Porady

Szeroki zakres urządzeń pomiarowych i zasilających. Wśród nich znajdziesz kamery termowizyjne, multimetry, mierniki cęgowe, multimetry stołowe, pirometry, oscyloskopy, urządzenia do pomiaru warunków środowiskowych i wiele innych produktów.

Czym są urządzenia pomiarowe?

Czym są urządzenia pomiarowe?

W technice pomiarowej stosowanej w przemyśle i handlu,wykorzystuje się urządzenia, które mierzą różne wielkości fizyczne.

W ich skład wchodzątakie parametry, jak prąd elektryczny, napięcie, opór czy częstotliwości. Można mierzyć nimi takie zmienne jak siłę, ciśnienie i hałas, a także temperaturę zarówno przedmiotów, jak i otoczenia. Odpowiednie urządzenia bardzo dokładnie rejestrują również gazy, ciecze i pola elektromagnetyczne.

Do przeprowadzania tych pomiarów lub do wskazywania i ustawiania odpowiednich parametrów, można wybierać spośród różnych narzędzi mierniczych. Urządzenia pomiarowe dzielimy na mobilne (przenośne) i stacjonarne.

Urządzenia mobilne są idealne do stosowania u klienta lub w pracy w terenie. Stacjonarne przyrządy pomiarowe, takie jak urządzenia wolnostojące i narzędzia do podłączenia do komputera PC, lepiej nadają się do warsztatu lub do długotrwałego użytkowania.

Jak działają urządzenia pomiarowe?

Urządzenia pomiarowe wykorzystują czujniki mechaniczne, optyczne lub elektroniczne do pomiaru badanej wartości w sposób ciągły lub w stosunku do wartości referencyjnej (wartości docelowej).

W przeciwieństwie do przyrządów testujących, urządzenia czysto pomiarowe, takie jak urządzenia do pomiaru środowiska lub multimetry, wyświetlają wartości, które nie są interpretowane, ale wymagają sprawdzenia przez specjalistę w celu ich oceny. Z kolei urządzenia testujące emitują niekiedy sygnały optyczne lub akustyczne po osiągnięciu lub przekroczeniu określonych zakresów pomiarowych. Laboratoryjne przyrządy pomiarowe, które również należą do dziedziny techniki pomiarowej, niejednokrotnie posiadają nie tylko funkcje pomiaru sygnałów, ale również ich generowania, np. generatory funkcyjne.

Rodzaje urządzeń pomiarowych

Wybieraj spośród wysokiej jakości laboratoryjnych przyrządów pomiarowych, multimetrów, urządzeń testowych i kontrolnych oraz narzędzi do pomiaru środowiska!

Urządzenia do testowania i sprawdzania

Są to urządzenia do testowania i sprawdzania różnych wielkości fizycznych, od dwubiegunowych testerów napięcia, przez mierniki przewodów, mierniki uziemiania i izolacji, aż po tachometry i mierniki drgań.

Do pomiarów materiałowych służą testery twardości i grubości materiału, a do kontroli optycznej wykorzystywane są mikroskopy i kamery endoskopowe.

U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz: do urządzeń testowych VDE po inne przyrządy przeznaczone dla profesjonalistów i specjalistycznych zadań.

Laboratoryjne urządzenia pomiarowe

W laboratoriach i warsztatach stosuje się profesjonalne urządzenia, które są dostosowane do specjalnych warunków. W skład laboratoryjnych urządzeń pomiarowych, do oferty Conrada wchodzą obciążenia elektroniczne, które są funkcjonalnym przeciwieństwem źródeł prądu. Ponadto znajdziemy tu generatory funkcyjne i liczniki częstotliwości, a także analizatory logiczne do sprawdzania właściwości sygnału. Oscyloskopy i analizatory wyświetlają sygnały według przebiegów czasowych lub zakresów częstotliwości.

Uzupełnieniem laboratoryjnych urządzeń pomiarowych dostępnych w firmie Conrad są moduły gromadzenia danych USB oraz inne akcesoria.

Multimetry

Multimetry służą do mierzenia prądu i napięcia oraz oporu elektrycznego. Niektóre urządzenia z oferty Conrada wskazują zakres częstotliwości, pojemności kondensatorów lub dodatkowo testują działanie diod lub przewodów.

W asortymencie Conrada znajdziesz multimetry w następujących kategoriach: multimetry ręczne do zastosowań mobilnych, multimetry stołowe do zastosowań warsztatowych i laboratoryjnych, oraz multimetry cęgowe.

Oferujemy multimetry dla następujących kategorii pomiarowych:

  • CAT I dla obwodów bez podłączenia do sieci elektrycznej;
  • CAT II dla urządzeń w sieciach niskiego napięcia;
  • CAT III do pomiarów na instalacjach budowlanych;
  • CAT IV w punktach przesyłowych do instalacji niskiego napięcia, takich jak domowe skrzynki przyłączeniowe.

Urządzenia do pomiaru środowiska

Czynniki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność, promieniowanie, dźwięk i zanieczyszczenia, mają duże znaczenie w technice pomiarowej.

W zakresie przyrządów do badania środowiska, Conrad oferuje szeroką gamę urządzeń do pomiaru wilgotności i cieczy, jak również tych do kontroli gazów i emisji zanieczyszczeń. W sklepie można znaleźć także urządzenia do pomiaru siły i ciśnienia, temperatury oraz określania wartości elektromagnetycznych (takich jak elektrosmog czy radioaktywność).

Dla prowadzenia długotrwałej ewidencji takich danych pomiarowych i możliwości ich późniejszej oceny, przydatnym dodatkiem są rejestratory danych. Są one integralną częścią niektórych jednostek i mogą być też opcjonalnie podłączone do innych.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu pomiarowego?

To, które urządzenie pomiarowe najlepiej nadaje się do danego zastosowania, zależy od wielu czynników:

Rodzaj konstrukcji: urządzenie ręczne czy wolnostojące? To kwestia środowiska użytkowania. Jeśli chcesz wykonywać pomiary mobilne, ponieważ na przykład często jesteś w drodze z klientami, właściwym wyborem są urządzenia ręczne. Natomiastw środowiskach laboratoryjnych, warsztatowych lub do stałego użytku bardziej odpowiednie mogą być urządzenia stacjonarne, zwłaszcza że często oferują szerszy zakres funkcji.

Zakresy pomiarowe:Urządzenia pomiarowe sprawdzą się tylko wtedy, gdy są używane w odpowiedni sposób. Oznacza to, że zakresy pomiarów muszą znajdować się w przedziale, w którym będą one wykorzystywane. Zwróć również uwagę na deklarowaną dokładność wartości i czy istotne są dla Ciebie wartości bezwzględne lub referencyjne do wartości zadanej.

Akcesoria: Zwróć również uwagę, czy potrzebujesz dodatkowych akcesoriów, takich jak rejestratory danych do korzystania z urządzenia pomiarowego, oceny lub przesyłania danych. Zwykle nie jest to konieczne w przypadku urządzeń wolnostojących. Przydatne mogą być również interfejsy takie jak złącza USB czy czytniki kart pamięci.

Czym są zasilacze?

W przemyśle, handlu i technice terminem „zasilacz” określa się wszystkie urządzenia, które zaopatrują podłączone do nich urządzenia w potrzebną energię. Nie ma znaczenia, czy urządzenie jest zasilane napięciem stałym lub zmiennym.

Ale nie tylko adaptacja napięcia jest ważna dla zasilaczy. Decydującym kryterium jest również dostosowanie mocy. Zasilacz musi być w stanie dostarczyć odpowiednią moc do obsługiwanego urządzenia. Nawet przy pełnym obciążeniu napięcie zasilania nie może się załamać. Z drugiej strony, zbyt duża konstrukcja zasilacza niepotrzebnie podnosi koszty zakupu i eksploatacji.

W zależności od celu zastosowania, oferowane przez nas zasilacze przeznaczone są do użytku mobilnego, stacjonarnego lub do montażu stałego.

Jak działają zasilacze?

W większości przypadków zasilacz składa się z bloku energetycznego, który jest podłączony do napięcia zmiennego sieci energetycznej. Następnie zasilacz przetwarza napięcie 230 V na niższe napięcie stałe. W tym celu napięcie jest obniżane, prostowane, a następnie wygładzane za pomocą kondensatorów. Zasilacze z wbudowaną stabilizacją napięcia generują napięcie wyjściowe, które jest zawsze stałe,niezależnie od tego, czy zasilacz znajduje się pod maksymalnym obciążeniem czy jest bezczynny.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zasilaczy, które pracują już z napięciem stałym. Ponieważ napięcie stałe nie może być przekształcane, zasilacz musi włączać i wyłączać napięcie wejściowe w szybkim tempie. To sztuczne napięcie zmienne może być przekształcone bardzo wydajnie dzięki wysokiej częstotliwości przełączania. W zależności od konstrukcji obwodu, napięcie stałe, np. 12 V, można w ten sposób przekształcić w napięcie stałe 24 V lub nawet w napięcie zmienne 230 V.

Jakie są rodzaje zasilaczy?

Zasilacze

Zasilacze sieciowe są największą grupą urządzeń zasilających. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wiele sprzętów lub nawet części konstrukcyjnych w ich obrębie nie może być zasilanych bezpośrednio napięciem przemiennym 230 V/50 Hz.

Aby móc zaoferować właściwe rozwiązanie dla każdego z zastosowań, nasz asortyment obejmuje zasilacze w szerokim zakresie konstrukcji i klas wydajności.

Transformatory sieciowe

Transformatory sieciowe to nie tylko elementy składowe zasilacza. Mogą też służyć jako zasilanie samodzielnie i bez dodatkowego okablowania zewnętrznego. Jak na przykład w zasilaniu lamp LED do użytku zewnętrznego.

Oprócz redukcji napięcia, priorytetem dla transformatora jest również izolacja galwaniczna, a tym samym bezpieczeństwo elektryczne. Dlatego do konserwacji, serwisu i w laboratoriach stosuje się specjalne transformatory izolacyjne. To tylko kilka przykładów z szerokiego zakresu zastosowań transformatorów.

Regulatory napięcia zmiennego

Przy sterowaniu silnikami doskonale sprawdzają się zasilacze sterowalne w postaci regulatorów napięcia zmiennego lub ściemniaczy.

W ten sposób prędkość obrotowa silników elektrycznych może być płynnie regulowana lub łatwo ustawiona na idealną prędkość roboczą.

Ale oprawy oświetleniowe i płyty grzewcze również mogą być obsługiwane w ten sposób. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy regulator napięcia zmiennego jest odpowiedni dla danego rodzaju obciążenia.

Przetworniki/inwertery DC/DC

Zamiana napięcia stałego na napięcie stałe o mniejszej wartości jest technicznie prosta.

Sytuacja jest inna, jeśli napięcie wyjściowe ma być wyższe lub nawet jeśli wymagane jest napięcie zmienne 230 V o kształcie sinusoidalnym.

Jeśli dodatkowo wymagana jest wysoka moc wyjściowa, sprawa staje się naprawdę skomplikowana. Ale i tu mamy odpowiednie rozwiązanie dla każdej potrzeby.

Zasilacze awaryjne (UPS)

Zawartość arkuszy kalkulacyjnych programu Excel, dokumentów programu Word lub innych programów użytkowych jest tracona w ciągu kilku sekund w przypadku awarii zasilania.

Często wystarczy krótka przerwa w zasilaniu i zawartość ekranu znika. Dzięki ciągłemu zasilaniu jest wystarczająco dużo czasu na zapisanie aktualnych danych i tym samym uniknięcie ich uciążliwej utraty.

Generatory prądu, agregaty prądotwórcze

Awaria zasilania, która w domu jest co najwyżej postrzegana jako nieprzyjemna, dla firm i przedsiębiorstw może być katastrofą.

Dobrze jest wybrać generator, który w przypadku awarii przynajmniej podtrzyma działanie głównych systemów.

Można w ten sposób łatwo uniknąć problemów i strat finansowych, które wynikałyby z przestojów w pracy i opóźnień.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasilaczy?

Idealny zasilacz można znaleźć dość łatwo, jeśli weźmie się pod uwagę następujące kluczowe punkty lub odpowie na pytania.

  • Chyba najistotniejszym kryterium jest cel użytkowania. Do czego potrzebny jest zasilacz i jakie dokładnie ma zadanie? Czy potrzebuję zasilacza, przetwornicy napięcia lub zasilacza bezprzerwowego?
  •  Czy zasilacz powinien mieć wbudowane urządzenia, szafy sterownicze lub systemy, czy też wymagany jest zasilacz zewnętrzny?
  • Jakie napięcie wejściowe mam do dyspozycji i jakie napięcie wyjściowe jest wymagane? Czy wystarczy jedno napięcie wyjściowe, czy też potrzeba kilku napięć i różnych polaryzacji?
  •  Jak duży jest pobór mocy zasilanego urządzenia? Sprawność zasilania zależy również od zapotrzebowania na moc lub poboru mocy przez odbiorcę.
  •  Jakie dodatkowe wymagania muszą być spełnione? Czy zasilacz musi być odporny na zachlapanie?

Z pomocą tej listy kontrolnej błyskawicznie znajdziesz idealny dla siebie zasilacz.