznych chips pamięci lub na karcie microSD o klasie prędkości 10 lub wyższej. Jeśli w zestawie nie jest odpowiednia karta pamięci, najlepiej zamówić kartę pamięci microSD. Zapis odbywa się ręcznie poprzez naciśnięcie przycisku i automatycznie w sytuacjach awaryjnych, gdy czujniki G w kamerze wykryją wysokie siły odśrodkowe lub ruchy, np. przy pełnym hamowaniu lub zderzeniu.

W zależności od modelu, cięcie średnie można oglądać na wyświetlaczu obudowy kamery, za pomocą odpowiedniej aplikacji na smartfona i na komputerze. Niektóre modele można w całości obsługiwać APP na smartfonie. Następnie możesz wygodnie ustawić podstawowe ustawienia, takie jak data i godzina, jakość obrazu, tryb nagrywania itd. Za pośrednictwem aplikacji.

Kamery Dashcam nadają się zasadniczo do późniejszego montażu. Można je łatwo zamocować za pomocą przyssawki, rzepu, podkładki samoprzylepnej lub podobnego uchwytu. Potrzebne do pracy kamery pobierają energię z akumulatora i instalacji elektrycznej pojazdu 12 V.

Kamery samochodowe z GPS ułatwiają analizę wideo

Są dostępne kamery na panelu z odbiornikiem GPS lub bez niego. Skrót GPS oznacza globalny system pozycjonowania, który określa globalny system nawigacji. Kamera samochodowa z funkcją GPS umożliwia rejestrowanie przebytej prędkości i przebytej odległości. Dane można później prześledzić na komputerze. Jeśli kamera samochodowa z czujnikiem GPS zostanie umieszczona, możesz korzystać z urządzenia podczas analizy wideo oprócz stempli daty i godziny, również ze współrzędnymi GPS.

Jak wygląda sytuacja w odniesieniu do zespołów Dashcam?

Ocena prawna zespołów Dashcam w niemieckim transporcie drogowym, a tym samym w publicznym obszarze transportu, jest obecnie w pełni rozstrzygnięta. Der VI. Zivilsenat des Bundesgerichtshofs in Karlsruhe hat in seinem Urteil vom 15. Mai 2018 mit dem Aktenzeichen VI ZR 233/17 entschieden, dass Dashcam-Videos als persönliches Beweismittel vor Gericht bei Zivilklagen zulässig sein können und im Rahmen der Klärung der Schuld bei Unfällen verwendet werden dürfen. Nie oznacza to jednak, że możesz nagrywać wszystko za pomocą kamery samochodowej.

Federalny Trybunał Sprawiedliwości połączył legalne korzystanie z kamery samochodowej z szeregiem wymagań, które muszą być przestrzegane. W związku z tym, ze względu na ochronę danych, niedopuszczalne jest ciągłe, czysto prewencyjne i w związku z tym bezpodstawne nagrywanie wideo bez zgody innych kierowców.

Filmy ciągłe bez zgody innych osób naruszają ustawę o ochronie danych, prawo do własnego wizerunku i ogólne prawo do osobowości. Osoby, których to dotyczy, nie wiedzą, że są zarejestrowane i przechowywane same, ich pojazdy i ich znaki rejestracyjne. Nie otrzymują też żadnych informacji was wraz z zarejestrowanymi danymi. Według sędziów federalnych dozwolony jest tylko „krótkie nagranie związane ze zdarzeniem”.

Ważnym warunkiem przydatności nagrywania na drodze jest możliwość zastosowania automatycznego nagrywania na deskę rozdzielczą, dzięki czemu kamera rejestruje tylko krótkie wideoklipy i automatycznie nadpisuje dzięki funkcji pętli nowe nagrania.

Nagrania mogą być zapisywane na stałe tylko w odniesieniu do zdarzenia, jeśli ma miejsce wypadek lub wypadek. Modele kamer, które spełniają te wymagania z wyroku Trybunału, są wyposażone w czujnik położenia G-Sensor, który działa np. w przypadku nagłego przyspieszenia, wstrząsów, manewrów omijania lub nagłego hamowania. Jeśli kamera samochodowa spełnia te wymagania techniczne, a nagrania mają wystarczającą jakość obrazu, można wykorzystać klipy wideo jako dowód w procesie wypadku i ogólnie je wykorzystać.

Wybierając kamerę do samochodu służbowego lub prywatnego, zwróć uwagę na odpowiednią funkcję pętli i czujnik zapisu G. Jeśli używasz starszej kamery samochodowej z nagrywaniem non-stop w samochodzie, należy wymienić urządzenie na obecny model ze względów prawnych.

Uwaga: Podczas postępowania można również wykorzystać nagrania deskę rozdzielczą jako dowód na kierowcę.

Postępowanie karne

W postępowaniu karnym monopol policji i podobnych organów dochodzeniowych ma zastosowanie. Przestępstwa związane z filmami wideo w ruchu drogowym, które zostały wprowadzone przez osoby prywatne, są z reguły niedopuszczalne. W wyroku w sprawie BGH stwierdza się jednak, że „ważność dowodów w postępowaniu cywilnym nie prowadzi koniecznie do zakazu przeprowadzania dowodu w postępowaniu karnym i karnym. W każdym przypadku, czy dowód jest możliwy do wykorzystania, musi on być rozstrzygany w oparciu o ocenę interesów i towarów.”

Nagrania czysto prywatne

Niezależnie od kwestii dopuszczalności sądowego przetwarzania wideo na deskę rozdzielczą, nagrania deskę rozdzielczą przeznaczone są do użytku wyłącznie prywatnego bez udostępniania lub publikacji obrazu w wielu przypadkach. Należy przy tym uwzględnić różne interesy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład podczas wakacji rejestrować piękny krajobraz, nawet jeśli kamera przypadkowo wykrywa inne pojazdy i osoby znajdujące się w pojeździe.

Nagrania Dashcam za granicą

Prawna ocena nagrań za granicą na deskę rozdzielczą zależy od ustawodawstwa i regulacji w tym kraju i różni się w zależności od kraju.

 

Do tych punktów służy wybór kamery samochodowej

Przy zakupie minikamery pojazdu zwróć uwagę na następujące cechy wyposażenia:

 

Akumulator

Porównaj przy zakupie pojemność akumulatora na deskę rozdzielczą. Informacje o żywotności baterii są ważne, gdy nie podłączysz kamery do gniazda zapalniczki lub do gniazda zapalniczki samochodowej. Akumulator zapewnia kontynuowanie nagrywania, gdy kamera samochodowa nie jest już podłączona do zasilania w samochodzie w wyniku wypadku. Im dłuższy akumulator, tym rzadziej trzeba ładować kamerę.

 

Wyświetlacz (4)

Duży, kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości jest wygodnym elementem i ułatwia podstawowe ustawienia na nowej deskę rozdzielczą i ustawienie obiektywu. Na ekranie możesz natychmiast sprawdzić nagrania. Po ustawieniu urządzenia zgodnie z potrzebą, ogólną zaletą kamer samochodowych jest to, że urządzenia wykonują swoją pracę automatycznie, dzięki czemu duży wyświetlacz nie jest absolutnie konieczny. Jeśli wszystko działa płynnie, idealnie nie powinieneś wchodzić w niepożądaną sytuację wypadku.

 

Kamera Dual

Modele z podwójną kamerą filmową do przodu i do tyłu. Oprócz jazdy po drodze, druga kamera rejestruje wydarzenia w kabinie pasażerskiej, a tym samym pasażerów. Urządzenie może być interesujące dla taksówek, pojazdów roboczych, grup kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

 

Kamera Dual

Modele z podwójną kamerą filmową do przodu i do tyłu. Oprócz jazdy po drodze, druga kamera rejestruje wydarzenia w kabinie pasażerskiej, a tym samym pasażerów. Urządzenie może być interesujące dla taksówek, pojazdów roboczych, grup kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

 

Sterowanie głosem

Za pomocą sterowania głosowego można obsługiwać kamerę na deskę rozdzielczą, mówienie o słowie i poleceniami. Może to być przydatne, jeśli chcesz na przykład nagrywać podczas jazdy zdjęcie lub film poklatkowy.

 

USB / WLAN / HDMI

Za pomocą złącza USB podłącz kamerę do komputera. Niektóre modele wykorzystują złącze żeńskie USB również do zasilania przewodu zasilającego w pojeździe. Kamery Dashcam z WLAN mogą przesyłać strumieniowo obraz na żywo do podłączonego smartfona lub tabletu. Jeśli dostępne jest złącze HDMI, kamerę można również podłączyć do telewizora, aby nagrować tam filmy.

 

Dodatki, takie jak ostrzeganie przed kolizją lub asystent pasa ruchu

Lepiej wyposażone kamery Dashcam posiadają częściowo funkcje zapewniające komfort, podobne do opcjonalnych systemów wspomagania w nowoczesnych samochodach. Należą do nich ostrzeżenia o kolizji (system ostrzegania przed zderzeniami), które na podstawie danych kamery wydaje ostrzeżenie dotyczące poprzedzającego pojazdu. Asystent pasa ruchu ostrzega akustycznie i optycznie, gdy pojazdy stojące przed nim poruszają się.

 

Wskazówki dotyczące prawidłowego montażu kamery na deskę rozdzielczą

Oprócz rozdzielczości i jakości obrazu czujnika kamery, prawidłowy montaż w kokpicie pozwala was rozpoznać po klipsy kamery samochodowej.

 • Maksymalna instalacja wewnątrz pojazdu, w możliwie największym stopniu scentralizowana, obiektywu na szybie przedniej, zapewnia dobrą rejestrację obszaru, na którym jest ona przeznaczona. Preferuj pozycję, która jest zakryta przez wycieraczki, aby umożliwić wyraźne nagrania podczas deszczu. Kamera nie może ograniczać pola widzenia kierowcy. Kamera samochodowa jest często umieszczana pomiędzy wewnętrznymi lustrami a przednią szybą, ponieważ nie jest tam prawie obciążona dodatkowym polem widzenia dzięki pokryciu anteny.

 • Niektóre modele obsługują za pomocą menu kamery przy ustawianiu pozycji kamery. Jeśli kamera oferuje taką możliwość, należy z niej korzystać.

 • Zablokuj uchwyt kamery w taki sposób, aby kamera samochodowa była mocno osadzona i nie chwiała podczas jazdy.

 • Ułóż kabel zasilający do układu elektrycznego pojazdu w taki sposób, aby podczas jazdy nie przeszkadzał. Zalecana jest droga kabla w szczelinie osłony wzdłuż słupka a i osłony przeciwsłonecznej.

 • Soczewkę kamery należy czyścić regularnie, niestrzępiącą się szmatką.