bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

    

Interesujące fakty na temat transoptorów

  • Was to transoptor?

  • Jakie typy i typy transoptorów istnieją?

  • Kryteria zakupu transoptorów - co jest ważne?

  • W ten sposób znajdziesz odpowiedni transoptor

  • FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące transoptorów

Co to jest transoptor?

Transoptory to elementy optoelektroniczne, które służą do transmisji sygnałów elektrycznych przy jednoczesnym galwanicznym rozdzieleniu obwodów prądowych. W tym celu dioda świetlna lub laserowa w obwodzie wejściowym wysyła światło do odbiornika, który zazwyczaj składa się z fototranzystora lub fotodiody. Ponieważ światło obce zakłóciłoby i wpływałoby na takie sprzężenie, elementy umieszczone są w obudowie o dużym natężeniu światła, która jednocześnie służy do ochrony mechanicznej. Transoptory można stosować zarówno do transmisji sygnałów analogowych, jak i cyfrowych.

 

Jakie typy i typy transoptorów istnieją?

Transoptory są dostępne w wersji SMD, a także do konwencjonalnego montażu przelotowego i są dostępne w różnych typach obudów, takich jak SO, SOIC, SOP, DIP, MDIP, SMO i Mini-Flat. Typy o wyższym napięciu izolacji wymagają ze względów bezpieczeństwa pewnej odległości izolacji, a wraz ze wzrostem napięcia konstrukcja jest co najmniej na jednej osi większa, nawet w celu dotrzymania niezbędnych odcinków pełzających na przyłączach. Transoptory jednokanałowe posiadają co najmniej cztery nóżki przyłączeniowe lub pady lutownicze, po dwóch stronie wejścia i wyjścia. Transoptory z dwoma, trzema lub czterema kanałami mają odpowiednio do 16 pinów. Takie wielokanałowe transoptory sprawiają, że montaż jest mniej miejsca na płytce drukowanej. 

Istnieją specjalnie opracowane transoptory dla prawie każdego zastosowania. Różnią się one nie tylko pod względem napięcia izolacji i maksymalnej prędkości przełączania, ale także pod względem obciążalności prądowej po stronie wyjścia i tego, czy wymagana jest transmisja liniowa czy czysto cyfrowa. Istnieją transoptory kompatybilne z CMOS i MOSFET, które zapewniają odpowiedni poziom wysoki lub niski na wyjściu w postaci cyfrowej „włączony-wyłączony”. Dostępne są również transoptory z wbudowanym triakiem, podobne do przekaźnika elektronicznego (SSR = przekaźniki półprzewodnikowe). Są w stanie przełączać znacznie wyższe natężenia prądu niż transoptory, które pracują z fototranzystorami lub fotodiodami.         

Transoptory specjalnie zaprojektowane do transmisji sygnałów analogowych, tak zwane transoptory liniowe, mają specjalną wewnętrzną konstrukcję, aby osiągnąć wysoką liniowość i skompensować zjawiska starzenia i dryfowania. Za pomocą drugiego odbiornika światła, który służy jako odniesienie, można sterować przełączaniem regulacyjnym, które odpowiednio dostosowuje i koryguje poziom wejścia. 

 

Kryteria zakupu transoptorów - co jest ważne?

Przy wyborze odpowiedniego transoptora zwykle określa się typ i typ zastosowania. Sygnały liniowe lub analogowe mogą być transmitowane tylko z transoptorami, sygnały wejściowe będą odpowiednio przekładane proporcjonalnie na wyjściu. W przypadku obwodów cyfrowych wymagane są natomiast transoptory, które niezawodnie przełączają wyjście pomiędzy „wył.” i „wł” lub „wysokie” i „niskie”, gdy poziom sygnału po stronie wejścia jest niski. 

Transoptory z wbudowanym triakiem mają funkcję czystego włączenia i wyłączenia. Zapewniają one przełączanie większych prądów, często bez konieczności stosowania dodatkowych półprzewodników mocy. Dzięki stosunkowo niskim oporom wewnętrznym straty mocy pozostają niewielkie, co was oznacza, że chłodzenie jest zbyteczne i zmniejsza całkowite zużycie prądu przez urządzenia zasilane bateryjnie.

Transoptory liniowe nadają się do wymagających zadań, szczególnie w technice pomiarowej i regulacyjnej. Odznacza się dużą stabilnością i odznacza się szczególną liniowością. Tradycyjne transoptory nadają się natomiast tylko do przybliżonych zbliżyć poziom.

W przypadku pracy z napięciem sieciowym Transoptor musi być koniecznie odpowiedni i dopuszczony do tego celu. W tym kontekście należy również zwrócić uwagę na wymagane odstępy bezpieczeństwa w formie wymaganych odstępów, aby uniknąć zakłóceń w pracy i przypadków szczególnych. 

 

W ten sposób znajdziesz odpowiedni transoptor

Transoptory

Należy upewnić się, że zapewnione jest wymagane napięcie izolacji i że po stronie wyjścia nie zostanie przekroczone maksymalne dopuszczalne natężenie prądu w danej aplikacji. Lepiej nie oszczędzać na przepustowości, ale planować pewną rezerwę w górę. Dane dotyczące częstotliwości granicznej odnoszą się zawsze do ideału i dokładnie zdefiniowanego prądu sterownika. Jeśli występują różnice w konstrukcji obwodów, może dojść do przerw w transmisji sygnału, gdy Transoptor działa w pobliżu częstotliwości granicznej.

Podczas wymiany uszkodzonych transoptorów należy zwrócić uwagę na ich konstrukcję: Czy raster w przypadku typów konwencjonalnych okablowanych lub konstrukcja, a tym samym położenie i wielkość wyprowadzeń lutowniczych przy transoptorach do montażu SMD?

Ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest, aby części składowe były opatrzone odpowiednim znakiem jakości i spełniały obowiązujące normy. Transoptory oferowane w sklepie Conrad spełniają wysokie wymagania jakościowe i wyróżniają się niezawodnością i trwałością. 

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące transoptorów

Co oznacza wartość CTR dla transoptorów analogowych?

CTR (Current transfer ratio) oznacza stosunek przesyłu prądu stałego do prądu wyjściowego, czyli stosunek prądu wejścia do prądu wyjściowego. W przypadku transoptorów cyfrowych brakuje tej informacji, zamiast tego określono wartość prądu, która jest co najmniej konieczna do zmiany poziomu po stronie wyjściowej.


Jaka szerokość pasma ma transoptor?

W zależności od typu maksymalna częstotliwość przełączania waha się od kilku kiloherców, aw przypadku szybkich wersji z diodami laserowymi jako jednostkami nadawczymi rozciąga się na zakres gigaherców. Odpowiednie informacje w formie czasów włączania i wyłączania oraz szerokości pasma w przypadku określonego wejściowego prądu wejściowego są zawarte w odpowiedniej karcie danych.


Czy transoptory nie są odporne na zużycie?

Transoptory nie mają żadnych mechanicznie ruchomych części, dlatego nie występuje zużycie w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jednak elementy elektroniczne również podlegają pewnemu procesowi starzenia. W przypadku transoptorów dotyczy to przede wszystkim jednostek nadawczych w postaci diod świetlnych lub laserowych, które z czasem tracą moc świetlną. W przypadku transoptorów analogowych wydłużono żywotność, gdy maksymalnie dopuszczalny prąd wejściowy nie zostanie dopracowany, ale będzie mniejszy.