Podłączanie gniazda sieciowego » Prawidłowe podłączenie i okablowanie

Komputery i inne urządzenia sieciowe w budynkach można podłączyć do uniwersalnej jednostki połączeniowej - w skrócie UAE - w zorganizowany sposób. 

Gniazdo komputerowe umożliwia wolne od zakłóceń połączenie i niezawodną wymianę danych między urządzeniami. Aby jednostka UAE działała prawidłowo, musi być podłączona do sieci, czyli. prawidłowo okablowana i podpięta. 

Pomaga w tym oznaczenie kolorystyczne gniazda i przewodów, dzięki czemu wykonanie okablowania, czyli ułożenie poszczególnych przewodów, nie stanowi większego problemu. W tym przewodniku dowiesz się, jak prawidłowo podłączyć gniazdo sieciowe.Zintegruj urządzenie z siecią za pomocą uniwersalnej jednostki przyłączeniowej

Domowy punkt transferowy z 1) Połączeniem internetowym | 2) Routerem | 3) Przełącznikiem | 4) Panelem krosowym | 5) Gniazdami sieciowymi | 6) Komponentami sieciowymi, takimi jak NAS

W przewodowej sieci Ethernet o klasycznej strukturze (LAN) gniazda sieciowe (5) służą jako punkty dostępowe i końcowe punkty okablowania sieciowego. 

Uniwerswalne jednostki przyłączeniowe są podłączone do panelu krosowego (4) za pomocą skrętki, która zwykle ustanawia połączenie z przełącznikiem (3). Za pośrednictwem przełącznika gniazdo łączy się z innymi gniazdami sieciowymi segmentu sieci, routerem (2) i wszelkimi dodatkowymi komponentami infrastruktury sieciowej (6).

Połączenie kabla sieciowego ma zwykle kształt gwiazdy od przełącznika przez panel krosowy do gniazda sieciowego. Za pomocą kabla krosowego porty przypisane do poszczególnych gniazd LAN na panelu krosowym można podłączyć do przełącznika w dowolnej kolejności.Wybór odpowiedniego gniazda sieciowego

Wybór odpowiedniego gniazda sieciowego zależy od istniejącego okablowania komputerowego. W przypadku sieci biurowych, komercyjnych i domowych oraz w sektorze przemysłowym standardowo instalowane są ośmiordzeniowe miedziane kable instalacyjne i sieciowe kategorii 7 (kat. 7).

Kabel Cat 7 obsługuje Gigabit Ethernet i 10 Gigabit Ethernet (10GbE). Kategoria oznacza zdefiniowaną konfigurację kabla, od której zależy między innymi maksymalna możliwa prędkość transmisji i wrażliwość na zakłócenia zewnętrzne. Odpowiednie do tego są gniazda danych kategorii 6a (Cat 6a) lub 6 (Cat 6).


Gniazdo sieciowe pasujące do kabla

Gniazda sieciowe są dostępne w różnych wersjach. Powszechnie stosowane są skrzynki do montażu natynkowego lub podtynkowego, ale dostępne bywają także do montażu na szynie DIN lub jako skrzynki wyposażone w moduły Keystone.

Gniazdo sieciowe ma zwykle dwa miejsca na wtyczki. Jest ono wyposażone w dwa gniazda typu RJ-45, dzięki czemu można podłączyć do niego oba kable sieciowe lub kabel Duplex. Każde gniazdo jest połączone z własnym kablem.

Uniwersalne gniazdo sieciowe, nadające się zarówno do montażu natynkowego, jak i podtynkowego, cechuje się wszechstronnością zastosowań oraz praktycznością. Jego główną zaletą jest elastyczność wyboru rodzaju instalacji – nie ma konieczności wcześniejszego decydowania się na jeden, określony typ. Gniazdo może być łatwo zamontowane natynkowo przy użyciu dostarczonej obudowy lub bez obudowy do instalacji podtynkowej. To rozwiązanie zapewnia swobodę w planowaniu instalacji elektrycznych, przy jednoczesnej redukcji potrzeby posiadania różnych wariantów gniazda. Jakiego narzędzia użyć do podłączenia gniazda sieciowego?

Do szybkiego, wydajnego i bezpiecznego okablowania gniazd sieciowych zalecane są profesjonalne narzędzia instalacyjne.

Najważniejszym urządzeniem jest wciskarka LSA, znane również jako narzędzie montazowe LSA lub narzędzie LSA Plus. 

Służy ono do wkładania, łatania lub wciskania poszczególnych żył kabla sieciowego do gniazda. Narzędzie do układania ma wąski nosek, który precyzyjnie dociska poszczególne żyły kabla do zacisków gniazda w puszce i skraca wystające przewody do odpowiedniej długości.

Do otwarcia i zainstalowania UAE potrzebny będzie śrubokręt krzyżakowy. Użyj obcinaka do kabli lub obcinaka bocznego, aby skrócić kabel sieciowy po włożeniu go do gniazda. Potrzebne będzie również narzędzie do zdejmowania izolacji lub nóż do cięcia.Instalacja gniazd sieciowych krok po kroku

Instalacja i okablowanie puszki natynkowej lub podtynkowej wymaga jedynie niewielkiej wiedzy i kilku kroków montażowych.

1. Ułożenie kabla sieciowego

W zależności od lokalnych warunków, kable instalacji sieciowej są układane w kanałach kablowych lub montowane podtynkowo w pustych przepustach. 

Jeśli wymagana jest puszka natynkowa, należy wykonać wycięcia w plastikowej obudowie. Końce kabli powinny wystawać z puszki przyłączeniowej w sposób pokazany na ilustracji.


2. Usunięcie osłony kabla

Aby zdjąć osłonę kabla, należy użyć narzędzia do ściągania izolacji lub zdjąć osłonę nożem. 

Używając noża lub obcinaka do kabli, nie wolno ciąć zbyt głęboko. Oplot ekranujący i żyły powinny pozostać nienaruszone.

 


3. Odwrócenie oplotu ekranujący na drugą stronę

Oplot ekranujący jest zaginany z tyłu na powłoce kabla, a następnie owininięcy na izolujące kable. 

Tworzy to obszar styku dla zacisku zwalniającego. Wystające końce oplotu ekranującego są mocowane do powłoki kabla za pomocą taśmy samoprzylepnej.


4. Podłączenia kabli sieciowych do gniazda

Odciążenie gniazda sieciowego działa również jako powierzchnia styku ekranu. Osłona musi bezpiecznie stykać się z metalową obudową gniazda. 

Poszczególne przewody ekranu nie mogą wystawać tak, aby nie łączyły się z zaciskami stykowymi gniazda.


5. Przewody krosowane

Gniazda sieciowe są podłączane zgodnie ze standardem TIA 568A (T568A) lub TIA 568B (T568B). Te dwa standardy określają, które przewody należy podłączyć do którego zacisku.

Nowe instalacje muszą być okablowane zgodnie ze standardem T568B. W przypadku rozszerzeń sieci należy stosować istniejący standard.


6. Odizolowanie par żył

Cztery pary przewodów kabla sieciowego są zawsze skręcone parami i owinięte izolacją. 

Należy usuwać izolację z par przewodów tylko w stopniu niezbędnym do ich podłączenia. Upewnij się również, że pary przewodów pozostają skręcone aż do styków przyłączeniowych listwy zaciskowej.


7. Ułożenie lub podłączenie żył

Po przypisaniu kolorowych przewodów do listwy zaciskowej zgodnie z kodem koloru, umieść przewód na zacisku przyłączeniowym. 

Następnie dociśnij narzędzie LSA do zacisku. Skrętka zostanie wciśnięta w kołek ustalający ze słyszalnym kliknięciem, a nadmiar przewodu zostanie odcięty.


8. Zakończenie połączenia

Teraz podłącz wszystkie osiem pojedynczych żył kabla LAN do listwy zaciskowej za pomocą narzędzia instalacyjnego LSA. 

Jeśli gniazdo sieciowe ma dwa gniazda, a zatem także drugą listwę zaciskową, podłączenie drugiego kabla sieciowego odbywa się według tej samej procedury.


9. Zamknięcie gniazda sieciowego

Przed zamknięciem gniazda sieciowego należy ponownie sprawdzić prawidłowe przyporządkowanie przewodów połączeniowych. 

Upewnij się, że żaden z przewodów ekranujących nie wystaje i nie może spowodować zwarcia. Następnie przykręć pokrywę skrzynki.


10. Wstawienia gniazda sieciowego

Następnie włóż gniazdo sieciowe do skrzynki przyłączeniowej i dokręć je. 

Upewnij się, że kable nie są nadmiernie zagięte. Następnie załóż pokrywę gniazda sieciowego i mocno ją przykręć.

Na zakończenie wpisz numer lub oznaczenie puszki na etykiecie umieszczonej w okienku do etykietowania. Taka identyfikacja ułatwia późniejsze przyporządkowanie podczas łączenia gniazd UAE za pomocą kabli połączeniowych na panelu patchowym.Sprawdź gniazdo sieciowe

Nowe gniazdo sieciowe jest gotowe do użycia. Najlepiej jest sprawdzić, czy przewody są prawidłowo podłączone za pomocą krótkiego testu.

Do sprawdzenia użyj testera kabli LAN, za pomocą którego możesz przetestować i udokumentować bezbłędne działanie, szybkość i niezawodność. 

Teraz możesz podłączyć kable krosowe i wcisnąć wtyczki kabli sieciowych do gniazd w skrzynce.

Uwaga:

Jeśli chcesz samodzielnie zmontować kabel krosowy wymagany do instalacji, zdecydowanie powinieneś przestrzegać poniższego punktu.Przyporządkowanie wtyczki RJ45

Podobnie jak w przypadku układania kabli sieciowych w gnieździe przyłączeniowym, przyporządkowanie wtyków RJ45 może być wykonane zgodnie ze standardem TIA 568A lub TIA 568B. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy nie są używane wstępnie zmontowane kable krosowe.  W takim przypadku wtyki RJ-45 muszą zostać zaciśnięte. Kroki wymagane do zaciśnięcia złącza RJ45 zależą od konstrukcji używanego połączenia. Na różnych portalach wideo można znaleźć bardzo dobre instrukcje.

Który przewód należy przypisać do którego pinu złącza dla danego standardu, można zobaczyć w poniższej tabeli lub na załączonym schemacie.

Przyporządkowanie styków wtyczki RJ45

  T568A T568B
RJ45 Kontakt 1 Zieklony/Biały Pomarańczowy/Biały
RJ45 Kontakt 2 Zielony Pomarańczowy
RJ45 Kontakt 3 Pomarańczowy/Biały Zielony/Biały
RJ45 Kontakt 4 Niebieski Niebieski
RJ45 Kontakt 5 Niebieski/Biały Niebieski/Biały
RJ45 Kontakt 6 Pomarańczowy Zielony
RJ45 Kontakt 7 Brązowy/Biały Brązowy/Biały
RJ45 Kontakt 8 Brązowy Brązowy

Przyporządkowanie wtyczki RJ-45 jest identyczne na obu końcach kabla krosowego, co daje okablowanie 1:1 (kabel prosty). Nie jest wymagane okablowanie krosowe, na przykład w celu połączenia dwóch routerów, przełączników lub komputerów PC. Wiele spośród podłączonych urządzeń obsługuje teraz funkcję Auto-MDIX, dzięki czemu automatycznie rozpoznaje, na których przewodach lub stykach wtyczek dane są wysyłane i odbierane.