Niezbędny element prac remontowych – poziomica i jej rodzaje

Odpowiednia poziomica jest jednym z najbardziej użytecznych narzędziem, niezbędnym na każdym placu budowy. Jest niezbędną podczas wszystkich prac budowlanych, remontowych i dekoratorskich.

Budowa poziomicy

Poziomica, zwana również poziomnicą, jest narzędziem wykorzystującym zjawisko przyciągania ziemskiego, pod wpływem którego odpowiednio ustawia się element wskazujący poziom. Aby prawidłowo wyznaczyć płaszczyznę poziomą, używając poziomicy, należy odpowiednio w prawidłowy sposób ustawić element poziomujący, na który działa przyciąganie ziemskie. Aktywnymi elementami poziomującymi mogą być między innymi:

  • pęcherzyk powietrza zawarty w rurce z cieczą z kontrastowym barwnikiem.

  • woda w poziomicach wężowych,

  • promienie laserowe.

Poziomice używane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjnie wyznaczanie poziomu płaszczyzn. Poziomice wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów majsterkowiczów.

Rodzaje poziomic

Obecnie na rynku możemy wyróżnić kilka podstawowych typów poziomic. Są to między innymi:

Poziomica z libellą 

Poziomica z libellą (libellowa) wyposażona jest w zamkniętą rurkę - ampułkę z cieczą i pęcherzykiem powietrza, który jest zarazem wskaźnikiem. W celu poprawienia widoczności pęcherzyka powietrza ciecz często jest zabarwiana za pomocą fluoroscencyjnego barwnika. Ilość zabudowanych libelli w poziomicy jest rożna w zależności od modelu, ale najczęściej waha się w przedziale od 1 do 5. Dokładność takiej poziomicy zależy między innymi od:

  • wartości kątowej jednej działki poziomicy,

  • klasy poziomicy,

  • jakości wykonania i osadzenia libelli,

  • długości,

  • technologii i użytych materiałów do wykonania poziomicy.

Poziomica skrzynkowa

Libelle w takiej poziomicy wbudowane są w obudowę (np. skrzynkową lub ramową – dwuteową) o określonej długości. Konstrukcja skrzynkowa poziomicy zapewnia jej dużą wytrzymałość i sztywność przy zachowaniu niewielkiego ciężaru. Fiolki z płynem instalowane w poziomicach wykonane są z jednorodnego bloku akrylowego. Dokładny montaż libelli zapewnia wyjątkową dokładność prowadzonych ustawień i jednocześnie szybkie ustawianie pęcherzyka w odpowiednim położeniu podczas wykonywania pomiarów. Niektóre libelle mają powierzchnie ukształtowane w formie soczewki, co wg specjalistów ułatwia odczyt pomiarów.

Poziomica dwuteowa

Poziomica o budowie dwuteowej jest lekka, a dzięki posiadaniu libelli 360°, pozwala na szybki i ułatwiony odczyt pod wieloma kątami i w wielu płaszczyznach pomiarowych.

Poziomica wężowa

Poziomica wężowa – zbudowana jest najczęściej z dwóch cylindrów z podziałką połączonych miedzy sobą za pomocą giętkiego węża. Jako medium pomiarowe wykorzystywana jest woda lub inna ciecz. Zasada działania takiej poziomicy wykorzystuje zasadę naczyń połączonych. Poziomica wężowa pozwala ustalić równy poziom zwykle między dwoma oddalonymi od siebie obszarami np. oknami w różnych pomieszczeniach. Ten rodzaj poziomicy był niegdyś stosowany powszechnie w budownictwie, obecnie jej popularność zmalała, ale nie zanikła zupełnie. Jest to najprostszy rodzaj poziomicy, który ma dużą przewagę nad klasycznymi poziomicami murarskimi. Jej wadą jest natomiast konieczność usunięcia nagromadzonych pęcherzyków powietrza, które powstaną w przewodzie łączącym wskaźniki oraz na likwidacji wszystkich załamań, które utrudniają lub uniemożliwiają swobodny przepływ cieczy. Po wykonaniu tych zabiegów możemy przystąpić do pomiaru właściwego, który polega na przyłożeniu wskaźników do wybranych punktów i obserwacji poziomu wody. Dążymy do takich samych wartości na obu wskaźnikach.

Poziomica cyfrowa

Bardzo dokładna, wszechstronna poziomica cyfrowa stosowana jest  do prac precyzyjnych i wykończeniowych. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na wysokiej precyzji wykonywanych prac. Wyniki pomiaru takiego narzędzia pokazywane  są na wbudowanym wyświetlaczu. Pozwala to na uzyskanie czytelnej informacji dotyczącej kątów oraz stopnia nachylenia. Niektóre modele używają alarmu dźwiękowego, aby poinformować o uzyskaniu wybranego kąta. Wyposażone są też w dodatkowy ręczny mechanizm do poziomowania. Nie są tanie i z tego względu przeznaczone są głównie dla profesjonalistów i nadzoru budowlanego.

Poziomica laserowa

Poziomice laserowe są najnowocześniejszym typem narzędzi poziomujących które pojawiły się niedawno na rynku. Poziomica laserowa emituje widzianą gołym okiem wiązkę laserową najczęściej w postaci dwóch linii w pionie i w poziomie, które łączą się pod kątem prostym. Linie takie można ustawiać na dowolnej wysokości. Najlepszy efekt widoczności uzyskamy przy dystansie do 20 metrów. Czynnikami pogarszającymi widoczność poziomicy laserowej może być duża odległość, jak również mocne światło, które rozprasza wiązkę lasera. Poziomica laserowa poza wyznaczeniem równego poziomu, może spełniać też wiele innych funkcji - wyznacza równy kąt za pomocą laserowych linii, które rzucane są na dany obszar/obiekt.

Powyżej przedstawiono trzy podstawowe rodzaje poziomic:

  • analogowe,

  • cyfrowe,

  • laserowe.

Każdy z wymienionych typów ma swoje zalety i wady przedstawione w poniższej tabeli:

  Poziomice analogowe Poziomice cyfrowe Poziomice laserowe
Zalety

Szybki pomiar

Prosty pomiar

Niska cena

Bardzo precyzyjne pomiary

Proste a jednocześnie idealne pomiary

Możliwy pomiar kątów

Dokładne pomiary

Idealne do wnętrz

Wady

Stosunkowo nieprecyzyjny pomiar

Brak pomiaru kąta

Długi czas pomiaru

Wymagane baterie

Wyższa cena

Trudne wyrównanie

Wymagane baterie

Wyższa cena

Rodzaje poziomic ze względu na konstrukcję i zastosowanie

Poziomica murłata

Poziomice murłaty używane głównie do prac związanych z płytami gipsowo-kartonowymi lub do budowania elementów murowanych, jak na przykład ściany budynków. Są one wykorzystywane do sprawdzenia orientacji poziomej lub pionowej danego obiektu. Poziomice takie składają się z długiego metalowego lub plastikowego profilu i zazwyczaj dwóch zatopionych elementów pokazujących poziom. Fiolki pokazujące poziom, to małe delikatnie zakrzywione szklane lub plastikowe rurki, które są wypełnione cieczą i powietrzem lub specjalnym gazem.

Poziomica magnetyczna

Poziomice wyposażone w podstawy magnetyczne doskonale sprawdzają się przy montażu konstrukcji stalowych, instalacji wentylacyjnych, rusztowań itp.

Poziomice z obrotową libellą

Poziomice z obrotową libellą  umożliwią odmierzanie kąta od 0° do 90°. Doskonale sprawdzają się podczas tworzenia konstrukcji dachowych, układaniu instalacji kanalizacyjnych lub tworzeniu połączeń drenażowych.

Profile poziomicy mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne, aluminium lub z innego metalu lekkiego. Poziomice z profilu metalowego odlewanego są bardziej wytrzymałe niż ich odpowiedniki wykonane z tworzywa sztucznego.

 

Długość poziomicy

Długa poziomica nie zawsze znaczy dobra - wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac. Krótsza poziomica będzie przylegać lepiej do ustawianej powierzchni, dłuższa będzie niwelować drobne nierówności powierzchni. Dla murarzy i do podstawowych prac budowlanych najlepszym wyborem jest poziomica 120 cm o szerokiej podstawie. Do prac betoniarskich, poziomica o długości 180 cm, zapewni dużą dokładność ustawienia elementów zbrojeniowych i konstrukcyjnych. Do prac wykończeniowych wystarczy poziomica o długości 60 cm lub 90 cm. Poziomice o średniej długości od 80 do 120 cm są najbardziej praktyczne w niemal każdym gospodarstwie domowym.

Jaką poziomicę wybrać?

Dobór poziomicy nie jest rzeczą łatwą, a wybór pomiędzy poziomicą laserową a tradycyjną nie jest nigdy oczywisty. Odpowiedni dobór odpowiednich narzędzi poziomujących zależy od najczęściej wykonywanych prac. Poziomice tradycyjne z libellą pozwalają na pomiary z dokładnością zależną od modelu. Wysokiej jakości modele posiadają dokładność rzędu 0,5 mm/m. Poziomice laserowe pod tym względem przewyższają tradycyjne poziomice i pracują z większą dokładnością.

Poziomice tradycyjne i proste poziomice laserowe mogą robić pomiary w jednej płaszczyźnie. Aby kontrolować kilka płaszczyzn naraz musimy użyć laserowych poziomic krzyżowych. Urządzenia takie mogą mierzyć kierunki na kilku płaszczyznach lub pod różnymi kątami. Rozwiązanie takie znacznie ułatwia pracę i przyspiesza wyznaczenie kierunków.

Poziomica tradycyjna ma zazwyczaj od 30-170 cm długość. Aby pracować na większych odległościach, należy użyć poziomicy laserowej mającej przy kompaktowych wymiarach możliwość pracy na odcinku kilku, a nawet kilkunastu metrów.

Faktem, na który należy zwrócić uwagę w przypadku poziomic laserowych jest możliwość pracy ciągłej. Rozwiązanie takie sprawdza się doskonale podczas układania płytek, ponieważ pozwala na bieżąco kontrolować ułożenie elementów. Co ważne, poziomica laserowa w odróżnieniu od tradycyjnej nie wymaga bezpośredniego kontaktu z kontrolowaną płaszczyzną. Jest to istotne w trudno dostępnych miejscach o niewystarczającej przestrzeni dla tradycyjnych poziomic.

Zaletą tradycyjnych poziomic jest niewątpliwa trwałość tego rozwiązania. Poziomica oczkowa jest odporna na wodę, wibracje czy upuszczenie z pewnej wysokości. Poziomice elektroniczne lub laserowe są, mimo zabezpieczeń, urządzeniami wrażliwymi i bardziej delikatnymi. Dodatkowym atutem niektórych poziomic oczkowych jest anodowanie. Dzięki temu są one bardziej trwałe.

Ceny poziomic są bardzo zróżnicowane. Najtańsze model klasyczne możemy kupić już od 33 złotych. Są to krótkie poziomice o jednym oczku kontrolnym. Wraz z wzrostem dokładności użytych materiałów i rozwiązań cena rośnie szybko. Najdroższe profesjonalne model mogą kosztować nawet powyżej tysiąca złotych. Analogicznie przedstawia się sprawa w przypadku poziomic elektronicznych i laserowych. W przypadku tych urządzeń, cena zależy przede wszystkim od funkcjonalności. Przymierzając się do zakupu poziomic, należy przede wszystkim rozpatrzyć aspekt najczęściej wykonywanych prac i możliwość użycia wszystkich funkcji narzędzia. Dla majsterkowicza wystarczy klasyczna poziomica o długości 50 do 120 cm o dokładność libelli: 0.5 mm/m.

Polecane marki poziomic

Na rynku dostępne są różne rodzaje poziomic produkowanych przez szeroką gamę producentów do najpopularniejszych producentów należą.

Powiązane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

 

 

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.