Wymiana opon w samochodzie – niezbędne narzędzia samochodowe

Jesienią oraz wiosną coraz więcej kierowców decyduje się na samodzielną wymianę kół w swoim samochodzie. Jednak, aby zrobić to bezpiecznie i sprawnie, warto wyposażyć się w odpowiednie do tego narzędzia.

Kiedy wymieniać opony?

Wymiany opon należy dokonywać dwa razy w ciągu roku. Według wulkanizatorów czasem na założenie opon zimowych jest spadek temperatury poniżej 7°C. Przy takiej temperaturze mieszanki surowcowe wykorzystywane do produkcji opon letnich przestają spełniać swoje zadanie. Wiosną momentem zmiany ogumienia na letnie jest wzrost i utrzymanie przez 1-2 tygodnie w nocy temperatury na poziomie 5 - 7°C. Opony letnie mają mniej rowków poprzecznych, dlatego lepiej spisują się na suchych i mokrych nawierzchniach.

Narzędzia samochodowe do wymiany opon

Podstawą są solidny klucz do śrub oraz stabilny podnośnik, pozwalające na szybką i bezpieczną wymianę kół samochodowych. Równie ważne jest utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia w oponach oraz poprawne ich przechowywanie.

Klucz do kół

W podstawowym wyposażeniu samochodu zawsze jest klucz do wymiany koła. Jednak standardowo dodawane narzędzia to nie zawsze najwygodniejsze rozwiązanie. Komfort podczas wymiany opon zapewniają klucze z długim ramieniem, dzięki którym łatwiej odkręcimy zapieczone śruby. Dobrym wyborem są klucze teleskopowe, które można przedłużać. Zwykle oferowane z wymiennymi nasadkami, co zwiększa ich uniwersalność. Najtańszym rozwiązaniem jest klucz krzyżakowy, który w zależności od modelu ma cztery końcówki w rozmiarze:

  • 17, 19, 21 i 23 mm lub
  • trzy końcówki do odkręcania śrub oraz jedną do zamontowania dowolnej nasadki.

Dokręcając śruby w kołach należy pamiętać o wyczuciu. W trakcie kilkumiesięcznej jazdy będą narażone na różne warunki (piasek, woda), które utrudnią ich późniejsze odkręcenie. Dlatego warto wyposażyć się w klucz dynamometryczny pozwalający na dokręcenie śruby z odpowiednią siłą podaną przez producenta samochodu. Dowiedz się, jaki klucz dynamometryczny wybrać!

Podnośnik samochodowy

Niezbędny do wymiany opon jest podnośnik, który powinien być przede wszystkim stabilny. Duża podstawa dolna oraz solidnie wykonana robocza końcówka zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas wykonywanych prac.

— dzięki zamontowanym kółkom umożliwia szybkie przemieszczanie pomiędzy kołami samochodu. Duża podstawa minimalizuje ryzyko przemieszczenia podnośnika i zapewnia stabilność.

  • podnośnik słupkowy

— to słup z elementem, który podczas napompowywania wysuwa się i podnosi pojazd do góry. Długi, składany dyszel podnośnika ułatwia pracę oraz przechowywanie. Wadą jest słaba stabilność na nierównym podłożu, ale w zastosowaniach garażowo-warsztatowych podnośniki słupkowe sprawdzają się znakomicie.

— wystarczy podłączyć go do rury wydechowej, a pracujący silnik, odprowadzając spaliny, napełni podnośnik poduszkowy. Można go umieścić pod każdą częścią samochodu. Idealnie sprawdza się na miękkim podłożu takim jak piasek i śnieg.

  1. Wybierając podnośnik samochodowy, należy zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, które powinno wynosić od 2 do 4 ton. Warto kupić podnośnik, który jest w stanie unieść ciężar ważący co najmniej połowę naszego samochodu.
  2. Kolejnym ważnym parametrem jest wysokość maksymalna. Standardowe lewarki pozwalają unieść samochód na wysokość dającą 15 - 40 centymetrów przestrzeni. W sytuacji, gdy podnośnik ma nam służyć tylko do wymiany kół, to nie potrzebujemy urządzenia o dużej wysokości maksymalnej. Właściciele samochodów typu SUV powinni zainwestować w lewarki o wysokim maksymalnym podniesieniu.

Manometr samochodowy

Producenci opon samochodowych zalecają sprawdzanie ciśnienia raz w miesiącu oraz zawsze przed dłuższą podróżą. Do sprawdzania ciśnienia w oponach służy manometr pokazujący jego wartość w barach, 1 bar równa się 1 atmosferze oraz 100 kilopaskalom. Prawidłowe ciśnienie w oponach zapewnia cichą jazdę, maksymalną żywotność opon oraz dobrą przyczepność. Zalecane ciśnienie dla większości samochodów osobowych to 2,2 bara.

  • mierniki ciśnienia cyfrowe

— wyposażone w wyświetlacz z możliwością zmiany jednostki pomiarowej. Zwykle posiadają funkcję automatycznego włączanie i wyłączanie w trakcie lub po zakończeniu pomiaru.

  • mierniki ciśnienia analogowe

— wyposażone w tradycyjną tarczę ze wskazówką. Dużą popularnością cieszą się metalowe urządzenia, które trudniej uszkodzić.

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach prowadzi do zużywania środka opony, zaś zbyt niskie do ścieranie bieżnika z boków. Wpływa to na szybsze zużycie paliwa oraz wydłuża drogę hamowania. Należy pamiętać, że ciśnienie powinno się mierzyć zawsze „na zimno”, czyli po długim postoju.

Kompresory i pompki samochodowe

Ciśnienie w oponach pod wpływem różnych czynników raz spada, a raz rośnie. Nie można oczekiwać, że po napompowaniu kół ich wartość będzie stała. Trzeba pamiętać o skorygowaniu ciśnienia w oponach, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 0℃, gdyż obniżenie temperatury powietrza powoduje obniżenie ciśnienia w oponach. Do wyrównania ciśnienie w kołach służą pompki samochodowe lub kompresory.

— jest poręczna i sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Cyfrowy lub analogowy wskaźnik zapewnia kontrolę ciśnienia powietrza podczas pompowania. Adaptery umożliwiają pompowanie zabawek, artykułów sportowych i opon rowerowych.

— umożliwia szybsze napompowanie opon niż w przypadku zwykłej pompki samochodowej, ale sprawdzi się tylko w suchym otoczeniu. Urządzenie posiada czytelny wyświetlacz analogowy lub cyfrowy informujący o obecnym stanie ciśnienia w oponie. Niektóre modele wyposażone są w funkcję ustawienia odpowiedniej wartości ciśnienia, a po jej osiągnięciu urządzenie automatycznie się wyłącza.

— to kompaktowe urządzenia umożliwiające wyrównanie ciśnienia w oponach bez dostępu do gniazdka elektrycznego. Dysponują mniejszym przepływem powietrza, ale bez problemu są w stanie napompować oponę samochodową.

Wyposażenie dodatkowe

Do prac związanych z wymianą kół przydadzą się rękawice, które ochronią przed zabrudzeniami smarem czy drobnymi skaleczeniami, a dodatkowo ułatwią operowanie kluczem.

Jeśli przechowujesz opony samochodowe w garażu lub piwnicy, warto zainwestować w stojak na opony, który ochroni je przed deformacją oraz pozwoli oszczędzić miejsce i zachować porządek. Felgi usytuowane na stojaku nie są narażone na tarcie związane z ich bezpośrednim ułożeniem na podłodze. Dodatkowo stojaki wyposażone w kółka ułatwiają transport opon.

Polecane produkty:

Polecane kategorie:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.