Oscyloskop komputerowy USB PicoScope 4824

Nowy model oscyloskopu PicoScope 4824 posiada tę samą kompaktową konstrukcję co 2- i 4-kanałowe modele i może dzięki temu zastąpić często nieporęczne, pełnowymiarowe urządzenia w miejscu pracy każdego technika.

Dzięki 8 analogowym kanałom o wysokiej rozdzielczości, można z łatwością poddać analizie sygnały audio, ultradźwięki, drgania, moc i synchronizację kompleksowych, nawet bardzo zaawansowanych systemów.
Urządzenie charakteryzuje

  • pasmo przenoszenia 20 MHz,
  • częstotliwość próbkowania 80 MS/s,
  • głębokość pamięci 256 MS.

Posiada rozdzielczość 12 bit, złącze USB 3.0 i wbudowany 14-bitowy arbitralny generator fali (AWG). Oscyloskop firmy Pico ponadto posiada szereg funkcji, w tym analizator widma FFT 20 MHz, segmentacją pamięci (zlicza do 10000 próbek w czasie mniejszym niż 30 milisekund), funkcje matematyczne czy pomiary automatyczne.

Jak wszystkie modele marki Pico, model 4824 jest mały, lekki i doskonale nadaje się do zastosowań mobilnych. Oprócz tego jest całkowicie zasilany przez złącze USB i nie wymaga dużych, oddzielnych adapterów.

Pomiary za pomocą oscyloskopu PicoScope 4824

Wykonywanie pomiarów za pomocą urządzenia PicoScope 4824 jest proste. Większość badań wykonywanych jest przy użyciu automatycznego systemu pomiarów. Menu umożliwia wybór odpowiednich pomiarów do wykonania, a wtedy oscyloskop automatycznie wyświetla tabelę ich wartości. Urządzenie może dokonywać kompleksowych pomiarów nowoczesnych aplikacji, jest także w stanie wskazać jednocześnie wiele wartości charakteryzujących sygnały.

Tryb oscyloskopu

AC RMS, True RMS, czas cyklu, średnia DC, współczynnik wypełnienia, wskaźnik spadku, czas opadania, częstotliwość, wysoka szerokość impulsów, maksimum, minimum, peak to peak, wskaźnik i czas narastania.    

Tryb widma

częstotliwość szczytowa, amplituda szczytowa, średnia amplituda szczytowa, moc całkowita, współczynnik zawartości harmonicznych (THD % i THD dB), suma zniekształceń harmonicznych i szumu (THD+N), SFDR (widmo częstotliwościowe sygnału wytwarzanego przez przetworniki), współczynnik sygnału do szumów i zniekształceń (SINAD), stosunek sygnału do szumów (SNR) i zniekształcenia intermodulacji (IMD).

W celu wykonywania doraźnych pomiarów można użyć także przeciąganych linijek. Wystarczy po prostu użyć myszki do chwycenia linijki i przeciągnięcia jej do miejsca, które wymaga pomiaru. Obie osie posiadają linijki pozwalające zmierzyć amplitudę i czas/częstotliwość.

Używając wbudowanego systemu statystyk pomiarowych, oscyloskop USB PicoScope 4824 umożliwi wskazanie:

  • wartości średnich,
  • standardowych odchyleń,
  • wartości minimalnej i maksymalnej każdego pomiaru,
  • a także wartości bieżących.

Jest to nieoceniona zaleta, szczególnie w przypadku testowania jakości produkcji i charakterystyk nowych urządzeń. Dostępna jest również opcja uruchomienia opcjonalnego filtru dolnoprzepustowego dla niektórych pomiarów i wybór progów dla czasu narastania i opadania wartości pomiarowych.

Oscyloskop USB PicoScope 4824 - cechy charakterystyczne

Funkcja persystencji i wykrywanie granic maski

Funkcja persystencji została zaprojektowana, żeby zlokalizować rzadkie zdarzenia ukryte w złożonych przebiegach, które w normalnym trybie mogą pojawiać się w ułamku sekundy i pozostać niezauważone. Funkcja ta zachowuje pojedyncze zdarzenie na wyświetlaczu na zdefiniowany wcześniej czas, pozwalając osobie dokonującej pomiaru na kontrolę tych jednostkowych zjawisk trwających przy standardowym pomiarze zbyt krótko, aby można było je dostrzec. Funkcja działa w kilku trybach: cyfrowym kolorowym, analogowym, mieszanym.
 

Funkcje oscyloskopu PicoScope 4824

Fot. 1. Funkcje oscyloskopu PicoScope 4824

Wykrywanie granic maski

Wykrywanie granic maski to cecha, która pomaga ocenić, kiedy kształt fal lub widmo wychodzi poza określony wcześniej obszar, nazywany maską. Funkcja ta przydaje się do analizy systemów, które wymagają debugowania. Wystarczy uchwycić sygnał ze znanego, pracującego systemu, a oscyloskop PicoScope 4824 wyznaczy maskę wokół niego dzięki swojej określonej tolerancji. Wystarczy podłączyć system do testów, a oscyloskop zaznaczy wszystkie składowe fal, które wychodzą poza obszar maski. Zaznaczone szczegóły utrzymują się na wyświetlaczu, pozwalając urządzeniu wychwycić przejściowe, krótkotrwałe zakłócenia. Okno pomiarów zlicza błędy i może wyświetlić inne pomiary oraz statystyki w tym samym czasie. Numeryczne i graficzne edytory maski mogą zostać użyte oddzielnie lub w połączeniu, pozwalając na wdrożenie odpowiedniej specyfikacji maski, a także na dokonanie zmian na maskach już istniejących. Istnieje również możliwość importu i eksportu masek w formie plików.

Funkcje oscyloskopu PicoScope 4824

Fot. 2. Funkcje oscyloskopu PicoScope 4824

Arbitralny generator funkcji i fali

Urządzenie zostało wyposażone we wbudowany, nisko zakłóceniowy 14-bitowy generator fali (AWG), o częstotliwości próbkowania 80 MS/s. Fale mogą zostać zaimportowane z plików lub stworzone i modyfikowane przy użyciu dołączonego graficznego edytora AWG. Urządzenie generuje ponadto standardowe sygnały: sinus, prostokąt i trójkąt o częstotliwości nawet do 1 MHz, wraz z poziomem DC, białym szumem i wieloma innymi standardowymi kształtami fal. W połączeniu z opcją zatrzymania wartości szczytowej widma pozwala to na stworzenie przydatnego narzędzia do testowania odpowiedzi wzmacniacza i filtra.

Systemy wbudowane

Debugowanie systemów wbudowanych za pomocą tego oscyloskopu staje się prostsze, dzięki możliwościom, jakie daje korzystanie ze wszystkich 8 kanałów. Można mierzyć magistrale I2C i SPI w tym samym czasie, wyjścia DAC i sygnałów logicznych. Dzięki ośmiu kanałom model PicoScope 4824 może poradzić sobie z tymi pomiarami bez problemu. PicoScope zapewnia zaawansowane pomiary na wszystkich kanałach, dzięki czemu można wyszukać najsłabsze skoki, zmiany/uskoki i szumy, a także warstwy danych za pomocą 4-wejściowego wyzwalacza logicznego Boole’a.

Podzielny wyświetlacz

Oprogramowanie PicoScope 6 pozwala na jednoczesne obrazowanie aż do 16 widoków zakresów i widma, pozwalając na dokonanie porównania i analizy jeszcze dokładniej. Podzielony ekran może zostać dostosowany do wyświetlania każdej kombinacji widoków, by pokazać wiele sygnałów lub różne warianty tego samego sygnału. Jak pokazuje poniższy przykład, oprogramowanie może wskazać jednocześnie analizator widma i oscyloskop jednocześnie. Dodatkowo, każda fala może zostać pokazana z indywidualnym powiększeniem, panoramą (np. systemów audio) i ustawieniami filtrów. Elastyczność wraz z możliwością wykorzystania monitorów komputerowych wielokrotnie większych niż wyświetlacz standardowego oscyloskopu są niewątpliwymi korzyściami użycia oscyloskopu komputerowego USB, górującego nad tradycyjnym modelem stołowym.


 Funkcje oscyloskopu PicoScope 4824
Fot. 3. Funkcje oscyloskopu PicoScope 4824

Złącze USB

USB SuperSpeed 3.0 pozwala nie tylko na szybkie pozyskiwanie i transfer danych, ale także ułatwia drukowanie, kopiowanie, zapisywanie oraz przesyłanie danych e-mailem. Zasilanie przez złącze USB likwiduje także potrzebę stosowania nieporęcznego zasilacza zewnętrznego, co sprawia, że zestaw ten jest bardziej mobilny.

Funkcja zoomu w oscyloskopie

Funkcja zoomu w oscyloskopie pozwala powiększyć każdy detal rejestrowanego sygnału. Używając narzędzi „wskaż i kliknij”, możesz w prosty sposób użyć zoomu na obu osiach i odsłonić każdy detal sygnału, cofnięcie funkcji powiększenia pozwala na powrót do normalnego widoku. Zdjęcie poniżej pokazuje cztery możliwe widoki tej samej fali w powiększeniu 1x, 32x, 256x i 6500x.
Powiększ i uchwyć każdy, najmniejszy nawet szczegół!

Funkcje oscyloskopu PicoScope 4824
Fot. 4. Funkcje oscyloskopu PicoScope 4824

Oprogramowanie dołączane do urządzenia pozwala na jednoczesną analizę danych ze wszystkich kanałów pomiarowych, jest proste w obsłudze i intuicyjne, umożliwia również dodawanie filtrów dolnoprzepustowych.
 

Polecane kategorie:

Podobne produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.

"