Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat przełącznika i ściemniacza

Przełączniki kablowe i ściemniacze są elektronicznymi przełącznikami, które są instalowane jako przełączniki pośrednie w istniejących kablu przyłączeniowym urządzeń elektronicznych, aby sterować ich funkcją. Zwykle dotyczy to oświetlenia, które ma być włączane, wyłączane lub przyciemnione. Możliwe jest również podłączenie przełącznika kablowego do włączania i wyłączania innych urządzeń elektronicznych. Obsługa odbywa się ręcznie za pomocą przycisku lub poprzez obracanie lub za pomocą stopy w pedale.

 • Jak działają przełączniki kablowe i ściemniacze?

 • Jakie są wyłączniki kablowe i ściemniacze?

 • Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze przełączników linii i ściemniaczy linii?

 

Jak działają przełączniki kablowe i ściemniacze?

Przezroczysty ściemniacz przewodowy

Przełączniki kablowe i ściemniacze do instalacji jako elementy pośrednie w kablu do gotowych urządzeń, z reguły do lamp. Są to przełączniki, które mogą połączyć lub odłączyć obwód elektryczny, dzięki czemu światło jest włączane lub wyłączane poprzez naciśnięcie przycisku. W przypadku ściemniaczy dopływ prądu jest modułowany w przełączniku pośrednim w taki sposób, że oświetlenie staje się jasne lub ciemne, dzięki czemu można zrealizować różne scenariusze oświetleniowe i poszczególne wrażenia przestrzenne.

Przełącznik przewodowy i ściemniacz są dostępne w różnych kolorach i z różnymi funkcjami obsługi. W zależności od zastosowania, szeroki wybór produktów pozwala znaleźć losowe rozwiązanie do szybszego lokalizowania przełącznika. Jako funkcje operacyjne możesz wybierać pomiędzy prostymi przyciskami, przełącznikami kołyskowymi, suwakami, przełącznikami pociągowymi i przełącznikami.

 

Gdzie można użyć przełączników?

Nie tylko oświetlenie można włączać i wyłączać za pomocą przełącznika pośredniego. Inne urządzenia można również doposażyć za pomocą przełącznika kablowego. Na przykład, możesz zmodernizować małe urządzenia, które w przeciwnym razie byłyby wyłączone tylko poprzez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka za pomocą przełącznika kołyskowego, aby uprościć obsługę.

Podłogowy przełącznik z przewodem przyłączeniowym

Jak następuje instalacja przełączników?

Instalowane są przełączniki kablowe lub ściemniacze kablowe pomiędzy źródłem zasilania a urządzeniem, które mają być sterowane. W tym celu najczęściej rozdzielany jest istniejący kabel przyłączeniowy, a następnie łącznik kablowy / ściemniacz kablowy jako element pośredni poprzez lutowanie lub zaciski stałe. Przy tym na końcach kabli usuwana jest mała część osłony, aby móc połączyć drut przewodzący ze stykami elektrycznymi w przełączniku kablowym.

Istnieje również wyłącznik krańcowy, który jest zintegrowany w gotowy kabel podłączeniowy z wtyczką do zasilania. Są one podłączane bezpośrednio do urządzenia, zamiast właściwego kabla przyłączeniowego.

Wskazówka:

Podczas instalacji należy koniecznie zwrócić uwagę na pełną izolację, która pozwoli zachować bezpieczeństwo w dotyku. Przewody nie mogą być otwarte, ponieważ przełącznik przewodowy jest obsługiwany ręcznie lub za pomocą stopy.

Przełącznik przewodowy do obsługi ręcznej
 

Jakie są wyłączniki kablowe i ściemniacze?

Zasadniczo do wyboru są różne modele przełączników i ściemniaczy:

 • Przełącznik kablowy: Przycisk służy jako przycisk, który łączy lub odłącza obwód elektryczny. Dzięki temu światło jest włączane lub wyłączane. W zależności od modelu nadają się do obsługi ręcznej lub jako przełącznik nożny.
 • Przełączniki kablowe: Przełączniki mają jako pozycje przełączania „WŁ.” i „WYŁ.” do sterowania lampami i innymi urządzeniami. Niektóre modele są podwójnie zajęte i wyposażone w dwa regulatory uchylne, można sterować dwoma urządzeniami.
 • Ściemniacz przewodowy umożliwia regulację funkcji lampy za pomocą regulatora suwakowego, w celu płynnej regulacji oświetlenia.
 • Przełącznik nożny / wyłącznik nożny: Przełącznik nożny lub wyłącznik nożny są obsługiwane stopą. Są one umieszczone na ziemi, zajmują niewiele miejsca i są praktyczne, jeśli nie mają Państwo akurat ręki.
 • Przełącznik pociągany: W przypadku przełączników pociąganych funkcja przełączania jest uruchamiana poprzez pociągnięcie za linkę. Zasada ta jest znana w łazienkach.
 • Przełącznik pośredni: Wyłączniki zasilania to włącznik/wyłącznik przy pomocy przycisku lub mechanizmu pochylenia, które są instalowane jako element pośredni w istniejącym kablu.
Podłogowy przełącznik pośredni
Przełącznik przewodowy podwójny

Oświetlenie LED wymaga specjalnych ściemniaczy:

 • Ściemniacz LED : ściemniacz LED posiada zwykle przełącznik suwakowy, za pomocą którego można ręcznie regulować światło jaśniej lub ciemniej. Inny wariant to pokrętło do ręcznego ustawiania różnych scenariuszy oświetlenia.
 • Ściemniacz LED : obrotowy ściemniacz LED może być obracany ręcznie, dzięki czemu podłączone oświetlenie może zostać zmienione.
 

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze przełączników linii i ściemniaczy linii?

W przypadku sterowania oświetleniem pierwszym etapem planowania jest zawsze ustalenie, czy chodzi o tradycyjne lampy czy diody LED.

Bezpieczeństwo Uwaga:

Źródła światła LED wymagają specjalnych ściemniaczy ! W przypadku ściemniaczy modele zwykłych lamp mają wyższą moc watową, która w przypadku diody LED może szybko doprowadzić do przegrzania i zniszczenia. W połączeniu z lampami LED ważne jest, aby nawet w przypadku prostych włączników/wyłączników jak również aby pomimo ewentualnego izolowania kabli zachować niezbędny rezystor, aby nie doszło do uszkodzenia lampek LED przy wysokim przepływie prądu.

 

Właściwości elektroniczne przełączników i ściemniaczy

Przy wyborze przełączników pośrednich należy przestrzegać instrukcji obsługi urządzeń, które mają być sterowane za pomocą przełącznika kablowego lub ściemniacza przewodowego. Główne kryteria to:

Moc przełączania : moc załączania podaje w watach, dla których jest przeznaczony dopływ prądu do przełącznika i jakie parametry powinny być odpowiednio dostosowane do następnych urządzeń. Wybierz odpowiedni zakres mocy dla swojego celu zastosowania na podstawie filtra

 • Min. Moc załączania : w naszym sklepie znajdują się przełączniki kablowe o minimalnej mocy przełączania od 4 do 75 W.
 • Maks. Moc załączania : maksymalna moc załączania modeli w naszym sklepie sięga od 60 do 500 W.

Prąd przełączania : oprócz mocy załączalnej, przy doborze układu należy uwzględnić również przepływ prądu, ponieważ zbyt wysoki prąd przełączania na niezaprojektowanych elementach elektronicznych może spowodować uszkodzenie i stać się źródłem niebezpieczeństwa.

Ze względów bezpieczeństwa istotna jest górna granica, którą można wstępnie zdefiniować w filtrze prąd przełączania (maks.). Oferowane przełączniki kablowe i ściemniacz kablowy mogą przekazywać maksymalnie 2 do 16 amperów do kolejnych odbiorników.


Uwaga bezpieczeństwa: Instalację elektroniki należy pozostawić fachowcowi, ponieważ nieprawidłowo dobrane lub nieprawidłowo podłączone kable stwarzają znaczne zagrożenie bezpieczeństwa. W przypadku gdy okres ten jest realizowany przez laików, w przypadku niektórych rodzajów ubezpieczeń oznacza to nawet wykluczenie odpowiedzialności.