Jaki odstraszacz kun i gryzoni wybrać?

Kuna domowa potrafi wyrządzić kosztowne w naprawie szkody w naszym samochodzie. Przed atakiem nie są ochronione nawet samochody zaparkowane w ruchliwych miejscach. Jeśli rano pojawiają się problemy z odpaleniem auta, to nie zawsze jest to wina akumulatora - być może w nocy pod maską samochodu zadomowiła się kuna. Dociera w niewielkie przestrzenie, tworząc dla siebie schronienie przed zimnem
i mrozem.

Dlatego ochrona samochodu przed kunami jest tak ważna, szczególnie wiosną i zimą, gdy zwierzęta szukają ciepłego schronienia, a komora nagrzanego silnika jest do tego idealna. Chcąc uniknąć kosztów związanych z naprawą samochodu, warto wyposażyć się w narzędzia
i akcesoria do odstraszania kun oraz innych zwierząt.

Rodzaje odstraszaczy kun

Odstraszacze kun do samochodu

Odstraszacz ultradźwiękowy

Urządzenia emitujące impulsy ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości (powyżej 22 kHz), nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, ale dla wielu zwierząt są nieprzyjemne. Chronią przed myszami, szczurami i kunami. Dostępne są urządzenia przeznaczone do montażu wewnątrz i na zewnątrz, zasilane za pomocą baterii lub wpinane do gniazdka. Sprawdzą się w pobliżu samochodu, a także w domu, garażu, stodole czy magazynie. Ultradźwiękowe urządzenie odstraszające nie powoduje zakłóceń działania odbiorników telewizyjnych, radiowych, elektronicznych urządzeń alarmowych oraz innych urządzeń elektrycznych.

Odstraszacz kun do montażu w komorze silnika

Samochodowy odstraszacz podłączany jest do akumulatora, ale dzięki niskiemu poborowi prądu (< 0,005 A) nie wpływa na pracę samochodu. Urządzenie wewnątrz komory silnika wyzwala napięcie ok. 200-300 V, które odstrasza zwierzęta, ale ich nie zabija. Dodatkowo odstraszacze często emitują ultradźwięki o wysokiej częstotliwości irytujące zwierzęta. Budowa urządzenia cechuje się odpornością na warunki atmosferyczne (stopień ochrony IP65).

 

Zapachowy odstraszacz kun

Jednym z najprostszych sposobów odstraszania kun i gryzoni są specjalne środki chemiczne, które mają za zadanie zniechęcić kuny do zbliżania się w pobliże samochodu. Preparaty te zawierają geraniol, który jest dla nich nieprzyjemny, dlatego trzymają się z dala od powierzchni pokrytych substancją. Środka należy użyć na:

  • nadkola,
  • przewody hamulcowe,
  • elementy karoserii samochodowej,
  • a także otwory do warsztatu, strychu czy garażu.

Stosując preparat na zewnątrz, nie należy zapomnieć o ponownym użyciu odstraszacza zapachowego po opadach deszczu lub śniegu.

Maty odstraszające kuny

Płytę wysokonapięciową należy położyć w pobliżu źródeł napięcia i podpiąć do pojazdu. Jeśli zwierzę wejdzie na matę i dotknie samochodu, zostaje porażone prądem. Impuls elektryczny skutecznie zniechęci kunę do kolejnej próby zagnieżdżenia się w naszym samochodzie.

Peszel ochronny

Dodatkowym zabezpieczeniem przed kunami i gryzoniami są osłony na kable i przewody wykonane z tworzywa odpornego na wysoką temperaturę, paliwo, kwasy i oleje. Rura jest rozcięta, dzięki temu jej montaż jest bardzo prosty.

Jaki odstraszacz kun wybrać?

Koszty naprawy samochodu spowodowanej zniszczeniami wyrządzonymi przez kuny są często bardzo wysokie, a jazda z uszkodzonym przewodem hamulcowym niebezpieczna. Dlatego warto chronić samochód przed nieproszonymi gośćmi.

Największą skutecznością cechują się elektroniczne odstraszacze, które emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości. Tańszą alternatywą są zapachowe odstraszacze lub maty wysokonapięciowe. Rozwiązaniem nieobciążającym portfela są osłony na kable i przewody. Należy jednak pamiętać, że nie ochronią one naszego samochodu przed zagnieżdżeniem się w nim gryzoni. Ważne, aby wszystkie prace montażowe wykonywać przy wyłączonym silniku i odłączonym napięciu zasilającym.

Polecane urządzenia do odstraszania kun

Polecane produkty:

Polecane kategorie:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.