Powerbank Voltcraft PB18 - przenośne źródło zasilania

Powerbank Voltcraft PB18 - przenośne źródło zasilania

6 maj 2021

Niegdyś urządzenia elektroniczne, takie jak przenośne odbiorniki radiowe, odtwarzacze muzyczne i inne, zasilano z baterii. Pamiętam nawet telefon komórkowy firmy Alcatel, w którym akumulatory – w razie ich rozładowania – można było zastąpić paluszkami AAA. Jednak w miarę upływu czasu zaczęto wyposażać takie urządzenia w akumulatory, ponieważ takiego rozwiązania wymagali konsumenci oraz ochrona środowiska. Rosło też nasze uzależnienie od różnych gadżetów, takich jak: smartfony, tablety i komputery przenośne. Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, aby zabierać komputer pod namiot, co współcześnie staje się normą. W takiej sytuacji, gdy nie zawsze dysponujemy dostępem do sieci energetycznej, pod namiotem lub w podróży przyda się nam przenośne źródło zasilania – powerbank.

Wraz ze wspomnianym, rosnącym uzależnieniem od różnych elektronicznych zdobyczy techniki, pojawiło się zapotrzebowanie na przenośne źródła zasilania. Pomysły są różne: od ogniw słonecznych kładzionych na dachu namiotu i połączonych z odpowiednią przetwornicą, poprzez ładowarki zamieniające np. energię ruchu lub drgań na elektryczność, do chyba najbardziej oczywistych – dodatkowych akumulatorów.

Niegdyś dodatkowy akumulator był po prostu zapasowym akumulatorem do urządzenia, o znamionowej lub większej pojemności. Dlatego we wcześniejszych modelach laptopów tak łatwo wymieniało się akumulator – wystarczyło odsunąć zatrzaski. Z drugiej strony, urządzenia były wyposażone w różne złącza ładowarek lub zasilaczy o różnym napięciu wyjściowym, a każdy producent bronił i promował swoje rozwiązanie. Dopiero porozumienie wytwórców urządzeń wymuszone przez Unię Europejską zaowocowało standaryzacją ładowarek akumulatorów – dziś większość z nich ma złącze micro USB i dostarcza napięcie +5 V. Ta standaryzacja doprowadziła do sytuacji, w której ładowarki różnych producentów są kompatybilne z użytkowanym przez nas sprzętem, a dodatkowe źródła zasilania w postaci baterii akumulatorów mogą być dołączane za pomocą micro USB. Dzięki temu oraz postępowi w dziedzinie lekkich, wydajnych akumulatorów litowych powstała klasa urządzeń nazywana powerbankami.

Powerbank to nic innego, jak akumulator "obudowany" obwodami elektronicznymi zapewniającymi jego poprawną eksploatację. W wypadku akumulatora litowego jest to o tyle ważne, że ma on bardzo duży prąd zwarcia, który w konsekwencji może doprowadzić do przegrzewania się ogniwa, uwolnienia nadmiernej ilości gazu, eksplozji i zapalenia się tego, co pozostaje z akumulatora. Dlatego stosując taki akumulator we własnej aplikacji lub do zasilania urządzeń warto skorzystać ze sprawdzonych aplikacji i z wyrobów producentów, do których mamy zaufanie i o których wiadomo, że ich produkty spełniają rygorystyczne normy oraz mają powtarzalną, kontrolowaną, dobrą jakość. Do takich – spełniających rygorystyczne normy rynku niemieckiego – niewątpliwie należy firma Voltcraft.

Planując zakup powerbanku, który przyda się nam w trakcie wakacyjnych wojaży, warto rozważyć ofertę firmy Conrad, która proponuje zakup przenośnego akumulatora Voltcraft PB18. Ma on pojemność 13 tysięcy mAh, dwa wyjścia USB dostarczające napięcie +5 V - jednego o obciążalności 1 A, a drugie 2,1 A. Oba wyjścia mogą być obciążone (użytkowane) jednocześnie. W zupełności wystarczy to do naładowania akumulatora tabletu, telefonu komórkowego i innych urządzeń, i to nie raz, ale wiele razy, zanim rozładujemy akumulator powerbanku. Stan akumulatora jest sygnalizowany za pomocą 4 diod świecących, skokowo, co 25% (4 diody świecą 100%, 3 świecą 75%, itd.). Wejściowy prąd ładowania wynosi 2 A, co pozwala na naładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora w czasie około 9 godzin. Urządzenie wyposażono w automatyczny wyłącznik, który zadziała po kilku sekundach od odłączenia obciążenia.

Dzięki zastosowaniu akumulatorów Li-lon powerbank nie jest ciężki – waży jedynie 275 g, a jego wymiary 138 mm×22 mm×63 mm są zbliżone do przenośnego dysku. Dzięki temu urządzenie zmieści się w plecaku, torbie notebooka lub tabletu, w kieszeni i będzie nieodzownym, pomocnym partnerem w każdej podróży.

Powerbank Voltcraft PB18 - podstawowe parametry

 • Pojemność: 13 tys. mAh
 • Napięcie wejściowe (wejście ładowania): +5 V/2 A, gniazdo micro USB
 • Wyjście zasilające: dwa gniazda micro USB
 • Obciążalność wyjściowa: +5 V/1 A (kanał 1) oraz +5 V/2,1 A (kanał 2)
 • Rodzaj akumulatora: Li-Ion 3,7 V, 13 tys. mAh
 • Czas ładowania: około 9 godzin
 • Kontrola stanu akumulatora: za pomocą  4 diod LED (co 25%)
 • Funkcja automatycznego wyłączenia po naładowaniu urządzenia lub przy braku obciążenia (wyłączenie sygnalizowane za pomocą niebieskiej diody LED)
 • Warunki użytkowania: temperatura -20…+60°C, wilgotność względna 30-80% bez kondensacji pary wodnej
 • Wymiary: 138 mm×22 mm×63 mm
 • Ciężar: 275 g
 • Kolor obudowy:  biały (tworzywo sztuczne)

Jacek Bogusz, Elektronika Praktyczna, 8/2015
 

Powiązane tematy

Podobne kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.

Ostatnio dodane

Wydłużamy czas na zwroty produktów zakupionych przed świętami

Wczoraj

Wydłużamy czas na zwroty produktów zakupionych przed świętami

Prawidłowe ładowanie samochodu elektrycznego

Wczoraj

Prawidłowe ładowanie samochodu elektrycznego

Urządzenia zabezpieczające SENTRON z funkcjami pomiarowymi i komunikacyjnymi

Wczoraj

Urządzenia zabezpieczające SENTRON z funkcjami pomiarowymi i komunikacyjnymi

Jeden akumulator do urządzeń różnych producentów! Cordless Alliance System.

Wczoraj

Jeden akumulator do urządzeń różnych producentów! Cordless Alliance System.

Świętuj z Conrad 40 lat marki VOLTCRAFT!

Wczoraj

Świętuj z Conrad 40 lat marki VOLTCRAFT!

Conrad autoryzowanym dystrybutorem marki Molex

Wczoraj

Conrad autoryzowanym dystrybutorem marki Molex

Czujniki przepływu Festo SFAW

Wczoraj

Czujniki przepływu Festo SFAW

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

4 dni temu

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzaj na ogrzewaniu

20 dni temu

Oszczędzaj na ogrzewaniu

Rejestratory danych Wi-Fi Testo Saveris

20 dni temu

Rejestratory danych Wi-Fi Testo Saveris