Wybieramy dzwonek do drzwi - na co zwrócić uwagę?

Czym kierować się, kupując dzwonek do drzwi?  Nasz poradnik pomoże Ci  wybrać taki, który najlepiej spełni swoją funkcję, a  jednocześnie będzie dopasowany do pomieszczenia.

Jak działa dzwonek do drzwi?

Obecnie dostępne na rynku dzwonki elektryczne w zasadzie składają się z dwóch części: nadajnika lub przycisku dzwonkowego, który znajduje się przy wejściu, oraz odbiornika lub gongu, który znajduje się w mieszkaniu lub domu. Sygnał jest przesyłany za pośrednictwem połączenia kablowego lub drogą radiową i ostatecznie tworzy dzwonek lub gong, zapowiadając wizytę. Nowoczesne systemy dzwonkowe do drzwi wyposażone są również w funkcję transmisji wideo, elektryczne otwieranie i inne dodatki.

Rodzaje dzwonków

Podstawowym kryterium podziału dzwonków (gongów) jest brak lub obecność potrzebnego okablowania. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na dzwonki przewodowe czy bezprzewodowe możemy wybrać modele w różnych przedziałach cenowych.

Dzwonek  przewodowy

Przewodowe dzwonki/gongi do drzwi  to klasyczne rozwiązanie spotykane na rynku. Rozwiązanie takie posiada okablowanie służące do zasilania urządzenia jak również połączenie pomiędzy włącznikiem a dzwonkiem. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest fakt sieciowego zasilania a co za tym idzie brak potrzeby wymiany baterii. Ponadto nie trzeba prowadzić okablowanie, co może być kłopotliwe szczególnie w wykończonych pomieszczeniach. Dzwonki przewodowe zasilane są różnym napięciem, najczęściej spotykanymi napięciami są: 230, 12, 8 lub 6V. W zależności od modelu mają sygnał akustyczny lub melodie i osiągają wysoką głośność - 80 dB i więcej.

Dzwonek bezprzewodowy

Bezprzewodowe dzwonki/gongi do drzwi nie posiadają okablowania a ich zasilanie odbywa się za pomocą akumulatora lub baterii. W dzwonkach tego typu komunikacja pomiędzy wyłącznikiem a dzwonkiem odbywa się za pomocą sygnału radiowego. Urządzenia takie są bardzo proste w montażu wystarczy włożyć baterię i przyczepić je w odpowiednim miejscu (zwykle nieopodal drzwi) za pomocą haka lub taśmy klejącej.  Modele z wyższej półki posiadają zasięg dochodzący nawet do 250-500 metrów w otwartym terenie. Najczęściej spotykane modele mają zasięg 50-100 metrów. Modele bezprzewodowe mogą służyć także, jako urządzenia przywoławcze.

Na co zwrócić uwagę, kupując dzwonek do drzwi?

Aby wybrać odpowiedni do naszych potrzeb dzwonek/gong, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Dźwięk dzwonka

Parametr ten jest zwykle jednym z ważniejszym podczas doboru urządzenia. Na rynku dostępne są modele posiadające dźwięk klasycznego dzwonka, gongu jak również dzwonki odgrywające melodie. Wyższe modele mają możliwość wgrywania własnych kompozycji czy dźwięków, przez co możemy cieszyć się melodią swojego ulubionego utworu. Kupując dzwonek do drzwi warto zwrócić uwagę na to, by była możliwa płynna regulacja siły głosu

Miejsce montażu

Przyciski są zazwyczaj montowane w drzwiach wejściowych lub na ogrodzeniu, bramie wjazdowej lub podobnych miejscach. Gong montuje się zazwyczaj w domu. Na dużych obszarach zaleca się również montaż gongu na zewnątrz. Jeżeli chcemy jednak umiejscowić go w dalszej odległości od włącznika lub w nietypowym miejscu, warto wybrać rozwiązanie bezprzewodowe. Na rynku istnieją także modele dzwonków do drzwi montowane na szynę zasilającą. Rozwiązanie takie charakteryzuje się duża dyskrecją i są praktycznie niewidoczne. Należy pamiętać, iż montaż taki jest możliwy w nad tynkowych skrzynkach rozdzielczych. W wypadku innych rozdzielnic dźwięk może być stłumiony.

Napięcie zasilania

Popularne napięcia zasilające to wspomniane:

Obniżone napięcie sprawia, że nawet w wilgotnym środowisku nie ma ryzyka porażenia prądem. Wartość napięcia zasilającego jest tym bardziej istotna, gdy mamy potrzebę wymiany dzwonka przewodowego, a posiadamy rozprowadzoną instalację elektryczną o określonym napięciu.

Odporność na wilgoć i wodę

Dzwonek elektryczny może być używany wyłącznie zgodnie z założeniami producenta w określonych warunkach zewnętrznych. Od czynników takich jak temperatura czy wilgotność zależy jego funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Wybierając dzwonek, zwróćmy także uwagę na takie jego cechy jak stopień ochrony przed wodą i wilgocią IP. Jest to szczególnie ważne, gdy dzwonek ma pracować na zewnątrz lub w wypadku przycisku, który powinien być odporny na działanie warunków atmosferycznych takich jak woda i mróz.

Zasięg dźwięku dzwonka

Jeśli planujemy, aby dźwięk dzwonka był słyszalny z większej odległości, wówczas musimy wybrać urządzenie o odpowiedniej głośności. Drugim rozwiązaniem, które możemy zastosować jest możliwość zakupu kilku dzwonków sparowanych do jednego wyłącznika.

Funkcje dodatkowe dzwonka

Dzisiejsze dzwonki do drzwi mają często wiele zintegrowanych dodatkowych funkcji.  Do najczęściej spotykanych należy pilot. Pilot taki wibruje, gdy ktoś dzwoni do drzwi stanowiąc doskonałe powiadamianie o tym fakcie w pomieszczeniach narażonych na hałas, a także dla osób niedosłyszących.  Niektóre z urządzeń wyposażone są również w sygnalizację świetlną pełniąca analogiczna funkcję jak wibracja pilota. W niektórych modelach występuje zainstalowana kamera wideo. Dzwonek z kamerą to nieco prostsza wersja wideodomofonu. Urządzenie takie nie zapewnia komunikacji a jedynie podgląd osoby dzwoniącej.

Producenci dzwonków i gongów

Rozpiętość marek dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Do najpopularniejszych należą:

  • Grothe - oferuje dzwonki przewodowe i bezprzewodowe oraz akcesoria high-end, takie jak przyciski i transformatory dzwonkowe.  

  • Heidemann zapewnia eleganckie przyciski i dzwonki radiowe. Poza tym w ofercie są również specjalne urządzenia dla osób niedosłyszących i służby zdrowia. 

  • Honeywell w swym asortymencie ma przewodowe lub bezprzewodowe urządzenia w średnim segmencie cenowym. Nadajniki i odbiorniki cechują się nowoczesnym wzornictwem.

Wybierając dzwonek, oprócz powyższych cech, zwróćmy także uwagę na jego wymiary i rodzaj przycisku sterującego. Im mniejszy i kompaktowy dzwonek tym mniej będzie on widoczny, przez co nie będzie burzył estetyki pomieszczenia, w którym jest zainstalowany.

 

Powiązane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

 

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]l. Dziękujemy - Zespół Conrad.