Porady

Urządzenia do pomiaru temperatury i wiele innych elementów umożliwiających kontrolę temperatury

Termometry przemysłowe analogowe i cyfrowe przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Mierniki temperatury Fluke, Greisinger, testo, Voltcraft, stosowane w pomieszczeniach użytkowych, laboratoriach, przemyśle spożywczym (mierniki oleju). Wybierz odpowiedni termometr przemysłowy.Jakie przyrządy do pomiaru temperatury są dostępne?

Urządzenia do pomiaru temperatury występują w wielu różnych formach w budynkach prywatnych i komercyjnych. Są one wykorzystywane na przykład jako mierniki temperatury w poszczególnych pomieszczeniach do regulowania ogrzewania, mogą też służyć jako podręczne mierniki temperatury w pomieszczeniu lub w ogrodzie. Informując o aktualnej temperaturze, są one często używane przez profesjonalnych użytkowników, takich jak rzemieślnicy, do sprawdzania temperatury w różnych punktach. Dzięki cęgom pomiarowym, sondom do wprowadzania, wyświetlaczom dotykowym i wielu innym dodatkom mogą zapewnić wsparcie w wielu dziedzinach.

Urządzenia do pomiaru temperatury

Tester oleju spożywczego

Tester oleju do smażenia to popularny miernik temperatury używany do sprawdzania ciepła oleju lub tłuszczu do smażenia. Ponieważ do smażenia na głębokim oleju stosuje się również bardzo wysokie temperatury, narzędzia te znajdują się głównie w profesjonalnych kuchniach. Podlegają one normie HACCP, która zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe sprzętu i naczyń kuchennych.

Czujniki zanurzeniowe temperatury

Czujniki zanurzeniowe służą do pomiaru temperatury w mediach gazowych i dlatego są zazwyczaj montowane na stałe. Są one wykorzystywane na przykład do monitorowania systemów grzewczych i podobnych usług związanych z budynkami. Możliwe jest również korzystanie ze smartfonów lub tabletów w celu oceny danych.

Termometry powierzchniowe

Termometry powierzchniowe to przede wszystkim termometry kontaktowe. Mierzą one temperaturę na powierzchniach za pomocą sondy, która jest optymalnie ukształtowana do tego celu. Ze względu na to, że są często używane w kuchniach, wiele urządzeń tego typu przestrzega normy HACCP dotyczącej bezpieczeństwa żywności i może być czyszczonych w dowolnym momencie. Niektóre urządzenia mają również dodatkowe funkcje, takie jak minimum i maksimum.

Termometry powierzchniowe

Jako część centrum sterowania, przetworniki temperatury są wykorzystywane w wielu różnych obszarach do pomiaru temperatury w toczącym się procesie i w razie potrzeby do wysłania sygnału do systemu sterowania lub uruchomienia alarmu. W prywatnych gospodarstwach domowych najczęściej można je spotkać w systemach grzewczych. Te mierniki temperatury pracują z kalibrowanymi wartościami i spełniają różne normy (w zależności od modelu).Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia do pomiaru temperatury?

Dopasowanie do celu

 • Samodzielne lub wielofunkcyjne urządzenie do pomiaru środowiska (4w1 lub 5w1)
 • Urządzenie pomiarowe ręczne lub przeznaczone do montażu na stałe (np. na ścianie)
 • Stopień ochrony według skali IP
 • Certyfikacja: ISO, DAkkS
 • Do żywności i kuchni: HACCP (analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli)
 • Zakres pomiarowy: temperatura minimalna i maksymalna
 • Typ czujnika
 • Sonda stała lub wtykowa
 • Wymiary sondy: szczególnie długość jest istotna dla miejsca użytkowania
 • Kompatybilne ze smartfonem
 • Szczypce pomiarowe do rur i przewodów rurowych

 

Właściwe funkcje

 • Częstotliwość pomiaru: wskazuje odstęp czasu, w którym dokonywane są pomiary
 • Wyświetlacz: z podświetleniem lub bez, typ wyświetlacza
 • Różne jednostki: °C lub °F
 • Dokładność: wskazuje możliwe odchylenie wyniku pomiaru w procentach lub °C
 • Dla nadajników: liczba wartości, które mogą być skalibrowane
 • Wyświetlanie minimum lub maksimum pomiaru
 • Rozdzielczość: wskazuje zaokrąglenie wyniku pomiaru, np. 0,5°C
 • Funkcja i oprogramowanie rejestratora danych
 • Zasilanie: liczba i rodzaj baterii

 Różne rodzaje sond do przyrządów do pomiaru temperatury

Sondy przyrządów do pomiaru temperatury mogą być wykonane z wielu różnych metali i metali szlachetnych. Sondy składają się z kilku stopów lub czystych metali i w ten sposób przekazują sygnały pomiarowe do urządzenia pomiarowego.

 • E: NiCr-CuNi
 • J: Fe-CuNi
 • K: NiCr-Ni
 • N: NiCrSi-NiSi
 • R: PtRh-Pt
 • S: PtRh-Pt

W przypadku specjalnych mierników temperatury, na przykład przetworników temperatury, często stosuje się czujnik Pt1000. Możliwe jest wiele innych wariantów.

 

Nasza praktyczna wskazówka: akcesoria do przyrządów do pomiaru temperatury

Do przyrządów do pomiaru temperatury, zwłaszcza ręcznych, dostępne są liczne akcesoria. Od praktycznych futerałów po pokrowce ochronne i wielu innych elementów dodatkowych. Dodatkowe kable, pomoce montażowe i inne mogą być również konieczne w przypadku mierników temperatury instalowanych na stałe.

 Oszczędność energii dzięki inteligentnym urządzeniom do pomiaru temperatury

Wraz z ciągłym łączeniem w sieć i centralnym sterowaniem wielu obszarów w domach, również technika grzewcza staje się coraz bardziej inteligentna. Urządzenia do pomiaru temperatury są nieodzowną pomocą w realizacji skutecznych koncepcji oszczędzania energii w gospodarstwach domowych. Na bieżąco sprawdzają one aktualną temperaturę i inicjują włączanie lub wyłączanie różnych systemów.

W centralnie sterowanych systemach grzewczych koncepcja ta jest realizowana przez termostaty, ale dokładne i niezależne mierniki temperatury mogą również zapewnić dobry przegląd klimatu wewnętrznego na odpowiednich powierzchniach ścian.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania dotyczące urządzeń do pomiaru temperatury

Które urządzenie do pomiaru temperatury nadaje się do kuchni?

Wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu z żywnością, należy stosować wyłącznie urządzenia uznane za bezpieczne dla żywności. Do profesjonalnych kuchni warto więc wybrać urządzenie, które zostało zaprojektowane zgodnie z HACCP i spełnia wszystkie wytyczne dotyczące higieny.

Które urządzenia do pomiaru temperatury posiadają świadectwo wzorcowania?

Dla wielu obiektów, ale także dla użytkowników komercyjnych, niezbędne są urządzenia do pomiaru temperatury, które spełniają niezbędne normy. Jeśli dany model posiada świadectwo wzorcowania, producenci nie tylko to zaznaczają, ale także podają informacje o normie, której podlega. Popularnymi standardami są DAkkS i ISO.

Czy wartości pomiarowe mogą być zapisywane i odczytywane?

Wielu producentów oferuje liczne funkcje dodatkowe dla urządzeń do pomiaru temperatury, szczególnie dla sektora komercyjnego. Obejmują one oprogramowanie wspomagające i funkcje rejestratora danych, które utrzymują zmierzone wartości w gotowości do oceny.

 Podsumowanie: jak kupić właściwy przyrząd do pomiaru temperatury?

Wiele urządzeń do pomiaru temperatury jest zaprojektowanych specjalnie dla jednego obszaru zastosowań. Są to na przykład przetworniki temperatury, ale także termometry powierzchniowe czy czujniki zanurzeniowe temperatury. Dzięki specjalnie wykonanym i optymalnie dostosowanym czujnikom temperatury nie nadają się one do pomiaru temperatury w pomieszczeniach ani do stosowania w sektorze spożywczym. Przed zakupem urządzenia do pomiaru temperatury należy ustalić, do czego jest ono potrzebne, a następnie wybrać odpowiedni model.

Jeśli chcesz używać ręcznego urządzenia pomiarowego do wielu różnych punktów pomiarowych, powinieneś zwrócić uwagę na odpowiednią certyfikację i odpowiedni zakres pomiarowy. Techniczne dodatki, takie jak rejestratory danych, specjalne wartości wyświetlania i wartości kalibracyjne są również ważnymi szczegółami dla wielu zastosowań.