bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Wszystko o spawarkach: różne modele dla indywidualnych wymagań


Spawarki to wszechstronne urządzenia, jeśli chodzi o łączenie za pomocą ciepła materiałów metalowych w sposób trwały i stabilny.Za pomocą spawarki produkujesz elementy spawane ze stali i innych rodzajów metalu oraz przeprowadzasz naprawy, na przykład w sektorze motoryzacyjnym.

  • Zastosowanie spawarki

  • Jak działa spawarka?

  • Elementy potrzebne do spawania

  • Rodzaje spawarek

  • Przy wyborze sprzętu spawalniczego należy uwzględnić środowisko pracy

  • Wskazówki dotyczące wyboru spawarki

  • Jak pracować z nową spawarką?

 

Zastosowanie spawarki

Zgrzewarka punktowa


Spawanie za pomocą spawarki jest popularnym procesem łączenia przedmiotów wykonanych z tego samego metalu, a czasem także z tworzywa sztucznego, za pomocą ciepła i ciśnienia. Proces spawania łączy ze sobą części w taki sposób, aby można je było rozdzielić tylko za pomocą innych narzędzi lub dużych sił czy wysokiej temperatury. Eksperci mówią zatem o nierozłącznym, integralnym typie połączenia (spawie).

Wyjątkowa nawet przy najwyższych obciążeniach sprawia, że spawanie w inżynierii mechanicznej, konstrukcji metalowej, konstrukcji stalowej, budowie statków, budowie samochodów, budowie rurociągów, budowie mostów i wielu innych obszarach jest preferowaną metodą łączenia. W przeciwieństwie do elementów połączonych za pomocą śrub, nitów lub wkrętów, spoiny można poluzować tylko poprzez zniszczenie elementów.

Za pomocą własnej spawarki możesz spawać w domu lub w firmie. Ilekroć chcesz nierozerwalnie połączyć dwie części wykonane z tego samego metalu, spawarka jest do tego odpowiednim narzędziem. Wiele metali używanych w sektorze prywatnym i zawodowym można spawać, np. stal niestopową, żelazo, stal stopową, miedź, brąz, mosiądz, cynk, stal nierdzewną, metale lekkie, takie jak aluminium i stopy aluminium, blachy i cienkowarstwowe blachy. Spawarka jest zatem odpowiednia dla użytkowników, którzy lubią wykonywać prace ręczne, chcą coś naprawić lub zaprojektować.

Nowoczesne spawarki wyróżniają się prostą obsługą, szybkim uruchomieniem i wysokimi standardami bezpieczeństwa. Najważniejsi producenci sprzętu spawalniczego i technologii spawalniczych to GYS, Einhell, ElektronAix, Greggersen, Lorch, TECHNOLIT, TELWIN i Trafimet.

 

Jak działa spawarka?

Akcesoria do spawania


Spawanie metali urządzeniem spawalniczym opiera się na zasadzie spawu termotopnikowego. Elementy są łączone przez zastosowanie ciepła, przy czym stosuje się różne metody wytwarzania ciepła, głównie na podstawie gazów lub energii elektrycznej. Spawarka przekształca energię dostarczaną z zewnątrz w selektywną energię cieplną.

Ciepło topi oba elementy w punktach połączeń. Większość spawarek wykorzystuje do tego celu topliwych materiałów wypełniających w postaci prętów lub drutów. Krzepnięcie podczas zimnego procesu tworzy pożądane połączenie.

Spawarki są niezwykle wszechstronne: Zapewniają one punktowe połączenia spawane, np. do mocowania blach i spoin, które wytwarzają je wzdłuż metalowych części w wyniku zastosowania urządzenia do spawania. Oprócz dobrej spawarki potrzeba trochę praktyki, aby spoiny powstały tak, jak sobie to wyobrażasz.

Oprócz integralnego łączenia, tj. mocnego łączenia komponentów, istnieją również urządzenia spawalnicze, takie jak przecinarki plazmowe, do cięcia metalowych przedmiotów na różne części.

 

Elementy potrzebne do spawania

Akcesoria do spawania


Do spawania wszelkiego rodzaju metali potrzebna jest spawarka - nazywana również maszyną do spawania, odpowiednie materiały eksploatacyjne, taki jak elektrody spawalnicze, gaz i drut spawalniczy oraz osobiste wyposażenie ochronne. W zależności od zastosowanego procesu spawania akcesoria do sprzętu spawalniczego zwykle wymagają młotka żużlowego, środka antyadhezyjnego do spawania, końcówek stykowych lub dysz gazowych, środków do wykrywania pęknięć, rur kontaktowych i zacisków uziemiających. Ponadto zalecane są zaciski śrubowe do mocowania obrabianych przedmiotów podczas procesu spawania.

Istotne punkty podczas produkcji spoin jest przygotowanie szwu spawalniczego i obróbka spoiny. Do szlifowania nadają się szlifierki kątowe, tarcze tnące i zgrubne do metali, pilniki i szczotki druciane. Do spawania małych części jest pomocny ognioodporny i o regulowanej wysokości stół roboczy lub stół warsztatowy z imadłem.

 

Sprawdź akcesoria do spawarek

 

Rodzaje spawarek


Istnieje kilka rodzajów procesów spawalniczych, dlatego możesz wybierać między różnymi spawarkami. Najczęstsze procesy spawania stali w obszarze hobby, w rzemiośle, budownictwie, a także w przemyśle to spawanie elektryczne i spawanie gazem obojętnym.

To, które urządzenie jest dla Ciebie odpowiednie, zależy od materiałów, które chcesz obrabiać i miejsca, w którym będziesz spawać. Zanim zaczniesz, zastanów się, z jakiego rodzaju metalem i jaką grubością materiału chcesz pracować.

Spawarka elektrodowa

Spawanie elektrodowe

Spawarka elektrodowa lub spawarka łukowa oparta jest na najtańszym i stosunkowo najprostszym sposobie spawania części metalowych. Elektrody spawalnicze pracują z dwoma biegunami: jeden jest zamocowany do pustego miejsca na obrabianym przedmiocie, drugi jest połączony za pomocą uchwytu elektrody z elektrodą prętową (MMA), którą spawacz prowadzi wzdłuż szwu. Tworzy to łuk elektryczny, który wypala osłonę elektrody w wysokiej temperaturze. Na szwie spawalniczym z powłoki tworzy się ochronny dzwon gazowy i warstwa żużla, która chroni metal spoiny przed wpływami zewnętrznymi.

Sama elektroda (MMA) służy jako materiał wypełniający. W zależności od obszaru zastosowania i przedmiotu obrabianego są one dostępne w wielu wersjach o różnych długościach i izolacji. Po schłodzeniu należy usunąć żużel.

Spawarki inwertorowe współpracują z falownikiem spawalniczym. Precyzyjnie konwertuje prąd z sieci na prąd spawania. Spawarki inwertorowe mają doskonałe właściwości spawalnicze i dlatego nadają się do wielu wariantów elektrod.

Elementy spawarki elektrodowej: 1. eektroda prętowa 2. powłoka 3. pręt rdzeniowy 4. gaz/żużel 5. łuk 6. strefa stopiona 7. obrabiany przedmiot


Spawarka MIG-MAG (spawarka do gazu obojętnego)


Urządzenia do spawania gazem osłonowym różnią się w zależności od rodzaju gazu osłonowego stosowanego w urządzeniach do spawania gazem aktywnym metalem - urządzenia spawalnicze MAG w skrócie - oraz urządzenia do spawania gazem obojętnym w metalu - urządzenia spawalnicze MIG w skrócie.

Spawanie MIG-MAG 

W procesie MIG-MAG łuk elektryczny łuk pali się między topliwym drutem spawalniczym, który jest automatycznie doprowadzany przez urządzenie, jak elektroda i przedmiot obrabiany. Oddzielnie dodany gaz spawalniczy chroni łuk i strefę spawalniczą przed powietrzem zewnętrznym. Gaz osłonowy i drut spawalniczy są dostosowane do obrabianego materiału podstawowego. Spawarki MIG często używają argonu, helu lub gazu mieszanego. Podczas, gdy spawanie MAG z aktywnymi gazami jest mieszaniną gazów argonu, dwutlenku węgla i tlenu.

pawanie MIG/MAG oferuje szereg korzyści, które czyni tę technikę spawania obecnie najczęściej stosowaną metodą. Duża prędkość spawania, minimalna przeróbka i niewielkie opóźnienie zapewniają wysoką ekonomiczność. Wytrzymałość spoiny, dobre właściwości cienkowarstwowe i prosta, bezpieczna obsługa urządzeń spawalniczych MIG/ MAG do stali, aluminium i stali nierdzewnej czynią ten proces uniwersalnym.

Elementy spawarki MIG-MAG: 1. Ochronne dysze gazowe 2. Dysza prądowa 3. Elektroda 4. Gaz ochronny 5 Łuk 6. Strefa stopienia 7. Obrabiany przedmiot

 

Spawarka MIG

Spawanie lutem MIG

Taśma lutownicza MIG jest procedurą lutowania twardego i jest stosowana przede wszystkim w przypadku obróbki ocynkowanych cienkich blach. Łuk elektryczny pali się między topiącą się, stale zasilaną elektrodą lutowniczą a przedmiotem obrabianym. Gaz ochronny chroni łuk elektryczny i płynny lut przed wpływem powietrza otoczenia. Niższa temperatura topnienia drutu lutowniczego w porównaniu do spawania MIG/MAG wynosi tylko minimalne wypalenie cynku w obszarze bezpośredniego lutu. Niski pobór ciepła zmniejsza odkształcenia nawet w przypadku cienkich blach.

Elementy spawarki MIG: 1. Ochronne dysze gazowe 2. Dysza prądowa 3. Elektroda spawająca 4. Gaz ochronny 5 Łuk 6. Materiał spawu 7. Obrabiany przedmiot


Spawarka TIG

Spawanie WIG


W procesie spawania TIG - skrót oznacza Tungsten Inert Gas - łuk elektryczny spala się pomiędzy nieutopioną elektrodą wolframową a obrabianym materiałem. Łuk podczas spawania TIG jest intensywny i można go łatwo prowadzić. Argonowy gaz osłonowy chroni łuk i strefę spawania przed wnikaniem powietrza z otoczenia. W razie potrzeby materiał wypełniający jest dodawany ręcznie lub za pomocą podawania zimnego drutu.

Zaletą spawania TIG jest łatwa obsługa, ponieważ powstaje mało dymu i mało zanieczyszczeń. Daje to spawaczowi dobry widok na obszar spawania i pozwala mu na precyzyjną pracę. Wąska strefa spawania, brak topnika i łuk bezodpryskowy zapewniają dokładne szwy bez żużla, dzięki czemu często nie jest konieczna ponowna obróbka.

Elementy urządzenia do spawania metali metodą MIG: 1. Dysza gazowa 2. Elektroda wolframowa 3. Gaz ochronny 4 Łuk 5. Strefa stopiona 6. Obrabiany przedmiot

 

Przecinarki plazmowe

Cięcie plazmowe

Proces cięcia plazmowego może być stosowany do cięcia stali, stali nierdzewnej, aluminium, miedzi, żeliwa, mosiądzu i innych metali. Cięcie plazmowe lub palnikiem plazmowym tworzy łuk elektryczny pomiędzy elektrodą nietwardniejącą a obrabianym przedmiotem.

Sprężone powietrze i rzadko także gazy obojętne są dostarczane przez dyszę. W palniku wytwarzany jest wysoko nagrzany gaz o dużej zawartości energii, który jest wydmuchiwany na zewnątrz przez dyszę, przy czym następuje jonizacja powietrza. Jonizacja powoduje, że powietrze jest przewodzące i tworzy przewodzące połączenie z obrabianym elementem. Zjonizowany gaz, który przenosi łuk na obrabiany przedmiot, nazywany jest plazmą. Duża gęstość energii łuku plazmowego pozwala na uzyskanie dużej prędkości cięcia.

Elementy urządzenia do cięcia plazmowego: 1. elektroda 2. gaz do cięcia 3. gaz chłodzący 4. dysza plazmowa 5. łuk plazmowy 6. przedmiot obrabiany

Spawarki
 

Przy wyborze sprzętu spawalniczego należy uwzględnić środowisko pracy


Przed zakupem należy rozważyć, czy urządzenie ma być używane na zewnątrz, czy tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Elektrodowe spawarki pracują z bardzo czułą elektrodą, która pozwala na spawanie również na zewnątrz. Natomiast spawarki do spawania gazem obojętnym podatne na wiatr i są przeznaczone głównie do użytku w pomieszczeniach. W przeciwnym razie wiatr wydmuchuje gaz osłonowy z miejsca spawania, który nie jest już chroniony przed utlenianiem.

 

Wskazówki dotyczące wyboru spawarki


Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać sprzęt spawalniczy dostosowany do Twoich potrzeb.

  • Efektywny czas pracy: im wyższy rzeczywisty czas pracy urządzenia podany w opisie produktu, tym dłużej można spawać bez przerw.
  • Wentylacja: zwróć uwagę, aby nowa spawarka była w miarę możliwości zintegrowana z wentylacją. Wentylator lepiej transportuje powstające ciepło i zapewnia długi czas użytkowania bez przerw.
  • Ochrona przed przeciążeniem termicznym: wbudowany bezpiecznik termiczny zapobiega przegrzaniu urządzenia spawalniczego. W przypadku przekroczenia granicy temperatury, urządzenie wyłącza się tymczasowo w celu rozpoczęcia fazy chłodzenia.
  • Wielostopniowa lub bezstopniowa kontrola prądu spawania: dzięki tej praktycznej funkcji można ustawić prąd spawania odpowiedni do zaplanowanego zadania. Dzięki temu urządzenie może być bezkompromisowo dostosowane do Twojego projektu.
  • Mobilność: czy planujesz prace spawalnicze głównie w jednym miejscu, czy Twoja nowa spawarka powinna być mobilna? Oprócz modeli stojących, istnieją również lekkie, bardziej kompaktowe konstrukcje, które są łatwiejsze do przenoszenia.
  • Pomyśl o materiałach eksploatacyjnych: najlepiej zamówić podstawowy zestaw akcesoriów do sprzętu spawalniczego wraz z nową spawarką. W ten sposób od samego początku masz wszystko i możesz natychmiast rozpocząć spawanie.


Jak pracować z nową spawarką?


Przed ruszaniem należy oczyścić przedmioty obrabiane i założyć wyposażenie ochronne.

  • Usuń brud: Usuń brud, kurz, lakier, tłuszcz i ciała obce z elementów konstrukcyjnych. W razie potrzeby przedmioty obrabiane należy przymocować na odpowiedniej, niepalnej powierzchni.
  • Oczyść miejsce pracy: Usuń wszystkie łatwopalne materiały z miejsca pracy, ponieważ podczas pracy mogą powstać iskry.
  • Zapewnij wentylację: Podczas spawania w zamkniętych pomieszczeniach należy zapewnić bardzo dobrą wentylację. Podczas spawania powstają szkodliwe dla zdrowia opary, gazy i kurz, dlatego środowisko pracy musi być zawsze odpowiednio wentylowane.
  • Noś odzież ochronną: Podczas spawania ciepło, iskry, jasny łuk elektryczny i promienie UV mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego oprócz odzieży całkowicie zakrywającej ciało zawsze noś odpowiednią odzież ochronną. Osobiste wyposażenie ochronne podczas spawania obejmuje kask spawalniczy z szybą ochronną lub maskę ręczną z osłoną ochronną, rękawice spawalnicze ze skóry i buty robocze.
  • Dodatkowo należy chronić kolegów, pracowników i widzów, którzy obserwują proces spawania, nie wolno patrzeć na spawanie i łuk bez ochrony oczu.
  • Wykonaj kolejną kontrolę: Sprawdź obszar roboczy po zakończeniu prac spawalniczych, aby wykluczyć ryzyko pożaru.