bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

 Instalacje solarne: Energia elektryczna wytwarzają energię słoneczną

Ustaw markizy do generowania elektryczności i wykorzystaj darmową energię z promieni słonecznych do zarządzania zużyciem energii elektrycznej. System solarny, zwany również systemem fotowoltaicznym lub fotowoltaicznym, spełnia życzenie, aby wyprodukować własną energię elektryczną. Urządzenie do pomiaru prądu słonecznego przekształca energię promieniowania z naturalnego światła słonecznego w energię elektryczną. Energia elektryczna jest dostępna do natychmiastowego zużycia i może być wykorzystana do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Nieużywany prąd może być na życzenie zapisany w akumulatorze ołowiowym i na przykład używany w nocy lub przy złej pogodzie, gdy słońce nie świeci.

Instalacje solarne były szeroko stosowane, a ceny zakupu spadły w ostatnich latach. Pozwala to na korzystną cenowo pracę w nowoczesnym i zrównoważonym pozyskiwaniu energii. Zaletą jest to, że systemy nie wymagają konserwacji.

  • Zalety instalacji solarnej

  •  

  • Co odróżnia kompletne systemy fotowoltaiczne od małych instalacji solarnych?

  • Które elementy należą do instalacji solarnej?

  • Jakie są jeszcze instalacje solarne?

  • Gdzie można ustawić instalację solarną?

  • Jak prawidłowo oblicza się instalację solarną?

  • Wskazanie mocy instalacji solarnych

  • Różnice między fotowoltaiką a termalną

 

Zalety instalacji solarnej

Instalacja solarna może samodzielnie zaspokoić indywidualne potrzeby w zakresie energii elektrycznej na miejscu, obniżyć koszty energii i wspierać środowisko naturalne.

Elektryczność tam, gdzie jej jeszcze nie ma


Dzięki układowi słonecznemu jako tak zwanemu układowi wyspowemu można łatwo i wygodnie wykorzystywać energię elektryczną wszędzie tam, gdzie wcześniej nie było przyłącza zasilania lub nie był używany generator. Czy w altanie, czy w pawilonie przy użyciu fotowoltaiki, można zasilać systemy elektryczne i urządzenia elektryczne. Dzięki temu energia słoneczna może napędzać z odnawialnych promieni słonecznych np. systemy oświetleniowe, lodówki, radia, systemy dźwiękowe, pompy do oczek wodnych, systemy alarmowe lub zmywarkę. Często można uzyskać tańszy system PV niż podłączenie do sieci.

W przypadku budynków biurowych, domów mieszkalnych, warsztatów, zakładów produkcyjnych i domów mieszkalnych, system fotowoltaiczny połączony z siecią jest często sensowną inwestycją. Sama energia elektryczna zmniejsza zużycie energii elektrycznej z sieci publicznej.  Dzięki temu instalacja solarna odciąża pieniądze. Są one znacznie bardziej niezależne od rosnących kosztów energii elektrycznej. Z finansowego punktu widzenia sensowne jest stworzenie systemu fotowoltaicznego, ponieważ może to doprowadzić do oszczędności energii.

Więcej w celu oszczędzania energii

Ochrona środowiska

Z ekologicznego punktu widzenia energia fotowoltaiczna stanowi w każdym razie korzyść. Energia słoneczna jest przyjazna dla środowiska i zrównoważona, ponieważ światło słoneczne jest dostępne bez ograniczeń. W przypadku wytwarzania energii za pośrednictwem instalacji solarnej nie zużywa się paliw kopalnych i nie powoduje to emisji CO2, cząstek stałych ani cząstek stałych.

W ostatnich latach produkcja fotowoltaiczna osiągnęła największy wzrost pod względem wydajności zainstalowanej w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Systemy najnowszej generacji charakteryzują się wysoką wydajnością.

Dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki energetycznej urządzenie zapewnia zrównoważone i przyjazne dla środowiska zasilanie, ochronę klimatu i poprawę jakości powietrza. Wybierając układ słoneczny, produkujesz własną zieloną energię elektryczną i przyczyniasz się do transformacji energii.

Energia elektryczna pozyskaną na fotowoltaice z promieniowania słonecznego stanowi również, zgodnie z założeniami rządu federalnego, ważny filar transformacji energetyki. W związku z tym ustawa o energii odnawialnej wspiera produkcję energii elektrycznej za pośrednictwem paneli słonecznych.

 

Co odróżnia kompletne systemy fotowoltaiczne od małych instalacji solarnych?

Instalacje energii słonecznej są bardziej opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej, a różnorodność systemów jest odpowiednio duża. Produkty można odróżnić od publicznych sieci elektrycznych.

Instalacje solarne sprzężone z siecią

Klasyczne systemy fotowoltaiczne (PV) pracują z wielkopowierzchniowej kolektorami na dachu budynków, warsztatów, hal magazynowych czy portów Car. Urządzenia stacjonarne są rozpoznawalne na ich często szeroko widocznych powierzchniach kolektorów w życiu codziennym. Takie instalacje fotowoltaiczne są powiązane z publiczną siecią energetyczną, tak aby nadwyżka energii słonecznej wyprodukowana w drodze płatności rekompensaty za energię elektryczną mogła być również doprowadzana. Systemy te zapewniają wysoki zysk i były początkowo interesujące właśnie z powodu wypracowanego wynagrodzenia za dostawę energii elektrycznej do publicznej sieci elektrycznej. Obniżenie wynagrodzenia za energię elektryczną sprawia, że urządzenia PV stały się zyskowne przede wszystkim na użytek własny, ponieważ kilowatogodziny energii elektrycznej można produkować przez słońce z korzystniejszą ceną niż z sieci elektrycznej.

Samowystarczalna stacja solarna

Małe systemy solarne lub wysepki solarne są kompaktowymi modelami systemów fotowoltaicznych . Są one stosowane jako samowystarczalne zasilanie elektryczne wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do publicznej sieci energetycznej. Zestawy solarne umożliwiają zasilanie niezależne od sieci. Typowe obszary zastosowania samodzielnych systemów solarnych to domy ogrodowe, schroniska górskie, łodzie, camping, przyczepy kempingowe, przyczepy kempingowe i zajęcia na świeżym powietrzu.

Małe systemy solarne są często zmontowane i łatwe w instalacji. Raz ustawiony tryb pracy może być również mobilny. Rozruch elektryczny jest z reguły możliwy i szybko wykonany bez użycia narzędzi.

 

Które elementy należą do instalacji solarnej?

System fotowoltaiczny składa się z kombinacji kilku skoordynowanych ze sobą elementów. W zależności od modelu, w zestawie znajduje się jeden lub kilka wysokiej jakości modułów solarnych, kabel przyłączeniowy, regulator ładowania, trwała bateria, materiały montażowe oraz akcesoria do instalacji. Częściowo systemy te są już wyposażone w falowniki, dzięki czemu możliwe jest zasilanie 230 V. Moduły solarne, przetwornice, regulatory ładowania, a także inne akcesoria do systemów solarnych są dostępne również jako dodatek.

Zestawy bez przetwornicy zasila 12 V obciążenia, takie jak lampy, radia lub pompy z prądem. Dzięki podłączeniu falownika, można również podłączyć zwykłe urządzenia 230 V w firmie lub w warsztacie.

Energia jest rozdzielana między użytkownika za pomocą regulatora ładowania i doprowadzenia do zasobnika baterii. Regulator ładowania ładuje akumulator w ciągu dnia, przy nieużywanej energii słonecznej. Dzięki automatycznemu zapisaniu samodzielnie wyprodukowanej energii elektrycznej można również w godzinach wieczornego i w nocy w całości lub częściowo wyłączyć się z sieci, bez drogiego prądu.

Lepiej wyposażone modele umożliwiają użycie priorytetowo traktowanej energii słonecznej. Jeśli nie wystarczy, następuje przełączenie na publiczną sieć elektryczną. Dzięki funkcji szybkiego czasu przełączania, urządzenie solarne zapewnia zasilanie bez przerw. Regulator ładowania zapewnia również maximum mocy z modułów, nawet w trudnych warunkach pogodowych, aby zapewnić aktywne odbiorniki i jednocześnie optymalne ładowanie akumulatora słonecznego.

Nasza praktyczna wskazówka

Kompletne systemy lub zestawy instalacji solarnych zawierają wszystkie niezbędne komponenty, w tym materiały montażowe i instalacyjne. Elementy wszystkich pakietów bez trosk są do siebie dopasowane i umożliwiają natychmiastowe uruchomienie. Pakiety są zazwyczaj przygotowane do konkretnych środowisk montażowych, na przykład do dachówek z cegieł lub dachów falistych.

 

Jakie są jeszcze instalacje solarne?

Oprócz elastycznego stosowania systemów solarnych dostępne są również produkty dostosowane do konkretnych zastosowań. Należą do nich specjalnie zaprojektowane systemy solarne do przyczep kempingowych i kempingowych. Zestawy solarne na kempingu są bez falownika i baterii słonecznej. Dzięki temu w przyczepach kempingowych można ładować baterię pokładową z energią słoneczną.

Inny wariant specjalny to systemy wentylacji słonecznej. Są one stosowane jako niezależne od sieci wentylacja, w której prąd solarny napędza dmuchawę. Obszary zastosowania mogą obejmować szklarnie, kryte baseny, terraria, pomieszczenia dla zwierząt i rzadko używane pomieszczenia, takie jak magazyny lub strychy. Koła łopatek dmuchawy można dostosować w taki sposób, aby umożliwić stosowanie urządzeń w trybie ssania lub dmuchania.

Istnieją inne specjalne systemy w postaci słonecznych podgrzewaczy basenowych do basenów wewnętrznych i zewnętrznych, a także jacuzzi z hydromasażem, fontann słonecznych i lamp słonecznych.

 

Gdzie można ustawić instalację solarną?

Dom z układem solarnym

Do instalacji potrzebny jest odpowiedni obszar, na którym można zamontować panel solarny lub kilka modułów. Najlepszą wydajność osiąga systemy, gdy są one skierowane na południe i nie powstają żadne cienie przez sąsiadujące drzewa lub drzewa. Zalecane jest nachylenie rzędu 30° .

Do instalacji można korzystać z różnych możliwości, takich jak własny dach. Idealne warunki to przede wszystkim dachy z płaskimi dachami. W każdym razie ich powierzchnia skierowana na niebo nie jest wykorzystywana w inny sposób. Montaż na dachu jest zazwyczaj możliwy na istniejącym pokryciu lub powierzchni, bez utraty dotychczasowej funkcji ochronnej. W przypadku dużego obłożenia modułami z pewnością należy wyjaśnić z wyprzedzeniem udźwig i statyzm konstrukcji dachu.

W przypadku braku odpowiednich powierzchni dachowych moduły słoneczne mogą być również instalowane na otwartych lub zielonych powierzchniach. Instalacja solarna nie może być plombowana przez dodatkowe powierzchnie.

 

Jak prawidłowo oblicza się instalację solarną?

Potencjał instalacji fotowoltaicznej zależy od trzech czynników: Czasu trwania promieni słonecznych, liczby i powierzchni zainstalowanych modułów słonecznych oraz zastosowanej technologii. Wielkość nowej instalacji fotowoltaicznej pozwala na wytwarzanie wystarczającej ilości energii słonecznej i jej samodzielne wytwarzanie, można znaleźć za pomocą bezpłatnego komputera solarnego firmy Conrad. Komputer online to użyteczne narzędzie podczas planowania własnej instalacji PV 12 V.

 

W komputerze instalacji solarnych wprowadź liczbę i moc urządzeń, które chcesz zasilać. Należy wtedy uzupełnić szacowany czas pracy urządzenia na dzień. Na podstawie tych danych komputer określa do maksymalnego zapotrzebowania na energię na poziomie 2880 Wh niezbędne komponenty dla układu słonecznego.

Obliczanie na podstawie zapotrzebowania na moc służy jako podstawa do zakupu urządzenia o odpowiednich wymiarach. Poza tym otrzymują Państwo wskazówki dotyczące wyboru właściwego modułu solarnego, wielkości modułu, kontrolera ładowania i pojemności akumulatora. Dzięki kalkulatorowi solarnemu możesz zbliżyć do siebie swoją własną instalację do korzystania z alternatywnych źródeł energii. Najlepiej wypróbuj komputer solarny i znajdź moc, jaką powinien mieć mały system solarny.

 

Wskazanie mocy instalacji solarnych

Układy słoneczne różnią się mocą, która jest wskazana w jednostkowej watowej wartości szczytowej (od angielskiego piku = „szczyt”). Jest to ważny wskaźnik systemów fotowoltaicznych i jest on ustalany w warunkach standardowych w laboratorium. Określa się temperaturę komórek 25° C, natężenie napromienienia 1.000 w na metr kwadratowy (w/m² ) oraz zakres światła słonecznego 1,5, który odpowiada maksymalnemu poziomowi promieniowania słonecznego w czasie postoju w Karlsruhe. W południowej części Niemiec Karlsruhe ma lepsze warunki słoneczne niż w regionach północnych, gdzie wydajność jest nieco niższa ze względu na mniejsze nasłonecznienie.

Karlsruhe znajduje się na południu Niemiec i dlatego ma lepsze warunki słoneczne niż regiony na północy, gdzie wydajność jest nieco niższa z powodu niższego poziomu promieniowania słonecznego. Wychodzący: Produkty o wyższej jakości osiągają lepsze wyniki, a tym samym generują wyższy dochód roczny. W efekcie są one bardziej ekonomiczne.

W opisie produktu podano moc znamionową modułu solarnego, a tym samym wydajność szczytową urządzenia. Ponadto często jest to dużo więcej niż w przypadku kilowatogodzin, megawatów peak i gigawaka. Stosuje się skróty WP, kWp, MWp lub GWP.

 

Różnice między fotowoltaiką a termalną

Ogniwa słoneczne w systemie fotowoltaicznej energii słonecznej przekształcają promienie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. W przypadku zastosowania słonecznego w instalacji do produkcji solanki promieniowanie słoneczne przekształca się w ciepło i wykorzystuje do przygotowania ciepłej wody użytkowej i wspierania ogrzewania. W ten sposób energia słoneczna jest wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej, a energia słoneczna wytwarzana z energii słonecznej jest wykorzystywana do wytwarzania ciepła.