bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Wiedza o sterownikach LED

  • Jak działa kontroler LED?

  • Na co używane są kontrolery LED?

  • Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu

  • Wniosek:

Diody LED, krótko diody, w ciągu ostatnich dziesięcioleci coraz częściej wypierały się z rynku. Diody LED są nieco droższe, ale w porównaniu do żarówek diody LED przekonują dłuższą żywotnością i lepszą energooszczędnością. Dzisiaj nawet na klasyczne oprawy, przeznaczone do żarówek, są rozwiązania z diodami LED. Diody LED mogą być stosowane nie tylko jako tradycyjne żarówki. Niezależnie od tego, czy kolorowy jest do oświetlenia atmosferycznego, klasycznie jak tradycyjne żarówki lub z pulsującym efektem dla piwnicy – z odpowiednim sterowaniem LED można korzystać wiele różnych źródeł światła.

Sterowanie LED sprawia, że w zależności od rodzaju kontrolera i stanu diod LED, można dostosować jasność i kolor diod świecących zgodnie ze swoimi potrzebami. Skomplikowanego urządzenia można sterować za pomocą pilota lub smartfona. W ten sposób można w każdej chwili ustawić odpowiedni nastrój oświetlenia i precyzyjnie rozmieścić akcenty. Również automatyczne procesy można zaprogramować za pomocą odpowiedniego sterownika LED.

 

Jak działa kontroler LED?

Sterowanie LED spełnia różne funkcje do regulacji oświetlenia. Kontroler jest prostszy i można go używać jako ściemniacza LED. Bardziej złożone urządzenia mogą również regulować temperaturę barwową lub ustawiać kolor w przypadku diod LED RGB lub dostosowywać prędkość przy pulsującym świetle. W przypadku tradycyjnych żarówek jasność można zmienić poprzez dopasowanie napięcia. Nie jest to możliwe w przypadku diod świetlnych, ponieważ przy niskich wartościach wolt zachowują się jak tradycyjne diody i świecą dopiero od pewnego napięcia. Aby mimo to uzyskać efekt ściemniania, stosowana jest zasada modulacji szerokości impulsu (PWM). Diody LED są włączane i wyłączane kilka razy na sekundę.

Im dłuższy czas trwania faz, w których dioda jest wyłączona, tym ciemniej działa. Migotanie jest tak szybkie, że ludzkie oko nie może tego dostrzec. W związku z tym światło wydaje nam się ciemniejsze. W przypadku diod RGB-LED można zmieniać kolor za pomocą odpowiedniego kontrolera LED. Przy tym kontroler steruje osobno pojedynczymi diodami LED w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Światło podstawowe może świecić w różny sposób, tworząc szeroki zakres kolorów. Jak podczas mieszania kolorów, diody LED świecą przez właściwe dopasowanie w kolorze. Ponadto układy sterowania LED dla diod RGB oferują funkcje dodatkowe, takie jak ustawianie przebiegów kolorów. Możesz również światło pulsacyjne w różnych prędkościach. Jakie funkcje dokładnie realizuje Twoje sterowanie LED, można znaleźć opis produktu.

Odpowiednie ustawienia diod LED mogą być wprowadzane na kontrolerze na różne sposoby, w zależności od złożoności urządzenia. Podczas gdy prostsze układy sterowania są obsługiwane ręcznie na samym elemencie, droższe urządzenia sterujące często są wyposażone w piloty radiowe lub na podczerwień, które umożliwiają wygodne przełączanie pomiędzy różnymi trybami. Bardziej złożone układy sterowania LED można sterować za pomocą w-LAN lub Bluetooth prosto z telefonu komórkowego za pomocą APP. Nowoczesne kontrolery LED mają wiele różnych funkcji, dzięki którym można połączyć ze sobą kilka żarówek LED i pasków LED i sterować nimi w prosty sposób za pomocą pilota zdalnego sterowania.

 

Na co używane są kontrolery LED?

Użycie kontrolerów LED pozwala na kreatywność bez granic. Urządzenia, które mogą przejąć złożone funkcje, takie jak sterowanie diodami RGB LED, mogą być również stosowane do diod LED, które na przykład mogą być tylko przyciemniane. Niektóre urządzenia można również zaprogramować, aby automatycznie miały odpowiednie warunki oświetleniowe w określonym czasie. Za pomocą zdalnego sterowania lub smartfona można w każdej chwili dostosować diody LED do własnych potrzeb. W ten sposób można np. podczas prezentacji ściemniać diody LED, aby prezentacja była optymalna dla wszystkich zainteresowanych.

Można również zaprogramować oświetlenie na czas wyłączenia, aby wieczorem wyłączyć światło. Kolorowe i pulsujące światło tworzą efekty atmosferyczne lub odpowiednie optyczne podkład do muzyki tanecznej. Dzięki odpowiedniej temperaturze barwowej i jasności tworzysz dla każdego pomieszczenia odpowiedni nastrój. Podczas gdy w salach działa raczej ciepłe, przyciemnione światło, podczas gdy w pomieszczeniach roboczych chłodniejsze, jaśniejsze światło tworzy optymalne warunki dla produktywnych pokoi.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu

W zależności od tego, które diody LED chcesz użyć i do jakiego celu chcesz użyć diod, oferujemy inne urządzenia sterujące. Jeśli potrzebujesz na przykład tylko białych diod LED, nie musisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy na skomplikowany zespół sterujący LED RGB. Szczegółowe informacje i informacje dotyczące danych technicznych kontrolera można znaleźć w opisach produktu oraz w karcie danych urządzeń. W zależności od rodzaju podłączonych diod LED i obszaru zastosowania, różne kontrolery są odpowiednie dla Ciebie. Sprawdź więc, które funkcje są przydatne na Twoim obszarze zastosowania i zdecyduj się na nie.

Prosty kontroler można przyciemnić za mało pieniędzy białymi diodami LED za pomocą przycisku lub regulatora. Jeśli chcesz korzystać z diod LED RGB, potrzebujesz odpowiednio bardziej złożonego sterownika. Sterują one każdym kanałem kolorowym indywidualnie. Przy droższych ściemniaczach możesz skorzystać z przyjemnych funkcji. Można przykładowo zaprogramować kolor diod LED w zależności od pory dnia. Możesz też sterować diodami świetlnymi za pomocą odpowiedniego oprogramowania ze smartfona.

Niektórzy producenci oferują obudowy wodoszczelne, które chronią sterownik LED przed deszczem. Dzięki temu oświetlenie może być również stosowane na zewnątrz, a Ty masz możliwość, na przykład, akcentu kolorystycznego w ogrodzie lub przy wejściu do budynku. Ponadto należy zwrócić uwagę na kilka wskaźników, które znajdują się w karcie informacyjnej produktu. Maksymalna moc wyjściowa sterowników LED jest często ograniczona. Jeżeli diody LED, które są podłączone do kontrolera, zużywają więcej prądu, kontroler może trwale zostać uszkodzony. W takim przypadku należy skorzystać z innego urządzenia.
Ważne jest również napięcie robocze. Sterowanie LED wymaga zasilacza podłączonego do prądu. Sterownik musi dostarczać odpowiednie napięcie DC, aby mogło działać kontroler. Jeśli nie masz pewności przy zakupie lub masz inne pytania, nasza obsługa klienta będzie również dla Ciebie dostępna z indywidualnym Radą.

 

Wniosek:

Możesz użyć elementów sterujących LED w dowolnym miejscu wewnątrz i na zewnątrz budynku, aby indywidualnie zaprojektować nastrój oświetleniowy w domu i dopasować go do pory dnia lub określonych okazji. W ten sposób za pomocą diod LED RGB można dyskretne akcenty kolorystyczne.
Dzięki regulowanemu białą odcieniu możesz o każdej porze dnia stworzyć optymalną temperaturę barwową dla swoich potrzeb. W zależności od preferencji, diody LED można w każdej chwili sterować za pomocą pilota radiowego lub smartfona lub zaprogramować je według czasu.  

Co to są diody LED?

Teraz spotykamy wszędzie diody LED: bez względu na to, czy są to sygnalizacja świetlna, telewizor czy oświetlenie w pokojach prywatnych i biznesowych. Dzięki długiej żywotności, niewielkim rozmiarom oraz zróżnicowanym kształcie i spektrum barw diody LED stały się w krótkim czasie egzekwowania w porównaniu do żarówek, lamp halogenowych oraz lamp energooszczędnych. Za każdą diodą LED kryje się cały zestaw technik, które wyjaśnimy Państwu w naszym poradnikiem.