Oscyloskopy MSO5000 - pelne wyposazenie juz w podstawowej wersji

Wybierając oscyloskop nawet prawdziwy specjalista może podjąć złą decyzję. Ale jeśli sięgniesz po nową serię MSO5000 od Rigol, masz gwarancję dobrze dokonanego zakupu. Niezwykle łatwo jest udowodnić, że podstawowy model z dwoma wejściami i czterema kanałami analogowymi to najlepsze, co seria ma do zaoferowania.

Architektura UltraVision II zapewnia wyjątkową wydajność systemu

Jaki produkt należy zaproponować specjalistom na dwudziestą rocznicę powstania firmy? W listopadzie ubiegłego roku Rigol Technologies wprowadziła na rynek nową rodzinę 8-bitowych oscyloskopów cyfrowych MSO5000. Seria oferuje użytkownikom łącznie sześć wersji z zakresem częstotliwości od 70 do 350 MHz, z częstotliwością próbkowania 8 GS/s, z czterema kanałami analogowymi lub 16 opcjonalnymi wejściami numerycznymi, a także pamięcią o długości 200 milionów punktów.

Jak unikać stacji serwisowej, ewentualnie ponownej kalibracji, jeśli chcemy cokolwiek rozpowszechniać? Odpowiedż jest jedna -  wspólna platforma sprzętowa z serią kluczy SW, które należy po kolei odblokowywać. Zadaniem nowej architektury UltraVision II, opartej na chipsecie Phoenix, jest wyniesienie technologii pomiarowej na niebotyczne wyżyny. Sprawdziliśmy, jak producentowi udało się to osiągnąć na standardowym urządzeniu 70 MHz.

Od „Auto” do Zoom

Oscyloskopy MSO5074  tworzą solidne urządzenie podstawowe z czterema wejściami, w które na pewno warto zainwestować już w momencie zakupu. Urządzenie jest zdominowane przez dziewięciocalowy, multidotykowy wyświetlacz zapewniający rozsądny kompromis między niepotrzebnie małymi przekątnymi i panelami, które często przypominają laptopy. Po prawej stronie udało się zmieścić aż 52 elementy sterujące. Jedną czwartą z nich można kręcić, a jednocześnie potwierdzać wybór.

Sterowanie mechaniczne z pewnością nie powinno ustępować miejsca interfejsowi dotykowemu. Nawet jeśli trzeba będzie poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie się do funkcji i ich układu. Producent podporządkowuje wszystko pięciu grupom elementów: odchyleniu pionowemu, pracy na osi poziomej, uruchamianiu, nawigacji oraz menu głównemu. Przyciski są wykonane z gumy, a niektóre z nich mają nawet kolorowe podświetlenie, choć niekiedy dość jaskrawe. Ponadto wszystkie siedem klawiszy funkcyjnych, znajdujących się bezpośrednio przy wyświetlaczu, są rozpoznawane dzięki specjalnym wypukłościom. Kanały są wyraźnie odróżnione od siebie, a pod panelem pozostawiono także sporo miejsca na wejścia cyfrowe, podwójne wyjścia generatora przebiegów AWG o częstotliwości 25 MHz, USB Host lub przełącznik sieciowy. Każde złącze BNC jest chronione zwykłą zaślepką.

Należy wspomnieć o umieszczonym z tyłu oscyloskopu interfejsie HDMI, USB Device, LAN oraz wyjściach Trig OUT, które można wykorzystać także do testów pass/fail. Wszystkie złącza są ze względu na ich położenie i przegubowy kształt oscyloskopu MSO5074 łatwo dostępne, a ich funkcje tylko podkreślają obecność wydajnych procesorów, układów SoC, pamięci lub niestandardowych układów ASIC. Dzięki temu wentylator nie zatrzymuje się, ale też nie przeszkadza tak bardzo podczas pracy. Urządzenie wyróżnia się również swoją stabilnością, którą jednak wpływa na nieco większą wagę.

Siedem urządzeń w jednym

Matryca o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli jest wystarczająco duża, aby wyraźnie wyświetlać nawet najdrobniejsze szczegóły. System reaguje dość szybko, jedno menu następuje po drugim, a w przypadku przebiegów można wybrać ponad 40 zmierzonych parametrów, nie wspominając o obliczeniach statystycznych i głębszej analizie. Szkoda tylko, że samo podświetlenie ekranu nie może być w aktualnej chwili regulowane. Podobnie jak w przypadku jasności siatki lub intensywności renderowanego sygnału, gdzie nadal najlepiej sięgnąć po pokrętło wielofunkcyjne. Z drugiej strony nie przeszkadza to w korzystaniu z interfejsu HDMI, myszy, przeglądarki, a  nawet smartfona.

Wielofunkcyjność towarzyszy nam nie tylko w dziedzinie czasu, ale także w dziedzinie częstotliwości. System oferuje również prosty woltomierz z akustycznym ostrzeżeniem o ustawionych wartościach granicznych lub innych warunkach, a także funkcję licznika z czujnikiem wiodącym. W tym celu analizuje logi - z rozdzielczością pionową 14 bitów - tworzy własne przebiegi. Oscyloskop MSO5074 jest po prostu świetnie przygotowanym urządzeniem.