Anemometr Voltcraft PL-130 AN - miernik przepływu i temperatury powietrza

Opisywany przyrząd należy do grupy wyspecjalizowanych narzędzi i przyda się przede wszystkim osobom, które zajmują się klimatyzacją lub ogrzewaniem. Z co najmniej dwóch powodów są to tematy na czasie. Pierwszy z nich jest oczywisty – komfort użytkowania pomieszczenia lub budynku. Drugi wynika z trendów obowiązujących w ostatnich latach – z oszczędności energii.

Anemometr należy do przyrządów rzadko obecnych w skrzynce narzędziowej przeciętnego użytkownika. Profesjonalista zajmujący się systemami grzewczymi, chłodzenia oraz wentylacji używa go jednak na co dzień. O ile niegdyś przez chłodzenie lub grzanie rozumiało się jedynie nawiew zimnego lub ciepłego powietrza, o tyle współcześnie mamy do czynienia z urządzeniami odzyskującymi energię z powietrza wydostającego się na zewnątrz budynku, z tak zwanymi rekuperatorami, dlatego problem jest o wiele bardziej złożony. Z drugiej strony, pisząc o systemach ogrzewania lub chłodzenia nie miałem na myśli jedynie zastosowań w budownictwie, ale także urządzenia zasilane energią elektryczną, a zwłaszcza serwerownie, które są powszechne, a zainstalowane w nich urządzenia komputerowe wytwarzają bardzo dużo ciepła i muszą być chłodzone za pomocą klimatyzatorów. Podobnie jest w automatyce przemysłowej.  Oczywiście, nie zawsze jest potrzebny "aż" klimatyzator – w wielu zastosowaniach wystarczy obieg powietrza wymuszony wentylatorem czy dmuchawą. Również wtedy, do oszacowania lub sprawdzenia ich wydajności, przyda się anemometr.

Opisywany przyrząd należy do tzw. anemometrów skrzydełkowych – rolę sensora pełni wiatraczek, dołączany dla wygody użytkownika za pomocą przewodu. Dzięki temu, trzymając sensor w jednej ręce można umieścić go np. w przewodzie wentylacyjnym, a wynik pomiaru odczytać na mierniku trzymanym drugą ręką lub położonym w zasięgu wzroku. Dzięki takiej budowie, moim zdaniem, przyrząd jest o wiele wygodniejszy w użyciu od tych, w których wiatraczek czujnika jest umieszczony wprost nad wyświetlaczem, na obudowie miernika.

Podstawowe parametry anemometru Voltcraft PL-130 AN  

  • Zakres pomiarowy: prędkość przepływu 0,4…30 m/s (80…5900 ft/min), objętość przepływu 0…999900 m3/min (0…999900 ft3/min), temperatura -10+60°C (+14…+140°F)
  • Częstotliwość pomiarów: 1 pomiar/sekundę
  • Temperatura pracy: 0…+60°C
  • Wilgotność względna: <80%
  • Wysokość pracy: maks. 200 m n.p.m.
  • Zasilanie: 3 baterie AAA (1,5 V)
  • Automatyczne wyłączanie: po ok. 15 minutach
  • Wymiary (szer. ×wys.×dł.): miernik – 63 mm×160 mm×30 mm, sensor – 76 mm×160 mm×40 mm.
  • Ciężar: miernik – 185 g, sensor – 136 g
  • Opakowanie zawiera anemometr (miernik + sensor) i baterie zasilające

Anemometr Voltrcraft PL-130 AN mierzy prędkość i temperaturę przepływającego powietrza, a w pewnych warunkach – również jego objętość. Co prawda, przyrząd może być używany do pomiaru dowolnego gazu, jednak zgodnie z intencją producenta, anemometr powinien być używany do pomiarów powietrza, ponieważ dla innych gazów, zwłaszcza tych łatwopalnych, są wymagane dodatkowe certyfikaty. Nie można też umieścić sensora np. w rurze z azotem, ponieważ konieczność połączenia miernika z czujnikiem za pomocą przewodu, wymiary samego sensora oraz sposób jego mocowania wykluczają możliwość uszczelnienia instalacji oraz uzyskania poprawnego wyniku.

Aby zmierzyć prędkość przepływu, wystarczy umieścić sensor w strumieniu mierzonego powietrza. Ten typ przyrządu jest anemometrem kierunkowym, więc kierunek przepływu jest mierzony w stronę oznaczoną symbolem strzałki. Wynik pomiaru jest pokazywany niemal natychmiast na wyświetlaczu, jednak dobrze jest odczekać chwilę, aż się ustabilizuje (trwa to kilka sekund). Domyślnie, wynik pomiaru jest podawany w metrach na sekundę ( m/s ), jednak oprogramowanie przyrządu umożliwia wybór spośród wielu jednostek, nawet rzadziej spotykanych w naszym układzie miar, ale przydatnych np. żeglarzom. Po dokonaniu wyboru, miernik zapisuje w pamięci nieulotnej wybraną jednostkę pomiarową i każdy kolejny pomiar (również po wyłączeniu/włączeniu  zasilania) będzie wykonywany z użyciem wybranej jednostki. Aby zmienić jednostkę pomiarową, wystarczy nacisnąć przycisk "Units". Użytkownik może wybrać: stopy na minutę (ft/min), kilometry na godzinę (km/h), mile na godzinę (MPH), węzły (KNT).

Wewnątrz czujnika przepływu znajduje się również sensor do pomiaru temperatury. Aby zmierzyć temperaturę, nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności – jest ona pokazywana w trakcie pomiaru przepływu. Za pomocą przycisku "°C/°F" można wybrać jednostkę pomiarową – mogą to być albo stopnie Celsiusa, albo Farenheita.

Przy założeniu ograniczonego przekroju strumienia przepływającego gazu oraz jego jednakowej prędkości przepływu w całym przekroju, przyrząd jest w stanie obliczyć objętość przepływającego gazu. Ta funkcjonalność przyda się do oszacowania wydajności urządzeń grzewczych lub chłodzących – docenią ja zwłaszcza osoby mające do czynienia z szeroko rozumianymi systemami tego typu, stosowanymi nie tylko w budownictwie. Aby zmierzyć objętość przepływu, należy naciskać "Units" aż do momentu, gdy wyświetlana jednostka zmieni się na CFM (stopy sześcienne na minutę) lub na CMM (metry sześcienne na minutę). Następne należy przycisnąć i przytrzymać przycisk "Area" i po dwóch krótkich sygnałach dźwiękowych wprowadzić przekrój strumienia przepływającego gazu. Może nim być przekrój rury wentylacyjnej, korytarza pomiędzy pomieszczeniami itp. Wielkość tę wprowadza się za pomocą przycisków "Units" (wartość), "Hold" (zmiana pozycji kursora) i "Max/Min" (zmiana pozycji przecinka). Miernik akceptuje przekrój od 0,1 do 999,9 m2 lub ft2. Aby wykonać pomiar, należy przełączyć się do trybu pomiarowego przytrzymując przycisk "Area" aż do usłyszenia dwóch krótkich sygnałów dźwiękowych. Jeśli na wyświetlaczu zostanie pokazany mnożnik ×10 lub ×100, to należy przez niego pomnożyć wyświetlany wynik pomiaru. Jeśli pole przekroju strumienia gazu nie zmienia się, to nie ma konieczności ponownego wprowadzania tej wielkości, ponieważ zostaje ona zapisana w pamięci nieulotnej przyrządu. Jest to bardzo wygodne, ponieważ często w systemach klimatyzacji lub grzewczych stosuje się rury o typowym, znormalizowanym przekroju.

Dodatkowo do wskazywanej wartości bieżącej, przyrząd mierzy i zapamiętuje również jej maksimum, minimum i wartość średnią. Są one wskazywane po naciśnięciu przycisku "Min/Max" i oznaczane odpowiednim symbolem na wyświetlaczu ("MIN" – minimum, "MAX" – maksimum, "AVG" – średnia arytmetyczna). "Zamrożenie" wyniku jest możliwe po naciśnięciu "Hold".

Anemometr Voltcraft PL-130 AN umieszczony jest w estetycznej, lekkiej obudowie z tworzywa sztucznego. Sensor jest wymienny, dołączany za pomocą wtyku podobnego do stosowanych w starszych klawiaturach komputerowych. Nieskomplikowane menu użytkownika obsługuje się za pomocą sześciu przycisków znajdujących się na bokach obudowy. Wydawać by się mogło, że ze względu na niewidoczność opisów nie jest to zbyt wygodne, ale po przyzwyczajeniu się do ich funkcji, dzięki takiemu położeniu przycisków, bez trudu obsłużymy miernik jedną ręką. Włącznik jest umieszczony pod wyświetlaczem – takie położenie utrudnia jego incydentalne przyciśnięcie.

Jacek Bogusz, Elektronika Praktyczna 2/2017