Dokładne pomiary nawet w najbardziej niewygodnych i ciemnych miejscach w skrzynce rozdzielczej

W swojej pracy technicy i elektrycy muszą mierzyć się z wieloma niedogodnościami, jak słabo oświetlone puszki elektryczne, konieczność wykonywania pomiarów w ciasnych szafach i kanałach. To oznacza, że narzędzia których używają na co dzień powinny być w stanie zagwarantować pewne funkcje ułatwiające i przyśpieszające pracę.

Pomiary prądu są powszechną cechą większości multimetrów, ale zwykle obwód musi zostać przerwany, aby można było wykonać pomiary. Funkcje pomiaru prądu są generalnie ograniczone do wartości szczytowej 10A, a rodzaj pomiaru może być dodatkowo ograniczony przez lokalizację w układzie elektrycznym.

 

Pomiar w sposób ciągły za pomocą cęgów prądowych

Podczas wykonywania pomiarów prądu na zainstalowanych urządzeniach sterujących, odłączenie obwodu w celu wykonania pomiaru może być czasochłonne i niebezpieczne. Mierniki cęgowe mierzą prąd z systemów pod napięciem z niewielkim ryzykiem dla technika wykonującego pomiar. Wykorzystują one zależność pomiędzy polem magnetycznym wytwarzanym wokół przewodnika, a przepływającym przez niego prądem elektrycznym. Zaciski mogą być tak proste, jak elastyczna pętla z drutu owiniętego wokół mierzonego kabla lub zaciski z materiały ferrytowego, który zamyka się i utrzymuje na miejscu wokół przewodniak, dzięki konstrukcji szczęk zamykanych i otwieracz przy udziale sprężyny. Zwykle za pomocą pętli z drutu nazywanych elastycznymi sondami prądowymi wykonuje się pomiary szyn, natomiast mierniki cęgowe na bazie ferrytowej są używane do izolowanych instalacji okablowania stałego. Sondy prądowe z pętlą drutową pozwalają również na dokładniejszy pomiar małych prądów poprzez kilkukrotne owijanie drutu wokół mierzonego przewodnika. Wynikowy odczyt jest następnie dzielony przez liczbę pętli, aby określić rzeczywisty prąd.
Oba typy cęgów prądowych można podłączyć jako adaptery do standardowych multimetrów, dzięki czemu mogą mierzyć wysokie prądy. Jest to przydatne dla zespołów, które muszą wykonywać nieregularne pomiary i mogą współdzielić urządzenie.Takie urządzenia są zasilane bateriami i w razie potrzeby mogą być zaopatrzone w certyfikat kalibracji. Urządzenia, takie jak VC-18T tworzy elastyczną pętle o średnicy 180 mm i może mierzyć prądy do 3000 A AC zgodnie z CAT III 1000 V lub CAT IV 600 V.

Mierz bezpiecznie za pomocą adapterów pomiarowych

Wynik pomiaru jest zwykle wyświetlany w mV / A, co pozwala na łatwy pomiar za pomocą standardowego multimetru o rozdzielczościach od 1 mV / A do 100 mV / A w zależności od zakresu pomiarowego. Cęgi można również łatwo otwierać i zamykać, nawet w rękawicach ochronnych. W przypadku niższych prądów adapter, taki jak VC-511 będzie idealny do pomiarów do 400 A DC i AC zgodnie z CAT III 600 V lub CAT IV 300 V. Takie adaptery często mają funkcję automatycznego wyłączania w celu oszczędzania baterii. Jeśli planowane są pomiary długoterminowe, warto sprawdzić czy tą energooszczędną funkcję można na ten czas wyłączyć.

Pomiary prądu na urządzeniach podłączonych do wtyczki są bezpieczniejsze dzięki zastosowaniu adapterów pomiarowych, które zapewniają dostęp do poszczególnych żył jednofazowego lub trójfazowego przewodu wielożyłowego. Są one wyposażone we wtyki męskie i żeńskie i są umieszczone pomiędzy mierzonym urządzeniem a gniazdem elektrycznym. Poszczególne przewody (w tym uziemienie) są dostępne przez wyraźnie oznaczone pętle, do których można podłączyć jeden lub więcej mierników cęgowych. Niektóre adaptery mają również złącza pomiarowe CAT II, aby można było mierzyć napięcie równoległe, np. adapter trójfazowy DLA-3L i jednofazowe DLA-1L.

Miernik VC523 – idealny dla techników serwisowych

W przypadku ekip serwisowych wykonujących regularne pomiaru prądu warto zainwestować w pełni zintegrowany miernik cęgowy. Miernik VC523 posiada siedmiosegmentowy wyświetlacz i możliwość przełączania między różnymi zakresami pomiarowymi. Może również mierzyć inne parametry, takie jak napięcie (zarówno DC, jak i AC) ciągłość, częstotliwość, rezystancję i pojemność podczas korzystania z przewodów pomiarowych. Warto sprawdzić nie tylko funkcjonalność przyrządu pomiarowego, ale także ocenić, jak będzie sprawdzał się w rzeczywistych warunkach użytkowania. Ciepłe otoczenie często prowadzi do pocenia się rąk, z których może ześlizgnąć się źle zaprojektowany instrument.

Ważną rolę odgrywa tu zarówno kształt, jak i materiał zewnętrzny, z rowkami lub elementami gumowymi często wbudowanymi w produkt.Inteligentny czujnik mierzy wilgotność gleby w pobliżu korzeni roślin i dostarczając ważnych informacji do sterownika nawadniana. Czujnik zasilany jest bateryjnie i może pełnić również funkcję lokalnej stacji pogodowej dla roślin. Dane na temat wilgotności gleby, temperatury czy aktualnego nasłonecznienia pomogą lepiej zarządzać systemem nawadniania czy automatycznym koszeniem trawnika, co powinno pozytywnie wpłynąć na oszczędzanie wody i energii.Ważna jest również czytelność wyświetlacza. Wiele multimetrów posiada tylko standardowy siedmiosegmentowy wyświetlacz LCD. W ciemnej szafce, odczytywanie zmierzonych wartości jest wyzwaniem. W najnowszej generacji przyrządów pomiarowych wybrano wysokokontrasowe wyświetlacze LCD. Mają one czarne tło z wyraźnie zaznaczonymi na biało segmentami. Ten wyższy kontrast ułatwia odczytywanie obrazu na wyświetlaczu, nawet w słabo oświetlonych miejscach.

Jest to podejście stosowane w przypadku takich przyrządów, jak VC523, który jest idealny dla techników serwisowych pracujących nad elektroniką samochodów osobowych i ciężarowych, szaf sterowniczych i konserwacji maszyn. Jeśli oświetlenie w miejscu pracy jest słabe, można również włączyć zintegrowaną latarkę LED za pomocą przycisku znajdującego się pod kciukiem. Żywotność baterii jest utrzymywana dzięki funkcji automatycznego wyłączania, która po 15 minutach wyłącza urządzenie. Jeśli nie jest to pożądane, można również wyłączyć funkcję automatycznego wyłączania. Antypoślizgowa gumowa powłoka instrumentu gwarantuje również, że pozostanie on pewnie na powierzchni, która nie jest idealnie pozioma.

Miernik VC-337 z bardzo wąskimi cęgami

Dzisiejsze urządzenia przemysłowe opierają się na półprzewodnikowych przetwornicach mocy, takich jak ściemniacze i zasilacze impulsowe, które pozwalają maszynom pracować wydajniej niż poprzednie. Tak więc tam, gdzie wcześniej można było założyć, że płynące prądy były w przybliżeniu sinusoidalne, teraz założenie to może być błędne. Zaleca się sprawdzenie, czy przyrządy pomiarowe wykonują pomiary rzeczywistej wartości skutecznej (TrueRMS) umożliwiacy dokładne zmierzenie napięć i prądów niesymetrycznych, które odbiegają od podstawowego kształtu sinusoidy. Tradycyjne urządzenia do pomiaru wartości średniej pokazują, przy tak specjalnych zadaniach, wartość obarczoną bardzo dużyM błędem pomiarowym.

Mocno splecione kable stanowią szczególne wyzwanie w przypadku stosowania cęgów prądowych. Duże zaciski prądowe i grube szczęki ferrytowe są trudne do umieszczenia wokół jednego przewodu. W takich przypadkach szczególnie przydatne mogą być cęgi prądowe z wąskimi szczękami. Przyrządy pomiarowe takie jak VC-337 są odpowiednie dla przewodów o przekroju do 6 mm2 i posiadają ogranicznik przewodu, który zapewnia utrzymanie przewodu w szczęce nawet wtedy, gdy bezpośrednia bezpośrednia obserwacja nie jest możliwa podczas montażu. Zapewnia to doskonałą równowagę pomiędzy wymiarami szczęki zacisku prądowego, a klasą bezpieczeństwa instrumentu (CAT III 300 V, CAT II 600 V). Powłoka antypoślizgowa zapewnia, że miernik pozostaje wygodny w dłoni podczas długotrwałego użytkowania.

Wszystkie wyżej wymienione przyrządy pomiarowe, podobnie jak wszystkie modele Voltcraft, są kalibrowane podczas produkcji. Gwarantuje to wiarygodne pomiary w granicach określonych tolerancji produktu. W razie potrzeby przyrządy pomiarowe mogą być również dostarczone z certyfikatem kalibracji DAKKS lub ISO.

Zadbaj o bezpiecznie i wygodne pomiary

Wysokiej jakości pomiary prądu wymagają trwałych, niezawodnych i dokładnych urządzeń,  które przynoszą korzyści użytkownikowi, pomimo trudnych warunków, w jakich musi pracować. Cęgi prądowe oferują różne rozwiązania w zakresie zaciskania (pętla druciana i szczypce), których zalety należy porównać z typowymi wymaganiami eksploatacyjnymi zespołu serwisowego. Najnowsze urządzenia pomiarowe oferują zaawansowane możliwości rejestrowania danych w połączeniu z dzisiejszymi smartfonami, co zapewnia niezawodne pomiary i większy komfort nawet w trudnych warunkach fizycznych. Wreszcie, ekrany LCD o wysokim kontraście, podświetlenie oraz zintegrowane oświetlenie LED i powłoki antypoślizgowe gwarantują, że oczy i ręce nie będą cierpieć podczas pracy.