Zestaw adapterów testowych do stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Pojazdy elektryczne to przyszłość, na rynku co chwilę pojawiają się nowe modele. Rozwijający się rynek zielonej energii sprawia, że z każdym rokiem powstaje coraz więcej stacji do ładowania pojazdów. Instalacja, konserwacja oraz naprawa takich stacji wymaga znajomości tematu oraz odpowiedniego sprzętu, w tym adaptera testowego, takiego jak Beha Amprobe EV-520-D. Umożliwia on przeprowadzenie testów bezpieczeństwa i funkcjonalności na stacjach ładowania, symulując obecności pojazdu elektrycznego. 

Dzięki adapterom Beha Amprobe EV-520-D technicy z branży paliwowo-energetycznej będą mogli dokonać napraw i rozwiązać pojawiające się problemy techniczne. Zestaw adapterów pozwala na przeprowadzenie testów w połączeniu z przyrządami,  takim jak tester instalacji z serii Prolnstall. Co więcej, ten zestaw adapterów pozwala na testowanie stacji ładowania zgodnie z normami IEC/EN 61851-1 i IEC/HD 60364-7-722 i jest odpowiedni do stacji ładowania pojazdów z trybem ładowania nr 3.

Tryb 1 zapewnia ładowanie maksymalnym prądem 16 A przy użyciu gniazd jednofazowych ze stykiem uziemiającym (zwykle gniazdo Schuko) lub trójfazowych gniazd przemysłowych (np. CEE). Ten tryb jest stosowany do ładowania małych pojazdów elektrycznych, takich jak motocykle, skutery i nie posiada urządzenia komunikującego się z pojazdem.

W trybie 2 ładowanie odbywa się z gniazda sieciowego jedno- lub trójfazowego prądem przemiennym do 32 A również za pomocą gniazd domowych lub przemysłowych. W porównaniu z trybem 1, wykorzystuje specjalny kabel ładujący ze zintegrowanym urządzeniem sterującym i ochronnym. Moduł EVSE (IN-Cable Control and Protection Device) zapewnia ochronę przed porażeniem elektrycznym spowodowanym wadami izolacji w przypadku podłączenia pojazdu do gniazda elektrycznego, które nie jest przeznaczone do ładowania.

Tryb 3 obejmuje na stałe zainstalowane stacje ładujące z kablem ładującym oraz stacje ładujące posiadające specjalne zaprojektowane gniazda do podłączenia kabla. Oferuje wbudowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak wyłącznik różnicowoprądowy (RCD). Zapewnia szybkie ładowanie jedno- lub trójfazowym prądem przemiennym do 32 A dla wszystkich powszechnie używanych pojazdów elektrycznych.

Tryb 4 w porównaniu do trybu 3 ładuje akumulatory pojazdów prądem stałym do 400 A i napięciu do 1000 V. Stacje DC zawsze wyposażone są w kabel zamontowany na stałe, zakończony wtykiem CHAdeMO lub CCS TYPE2/TYPE1.

 

Funkcje: 

Podczas testowania stacji ładowania wyniki muszą dokładnie i powtarzalnie przedstawiać rzeczywiste procesy ładowania. Dlatego należy przeprowadzić symulację ładowania pojazdu elektrycznego na stacji. Beha Amprobe EV-520-D symuluje pojazdu oraz różne przekroje kabli do ładowania dla mocy wyjściowych do 22 kW. Dzięki bezpiecznej konstrukcji EV-520, praktyczna i wygodna funkcja testu wstępnego PE pozwala na sprawdzenie przewodu uziemiającego pod kątem ewentualnych napięć zwarciowych bez dodatkowego testera instalacji.

Testowy zastaw adaptera Beha Amprobe EV-520-D różni się od innych produktów dostępnych na rynku pod względem możliwości adaptacji. Beha Amprobe EV-520 może testować wiele różnych stacji ładowania za pomocą tylko jednego adaptera testowego, ponieważ umożliwia ustawienie różnych symulacji testowych i przekrojów kabli.  Z jego pomocą można sprawdzać jednofazowe stacje ładowania z gniazdem typu 1, w podobny sposób, jak stacje ładowania z gniazdami typu 2.  EV-520-D może być również stosowany do stacji ze stale podłączonymi przewodami ładowania i interfejsami ładowania typu 2.  

Sygnał PWM do komunikacji z pojazdem jest rejestrowany przez izolowane połączenia testowe. Stan zacisku Control Pilot (CP) do symulacji pojazdu z różnymi poziomami ładowania można wybrać za pomocą przełącznika obrotowego. Oddzielny wyświetlacz fazowy z trzeba diodami LED wskazuje, czy występuje napięcie. Trwałość i niezawodność działania na zewnątrz zapewnia 4 mm pyłoszczelne i wodoodporne gniazdo pomiarowe. 

Po zakończeniu kontroli wzrokowej i pomiaru niskiej rezystancji oraz odłączeniu napięcia ładowania, można przeprowadzić aktywny pomiar na adapterze testowym za pomocą testera instalacji wielofunkcyjnej, takiego jak Fluke 1664FC.  Zaciski pomiarowe L1, L2, L3, N i PE przeznaczone są do podłączenia przyrządu testowego.  Dodatkowo do gniazda sieciowego można podłączyć obciążenie zewnętrzne w celu przeprowadzenia testu poprawności działania licznika energii elektrycznej.