PLC
Sterowniki PLC do obsługi małych oraz średnich systemów automatyki wymagających sterowania, diagnostyki, zbierania i udostępniania danych. Sprawdź sterowniki programowalne, oprogramowania i akcesoria firm WAGO, Weidmüller, Siemens, Eaton do automatyzacji maszyn, urządzeń i linii technologicznych.
Informacje o sterownikach z programowalną pamięcią (PLC)
- PLC - znaczenie i obszary zastosowania
- Budowa układu sterowania z programowalną pamięcią
- Główne kryteria zakupu systemów PLC
- FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące PLC
PLC – znaczenie i obszary zastosowania
Skrót PLC oznacza programowalne sterowniki logiczne. Za pomocą programowalnych sterowników logicznych można sterować lub regulować maszyny lub systemy.Kontroler lub sterownik logiczny jest programowany cyfrowo i może być dostosowany do indywidualnych wymagań. Ze względu na rosnącą złożoność nowoczesnych maszyn i zakładów produkcyjnych, to rozwiązanie automatyzacji stało się niezbędne w codziennym życiu przemysłowym.

Pierwsze takie systemy pochodzą od dwóch inżynierów Richarda E. Morleya i Odo J. Strugera. Podczas gdy w 1969 r. Morley zaprezentował swój „Modicon 084” jako jako „oparty na półprzewodnikach sekwencyjny komputer logiczny”, Odo J. Struger był zaangażowany w opracowanie sterownika PLC dla firmy Allen-Bradley z siedzibą w Wisconsin. Obaj inżynierowie są uważani za prekursorów programowalnego sterownika logicznego. Z biegiem czasu wymagania wzrosły - rozwój sterowników PLC postępował i przyniósł wiele różnych odmian.
Programowalne sterowniki logiczne są idealnym rozwiązaniem, gdy aplikacje, maszyny, systemy i procesy mają być indywidualnie kontrolowane lub regulowane za pomocą technologii cyfrowej. Sterowanie PLC jest wszechobecne w życiu codziennym i jest stosowane np. w przypadku układów sygnalizacji świetlnej, w windach lub w sterowaniu roletami, a także w systemach ogrzewania lub bram. Między innymi można je znaleźć w maszynach pakujących, obróbce stali lub w systemach dźwigowych.
Budowa programowalnego kontrolera logicznego
Z czasem programowalne sterowniki logiczne były dalej rozwijany i dostosowywany do potrzeb przemysłu. Dziś oferują wiele zalet i ze względu na swoją elastyczność mogą być stosowane w wielu różnych branżach. Zmiany można wprowadzić w dowolnym momencie bez dotykania sprzętu. Indywidualnie programowalne urządzenia do sterowania i regulacji maszyn spełniają nawet wysokie wymagania. Zwykle są instalowane, aby zaoszczędzić miejsce. Oprócz możliwości zdalnej obsługi zintegrowanych sterowników PLC ważna jest również ich zdolność do komunikacji. Jednak w zależności od obszaru zastosowania wymagana jest dogłębna wiedza specjalistyczna, aby móc odpowiednio korzystać z modułów sterowania.

Klasyczny sterownik PLC składa się z następujących elementów:
- Sterownik jest połączony z przyciskami , fotokomórkami lub czujnikami temperatury za pośrednictwem wejść. Dzięki temu PLC może w dowolnym momencie określić aktualny stan maszyny.
- Wyjścia są połączone z elementami wykonawczymi, takimi jak zawory hydrauliczne, za pomocą których sterownik PLC steruje maszyną.
- Program użytkownika , oprogramowanie PLC, określa sposób przełączania wyjść w zależności od wejść.
- Interfejsy służą do łączenia sterownika PLC z innymi systemami.
- Zasilacz , CPU oraz wewnętrzny system magistrali uzupełniają pakiet PLC.
Główne kryteria zakupu systemów PLC
Przy zakupie programowalnych sterowników logicznych, należy przede wszystkim sprawdzić, który typ jest odpowiedni do zamierzonego celu.

Klasyczny sterownik PLC jest z reguły programowany za pomocą komputera, podczas gdy do samego działania nie jest potrzebny komputer. Należy dokonać rozróżnienia między modułowymi, kompaktowymi i gniazdem PLC. Kompaktowe sterowniki PLC są zwykle tańsze, zajmują mało miejsca i wykonują głównie zadania automatyzacji na małą skalę. Istnieją także kompaktowe sterowniki PLC, które można programować bez komputera za pomocą panelu operatora. Dzięki rozwiązaniom modułowym można elastycznie montować jednostkę sterującą z poszczególnych modułów wtykowych w celu programowania bardziej złożonych zadań regulacji i sterowania. Sterowniki Slot-PLC to modele zaimplementowane jako karta rozszerzeń do komputera. Należy również wprowadzić rozróżnienie między sterownikami PLC w zależności od sposobu ich działania. Oprócz modeli zorientowanych na cykl, które sprawdzają wejścia we wstępnie zdefiniowanym cyklu oraz cyklicznych sterowników PLC z przetwarzaniem przerwań , dostępne są również modele sterowane zdarzeniami.
Przy zakupie sterowników PLC należy zwrócić uwagę na liczbę wejść i wyjść. Często konieczne jest kontrolowanie dodatkowych parametrów, które nie zostały uwzględnione podczas planowania. Sprawdź także, czy potrzebny jest system PLC ze zintegrowanym wyświetlaczem i panelem dotykowym. W niektórych przypadkach wystarczające jest odczytanie i zarządzanie programowalnym sterownikiem za pomocą istniejącej infrastruktury informatycznej.
W naszym sklepie online można znaleźć różne systemy PLC, w tym modele i moduły Arduino, Berghof, Panasonic, Raspberry. Oprócz szerokiego wyboru komponentów, układów sterowania i komponentów Phoenix Contact do komputerów przemysłowych istnieją systemy i akcesoria Siemens oraz specjalne systemy szkoleniowe.
Dostępne są również przekaźniki sterujące Eaton, panele Crouzet lub Schneider Electric, panele dotykowe HMI różnych producentów, sterowniki IDEC oraz zaprojektowane dla srodowiska Industry 4.0 bramy in.hub. Nasz sklep internetowy oferuje również szeroki wybór czujników i elementów wykonawczych. Oprócz różnych podzespołów, modułów rozszerzeń i akcesoriów montażowych, mamy systemy I/O firmy Weidmüller, Wago i Wachendorff.
Nasza wskazówka: dokumentacja
Dzięki szczegółowej i łatwej do zrozumienia dokumentacji PLC w kodzie oprogramowania, umożliwiasz wszystkim przyszłym użytkownikom szybkie zrozumienie znaczenia i celu PLC, zapoznanie się i dokonanie zmian.
FQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące PLC

Co to jest VPS?
VPS to kontroler programowany w oparciu o przełączniki przekaźnikowe. Ponieważ ten typ sterowania jest połączony na stałe, można go dostosować do nowych warunków z pewnym wysiłkiem - w przeciwieństwie do PLC.
Jakie są wady PLC?
Koszty zakupu PLC są zazwyczaj wyższe niż w przypadku VPS, dlatego PLC jest rzadko opłacalny w małych aplikacjach. Do programowania wymagany jest również przeszkolony personel.
Do czego potrzebny jest moduł HMI?
HMI oznacza interfejs człowieka z maszyną. Te intuicyjne interfejsy można w razie potrzeby zintegrować, aby użytkownicy mogli obsługiwać i sterować maszynami bez znajomości programowania PLC.