Porady

Przełączniki sieciowe

Przełączniki sieciowe służą do rozbudowy sieci przewodowych o urządzenia peryferyjne, takie jak komputery PC, drukarki czy skanery. Zazwyczaj są one podłączone do routera, dzięki któremu podłączone urządzenia mają dostęp do internetu.

W naszym poradniku podpowiadamy, jak działają przełączniki i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.Przełączniki sieciowe do rozbudowy sieci firmowej

Przełączniki sieciowe dają możliwość rozbudowy infrastruktury sieci firmowej. Są one wyposażone w kilka portów LAN, do których za pomocą kabla LAN można podłączyć urządzenia takie jak komputery, telefony, drukarki czy skanery.

Mimo że technologia WLAN zadomowiła się w wielu obszarach i przez lata była stale ulepszana, infrastruktura przewodowa nadal stanowi fundament wielu sieci korporacyjnych. Umożliwiają one bowiem szybszą i bardziej niezawodną transmisję danych.

Przełączniki sieciowe to idealny wybór do budowy sieci i ułatwienia zarządzania poszczególnymi elementami poprzez zapewnienie łatwego, bezpiecznego i przejrzystego dostępu do wszystkich podłączonych zasobów.Przełączniki sieciowe do rozbudowy sieci domowej

Większość nowoczesnych routerów jest wyposażona w trzy lub cztery porty LAN, które umożliwiają podłączenie komputera i urządzeń peryferyjnych za pomocą kabla Ethernet lub LAN. Nie zawsze jednak liczba portów jest wystarczająca.

Jeśli do sieci mają być podłączone np. konsole do gier, telewizory, amplitunery czy dyski twarde, to szybko osiągniemy granice możliwości. Choć w wielu przypadkach możliwa jest integracja urządzeń bezprzewodowo poprzez sieć WLAN, połączenie przewodowe umożliwia szybszą transmisję danych i jest mniej podatne na zakłócenia.

Przełączniki sieciowe są w tym kontekście idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewniają szereg dodatkowych portów LAN i tym samym rozszerzają możliwości połączeń.Struktura i funkcja przełącznika sieciowego

Struktura

Najprościej mówiąc, przełącznik sieciowy, zwany również przełącznikiem ethernetowym, to rozdzielacz, który organizuje komunikację między routerami i urządzeniami peryferyjnymi lub zarządza ruchem danych w sieci.

Posiada kilka portów LAN, z których każdy ma przypisany unikalny identyfikator. Na podstawie identyfikatora porty lub podłączone do nich urządzenia mogą się wzajemnie identyfikować i wymieniać dane z dużą prędkością.

W przeciwieństwie do huba, który przekazuje każdy pakiet danych do każdego portu, przełącznik jest w stanie podejmować decyzje i wysyłać pakiety danych konkretnie do portu, dla którego są przeznaczone, na podstawie adresu odbiorcy. Dzięki temu transmisja danych jest znacznie wydajniejsza i nie zabiera pasma innym portom.


Funkcja

 

Przełączniki sieciowe wykorzystują różne metody przesyłania danych.

Najprostsza metoda nazywana jest store-forward. Tutaj pakiet danych jest odbierany w całości, przechowywany i sprawdzany. W ten sposób wadliwe pakiety mogą być sortowane, co ma tę zaletę, że ścieżki transmisji danych nie są niepotrzebnie obciążane. Procedura działa zawsze w trasach częściowych, tj. od węzła do węzła lub do portu docelowego. Sprawdzaniu pakietów towarzyszy większa latencja, czyli opóźnienie.

 

Metoda cut-through ma znacznie krótsze czasy opóźnienia. Przy tej metodzie analizowane są nie całe pakiety danych, a jedynie pierwsze bajty zawierające identyfikator lub adres docelowy. Bez korekcji błędów pakiet jest przekazywany do portu. Oszczędza to czas, ale mogą być również przenoszone wadliwe fragmenty danych, które trzeba później uporządkować.

Transmisja bez fragmentów stanowi kompromis. Jest to odmiana procedury cut-through, w której sprawdzane są pierwsze 64 bajty pakietów danych. To one są najbardziej narażone na kolizje, więc usterki mogą być szybko zidentyfikowane.Kryteria zakupu przełączników sieciowych - co jest ważne?

Przełączniki sieciowe różnią się między sobą szybkością transmisji danych, liczbą portów, formą zarządzania danymi oraz indywidualnymi cechami i charakterystyką wyposażenia. W ostatnich latach prędkości interfejsów systematycznie rosły. W międzyczasie Gigabit Ethernet (1000 Mbit/s) ugruntował swoją pozycję jako nowy standard, dlatego Fast Ethernet o przepustowości 100 Mbit/s coraz częściej schodzi na dalszy plan.

Przełączniki gigabitowe to właściwy wybór dla przedsiębiorstw i firm. Wskazane jest również posiadanie jak największej liczby portów. Tutaj ważne jest, aby zapewnić większą liczbę, tak aby w razie wątpliwości lepiej mieć zbyt wiele dostępnych opcji połączeń niż zbyt mało.

Dla środowisk biurowych oferowane są przełączniki z 16 lub więcej portami, do których można podłączyć drukarki, kopiarki i inne urządzenia. W zastosowaniach profesjonalnych swoje mocne strony pokazują tzw. zarządzane przełączniki sieciowe.

Przełączniki zarządzane, tzw. managed switches, oferują większą kontrolę i wydajność, ale ustawień może dokonać tylko informatyk. Każdy port przełącznika zarządzanego może być indywidualnie zarządzany, konfigurowany i monitorowany.

Możliwy jest również zdalny dostęp i konserwacja. Poprzez SNMP (Simple Network Management Protocol) administrator może w każdej chwili interweniować w system, np. w przypadku awarii. Zmienne takie jak szerokość pasma i adresy IP mogą być ustawione zdalnie.

Dla użytkowników domowych szybkość transmisji danych na poziomie 10 lub 100 Mbit/s ma sens tylko wtedy, gdy wymagania wobec przełącznika są wyjątkowo niskie. Lepiej od razu przejść na przełącznik gigabitowy, aby być dobrze przygotowanym na przyszłość.

Ponadto przełączniki gigabitowe są kompatybilne wstecz i działają również z 10/100 Mbps. Jeśli chodzi o liczbę portów, powinieneś obliczyć raczej hojnie, aby być po bezpiecznej stronie. Chociaż przełącznik z 4 do 6 portami jest zwykle wystarczający do prostych zastosowań, nie zaszkodzi mieć kilka dodatkowych opcji połączeń dla potencjalnych rozszerzeń.

Niezarządzalne przełączniki doskonale nadają się do użytku domowego. Mogą być zintegrowane z siecią poprzez Plug & Play i są natychmiast gotowe do użycia, ponieważ nie muszą być najpierw konfigurowane. Niezarządzalne przełączniki dobrze sprawdzają się w przypadku LAN lub rozbudowy systemu inteligentnego domu.Nasza praktyczna wskazówka: zapewnij zasilanie za pomocą Power over Ethernet

Power over Ethernet (w skrócie PoE) odnosi się do funkcji sieciowej, która umożliwia wykorzystanie tylko jednego kabla do zasilania i transmisji danych. Jeśli przełącznik jest przystosowany do PoE, ma to tę zaletę, że podłączone urządzenia mogą być zasilane przez kabel sieciowy. Oddzielny kabel zasilający nie jest już wtedy potrzebny.FAQ - często zadawane pytania dotyczące przełączników sieciowych

Kiedy użycie huba ma większy sens niż przełącznika?

Dawniej hub służył do wymiany danych w sieciach komputerowych, ale obecnie jest rzadko stosowany. Używanie huba ma sens na przykład przy rozwiązywaniu problemów z analizatorami protokołów, które muszą widzieć wszystkie przychodzące i wychodzące pakiety danych. Hub to umożliwia i dlatego dobrze nadaje się do tego celu.

Jaka jest właściwie różnica między przełącznikiem/switchem a routerem?

Przełączniki i routery różnią się od siebie konkretną funkcją. Switch służy do komunikacji urządzeń wewnątrz sieci, natomiast router umożliwia komunikację pomiędzy kilkoma sieciami. 

Co to jest przełącznik WLAN?

Przełącznik WLAN jest rozdzielaczem, który może być realizowany zarówno jako repeater WLAN, jako klasyczny przełącznik lub jako punkt dostępowy routera WLAN. Jego podstawowym zadaniem jest zwiększenie zasięgu sygnału WLAN.