bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Transformatory balastowe: przekształcają napięcie sieciowe na napięcie robocze

Transformatory separacyjne służą do zamiany napięcia sieciowego na napięcie robocze, dzięki czemu mogą pracować urządzenia, które nie są przystosowane do istniejącego napięcia sieciowego. Szczegółowe informacje na temat sposobu działania i różnych rodzajów transformatorów statecznika oraz przydatne porady dotyczące zakupu są do państwa dyspozycji.

  • Co to jest transformator szeregowy?

  • Jakie typy i typy transformatorów separacyjnych istnieją?

  • Kryteria zakupu transformatorów szeregowych - co jest ważne?

  • Wniosek: Jak kupić odpowiedni transformator statecznikowy

  • FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące transformatorów mocy

 

Co to jest transformator szeregowy?

Transformatory separacyjne to elementy elektryczne, które są stosowane do dopasowania napięcia. Z reguły służą do zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które nie są przystosowane do dostępnego napięcia sieciowego określonego kraju, ale wymagają innego napięcia sieciowego.

Na przykład w Niemczech i wielu krajach europejskich napięcie sieciowe wynosi 230 V przy częstotliwości sieci 50 Hz, podczas gdy na przykład w USA, Kanadzie, Meksyku i niektórych krajach Ameryki Południowej napięcie sieciowe wynosi 120 V przy częstotliwości 60 Hz. W innych krajach dostępne są jeszcze inne, różniące się od nich napięcia sieci.

Podobnie, urządzenia zagraniczne, elektronarzędzia i sterowniki nie mogą być eksploatowane, jeśli ich napięcie robocze zgodnie z tabliczką znamionową nie jest zgodne z lokalnym napięciem. To samo tyczy się sytuacji, gdy istniejący odbiornik 230 V ma być tymczasowo lub na stałe używany za granicą, a jego napięcie robocze różni się od napięcia w kraju docelowym.

Transformatory separacyjne rozwiązują ten problem, przekształcając istniejące napięcie sieciowe w wymagane napięcie robocze odbiornika, was, w zależności od potrzeb, przekształcając je w źródła lub źródła.

 

Jakie typy i typy transformatorów separacyjnych istnieją?

Tak wg klasy mocy dostępne są transformatory separacyjne o różnych kształtach obudowy. Mniejsze modele, które pozwalają na pracę z odbiornikami o mocy do ok. 100 w, mają zazwyczaj kompaktową obudowę z tworzywa sztucznego. Idealnie nadają się do obsługi mniejszych klientów i można je łatwo zabrać w podróż.

Transformatory balastowe są zwykle instalowane w wytrzymałej obudowie z blachy stalowej lub z materiału izolacyjnego o mocy około 200 watów. Większe modele do około 1.500 w/VA mają, ze względu na wyższą wagę, uchwyt do przenoszenia i obsługi.

  • Podstawowym rozróżnieniem jest ich funkcjonalność w odniesieniu do możliwych regulacji napięcia:
  • Konwerter step-Up przekształca niskie napięcie wejściowe na wyższe.  
  • Konwerter step-down redukuje napięcie wejściowe do niższej wartości.
  • Uniwersalne transformatory separacyjne umożliwiają dopasowanie napięcia w obu kierunkach, dodatkowo posiadają często przełączane złącza transformatora, które umożliwiają uniwersalne dopasowanie do napięcia sieci.
 

Kryteria zakupu transformatorów szeregowych - co jest ważne?

Dobre transformatory separacyjne posiadają wysoki współczynnik sprawności elektrycznej i mają niewielkie straty podczas pracy jałowej. Im bardziej wydajny jest transformator mocy, tym ważniejszy staje się to, o ile nie jest to tylko praca krótkookresowa. Niska sprawność prowadzi do znacznych dodatkowych kosztów w przypadku dłuższego funkcjonowania i na przestrzeni lat. Energia jest przekształcana w najczęściej niepożądane straty ciepła.

W przypadku transformatorów szeregowych generalnie jest tak, że moc określona w karcie danych odnosi się do pracy w temperaturze otoczenia 40 <1 /> C i wolnostojącej. Jeśli transformator jest przeznaczony do pracy w wyższych temperaturach lub nie jest odpowiednio wentylowany i chłodzony, zmniejsza się użytkowa moc. W takich przypadkach należy zaplanować odpowiednią rezerwę mocy przy wyborze.

W zależności od zamierzonego zastosowania należy wybrać stopień ochrony transformatora zwiększającego napięcie. Jeśli do trudniejszych warunków otoczenia należą np. kurz lub wilgoć, transformatory te oferują statecznikami, które są umieszczone we wszystkich zamkniętych obudowach. W pełni obudowane transformatory z żywicy lanej zapewniają dalszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami otoczenia i są mniej podatne na hałas (szum sieci).

Jeśli transformator szeregowy ma być używany tak uniwersalnie, jak to możliwe, zalecamy modele działające w obu kierunkach, tj. Mogące przekształcać odpowiednie napięcia wejściowe zarówno w dół, jak i w górę. Jeszcze elastyczne transformatory wstępne, które są wyposażone w przełącznik do dopasowania napięcia.  

 
 

Wniosek: jak kupić właściwy transformator 

Transformator zwiększający napięcie

Oprócz danych czysto elektrycznych, tj. Napięcia wejściowego i wyjściowego, prądu wyjściowego i mocy, transformator szeregowy musi również spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa w zakresie swojej konstrukcji. Jeśli do zamierzonego zastosowania wymagana jest separacja galwaniczna, można stosować tylko transformator separacyjny. Ważne w tym kontekście: Większość transformatorów mocy to tzw. transformatory oszczędnościowe i dlatego nie nadają się do zastosowania, gdy wymagana jest galwaniczna separacja między stroną pierwotną i wtórną. W tym przypadku istnieje zagrożenie życia z powodu niebezpiecznego napięcia dotykowego i zamiast tego należy zastosować transformator separacyjny

Maksymalna dopuszczalna moc przyłączeniowa w transformatorach nie jest podawana w w (wat = elektryczna moc czynna), lecz w VA (woltoamperach = elektryczna moc pozorna). Przy doborze transformatora statecznikami należy zwrócić uwagę na tę różnicę, a maksymalny pobór mocy w VA wszystkich podłączonych odbiorników nie może w żadnym wypadku przekraczać dopuszczalnej mocy przyłączeniowej transformatora zwiększającego napięcie.

W razie potrzeby należy uwzględnić odpowiednią rezerwę mocy transformatora zwiększającego napięcie zasilania. Obejmują one między innymi urządzenia elektromotoryczne, takie jak lodówki i zamrażarki, sprężarki powietrza, elektronarzędzia i pompy. Zbyt ekonomiczna konstrukcja transformatora zwiększającego napięcie może spowodować trudności w rozruchu, ponieważ napięcie wyjściowe w momencie włączenia zbyt mocno się łamie. Możliwe jest również powtarzanie wyzwalania bezpiecznika urządzenia, nawet jeśli dopuszczalna moc wyjściowa jest przekroczona tylko przez krótki czas. 

Należy upewnić się, że transformator sieciowy posiada wymagany znak jakości i jest zgodny z obowiązującymi normami.

Nasza praktyczna wskazówka: wykrywanie błędów połączenia

Wysokiej jakości transformatory separacyjne posiadają funkcję ochronną do wykrywania błędów połączenia. Sygnalizują one poprzez lampki kontrolne nieprawidłowe podłączenie lub włączają napięcie wyjściowe tylko w przypadku prawidłowej fazy na wejściu. Ta funkcja ochrony zapewnia większe bezpieczeństwo przed przypadkowym niepoprawnym połączeniem lub uszkodzeniem gniazd.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące transformatorów mocy

Transformator dopasowujący napięcie zasilania brzęczy lub buczy, czy jest uszkodzony?
W pewnych okolicznościach siły elektromagnetyczne mogą powodować drgania uzwojeń i rdzeni żelaznych, co może być odbierane jako buczenie. W przypadku bardzo wrażliwych zastosowań, można zastosować w pełni zalewane transformatory separacyjne, z reguły mają one tendencję do buczenia.

 

Jakie zalety posiadają transformatory separacyjne w jednej wersji jako transformator zwiększający napięcie?
Transformatory oszczędnościowe oferują zalety pod względem wagi, wielkości i materiału. Ponieważ są one połączone jednym wspólnym uzwojeniem dla strony pierwotnej i wtórnej, wkładka materiałowa jest odpowiednio niższa. Nie zapewniają one izolacji galwanicznej między stroną wejścia i wyjścia, was nie ma jednak znaczenia dla zastosowań ogólnych.

Te zalety zapewniają transformatory separacyjne z separacją galwaniczną, posiadają dwa oddzielne i izolowane elektrycznie uzwojenia. Po stronie wyjścia nie ma różnicy potencjałów w stosunku do ziemi, was oznacza to dodatkowy aspekt bezpieczeństwa w przypadku przypadkowego dotknięcia elementu pod napięciem lub przewodu.


Czy odbiorniki mogą być zasilane z transformatora szeregowego, jeżeli częstotliwości sieci elektrycznej i tabliczka znamionowa odbiorcy nie są zgodne?
Transformatory separacyjne nie przeprowadzają konwersji ani korekty częstotliwości. Jednak wiele urządzeń może pracować z obydwoma najczęściej spotykanymi częstotliwościami sieciowymi od 50 i 60 Hz. Należy przestrzegać danych zawartych na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi podłączanego urządzenia, aby uniknąć uszkodzeń. Na przykład eksploatacja silnika elektrycznego 50 Hertz w sieci 60 Hertz spowoduje przekroczenie prędkości obrotowej na biegu jałowym o 20 procent, chociaż ogólna wydajność spadnie z powodu zwiększonej rezystancji indukcyjnej uzwojenia silnika.