bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

   

Instalacja bezprzewodowych systemów przełączających: zdalne przełączanie i sterowanie

  • Za pomocą nadajnika ręcznego można otwierać, zamykać, przełączać i sterować

  • Ile kanałów potrzebuję?

  • Jakie częstotliwości nadawania są używane?

  • Jak duży jest zasięg radiowy?

  • Jak bezpieczne są systemy zdalnego sterowania?

 

Za pomocą nadajnika ręcznego można otwierać, zamykać, przełączać i sterować

Instalacyjne systemy przełączania radiowego są przeznaczone do wygodnego, zabezpieczonego przed podsłuchem i przed manipulowaniem zdalnego przełączania odbiorników elektrycznych. Są wykonane co najmniej z jednego nadajnika i odbiornika i charakteryzują się praktycznym zasięgiem.

Do wyjść przekaźnikowych odbiornika podłączane są urządzenia lub obwody przeznaczone do sterowania. Wystarczy nacisnąć przycisk na nadajniku - a bramy, drzwi lub światła i pompy już się otwierają lub zamykają. W zależności od modelu można przyuczyć do 32 nadajników na odbiornik.

Systemy przełączania radiowego

Zastosowanie profesjonalnych systemów sterowania radiowego jest różnorodne i obejmuje napęd od bram garażowych i podwórkowych, bramy wjazdowe i otwieracze drzwi i systemy dostępu do lamp i oświetlenia, markiz, żaluzji i rolet po systemy wentylacyjne, sterowanie pompami, systemy klimatyzacji i nawadniania, a także sterowanie elektrycznymi , układy hydrauliczne i pneumatyczne. Systemy przełączania radiowego umożliwiają również zdalnie sterowane otwieranie i zamykanie trudno dostępnych dachu­ i okien hali.

Proste uruchomienie

W celu uruchomienia następuje jednorazowa synchronizacja nadajników i odbiorników. Wystarczy włączyć tryb przyuczania na urządzeniach zgodnie z dołączoną instrukcją obsługi i nacisnąć wybrany przycisk na nadajniku ręcznym – i gotowe W przypadku systemów z przełącznikami DIP uruchamianie jest mniej wygodne. Za pomocą tych urządzeń koordynujesz nadajnik i odbiornik za pomocą mini przełączników w obudowie.

W przeciwieństwie do mobilnych inteligentnych wtyczek, czyli radiowych złączy łączących, które instalujesz między gniazdem a urządzeniem, na przykład lampą podłogową, w odbiornikach systemów instalacyjnych przewidziany jest montaż stały. W zależności od modelu i zadań specjalistów od zdalnego sterowania można zamontować w skrzynkach przyłączeniowych i rozdzielaczach lub na szynach DIN w szafach sterowniczych i szafach sterowniczych. Niektóre modele obsługują możliwość wyboru napięcia zasilania od DC 12 V do 24 V i AC 230 V. jeśli chcesz użyć odbiornika na zewnątrz, konieczny jest model z wodoszczelną obudową.  

 

Ile kanałów potrzebuję?

Liczba kanałów zależy od tego, ile różnych obwodów i urządzeń można sterować niezależnie od siebie. Ogólna zasada: dla każdego obwodu wymagany jest osobny kanał - np. Lampy lub grupa lamp, grupa gniazd, fontanna, brama lub markiza. Za pomocą kanału można włączyć przekaźnik, a tym samym pojedyncze urządzenie lub grupę urządzeń.

Zazwyczaj odbiorniki umożliwiają indywidualne sterowanie kanałami, niektóre modele obsługują również synchroniczne sterowanie wszystkimi kanałami.

Przykład: Jeśli nowy system radiowy ma otworzyć i zamknąć bramę garażową, wystarczy do tego instalacja radiowego systemu z jednym kanałem. Jeśli w przypadku większego garażu trzy bramy z osobnym silnikiem mają być włączane niezależnie od siebie, potrzebny jest odbiornik z co najmniej trzema kanałami radiowymi. Dzięki temu każdy z trzech bram można otwierać i zamykać niezależnie od pozostałych.

W przypadku trzech bramek zazwyczaj istnieją trzy pojazdy, w których każdy ma być zdalnie sterowany. Do zastosowania jako pilot ręczny, można dojechać do garażu z trzema drzwiami:

Możliwość 1: 1-kanałowy nadajnik ręczny dla każdej bramy. Do trzech pojazdów potrzeba trzech nadajników ręcznych. Dzięki temu każda osoba uprawniona może zdalnie obsługiwać bramę.

Możliwość 2: Ręczny nadajnik z co najmniej trzema kanałami. Do trzech pojazdów potrzeba trzech nadajników ręcznych. Aby każda osoba uprawniona mogła obsługiwać wyłącznie bramę przydzieloną do niej, kanały stacji radiowych mogą być zaprogramowane tylko na jeden kanał. Rozwiązanie to jest jednak wyjątkowo elastyczne: Ktoś wynajmie dwa garaże, jego 3-kanałowy nadajnik ręczny może zostać łatwo tak zaprogramować, aby obydwa bramy mogły być obsługiwane pojedynczo lub łącznie z jednym nadajnikiem.  

Nasza praktyczna wskazówka

Dla personelu sprzątającego lub właściciela garażu zalecany jest dodatkowy ręczny nadajnik z co najmniej 3 kanałami, w którym wszystkie trzy kanały są ustawione na poszczególnych bramach. Dzięki temu można np. do czyszczenia i kontroli lub w sytuacjach awaryjnych otwierać i zamykać wszystkie trzy bramy garażowe za pomocą pilota zdalnego sterowania.  

 

Jakie częstotliwości nadawania są używane?

Systemy radiowe do instalacji wykorzystują widmo radiowe bez licencji. W zależności od modelu wykorzystują kanały radiowe o częstotliwości 433 MHz lub 868 MHz. . Zakres częstotliwości 433 MHz jest o wiele bardziej częstotliwości, ponieważ wiele urządzeń wysyła sygnały drogą radiową o dużej mocy. Zakres częstotliwości 868 MHz jest ograniczony do urządzeń o ograniczonej mocy, zgodnie z wytycznymi niemieckiej Agencji sieci, i jest wykorzystywany wyłącznie przez krótki czas. Dlatego można oczekiwać, że nadajniki w pobliżu będą mniej zakłócające. W przypadku niektórych modeli można ustawić częstotliwość pracy dla indywidualnych potrzeb. Systemy radiowe z dwukierunkowym transferem oferują na życzenie optyczne informacje zwrotne na nadajniku.

Funkcje przełączania i przycisku

Wiele odbiorników umożliwia sterowanie podłączonych urządzeń lub systemów za pomocą funkcji przełączania lub przycisku. Dzięki temu systemy są bardzo wszechstronne. W trybie przełącznika odbiornik pracuje jako przełącznik ciągły i tym samym jak tradycyjny przełącznik ścienny, w którym poprzez zmianę położenia przełącznika lampa włącza się lub wyłącza. W trybie przycisku („tryb przełączania”) odbiornik emituje krótki impuls przełączający, jak to jest znane z wyłączników oświetlenia w większych klatkach schodowych. Odpowiedni przekaźnik jest zatem przyciągany tylko tak długo, jak długo naciskany jest przycisk nadawania. Niektóre modele posiadają również funkcję timera, za pomocą której można ustawić, jak długo przekaźnik ma być nałożony na nadajniku.

 

Jak duży jest zasięg radiowy?

Systemy przełączania radiowego do instalacji stałej mają różny zasięg. W zależności od modelu, odległość ta wynosi od 30 do 1.000 metrów i jest podana w opisie produktu.

Zasięg odnosi się zawsze do optymalnych warunków z wolnym widokiem bez zakłóceń. Pola elektromagnetyczne, silniki, inne nadajniki lub przeszkody, takie jak beton zbrojony, ściany, płoty, szkło i podobne materiały, mogą wpłynąć na zasięg w poszczególnych przypadkach. Zazwyczaj osiągalny zasięg wewnątrz budynków jest mniejszy od podanego zakresu maksymalnego.

W celu zmniejszenia zasięgu, może dojść również podczas montażu odbiornika radiowego w metalowej szafie rozdzielczej. W takim przypadku można skorzystać z elastycznej anteny zewnętrznej, dostępnej w niektórych systemach radiowych.

Systemy sterowania radiowego o dużym zasięgu są przydatne nie tylko do zdalnego przełączania na większą odległość, np. do obsługi jeszcze dalej odległego hosta. Modele o dużym zasięgu mogą być bardzo praktyczne ze względu na większą moc nadawczą nawet dla niezawodnych operacji łączeniowych. Mogą być stosowane, jeśli zdalne sterowanie nie jest możliwe z powodu warunków konstrukcyjnych lub zakłóceń z systemami krótkodystansowych.

Nasza praktyczna wskazówka: Sprawdzanie zasięgu

Na maksymalny zasięg systemów radiowych w zaplanowanym miejscu instalacji mogą mieć wpływ przeszkody, takie jak ściany betonowe, sufity lub inne urządzenia elektryczne. W takich przypadkach, w celu zminimalizowania lub całkowitego uniknięcia zakłóceń, zazwyczaj pomaga to w zmianie lokalizacji odbiornika radiowego. W celu ustalenia optymalnej pozycji instalacji przed montażem na stałe zaleca się przetestowanie zasięgu w kilku miejscach pracy próbnej odbiornika. Jeśli określiłeś najlepszą możliwą pozycję, zamocuj odbiornik.

 

Jak bezpieczne są systemy zdalnego sterowania?

Instalacyjne systemy sterowania są z reguły profesjonalne urządzenia z funkcjami bezpieczeństwa do ochrony przed manipulacją. Zapewnia to, że nieupoważnione osoby nie mogą na przykład otwierać bramy garażowej ani drzwi garażowych. Producenci systemów radiowych stosują różne procedury bezpieczeństwa, takie jak kodowane sygnały nadawane, które modulują za pomocą danego klucza. Urządzenia o wyższym poziomie bezpieczeństwa wykorzystują szyfrowaną transmisję sygnału w połączeniu z procedurą kodów Rolling. To sprawia, że każdy pakiet sygnałów, który nadajnik wysłał do odbiornika, jest unikalny i niepowtarzalny.

Ponieważ każdy dostawca korzysta z indywidualnej procedury ochrony, zazwyczaj tylko nadajnik i odbiornik jednego producenta są ze sobą kompatybilne, a także z jednego szeregu modeli.

 

Nasza praktyczna wskazówka: Rozważ możliwość rozszerzenia

Po przyzwyczajeniu się do komfortu obsługi nowego systemu radiowego, doświadczenie pokazuje, że można szybko znaleźć inne obszary zastosowania. Należy zatem uwzględnić, już w momencie zakupu rozwiązań do instalacji bezprzewodowych połączeń instalacyjnych, możliwości rozszerzenia w formie dodatkowych kanałów. Zaplanuj po prostu jeden do dwóch kanałów rezerwowych, które można z łatwością wykorzystać do nowych zastosowań.