Skala H0: Tory, lokomotywy i akcesoria dla modelarzy kolejowych w formacie miniaturowym



    Najważniejsze fakty, które warto wiedzieć o zakupie modeli kolejek H0

    • H0 to nominalna wielkość z branży budowy modeli. Makiety i tory H0 są oparte na ich rzeczywistych modelach w skali 1:87. 
    • Wszystkie tory H0 mają skalę 1:87, mimo to występują niewielkie różnice w przekrojach. Oprócz standardowej skali H0, istnieje metrowa skala H0m (12 mm) i wąska skala H0e (9 mm). 
    • H0 to najpopularniejsza skala w modelarstwie. W związku z tym w sklepie internetowym CONRAD można znaleźć wiele różnych lokomotyw, pociągów, konstrukcji krajobrazowych, modeli budowlanych i innych artykułów. Przy zakupie weź pod uwagę, że niektóre z modeli są dostarczane w zestawie i mimo wszystko trzeba je samodzielnie złożyć.


    Co składa się na skalę H0? 

    H0 jest wielkością standardową w tworzeniu modeli. Oprócz H0 w modelarstwie występują jeszcze inne wielkości nominalne, na przykład 1, 2, 0, TT, N lub Z. Każdy rozmiar nominalny wyznacza określoną skalę, w której obiekty z rzeczywistości są przedstawiane jako modele. Dla standardowego rozmiaru H0, skala wynosi 1:87. Dokładne skalowanie i wymiary poszczególnych rozmiarów nominalnych są określone w NEM (Standards of European Model Railways). 

    Historia skali H0

    Pierwsze koleje modelarskie sięgają początku XX wieku. W tamtym czasie dominowały modele kolejek i torów w skali 1:45. Były więc znacznie większe niż znane nam dziś konstrukcje.

    Wszechobecna była jednak chęć posiadania mniejszych modeli kolejek, które lepiej pasują do małych mieszkań. Dlatego pierwsze mniejsze zestawy modeli były dostępne już przed II wojną światową.

    Po wojnie nowa wielkość nominalna H0 zastąpiła wówczas dominującą wcześniej na rynku skalę 0. Obecnie H0 jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym standarde, jej udział w rynku wynosi 70 proc.



    Jakie są rodzaje H0?

    H0 odwzorowuje swoje modele realne wiernie w skali w stosunku 1:87. Niemniej jednak ważne jest rozróżnienie poszczególnych podkategorii, ponieważ nie wszystkie makiety kolejowe mają taką samą szerokość. Zamiast tego rozróżnia się kategorie: standardowa szerokość toru, metrowa szerokość toru i wąska szerokość toru. 

    Tory mają różną szerokość i dlatego są odpowiednie dla różnych pojazdów i wagonów. Na przykład metrowy wskaźnik jest w rzeczywistości szeroki na jeden metr. W proporcji 1:87 oznacza to, że metryczka w modelarstwie ma szerokość 12mm. Nadaje się między innymi do miniaturowych wydań wagonów pasażerskich, wagonów bagażowych czy otwartych wagonów towarowych. 

    Tor Skrajnia Odpowiednie dla
    H0 / standardowy rozstaw 16,5 mm np.pociągi, lokomotywy, wagony bagażowe
    Skrajnia H0m / metr 12,0 mm np.pociągi, lokomotywy, wagony bagażowe
    H0e / wąskotorowy 9,0 mm np. samochody osobowe, kolejki wąskotorowe, żwirowce

    Nasza praktyczna rada: Zwróć uwagę na dokładne oznaczenie

    Oznaczenia H0, H0m i H0e są bardzo podobne i przy zakupie łatwo przeoczyć małą literkę na końcu nazwy. Dlatego upewnij się, że pociągi, lokomotywy i wagony pasują do dostępnych rozmiarów torów. W przeciwnym razie szybko może się zdarzyć, że przypadkowo kupisz zbyt szeroki lub zbyt wąski model.



    Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie modelu w skali H0?

    Jeśli posiadasz już model kolejki i chcesz jedynie dokupić kilka akcesoriów, to przy dokonywaniu wyboru powinieneś zwrócić uwagę na rozróżnienie między standardową szerokością toru, metrową szerokością toru i wąską szerokością toru. Sprawdź, czy pożądane pociągi, wagony lub tory pasują do istniejących projektów. Ponadto przy kupnie należy wziąć pod uwagę inne czynniki:

    Kolejki ze skrajnią H0

    Pojazdy H0 dzielą się na pociągi i lokomotywy. Szczególnie stylowe i popularne są stare parowozy, których nie powinno zabraknąć na żadnej makiecie kolejowej. Oprócz starodawnych lokomotyw są też nowoczesne pociągi i ICE w formacie miniaturowym. Wystarczy przejrzeć duży asortyment i znaleźć pociąg lub lokomotywę, która spełni oczekiwania. Do środka pojazdu można również dołączyć jeden lub więcej wagonów. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wagony osobowe, bagażowe, towarowe i wiele innych. Sprawdź, czy wagony, pociągi i lokomotywy pasują do dostępnych szerokości torów.

    Oprócz tego istnieją inne pojazdy H0, na przykład wozy strażackie, traktory, samochody osobowe, ciężarówki, autobusy i wiele innych. Jako że nie wymagają manometru, nie trzeba tu zwracać uwagi na oznaczenia H0, H0e i H0m. Upewnij się tylko, że jest to model H0, aby pasował pod względem wielkości do reszty Twojej makiety kolejowej.


    Zestawy / gotowe modele

    Niektóre modele pojazdów budowlanych są dostarczane jako zestawy. Tutaj trzeba jeszcze samemu zmontować poszczególne części. Pasjonaci-hobbyści otrzymają swoje wynagrodzenie w postaci zestawu. Należy pamiętać, że mogą być potrzebne specjalne akcesoria do budowy modeli, jeśli chcesz samodzielnie złożyć poszczególne części. Jeśli nie jesteś tak uzdolniony manualnie, w sklepie internetowym CONRAD odkryjesz również pojazdy i inne modele, które są już zmontowane. Dzięki praktycznym opcjom filtrów w sklepie, można łatwo wybrać te pozycje.


    Modele budowlane i inne akcesoria

    Model kolejowy jest naprawdę piękny tylko wtedy, gdy jest zintegrowany z wielką, kreatywną przestrzenią. Odpowiednie akcesoria w skali 1:87 można znaleźć w firmie CONRAD. Odkryj w naszym asortymencie różne budynki, figurki miniaturowe, sygnalizację świetlną, zagospodarowanie terenu, ogrodzenia i inne artykuły, które sprawią, że Twój modelarski świat będzie żywy i realistyczny.


    Rodzaj konstrukcji

    Jeśli chcesz kupić lokomotywę H0, powinieneś zwrócić uwagę także na rodzaj konstrukcji. W zależności od tego, co lubisz, możesz wybierać spośród następujących typów:

    • Lokomotywa parowa
    • Lokomotywa spalinowa
    • Lokomotywa elektryczna
    • Wagon kolejowy

    System napędowy

    Należy zwrócić uwagę na to, jaki system zasilania jest wykorzystywany do napędu pojazdów H0. Zasadniczo w opisach produktów znajdziesz oznaczenia AC i DC. AC oznacza "alternating current" i odnosi się do prądu zmiennego. Istnieją jednak również modele zasilane prądem stałym, które oznaczane są skrótem DC oznaczającym "direct current".



    Wniosek: Jak stworzyć idealny model H0 kolejowy

    Modele kolejowe w skali H0 są najlepiej sprzedającym się produktem wśród modeli kolejowych. Odtwarzają one prawdziwe obiekty w skali 1:87. Dzięki temu są stosunkowo niewielkie i świetnie sprawdzają się w przypadku kolejek stołowych. Oprócz H0, w modelarstwie istnieją inne wielkości nominalne, które obrazują mniejsze lub większe skale. Niemniej jednak od wielu lat niekwestionowanym liderem rynku jest właśnie H0. 70 procent wszystkich sprzedawanych elementów modeli jest wykonywanych w skali 1:87.

    W sklepie internetowym Conrad możesz złożyć swój kompletny model kolejki H0. Odkryjesz wiele różnych pojazdów, lokomotyw, modeli budynków, torów, sygnałów świetlnych, konstrukcji krajobrazowych, figurek miniaturowych i wiele innych. Dzięki odpowiednim akcesoriom można złożyć wspaniałą, kreatywną i realistyczną makietę kolejową.

    Przy zakupie poszczególnych części należy zwrócić uwagę na to, czy są one produkowane w nominalnej wielkości H0, a więc czy pasują do skali pozostałych elementów Twojej makiety kolejowej. Weź też pod uwagę, że niektóre pociągi i wagony z oznaczeniami H0e i H0m mają specjalne rozstawy.

    Hobbyści lubią zestawy, w których modele dostarczane są w pojedynczych częściach. Jeśli chcesz złożyć zestaw, niekiedy potrzebne są specjalne narzędzia do budowy modeli. Można je również znaleźć w sklepie internetowym CONRAD. Osoby, które nie przepadają za majsterkowaniem powinny upewnić się przy zakupie, że model jest już w pełni złożony.