bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Wkrętarka akumulatorowa. Idealna do pracy bez zasilania elektrycznego

W porównaniu z dużą wiertarką, wkrętarka akumulatorowa jest szybsza w obsłudze. Dzięki wydajnej i wymiennej baterii, urządzenie może być używane wszędzie - nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie funkcje posiada wkrętarka akumulatorowa i co jest ważne przy jej zakupie.Do czego służy wkrętarka akumulatorowa?

Wkrętarka akumulatorowa to prawdziwie uniwersalne urządzenie: podobnie jak w przypadku zwykłej wiertarki, za pomocą urządzenia zasilanego akumulatorem można wiercić otwory. Należy pamiętać, że zwykła wkrętarka akumulatorowa nie posiada mechanizmu młotkowego.

Oznacza to, że wiercenie w litym betonie lub cegle nie jest możliwe. Aby pokonać takie wyzwania, potrzebujesz akumulatorowej wiertarki udarowej. Wkrętarka akumulatorowa nie tylko zastępuje wiertarkę, możesz również użyć takiego urządzenia do wkręcania i odkręcania śrub. W tym celu wkrętarki akumulatorowe posiadają obroty zgodne z ruchem wskazówek zegara/antyklucza, a także zmienną i precyzyjnie regulowaną prędkość obrotową.

Największą zaletą tego typu wkrętarki jest jej akumulator. Dzięki temu urządzenie jest szybko pod ręką, bez potrzeby używania kabli i przedłużaczy.

Wkrętarki akumulatorowe okazują się więc niezwykle praktyczne: pracę można wykonać natychmiast, bez konieczności martwienia się o zasilanie.

Akumulator w tego typu wkrętarce można szybko wymienić, dzięki czemu nie ma opóźnień w pracy. Warto mieć zawsze pod ręką co najmniej dwa akumulatory do urządzenia. Podczas gdy jeden jest używany w narzędziu, drugi może być ładowany.Jakie są rodzaje wkrętarek akumulatorowych?

Zwykła wkrętarka akumulatorowa przeznaczona jest do szybkiego wkręcania śrub, natomiast wiertarka akumulatorowa może służyć również do wiercenia otworów. Prawdziwym specjalistą jest akumulatorowy klucz udarowy: dzięki temu urządzeniu można błyskawicznie poluzować zakleszczone śruby.

Ale dokręcanie śrub, na przykład przy zmianie opon, również jest możliwe i to bez wysiłku. Akumulatorowa wiertarka udarowa jest odpowiednim narzędziem do wiercenia otworów w twardych materiałach. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi udarowemu, takie narzędzie nadaje się również do innych wymagających zadań.

Jeśli natomiast w ścianie mają być wykonane szczeliny na kable lub rury, zalecamy użycie szczególnie mocnej akumulatorowej wiertarki udarowej.Zalety i wady wkrętarek akumulatorowych

Ogólnie rzecz biorąc, wkrętarki akumulatorowe oferują taką samą wydajność jak wiertarki. Wielką zaletą tych urządzeń jest to, że są one niezależne od zasilania sieciowego, co oznacza, że można je stosować bardzo elastycznie. W zależności od modelu, narzędzia te charakteryzują się również niskim ciężarem własnym, co umożliwia niemęczącą pracę przez dłuższy czas.

Wyjątkiem są profesjonalne akumulatorowe wiertarki udarowe. Czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora jest jednak ograniczony. Im bardziej wymagająca praca, tym częściej należy doładowywać akumulator w ładowarce. Dlatego do ciągłej pracy na budowie nadal zalecane jest używanie urządzeń przewodowych.Jakie są rodzaje akumulatorów?

W wkrętarkach i wiertarkach udarowych zasilanych akumulatorami stosowane są różne ich rodzaje. W dalszej części artykułu przedstawiamy bardziej szczegółowo najczęściej spotykane typy: baterie niklowo-kadmowe mogą być stosowane tylko w narzędziach ze względu na kadm, gdyż materiał ten jest bardzo szkodliwy dla środowiska.

Takie baterie podlegają efektowi pamięci i mają mniejszą pojemność niż inne typy. Na ich korzyść przemawia jednak wysoka wytrzymałość i mała wrażliwość na temperaturę. Ponadto akumulator niklowo-kadmowy może wytrzymać nawet 1500 cykli ładowania.

Z kolei akumulator niklowo-wodorkowy ma znacznie większą pojemność niż akumulator niklowo-kadmowy. Wpływa to jednak na mniejszą liczbę cykli ładowania: od 500 do 1000.

Zamiast efektu pamięci, w tego typu bateriach może wystąpić tzw. efekt bezwładności baterii.Na co zwrócić uwagę przy zakupie wkrętarki akumulatorowej?

Przy zakupie wiertarki akumulatorowej należy zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Wartość 5 Ah to najczęściej spotykany rozmiar w profesjonalnych narzędziach. Im większy akumulator, tym dłuższy możliwy czas pracy.

W przypadku zastosowań specjalistycznych, narzędzie musi również zapewniać wysoki moment obrotowy wynoszący co najmniej 48 Nm. Jeśli chodzi o baterię, to obecnie należy używać tylko baterii litowo-jonowych, ponieważ nie mają one efektu pamięci.

Wielu producentów produkuje akumulatory, które można wykorzystać do różnych urządzeń. Dlatego też korzystne może być trzymanie się produktów jednej firmy. Pamiętaj, że zwykła wkrętarka akumulatorowa nadaje się tylko do wiercenia w miękkim materiale. Do pracy przy twardych powierzchniach, takich jak beton, niezbędna jest akumulatorowa wiertarka udarowa.

Przy zakupie zwróć też uwagę na ładowarkę: niektórzy producenci oferują specjalne szybkie ładowarki, dzięki którym bateria jest znacznie szybciej gotowa do ponownego użycia. Podczas pracy pomocne może być również, jeśli urządzenie ma wbudowaną lampkę LED.

Dzięki temu, podczas wiercenia masz wszystko w zasięgu wzroku, nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Kolejnym ważnym kryterium jest rodzaj uchwytu wiertarskiego: oprócz normalnego, istnieje również uchwyt wiertarski SDS do szybkiego mocowania.

Jednak do tego rodzaju uchwytu wiertarskiego wymagane są specjalne wiertła. Kupując nowy, warto więc szukać ofert, w których oprócz samej wkrętarki akumulatorowej znajdują się różne akcesoria, takie jak wiertarka czy zestaw bitów.Nasza rada: przy zakupie weź pod uwagę napięcie akumulatora!

W sklepach znajdziemy wkrętarki akumulatorowe z bateriami, których napięcie może wynosić od 3,6 do ponad 18 V. Modele o napięciu od 3,6 do 9,6 V nadają się tylko do lekkich i mniej wymagających zadań. Narzędzia, które posiadają akumulator o napięciu do 14,4 V to dobry wybór dla majsterkowiczów. Profesjonaliści natomiast powinni zdecydować się na wiertarkę akumulatorową o napięciu co najmniej 18 V.


FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące wkrętarek akumulatorowych

Co oznacza SDS-Plus?

SDS-Plus to specjalny system trzonów wiertniczych, który został opracowany przez firmę Bosch. Stosowany jest w wiertarkach i młotowiertarkach.


Na co muszę zwrócić uwagę, jeśli chcę wiercić w cienkich blachach?

Należy bardzo uważać na cienkie blachy, ponieważ materiał ten może się szybko rozerwać. Najlepiej umieścić blachę między dwoma wąskimi drewnianymi deskami. Dzięki temu uzyskasz czysty efekt, a materiał nie będzie narażony na ryzyko uszkodzenia.