Dalmierz – wszechstronne urządzenie do pomiaru odległości

Remonty, prace przygotowawcze i kontrola na liniach produkcyjnych wymagają użycia narzędzi mierniczych.  Niezależnie od tego jak dokładnie są używane, miary lub metry dają zwykle  wartości pomiarowe obarczone większym błędem. Ponadto, metr do niektórych pomiarów jest całkowicie nieprzydatny nie tyle z powodu niedokładności, co długości (typowa miara ma długość 2 m). Zatem aby dokonać pomiarów dłuższych elementów, musimy sumować odległości, co wpływa na zwiększenie błędów pomiarowych. Problemy te mogą zniknąć, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie elektronicznych przyrządów pomiarowych zwanych dalmierzami.

Te inteligentne urządzenia pomiarowe mogą dostarczyć w bardzo krótkim czasie dokładnych pomiarów. Przyrządy te potrafią nie tylko mierzyć odległość, ale także kąt pochylenia, powierzchnię i objętość. Obecnie dostępne są urządzenia mogące również określić pozycję pomiaru i niwelację.

Za pomocą jednego przycisku można łatwo rozpocząć pomiar i skończyć. Sam pomiar trwa bardzo krótko i nie stanowi problemu nawet dla amatorów. Zmierzone wartości mogą być przechowywane w pamięci lub archiwizowane w różny sposób.

Najczęściej wykorzystywaną funkcją jest jednak pomiar długości. Funkcja ta umożliwia - za pomocą prostych operacji arytmetycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie i mnożenie - obliczenie trasy, odległości, powierzchni i objętości. Niewątpliwą zaletą urządzeń elektronicznych jest możliwość dokonania pomiaru w wybranej jednostce (cm lub cale) lub dowolna zamiana jednostek.

Typy dalmierzy

Obecnie wykorzystywane na rynku urządzenia pomiarowe do działania wykorzystują zróżnicowane technologie.

Dalmierze ultradźwiękowe

Pomiar odległości za pomocą dalmierza ultradźwiękowego polega na wysłaniu wiązki ultradźwięków o określonej częstotliwości w kierunku mierzonego obiektu. Emitowany dźwięk odbija się od obiektu, od którego odległość ma zostać zmierzona, a następnie wraca do odbiornika jako echo. Odległość obliczana jest na podstawie czasu między emisją a odbiorem fali dźwiękowej. Wyniki pomiaru prezentowane są na wyświetlaczu urządzenia w różnej formie zależnej od modelu urządzenia. Urządzenia tego typu najczęściej stosowane są w radionawigacji lub radiolokacji. Na rynku możemy spotkać dalmierze pracujące w tej technologii dedykowane do branży budowlanej. Zaletą dalmierzy ultradźwiękowych jest niski koszt i dobra dokładność w pustych wnętrzach. Wadą jest możliwość zniekształcenia pomiaru przez przeszkody, ukośne powierzchnie pomiarowe, wiatr i wahania temperatur. Ponadto materiały dźwiękochłonne mogą sprawić, iż pomiar jest niemożliwy.

Dalmierze laserowe

 Pomiar odległości za pomocą dalmierza laserowego polega na wysłaniu promienia lasera w kierunku obiektu i zmierzeniu czasu, po jakim odbity promień powróci do nadajnika. Technologia ta jest niezwykle dokładna, przez co dalmierze laserowe niemal całkowicie wypierają urządzenia optyczne i ultradźwiękowe. Zaletą technologii laserowej jest możliwość użycia jej w pomieszczeniach i na zewnątrz oraz wysoka dokładność nawet przy dłuższych dystansach. Wadą są zakłócenia takie jak mgła, deszcz i silne nasłonecznienie, które mogą mieć wpływ na wynik pomiaru. Punkt pomiarowy znajdujący się na wysoce refleksyjnej powierzchni (lustro, szkło, metale), może uniemożliwić przeprowadzenie prawidłowego pomiaru.

Dalmierze optyczne

Pomiar odległości przy użyciu dalmierza optycznego polega na wykorzystaniu pomiaru kąta paralaksy osi optycznych dwóch niemal równoległych obiektywów. Ten typ dalmierzy wykorzystywany jest między innymi w fotografii oraz wojsku.

Jaki dalmierz kupić

Dalmierze mogą być wykorzystywane do różnych celów. Na rynku występują modele dedykowane myśliwym lub branży budowlanej. W zależności od przeznaczenia mogą one mierzyć odległość w setkach metrów lub obliczać powierzchnię i kubaturę pomieszczeń. W związku z tym warto przed zakupem określić swoje wymagania i preferencje dotyczące dalmierza.

Polecane marki dalmierzy

Oferta dalmierzy oferowanych na rynku jest bardzo szeroka.  Do najbardziej znanych producentów należą między innymi:

 

Dalmierze dla sektora budowlanego

Zasięg roboczy dalmierza

Osoby pracujące w branży budowlanej, którym zależy na dokładnych i wiarygodnych pomiarach powinni poszukać urządzeń atestowanych. W przypadku dalmierzy budowlanych ważna jest dokładność oraz górny zakres pomiarowy. Zasięg takich dalmierzy wynosi średnio 40 – 80 metrów. Wysokiej jakości urządzenia budowlane (np. Leica Distro D510) mają zakres pomiaru od 5 cm do 200 metrów z dokładnością jedynie o 1 – 1,5 mm! W dalmierzu tym średnica plamki lasera zmienia się w zależności od mierzonego obiektu. Dla odległości 10, 50 i 100 metrów wynosi ona odpowiednio 6, 30 i 60 mm. Parametr ten jest o tyle ważny, że na świeżo otynkowanym murze często laser jest słabo widoczny. Dlatego warto używać specjalnych, zwiększających kontrast okularów, żeby pomiarów dokonywać dokładnie.

Dalmierze dedykowane dla myśliwych i leśnictwa mają znacznie większy zasięg, średnio od 5 do 1000 m. Ponadto wyposażone one są zwykle w wbudowaną lornetkę lub lunetę. Przykładem takiego urządzenia może być dalmierz Bushnell Scout DX 1000 ARC. Posiada on zasięg od 5 do 1000 metrów. Ponieważ dalmierze łowieckie mają wbudowane lornetki lub lunety, charakteryzują się parametrami urządzeń optycznych takimi jak powiększenie. Parametr ten informuje nas o tym, ile razy względem nieuzbrojonego oka zostanie powiększony obraz widziany przez urządzenie. Najczęściej w dalmierzach parametr ten wynosi 4 – 7 x.

Średnica obiektywu dalmierza

To jeden z najważniejszych parametrów w przypadku dalmierzy myśliwskich, decyduje ona o poręczności dalmierza i determinuje ilość wpadającego światła. Wartość określającą średnicę przedniej soczewki waha się w przedziale od 20 do 30 mm. Drugim ważnym parametrem w przypadku dalmierzy wyposażonych w optykę jest odstęp źrenicy od soczewki w jakim może znajdować się nasze oko i dobrze widzieć. Dobrej jakości dalmierze mają tę wartość na poziomie 16 – 20 mm. Ponieważ dalmierze często pracują w różnych warunkach np. podczas polowań lub na budowie musi on być odporny na pył, błoto i wodę. Dlatego warto przed zakupem sprawdzić stopień ochrony IP.

Rodzaje dalmierzy ze względu na zastosowanie

Ze względu na przeznaczenie możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy dalmierzy cechujące się odmiennymi właściwościami. Są to:

  • Dalmierze do pracy wnętrz pomieszczeń - przeznaczone do wykorzystania głównie w pomieszczeniach lub na krótkich odcinkach na zewnątrz (w zależności od modelu od kilku do około 50 metrów).

  • Dalmierze uniwersalne - wykorzystujące do pomocy celownik laserowy dzięki czemu możemy wykorzystać je z powodzeniem wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

  • Dalmierze terenowe  - te urządzenia przeznaczone są do pracy w otwartych przestrzeniach i na dużych odległościach. Dalmierze te nadają się oczywiście również do pomiarów wewnątrz.

Funkcje dalmierzy

Dalmierz ręczny to urządzenie niezwykle popularne w branży budowlanej. Ułatwiają i skracają czas potrzebny na wyznaczania odległości oraz powierzchni i obliczenia kubatury. Dalmierze wykorzystywane w budownictwie są najczęściej kupowanymi urządzeniami tego typu. Większość dalmierzy budowlanych to lekkie urządzenia ręczne o niewielkich wymiarach. Urządzenia te zasilane są za pomocą baterii lub akumulatorów. Pozwala to na wykonanie nawet kilku tysięcy pomiarów. Wyniki pomiarów prezentowane są na ekranie LCD. Dalmierze budowlane (w zależności od modelu) mogą oferować wiele dodatkowych funkcji przydatnych w codziennej pracy. Są to między innymi:

  • Funkcja dodawania i odejmowania

  • Pomiar ciągły

  • Obliczanie powierzchni

  • Pomiar pochylenia

  • Funkcja zegara

  • Pomiar pośredni

  • Pomiary min./maks.

  • Obliczenia (+/-)

  • Funkcja zapisu stałych wartości

  • Pośredni (podwójny) pomiar wysokości

  • Pośredni pomiar długości

  • Pamięć pomiarów (w zależności od modelu od trzech do trzydziestu pomiarów)

  • Różne jednostki pomiarów (metry, stopy, jardy)

Powiązane kategorie:

Polecane produkty:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.