bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Wentylatory ścienne i sufitowe zapewniają zawsze świeże powietrze

Wentylatory ścienne i sufitowe są stosowane wszędzie tam, gdzie wentylacja przez okno nie jest możliwa lub nie wystarcza. Może to dotyczyć na przykład szatni, pomieszczeń prysznicowych w piwnicy lub pomieszczeń wewnętrznych bez okien. W naszym poradniku dowiesz się, jakie rodzaje wentylatorów ściennych i sufitowych istnieją oraz na co zwracać uwagę przy zakupie.



Obszary zastosowania wentylatorów ściennych i sufitowych

Wentylatory ścienne wyciągają wilgotne lub zużyte powietrze przez otwór w ścianie. Często znajdują się one w łazienkach bez okien. Ponieważ bez systemu wentylacji wilgotne powietrze szybko doprowadziłoby do powstania pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Również w kuchni, pralni czy piwnicy wentylatory niezawodnie wykonują swoją pracę.

Zazwyczaj są one aktywowane włączeniem światła i pracują jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu lampy. Obudowa wentylatora nie musi być koniecznie wykonana z białego tworzywa sztucznego, jak to bywało w przeszłości.

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę wentylatorów ściennych w różnych wzorach i z różnych materiałów, np. ze stali nierdzewnej.

Nie tylko w prywatnych domach stosuje się wentylatory ścienne i sufitowe. Również w budynkach biurowych wentylatory odpowiadają za wentylację dużych kuchni, magazynów lub pomieszczeń sanitarnych. Jeśli budynek znajduje się przy ruchliwej ulicy, możliwa jest odpowiednia wymiana powietrza nawet przy zamkniętych oknach. Hałas i zanieczyszczenia pozostają na zewnątrz

W przypadku wentylacji większych pomieszczeń pojedynczy, tradycyjny wentylator ścienny z reguły nie wystarcza. W takim przypadku system rurociągów jest montowany pod sufitem. Jeden lub więcej wentylatorów rurowych jest podłączonych do rurociągu i odprowadza powietrze wylotowe.

Kolejną opcją jest centralny wentylator rurkowy, który montuje się na zewnętrznej ścianie. Tutaj powietrze wyciągane jest również za pomocą systemu rur. Ta wersja ma tę zaletę, że w pomieszczeniu, z którego odbywa się wentylacja, hałas jest znacznie mniejszy, ponieważ wentylator znajduje się na zewnątrz,  nie w pomieszczeniu.



Czym różnią się wentylatory osiowe od promieniowych?

Wentylator osiowy

Wentylatory ścienne i sufitowe są dostępne w różnych konstrukcjach, w tym osiowe i promieniowe.

W wentylatorze osiowym łopatki znajdują się na osi, którą obraca silnik. Przepływ powietrza odbywa się równolegle do osi silnika, czyli osiowo. Zaletami wentylatorów osiowych są niskie koszty oraz niewielkie wymagania przestrzenne.


Wentylatory promieniowe

W wentylatorze promieniowym łopatki są zamontowane w formie bębna. Powietrze jest zasysane równolegle do osi napędowej i przekierowywane o 90 stopni.

Wentylatory promieniowe są dostępne w szczególnie kompaktowych wersjach i w porównaniu z wentylatorami osiowymi wytwarzają znacznie wyższe ciśnienie. Dlatego są one odpowiednie do zastosowań przemysłowych. Wentylatory te są również wykorzystywane na przykład w kuchennych okapach domowych.



Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie wentylatorów ściennych i sufitowych?

Przy zakupie wentylatorów ściennych i sufitowych przepływ powietrza jest jednym z najważniejszych kryteriów. Jeśli przepustowość jest zbyt niska, nie będzie możliwa wystarczająca wentylacja. Ponadto ważna jest średnica wentylatora i wymagane napięcie znamionowe.

W przypadku wentylatorów rurowych należy również wziąć pod uwagę średnicę systemu rurowego. Warto również pamiętać, że nie każdy wentylator rurowy może być zainstalowany w dowolnym miejscu przebiegu rury. W zależności od warunków środowiskowych wymagany może być model odporny na zachlapania z odpowiednim certyfikatem IP. Podczas pracy w ekstremalnych warunkach należy przestrzegać maksymalnej temperatury nośnika.


Nie każdy wentylator może być zainstalowany w każdej pozycji. Przed zakupem upewnij się, czy wybrany przez Ciebie model może być używany w wymaganej pozycji montażowej

Trwałość wentylatora również nie powinna być pomijana. Zwykle modele wyższej jakości z solidnym łożyskiem kulkowym wytrzymują więcej godzin pracy niż tanie wentylatory.

W przypadku małych wentylatorów łazienkowych kwestia generowanego ciśnienia powietrza zazwyczaj nie stanowi problemu. Jednakże w zastosowaniach profesjonalnych może to szybko stać się istotnym czynnikiem. Ogólnie rzecz biorąc, wentylatory promieniowe są zdolne do wytworzenia wyższego ciśnienia powietrza niż wentylatory osiowe.



Nasza praktyczna wskazówka: Używaj wentylatora ściennego z wbudowanym czujnikiem wilgotności

Wentylatory ścienne ze zintegrowanymi czujnikami wilgotności okazują się niezwykle praktyczne. Po osiągnięciu określonej wartości progowej wentylatory te załączają się do momentu, aż wartość ta wróci do dopuszczalnego zakresu. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pomieszczeń, które nie są często używane i gdzie panuje określony poziom wilgoci, np. w piwnicy.



Często zadawane pytania dotyczące wentylatorów ściennych i sufitowych

Gdzie najlepiej zamontować wentylator rurowy?

Wentylator rurowy najlepiej jest zainstalować jak najwyżej pod sufitem. To tutaj najczęściej gromadzi się ciepłe powietrze. W prysznicach lub innych obiektach, w których wytwarzana jest para, najlepiej jest umieścić wentylator bezpośrednio nad źródłem..

O czym należy pamiętać instalując wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to zazwyczaj wentylator osiowy, który może generować jedynie niskie ciśnienie powietrza. Długość rur w łazience nie może zatem przekraczać 3 metrów. W przypadku przekroczenia tej wartości wilgotne powietrze nie będzie mogło być kierowane na koniec rurociągu. W rezultacie tworzy się kondensat, który gromadzi się wewnątrz rur. Sprzyja to powstawaniu pleśni i nieprzyjemnych zapachów. W przypadku, gdy absolutnie konieczna jest długość rury większa niż 3 metry, zalecamy zastosowanie wentylatora promieniowego, który może wytworzyć większe ciśnienie powietrza.