Promieniowanie UV-C – pomoc w walce z koronawirusem

Koronawirus zmienił strukturę naszego życia - zarówno w domu, jak i w pracy staramy się zapewnić czystość i dbać o dezynfekcję. W miejscach, gdzie spotyka się większa grupa ludzi np. w biurach, salach konferencyjnych wirusy gromadzą się w powietrzu i na powierzchniach. Wystarczy jedna chora osoba, a ryzyko zarażenia wszystkich osób w pomieszczeniu znacznie wzrasta. Dzięki badaniom naukowców udowodniono, że w walce z wirusem SARS-COV-2, do dezynfekcji oprócz środków chemicznych można stosować również światło ultrafioletowe. 

Od dawna urządzenia wykorzystujące światło UV stosowane są jako uzupełnienie procesów dezynfekcji w takich miejscach, jak sale zabiegowe, bloki operacyjne w szpitalach oraz innych placówkach opieki zdrowotnej. Ponieważ bezpośrednie promieniowanie UV-C jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt, do tej pory dezynfekcja mogła być stosowana tylko w całkowicie pustych pomieszczeniach. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że powstała potrzeba opracowania urządzeń, które w bezpieczny sposób eliminują bakterie koronowirusa w pomieszczeniach, w których przebywa wiele osób. Tego typu systemy w istotny sposób przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszych codziennym życiu, pozwalając bezpiecznie spotykać się z ludźmi w miejscach publicznych, takich jak szkoły, urzędy, biura czy gabinety lekarskie. 

 

Główny Inspektor Sanitarny 4 marca wydał komunikat: "Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV".  

 

 

Jak działa promieniowanie UV-C

Długość fali UVC 253,7 nm była przedmiotem wielu badań przez dziesięciolecia i okazała się bardzo skuteczna w zabijaniu wirusów i bakterii. Słońce w naturalny sposób emituje światło ultrafioletowe, ale większość widma UV-C jest blokowana przez warstwę ozonową Ziemi. Energia krótkofalowa z UVC - od 100 do 280 nanometrów - jest uważana za bakteriobójczą, ponieważ jest zdolna do inaktywacji mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie i pierwotniaki. Promieniowanie UV-C szybko przenika do patogenów i jest absorbowana w ich komórkowym DNA i RNA, uszkadzając kwasy nukleinowe i zapobiegając infekcjom oraz rozmnażaniu się tych organizmów. Podatność mikroorganizmów na działanie promieniowania ultrafioletowego jest uzależniona od wielkości ich komórek, struktury ścian komórkowych, a także mechanizmów obronnych.

Wszystkie dotychczas przebadane wirusy i bakterie, w tym wirus SARS-CoV-2, reagują na dezynfekcję UV-C. Jak wskazuje stanowisko WHO wirus przy kontakcie ze światłem ultrafioletowym typu C (UV-C) przy 254 nm zostaje całkowicie inaktywowany.

Promieniowanie UV-C a bezpieczeństwo

Nowoczesne sterylizatory UV to urządzenia przeznaczone do dezynfeksji przede wszystkim powietrza i różnych powierzchni płaskich. Wykorzystują promieniowanie krótkofalowe UV-C, a dzięki specjalnej konstrukcji tych urządzeń, nie ma konieczności opuszczania pomieszczeń podczas ich pracy. Działają na zasadzie wymuszonego przepływu powierza - powietrze w pomieszczeniu zasysane jest do komory dezynfekującej i poddawane działaniu promieniowania UV-C, co powoduje natychmiastowe niszczenie wirusów. Następnie zdezynfekowane powietrze jest wydmuchiwane.  Nawet 99,9 proc. koronawirusów może zostać zabitych pod wpływem światła UV-C. Światło ultrafioletowe jest ekranowane wewnątrz obudowy, co umożliwia bezpieczne stosowanie oczyszczaczy powietrza w obecności ludzi i zwierząt. Sterylizatory są w pełni dostosowany do stosowania w domu, miejscu pracy, czy wypoczynku. Lampy dezynfejujące UV-C są przeznaczone nie tylko do stałego montażu – można je przenosić do różnych pomieszczeń, w zależności od aktualnych potrzeb.

Sterylizatory AirZing UV-Compact

Firma OSRAM oferuje m.in. dwa sterylizatory AirZing UV-Compact do zastosowań mobilnych w wersji Standard i Pro. Urządzenia te przeznaczone są do dezynfeksji powietrza w małych pomieszczeniach lub samochodzie z wirusów i innych szkodlowych mikroorganizmów. W AirZing UV-Compact lampa UV jest zamknęta w prostej, ale solidnej, alumuniowej obudowie. Kształtem i wagą przypomina standardowy głośnik Bluetooth. Dzięki temu można go bez problemu umieścić na półce, biurku lub w uchwycie na kubek w samochodzie. Powietrze zasysane jest przez szczeliny wentylacyjne na środku obudowy i odprowadzane przez szczeliny wentylacyjne na górze. Głośność pracy wynosi maksymalnie 36 dBA, o ile wentylator jest ustawiony na najwyższy poziom. Szum wentylatora jest ledwo słyszalny podczas normalnej pracy. 

Urządzenie jest ładowane przez USB-C, a żywotność baterii po naładowaniu wynowi około 90 minut. Obsługa jest wyjątkowo prosta, kilkakrotne naciśnięcie pojedynczego przycisku powoduje przełączenie między dwoma stopniami prędkości wentylatora, po trzecim naciśnięciu urządzenie ponownie się wyłącza. Firma Osram określa promień czyszczenia do jednego metra, w którym małe urządzenie zasysa powietrze i zabija zawarte w nim wirusy i bakterie. Wersja PRO dodatkowo oferuje filtr HEPA (wysokowydajny filtr cząstek stałych), który usuwa cząstki stałe, takie jak pyłki i kurz, dlatego jest dobrym rozwiązaniem również dla alergików. Dodatkowy filtr należy jednak regularnie czyścić.  W modelu Pro promień czyszczenia powietrza wzrósł z jednego do trzech metrów, ma wysokość 26 cm (10,2 cala) i średnicę 7 cm (2,75 cala). Model standardowy jest nieco mniejszy i ma wymiary 24 × 6,6 cm. 

Pojemniki do dezynfekcji UV-C

Odpowiedzią na szybką, bezpieczną i wolną od toksyn sterylizację wielu przedmiotów są pojemniki do dezynfekcji UV-C. Wykorzystują silnie sterylizujące działanie światła UV-C w zakresie długości fal od 200 do 280 nanometrów bez konieczności stosowania jakichkolwiek chemikaliów i toksycznych związków. Światło UV-C nie uszkadza również naświetlanego przedmiotu, nie pozostawiając osadów ani przebarwień.

Oparty na wysoce skutecznej technologii UV-C SteriBox dezynfekuje maski i inne małe przedmioty w ciągu zaledwie 1 minuty. Dzięki zastosowaniu czterech bardzo mocnych diod UV-C, SteriBox oferuje wszechstronną dezynfekcję smartfonów i innych małych przedmiotów.  Wystarczy po prostu umieść rzeczy w pudełku, zamknąć pokrywę i rozpocząć dezynfekcję naciskająć  przycisk. SteriBox sygnalizuje koniec procesu już po minucie.

UVC LED BOX LEDVANCE to niewielkich rozmiarów pudełko wykonana z tworzywa ABS z zamontowanymi wewnątrz diodami UVC. Bezpieczeństwo skóry i oczu gwarantowane przez mechanizm automatycznego wyłączania podczas otwierania pudełka. Wymagana do pracy moc jest dostarczana przez zintegrowany akumulator, który jest ładowany za pomocą kabla USB. Posiada dwa tryby dezynfekcji: sześć minut dla gładkich powierzchni, dziewięć minut dla porowatych. Na jednym ładowaniu można przeprowadzić do 25 cykli czyszczenia po 6 minut każdy lub do 16 cykli czyszczenia po 9 minut każdy. Cztery diody LED jasno i równomiernie oświetlają wnętrze. 

"