Są rzeczy, na których polegamy w życiu od niepamiętnych czasów. Jedną z nich jest zachód słońca. Podniebny teatr może być bardzo efektowny, a przedstawienie zaczyna się za każdym razem w innym czasie.  Ale co zrobić, gdy trzeba stworzyć własne projekty, oparte o rytm przyrody? Czy naprawdę trzeba mieć oczy szeroko otwarte każdego dnia?  

A można sięgnąć po elektronikę, która będzie pilnować naturalnej zmiany dnia i nocy?

Czujnik zamiast kalendarza

Oświetlenie w domu, na ulicy lub witryny sklepowej, a także sterowanie systemem wentylacyjnym, silnikami i pompami lub po prostu symulowanie obecności osoby w budynku. Jest oczywiste, że od zmierzchu do świtu potrzebne będzie więcej sztucznych źródeł światła, a także przemyślanych przełączników, w przypadku których zwykłe wykrywanie światła lub ciemności nie wystarcza. Dlatego fotoczujniki są zastępowane wiedzą o rzeczywistej lokalizacji geograficznej, dokładnym czasie i całorocznym harmonogramie.

 

Taką technologię można bezpiecznie ukryć za kilkoma drzwiami, z których ostatnie należą do rozdzielnicy. Na szynie DIN umieszczono wyprodukowany w Niemczech cyfrowy zegar sterujący z programem astronomicznym.

Przekaźnik SC 18.24 easy od firmy Hugo Müller czuwa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Oferuje dwa bezpotencjałowe kanały przełączające ze sterowaniem autonomicznym, które są w stanie obsłużyć do 16 A / 250 Vac przy obciążeniu rezystancyjnym. Wprawdzie podstawa przełącznika czasowego jest zasilana bezpośrednio z sieci, ale dzięki własnej baterii guzikowej z deklarowaną wytrzymałością 10 lat, operator może dokładnie zapoznać się z poszczególnymi funkcjami jeszcze przed pierwszym uruchomieniem. Nie trzeba wypełniać 56 dostępnych miejsc w pamięci i znajdować się przy tym na drabinie.

Astronomiczny w swojej funkcji. Nie w cenie

Małe urządzenie sterujące o mocy 200 mW jest wyposażone w czytelny wyświetlacz wraz z czterema przyciskami z gumową powłoką. Oprócz odpowiednich opcji i ich potwierdzenia mamy możliwość zawsze „cofnąć się” o jeden krok. Dodatkowo wybrany kanał zasilania z włącznikiem można łatwo aktywować jednym naciśnięciem. System reaguje szybko, a po wprowadzeniu nie ma potrzeby powtarzania danego polecenia.

Menu główne sterownika SC 18.24 easy zapewnia dostęp do funkcji  programowania, ustawień, a także kilka dodatkowych możliwości. Obejmują one pięć oddzielnych liczników godzin i impulsów oraz opcjonalne zabezpieczenie dostępu za pomocą czterocyfrowych liczb. Następnie określa się pozycję urządzenia w oparciu o kod pocztowy, ewentualnie  współrzędne i strefy czasowe. Można także dostosować niektóre inne parametry. Wreszcie programowanie wyłącznika czasowego polega na wybraniu jednego z dwóch kanałów, dla których teraz można ustalić włączenie urządzenia w zależności od rzeczywistego zachodu słońca, wyłączenie w nocy, ponowne włączenie nad ranem i oczywiście dezaktywacji z pierwszymi promieniami słonecznymi.

Słońce w październiku weszło do znaku Skorpiona, ale czy to znaczy, że „trzeba zaprzątać sobie tym głowę“ z elektroniką programowalną? Na pewno nie. Wystarczy wydać polecenie i pozwolić mu działać niezawodnie, a samemu cieszyć się zachodem lub wschodem słońca. 

 

Funkcje astronomiczne są potwierdzane lub wyłączane osobno dla każdego dnia tygodnia, a wspólny offset nadal przesuwa wyniki nawet o kolejne półtorej godziny. W obu kierunkach i w odstępach jednominutowych. Podobnie jest i w przypadku kolejnych pozycji w nocy, ponownie zaczynając od poniedziałku i wybierając własne godziny wyłączania i włączania. Należy jeszcze zbadać aktualne wschody słońca, a następnie rozszerzyć program na dodatkowe cykle. W każdej chwili i w dowolnym dniu. A kiedy zaczną się wakacje lub ewentualnie święta, system znów będzie gotowy do pracy. Tym razem w celu dokonania trwałej zmiany. Wystarczy za każdym razem wybrać tryb i okres realizacji zadań.

Montaż na szynie DIN. 

Po podłączeniu do sieci wyłącznik czasowy Hugo Müller SC 18.24 easy komunikuje się przez NFC i świeci na biało. Podświetlenie wyświetlacza wyłączy się automatycznie, ale cykle przełączania przekaźników mogą mieć wpływ na jego intensywność, bo wymagają większych prądów. Wyświetlacz oferuje wszystko, co jest konieczne, działa z wieloma symbolami, rozróżnia dwa kanały i pozwala na wyświetlenie pełnego opisu u góry.

Zobacz produkt ›

Inne ciekawe artykuły:

Zobacz także kategorie: