Porady

    Ochrona dróg oddechowych: ochrona przed pyłem, gazami i parami

    Maski zapewniają bezpieczeństwo w miejscu pracy i podczas majsterkowania. Filtrują one cząstki stałe lub gazowe zanieczyszczenia i szkodliwe opary z powietrza, którym oddychasz. Zapobiegają wdychaniu pyłu i dymu.
     

    • Ochrona ust i nosa: bezpieczeństwo dla dróg oddechowych

    • Kiedy wymagana jest ochrona dróg oddechowych?

    • Jak działają maski ochronne?

    • Jakie są rodzaje ochrony dróg oddechowych?

    • Jednorazowa półmaska czy półmaska wielokrotnego użytku?

    • Jak znaleźć właściwą ochronę dróg oddechowych?

    • O czym informuję kolorowe oznaczenia filtrów oddechowych?

     

    Ochrona ust i nosa: bezpieczeństwo dla dróg oddechowych

    Zarówno przy budowie, renowacji budynków, usuwaniu pleśni, obróbce metali, budowie modeli, pracach malarskich, wykańczaniu powierzchni, klejeniu, w laboratoriach lub przy pracy z chemikaliami, pestycydami i herbicydami: stosując odpowiednią ochronę dróg oddechowych, aktywnie przyczyniasz się do dbania o swoje zdrowie.

    Nosząc maskę chroniącą drogi oddechowe, unikasz negatywnych skutków swojej pracy. Zawsze, gdy Ty sam lub Twoi współpracownicy są narażeni na wdychanie substancji niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia - toksyn oddechowych - powinieneś nosić odpowiednio dostosowaną do zagrożenia maskę chroniącą nos i usta.

    Istnieją półmaski chroniące przed aerozolami, które są przenoszone w powietrzu jako cząstki zawieszone. Inne modele chronią przed gazami i oparami. Do najbardziej znanych producentów środków ochrony dróg oddechowych należą 3M, Avit, B-Safety, Dräger, EKASTU Safety, L+D Upixx, Moldex i Uvex.

     

    Kiedy wymagana jest ochrona dróg oddechowych?

    Mała maska przeciwpyłowa


    Nowoczesne maski do ochrony dróg oddechowych są niezbędne dla bezpieczeństwa pracy. Podobnie jak rękawice ochronne, okulary i buty ochronne, stanowią one część osobistego wyposażenia ochronnego (PPE) w zastosowaniach zawodowych i komercyjnych.
    W przemyśle, w straży pożarnej i w służbach ratowniczych stosowane są bardzo specyficzne formy ochrony dróg oddechowych, regulowane przez rozporządzenia.

    Również majsterkowicze, hobbyści, ogrodnicy, budowlańcy i rzemieślnicy w swojej pracy muszą stosować odpowiednie maski odfiltrowujące najdrobniejsze cząstki lub gazy z powietrza, zanim dostaną się one do dróg oddechowych.
    W sferze prywatnej każdy jest odpowiedzialny za własne zdrowie, ale podczas praz z rozpuszczalnikami, farbami, podczas szlifowania lub polerowania powinien chronić się przed najmniejszymi cząsteczkami, gazami i oparami.
    Podczas prac związanych z usuwaniem pleśni czy azbestu stosując ochronę dróg oddechowych chronisz również swoje zdrowie. Dlatego półmaski powinny stanowić podstawowy asortyment każdego dobrze wyposażonego warsztatu oraz domowego majsterkowicza.

     

    Jak działają maski ochronne?

    Maski zapewniają podczas wdychania ochroną przed niebezpiecznymi substancjami, takimi jak różne substancje, organizmy, cząsteczki, a nawet gazy, które występują podczas różnych rodzajów prac lub w różnych środowiskach. W tym celu można wybierać spośród różnych masek i filtrów, które odfiltrowują dane substancje. Stosowane rozwiązania filtracyjne to wielowarstwowe tkaniny specjalne, węgiel aktywny lub substancje chemiczne. Półmaski umożliwiają przepływ oczyszczonego powietrza przez filtr. Gazy i opary nie mają więc szans na przedostanie się do wnętrza maski.

    Współczesna ochrona dróg oddechowych oznacza najwyższą możliwą ochronę przy najwyższym możliwym komforcie. Maski są lekkie i wygodne w noszeniu, a opór przy oddychaniu jest niewielki. Dobra maska na twarz w jak najmniejszym stopniu ogranicza użytkownika i zapewnia maksymalną możliwą ochronę przed zagrożeniami zawartymi w powietrzu.

     

    Jakie są rodzaje ochrony dróg oddechowych?

    Maski chroniące drogi oddechowe różnią się już wizualnie pod względem budowy. Najbardziej znanymi wariantami są maski przeciwpyłowe, półmaski i maski całotwarzowe.

    Maski przeciwpyłowe

    Maski przeciwpyłowe (półmaski jednorazowe) chronią drogi oddechowe przed szkodliwymi cząstkami stałymi w postaci pyłu, drobnego kurzu, mgły i innych ciał obcych, np. podczas szlifowania i piłowania lub usuwania pleśni. Maska i filtr są nierozerwalnie połączone i przeznaczone są do jednorazowego użytku. Dostępne są w różnych klasach ochrony lub z zaworem wydechowym, ułatwiającym wydostanie się powietrza na zewnątrz.

    Stopień ochrony masek przeciwpyłowych jest podana w FFP1, FFP2 i FFP3. Im wyższa liczba, tym maska lepiej chroni. Należy jednak pamiętać, że tego typu maski przeciwpyłowe nie są skuteczne w przypadku gazów i oparów.

    Półmaski

    Rozwiązania wielokrotnego użytku, które zakrywają usta i nos nazywane są półmaskami. W przeciwieństwie do masek przeciwpyłowych, posiadają wymienne filtry i są dostępne również jako modele chroniące przed gazami i oparami. Półmaski z filtrami montowanymi z boku mają zazwyczaj lepszy rozkład ciężaru niż półmaski z filtrem montowanym z przodu.

    Maski pełnotwarzowe

    Modele pełnotwarzowe to maski przeciwgazowe dla profesjonalistów, które dzięki swojej konstrukcji zapewniają najwyższy poziom ochrony - większy niż półmaski filtrujące. Zakrywają dużą część twarzy, dzięki przezroczystemu wizjerowi i materiałowi, który ściśle przylega do skóry. Wizjer zapewnia również ochronę oczu przed unoszącymi się cząsteczkami lub drażniącymi substancjami i gazami. Wymienny filtr oddechowy jest zamontowany na obudowie.

    Opór przy oddychaniu jest większy w przypadku maski pełnotwarzowej lub gazowej w porównaniu z cienką maską przeciwpyłową, ale producenci często stosują specjalne techniki, które mają to zminimalizować.

     

    Jednorazowa półmaska czy półmaska wielokrotnego użytku?


    Maski ochronne dla układu oddechowego występują w dwóch podstawowych rodzajach: jednorazowe i wielokrotnego użytku.

    Maski wielokrotnego użytku to modele o wysokim komforcie noszenia i dobrej wentylacji powietrza oddechowego. Wyposażone są w wymienny filtr, który oferowany jest w wielu klasach i stopniach ochrony, dzięki temu do każdej pracy można dobrać odpowiedni rodzaj. Filtr można łatwo zamocować za pomocą nakrętki lub zamka bagnetowego.

    Ochrona dróg oddechowych wielokrotnego użytku charakteryzuje się ergonomicznym kształtem, wytrzymałą, ściśle przylegającą konstrukcją z miękką wyściółką i dużym polem widzenia. Tego typu maski są stosowane głownie w przemyśle i rzemiośle.

    Półmaski jednorazowe po zakończeniu prac muszą zostać wyrzucone. Do najbardziej znanych należą maski przeciwpyłowe. Są one niedrogie w zakupie i charakteryzują się kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą. Dostępne pojedynczo i w opakowaniach zbiorczych.
     

    Filtry do ochrony dróg oddechowych są jednorazowego użytku

    Filtry do masek oddechowych i masek pełnotwarzowych zatykają się drobnym pyłem, oparami i dymem podczas użytkowania lub zużywają się chemicznie. Są to materiały eksploatacyjne i dlatego są jednorazowego użytku, tak jak maski przeciwpyłowe. Upewnij się, że wymieniasz filtry w odpowiednim czasie, najlepiej jest mieć pod ręką zapas potrzebnych filtrów.

     

    Jak znaleźć właściwą ochronę dróg oddechowych?

    Wybór maski, która najlepiej nadaje się do Twoich celów, jest często dość prosty. Zapoznaj się z typowymi substancjami niebezpiecznymi, na które jesteś narażony w planowanej działalności lub w danym obszarze zastosowania. Do jakiego zastosowania potrzebna jest ochrona dróg oddechowych? I jak wysokie są stężenia w stosunku do obowiązujących wartości granicznych? Ważne jest również, aby wiedzieć, czy niebezpieczne substancje znajdują się w postaci gazowej, cząstek stałych lub cieczy.

    Posiadając wiedzę na temat substancji niebezpiecznych oraz w stosownych przypadkach, specyfikacji miejsca pracy, łatwo jest wybrać odpowiednią maskę.

     Poniższa tabela służy jako wytyczne i oferuje wskazówki przy wyborze ochrony dróg oddechowych:

    Działanie Ryzyko Zalecany typ maskowy
    Obróbka stopionego metalu Drobne cząstki i pyły metalowe Maska przeciwpyłowa FFP2 D, FFP2-OV, FFP3 D
    Prace spawalnicze Drobne cząstki i pyły metalowe Maska przeciwpyłowa FFP2 D, FFP2-OV, FFP3 D
    Lutowanie Drobne cząstki i pyły metalowe Maska przeciwpyłowa FFP2 D, FFP2-OV, FFP3 D
    Odtłuszczanie Opary rozpuszczalników Pół lub pełna maska z filtrem A lub pełna maska z filtrem AX
    Praca maszyny Mgła olejowa Maska przeciwpyłowa FFP2 D, FFP3
    Szlifowanie, szlifowanie precyzyjne, polerowanie Drobny pył Maska przeciwpyłowa FFP1, FFP2, FFP3
    Aplikacja farby pędzlem Opary rozpuszczalników poniżej wartości granicznej Maska przeciwpyłowa FFP2 D-OV
    Farba rozpryskowa / w sprayu Opary rozpuszczalników i mgła farby Maska do natryskiwania farby FFA2 P3
    Szlifowanie farby Dokładny pył Maska przeciwpyłowa FFP1, FFP2, FFP3
    Zmywanie farby Opary rozpuszczalników Półmaska z filtrem A, filtrem ABEK lub pełna maska z filtrem A lub AX
    Nakładanie kleju Opary rozpuszczalników Półmaska z filtrem a lub maską pełną z filtrem a lub AX
     

    O czym informuję kolorowe oznaczenia filtrów oddechowych?

    Producenci filtrów gazowych i filtrów kombinowanych używają kolorów i liter do oznaczenia obszaru zastosowania. Jeśli filtr chroni przed kilkoma substancjami, na produkcie można znaleźć kombinację odpowiednich liter i kolorów:

    A / brązowy: modele z literą A i kolorem brązowym chronią przed gazami organicznymi i oparami, np. benzyny, rozpuszczalnika lub terpentyny.

    AX / brązowy: modele z literą A i kolorem brązowym chronią przed gazami organicznymi i oparami, np. benzyny, rozpuszczalnika lub terpentyny..

    B / szary: filtry klasy B są oznaczone kolorem szarym i chronią przed gazami i oparami nieorganicznymi, takimi jak chlor.

    E / żółty: litera E i kolor żółty oznaczają kwaśne gazy i opary, takie jak dwutlenek siarki.

    K / zielony: filtry oddechowe oznaczone w ten sposób redukują amoniak i aminy organiczne.

    P / biały: do ochrony przed rtęcią potrzebny jest filtr z oznaczeniem Hg i czerwonym kolorem.

    Hg / czerwony: do ochrony przed rtęcią potrzebny jest filtr z oznaczeniem Hg i czerwonym kolorem.


    Przestrzegaj terminów przydatności do użycia filtrów

    Filtry oddechowe mają ograniczoną żywotność i okres przechowywania po wyprodukowaniu. Data ważności nadrukowana na opakowaniu i obudowie filtra wskazuje termin, do którego można go używać. Nie należy stosować produktu po upływie terminu ważności. Materiały użyte do filtracji mogą z czasem stracić swoje działanie ochronne. Dlatego należy regularnie sprawdzać okres przydatności do użycia filtrów znajdujących się w magazynie i odpowiednio wcześnie zadbać o ich wymianę.

    Po otwarciu oryginalnego opakowania, filtry gazowe mogą być używane maksymalnie przez 6 miesięcy, niezależnie od podanej daty ważności.