bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Miniaturowe przełączniki o stykach zwiernych lub rozwiernych do układów scalonych. Wybierz przełączniki NO, NC do systemów automatyki, stawiając na mikroprzełączniki Marquardt, Panasonic, Cherry Switches!

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat mikroprzełączników 

  • Czym są mikro przełączniki?

  • Sprawdź działanie mikroprzełącznika

  • Cechy mikroprzełącznika i kryteria zakupu

 

Czym są mikro przełączniki?

Mikroprzełącznik, znany jako „miniaturowy przełącznik skokowy”, to małe elementy przełączające, które znajdują miejsce w wielu urządzeniach elektrycznych i elementach montażowych. Są one używane do przełączania prądu między dwoma obszarami dorzecza na skutek mechanicznego obciążenia lub do włączania lub wyłączania odbiorników elektrycznych za przełącznikiem. Na przykład mikroprzełączniki znajdują się pod klawiszami myszy komputerowej, w zamkach drzwi lub w otwieraczu drzwi samochodu. Często są one używane do zapewnienia, że drzwi są zamknięte lub zablokowane. ist. Obiekt dociska do elementu obsługi przełącznika i zamyka lub otwiera w ten sposób kontakt w obwodzie prądu.

Główną cechą mikroprzełączników jest możliwość włączenia prądu o minimalnym fizycznym działaniu siły. Dlatego mikrowyłącznik idealnie nadaje się do procesów przełączania, które mają być uruchamiane jednym palcem. Można ich używać również do pomiaru niskich ciśnień. Na przykład za pomocą mikroprzełącznika można zmierzyć, czy układ jest prawidłowo zasilany powietrzem czy gazem.

Jeśli mikroprzełącznik zmieni stan włączenia, będzie to wyraźnie widoczne za pomocą reakcji dotykowych oraz za pomocą charakterystycznego klina. Mikroprzełączniki mogą być montowane na wszystkich możliwych powierzchniach. Można przylutować płytki lub przymocować je za pomocą mechanizmu śrubowego.

Mikroprzełączniki to ekonomiczne rozwiązanie do przełączania elementów elektrycznych i trwających do 20 milionów cykli przełączania. Sprawia to, że mikroprzełącznik jest odpowiedni do zastosowań przemysłowych i samochodowych, ponieważ w tych obszarach wymaga się długiej żywotności.

 

Sprawdź działanie mikroprzełącznika

Większość mikroprzełączników to przełączniki sprężynowe. Oznacza to, że po uruchomieniu elementu obsługi mechanizm sprężynowy wraca do swojej pierwotnej pozycji. Dopóki przełącznik zostanie uruchomiony, sprężyna płaska przesuwa styki w przełączniku, dzięki czemu przełącznik w tym czasie będzie zajmował pozycję załączenia. Mikroprzełącznik ma do tego trzy punkty połączenia, które są oznaczone kombinacją wielkich liter.

  • C oznacza Common
  • N/O dla Normally Open
  • N/C dla Normally Closed


W terminalu Common (C) prąd jest dostarczany. Czy używany jest stary mikroprzełącznik, można go łatwo przetestować za pomocą multimetru. Zakładając, że mikroprzełącznik został w tym celu fachowo i bezpiecznie usunięty z prawdziwego obwodu prądu, umieść multimetr w terminalach C i N/C, podczas gdy ramię dźwigni w pozycji spoczynkowej. Jeśli występuje tutaj prąd, należy przesunąć ramię dźwigni i przetestować terminale C i N/O.

 

Cechy mikroprzełącznika i kryteria zakupu

  • Mikroprzełącznik można wyposażyć w różne elementy obsługi. Najczęściej spotykane modele są dostępne w modelach z przyciskiem lub dźwignią ręczną. Istnieją jednak tak zwane na przykład siłowniki szpuli, które przełączają się od momentu, gdy zużyta szpula rozwinie się na określoną odległość.

  • Mikroprzełączniki można montować na wiele różnych sposobów. Dostępne są modele do wlutowania na płytce drukowanej, do montażu za pomocą mechanizmu śrubowego lub do wpinania na płytce drukowanej.

  • Ważnym kryterium zakupu mikroprzełącznika jest maksymalny prąd przełączania oraz napięcie przełączania. Dane 250 V/AC 10(4)a mówią, że przy napięciu roboczym maksymalnie 250 V/AC przełącznik może obsługiwać obciążenie rezystancyjne o maksymalnej wartości 10 a i obciążenie indukcyjne o maksymalnej wartości 4 A. Dzięki temu należy się upewnić, że po przewłączniku obciążenia nie przekraczają tych granic.

  • Wartość siły uruchamiającej określa, ile fizycznego siły wymaga N, aby uruchomić przełącznik i tym samym zmienić stan włączenia. Siła zwalniająca mówi, ile siły zostanie uwolniona, po ponownym zwolnieniu przełącznika.

  • Rodzaj materiału kontaktowego, który ma zostać wybrany, zależy zasadniczo od oczekiwanej żywotności mikroprzełącznika. Możesz wybierać między materiałami złota, srebra, mosiądzu i niklu oraz różnych stopów.

  • Maksymalna częstotliwość przełączania informuje, jak często w ciągu minuty można uruchomić przełącznik, maksymalnie na minutę. Uruchomienie obejmuje cały luz przełączania, od początkowego uruchomienia aż do powrotu do stanu spoczynkowego elementu obsługi. Jest to określone w „ cyklach przełączania na minutę ”.

  • Oznaczenia, takie jak wł./(wył.) lub wł./(wł.), charakteryzują charakterystykę przełączania wstępnie okablowanych mikroprzełączników. Pierwsze wskazanie określa zachowanie w stanie spoczynku, drugie w nawiasach określa zachowanie przy włączonym przełączniku .

    W przypadku mikroprzełącznika z oznaczeniem wł./(wył.) styk jest zamknięty w pozycji spoczynkowej. Po naciśnięciu przełącznika styk zostaje przerwany. Przełącznik jest „stykiem NC”.

    W przypadku mikroprzełącznika z oznaczeniem WYŁ./WŁ. Styk jest otwarty w stanie spoczynku. Dopiero po naciśnięciu przełącznika styk jest zamknięty i możliwy jest przepływ prądu. Przełącznik jest „normalnie otwarty”.

    Przełącznik o nazwie wł. / (wł.) zamyka styk w obu stanach przełączania i jest używany do zasilania na przemian dwóch różnych dróg obwodów. Jeden z dwóch terminali N/o i N/C jest zawsze zasilany prądem. Przełącznik jest „zestykiem przełącznym”.

    Jeden mikroprzełącznik może połączyć kilka elementów obsługi. Dzięki temu mikroprzełącznik z funkcją przełączania może być 2x wyłączony / (włącz) z około dwoma dźwignią obsługową, które muszą być obsługiwane jednocześnie, aby umożliwić konsekwentne zamknięcie styku. Mikroprzełącznik posiada dwa oddzielne styki, które można przełączać za pomocą dwóch różnych elementów sterujących.

  • Funkcja przełączania mikroprzełącznika wskazuje na jego rodzaj kontaktu. Zasadniczo należy rozróżnić zestykami rozwiernymi i zwiernymi. Zestyk rozwierny przerywa obwód prądu, gdy jest otwarty, standardowo łączy terminal C z terminalem N/o. Dopóki przełącznik znajduje się w pozycji spoczynkowej, należy nawiązać kontakt. Dlatego ten rodzaj przełączników jest nazywany również stykiem spoczynkowy.

    Zestyk zwierny natomiast zamyka obwód dopiero po uruchomieniu. W swojej pozycji spoczynkowej łączy terminal C z terminalem N/C. Ponieważ zestyk zwierny nie zadziała terminalu N/o, dopóki nie zostanie naciśnięty, zestyk zwierny zostanie również nazwany zestykiem roboczym.

    W zależności od stanu przełączania zestyk jest zamykany albo z terminalem N/C lub N/o, ale zawsze dostarcza prąd w jednym z dwóch rozgałęzień.

  • Okres użytkowania określa minimalną liczbę cykli przełączania w ramach określonych wartości. Jest ona uzależniona od wielu czynników, w tym

    • Wysokości prądu i napięcia włączenia
    • Typu obciążenia (np. obciążenie rezystancyjne, indukcyjne, pojemnościowe lub lampy)
    • Wybóru materiałów dla elementu uruchamiającego i siłownika
    • Sposobu sterowania i prędkości
    • Częstotliwości przełączania (w cyklach przełączania na minutę)
    • Prowadzenie i kontynuacja trasy
    • Czynniki środowiskowe, takie jak klimat lub szkodliwe gazy w otoczeniu


    Wyróżnia się również żywotność mechaniczną i elektryczną. Mechaniczna żywotność wskazuje, jak często można uruchomić przełącznik bez obciążenia elektrycznego. Żywotność elektryczna wskazuje żywotność przełącznika pod napięciem znamionowym, prądem znamionowym i obciążeniem rezystancyjnym w temperaturze otoczenia 23°C.

  • Minimalna i maksymalna temperatura graniczna określa górną i dolną granicę temperatury otoczenia, w której przełącznik może być prawidłowo używany. Większość mikroprzełączników może pracować znacznie poniżej temperatury zamarzania i daleko powyżej temperatury wrzenia wody.

  • Wytrzymałość i tym samym żywotność mikroprzełącznika sprawia, że obudowa jest bardzo wytrzymała. Większość wyłączników mikroprzełączników dostarczana jest w obudowach z włókna szklanego. Kauczuk jest szczególnie odporny na wstrząsy i wibracje, dlatego często jest wybierany w wymagających warunkach otoczenia.