Zasilacze laboratoryjne
Zasilacze laboratoryjne 48,3 cm (19''), zasilacze stołowe dla zapewnienia stabilnego i bezpiecznego źródło napięcia, prądu do zasilania układów testowych lub serwisowania urządzeń. Dopasuj zasilacze EA Elektro-Automatik, Tektronix, TDK-Lambda, VOLTCRAFTdo zastosowań w pracowniach badawczych, warsztatach czy ośrodkach edukacyjnych.
Zasilacze laboratoryjne – uniwersalne źródło prądu
Zasilacze laboratoryjne umożliwią Ci płyną regulację parametrów dostarczanego zasilania. Ich zaletą jest wszechstronność, czyli możliwość podłączenia szerokiej gamy urządzeń o różnej specyfice. Sprawdzają się w pracach naukowych, serwisowaniu urządzeń, kontroli jakości oraz jako podstawowe wyposażenie domowego warsztatu. W naszym poradniku dowiesz się, jaka jest różnica między zasilaczem transformatorowym a impulsowym i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.
-
Różnica między zasilaczami laboratoryjnymi a urządzeniami sieciowymi
-
Jaką są zalety zasilaczy laboratoryjnych?
-
Różnice między zasilaczami transformatorowymi i impulsowymi
-
Na co zwrócić uwagę kupując zasilacze laboratoryjne i laboratoryjne?
-
Nasza praktyczna wskazówka: zwróć uwagę na ciepło odpadowe z zasilaczy transformatorowych!
-
FAQ - często zadawane pytania dotyczące zasilaczy laboratoryjnych
Różnica między zasilaczami laboratoryjnymi a urządzeniami sieciowymi

Główne zadanie konwencjonalnego zasilacza i zasilacza laboratoryjnego jest identyczne: dostarczają one energię do podłączonego urządzenia elektrycznego. Terminem zasilacz odnosi się zwykle do zasilacza wtykowego, który dostarcza dokładnie takie napięcie, jakiego potrzebuje urządzenie elektryczne do działania. Z kolei zasilacz laboratoryjny umożliwia zmennie ustawienie natężenia i napięcia prądu. Dostarczony w ten sposób sygnał może być interpretowany przez rozmaite narzędzia pomiarowe, co pozwala ustalić właściwości badanych elementów. Większość zasilaczy laboratoryjnych posiada zintegrowany wyświetlacz LCD, który pokazuje aktualne parametry zasilacza.
W naszej ofercie znajdziesz zasilacze laboratoryjne w wielu standardach wydajnościowych. Znajdziesz tu profesjonalne jednostki stojące oraz zaawansowane urządzenia do montażu rack.
Jaką są zalety zasilaczy laboratoryjnych?
Oprócz możliwości zmiennej regulacji prądu i napięcia, regulowane zasilacze laboratoryjne posiadają kilka innych cech. W zależności od modelu mogą posiadać kilka wejść. Urządzenia do zastosowań profesjonalnych wyróżnia przede wszystkim stabilność napięcia wyjściowego, na którą nie wpływają czynniki zewnętrze, m.in. temperatura czy długa praca zasilacza. Są zabezpieczone przed zwarciem, odwróceniem biegunowości i przeciążeniem, przynajmniej. Tętnienia resztkowe, zachowanie impulsowe i szumy napięcia wyjściowego są zwykle określane dla zasilaczy laboratoryjnych. Niektóre regulowane zasilacze mogą być również precyzyjnie sterowane za pomocą komputera dzięki odpowiednim interfejsom.
Różnice między zasilaczami transformatorowymi i impulsowymi

Zasilacze transformatorowe i impulsowe różnią konstrukcją. Głównym elementem zasilacza transformatorowego jest transformator. Jest to masywna cewka z rdzeniem wykonanym z żelaza. W takim urządzeniu napięcie wejściowe jest albo podnoszone albo obniżane przez transformator. Napięcie jest następnie prostowane i wygładzane przez kondensatory. Jeżeli napięcie jest dodatkowo stabilizowane przez regulator liniowy, to nazywamy go również zasilaczem liniowym. Zaletą takich modeli jest prosta konstrukcja i niska cena zakupu. Ponadto, zasilanie transformatorowe powoduje mniej zakłóceń. Wadą jest duża masa, za którą odpowiedzialny jest przede wszystkim transformator, oraz niska sprawność, która powoduje zwiększone wydzielanie ciepła, dlatego odpowiednie zasilacze muszą być zazwyczaj chłodzone dodatkowym wentylatorem.
Konstrukcja zasilacza impulsowego jest znacznie bardziej złożona. W pierwszym etapie przyłożone napięcie zmienne jest prostowane. Napięcie to jest następnie "dzielone" w zasilaczu tak, że powstaje napięcie zmienne o wysokiej częstotliwości. Następnie napięcie jest prostowane i ponownie wygładzane. Zasilacze impulsowe charakteryzują się wysoką sprawnością i znacznie niższą wagą w porównaniu z zasilaczami transformatorowymi. Kolejną zaletą tych zasilaczy laboratoryjnych jest duża tolerancja napięcia wejściowego. Z drugiej strony, układ jest znacznie bardziej złożony niż w przypadku zasilacza z transformatorem. Nakład pracy potrzebny do wygładzenia i przefiltrowania napięcia jest znacznie większy. Ponadto, zasilacze impulsowe są bardziej wrażliwe na zakłócenia wysokiej częstotliwości.
Na co zwrócić uwagę kupując zasilacz laboratoryjny?
Przy zakupie regulowanego zasilacza do najważniejszych punktów należą: dostępna moc oraz maksymalne napięcie wyjściowe i prąd wyjściowy. Przed zakupem należy zastanowić się, ile wyjść ma mieć zasilacz. Oprócz urządzeń z pojedynczym wyjściem dostępne są modele, które oferują do czterech wyjść. Generalnie, jeśli chodzi o zasilacze laboratoryjne 0-30V, masz do wyboru jednostki stacjonarne i modele 19-calowe, które można zainstalować w odpowiednim stojaku lub szafie rozdzielczej. Jeśli potrzebujesz skalibrowanego regulowanego zasilacza, możesz wybrać pomiędzy DAkkS, ISO lub certyfikatem fabrycznym specyficznym dla producenta.

Do wielu zastosowań wystarczy już zasilacz laboratoryjny 0-30V z regulowanym ogranicznikiem prądu. Do szczególnie wymagających zadań przydatny może być programowalny zasilacz laboratoryjny. Urządzenia te można podłączyć do komputera za pomocą różnych interfejsów. Dzięki takiemu zasilaczowi można na przykład indywidualnie zaprogramować krzywe prądu i napięcia. Zazwyczaj posiadają cyfrowe wyświetlacze, na których można odczytać prąd i napięcie. Tutaj należy zwrócić uwagę na podświetlany wyświetlacz, który znacznie ułatwia odczytanie parametrów, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia. Ważna jest również dokładność, z jaką urządzenie pracuje. Należy rozróżnić dokładność wyświetlania i dokładność ustawień. Tak zwana dokładność wyświetlania wskazuje stopień dokładności pomiędzy wyświetlanymi wartościami prądu i napięcia a napięciem rzeczywistym. Z kolei dokładność nastawy wskazuje na precyzję nastawianych wartości zadanych.
Nasza praktyczna wskazówka: zwróć uwagę na ciepło odpadowe z zasilaczy transformatorowych!
Należy pamiętać, że zasilacz transformatorowy może generować znaczące ciepło odpadowe. Urządzenia te są zazwyczaj wyposażone w dodatkowy wentylator do chłodzenia. Upewnij się, że wentylator pracuje możliwie cicho, aby uniknąć przeszkadzającego hałasu. Ważne jest również, aby taki zasilacz miał wystarczająco dużo miejsca, a dostęp powietrza nie był utrudniony.
FAQ - często zadawane pytania dotyczące zasilaczy laboratoryjnych.
Co to znaczy tętnienie szczątkowe?
Pojęcie tętnienie szczątkowe oznacza element napięcia przemiennego, który nakłada na stałe i wygładzone napięcie stałe.
Co to jest kondensator filtrujący?
Podczas pracy obwodu prostownika generowane jest napięcie stałe, które może silnie pulsować. Za pomocą kondensatora elektrolitowego o wysokiej wydajności można zatrzymać to pulsowanie. Kondensator wygładza napięcie w takim przypadku, a następnie mówi się o kondensatorze sitowym.
Czy mogę również używać zasilacza laboratoryjnego jako ładowarki?
Jeśli zastosowany programowalny zasilacz laboratoryjny umożliwia ustawienie napięcia wyjściowego i prądu wyjściowego, może on być zasadniczo stosowany jako ładowarka. W tym przypadku należy zwrócić uwagę, że napięcie końcowe ładowania akumulatora musi być ustawione jako maksymalne napięcie wyjściowe, a prąd ładowania jako maksymalny prąd wyjściowy na zasilaczu.