bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Informacje na temat anten DVB-T/DVB-T2

  • Co to jest antena DVB-T?

  • Które anteny DVB-T są dostępne?

  • Najważniejsze kryteria zakupu anten DVB-T.

  • Odpowiednia lokalizacja anteny DVB-T.

  • Najczęściej zadawane pytania na temat anten DVB-T.

  • Fakty: W ten sposób można znaleźć odpowiednią antenę DVB-T.

Co to jest antena DVB-T?

Anteny DVB-T umożliwiają odbiór analogowych i cyfrowych kanałów TV (DVB-T i DVB-T2) w zasięgu. Kabel antenowy przesyła sygnał do dekodera STB lub tunera DVB-T zamontowanego w telewizorze. Anteny DVB-T mogą być używane z (aktywnym) lub bez (pasywnego) wzmacniaczem. Wiele modeli odbiera również sygnały radiowe DAB i DAB+ oraz radio FM.

Sygnały telewizyjne za pomocą DBV-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) mogą być odbierane na wielu kontynentach. Są one rozpowszechniane jak sygnały radiowe na masztów nadawczych. Odbierane programy oraz siła sygnału mogą się znacznie różnić w różnych miejscach i rozkładać na zakresy częstotliwości UHF (470–862 MHz) i UKF (174–230 MHz), stosowane również w radiu.

     

Które anteny DVB-T są dostępne?

Zasadniczo rozróżnia się aktywne i pasywne anteny DVB-T. Aktywne anteny DVB-T są wyposażone w wbudowane wzmacniacze, które mogą przetwarzać również zły sygnał. Wbudowane wzmacniacze są często zależne od zewnętrznego źródła zasilania.

Płaska antena DVB-TJako praktyczne, płaskie anteny DVB-T znajdują się przede wszystkim w pomieszczeniach, ale mogą być również stosowane jako urządzenia aktywne lub pasywne na zewnątrz.
Antena dachowa DVB-T.Aktywne anteny dachowe chronią wbudowany wzmacniacz w wytrzymałej obudowie i dlatego anteny płaskie optycznie. Wersja pasywna zapewnia dobry odbiór w postaci anteny kierunkowej.
Antena DVB-TMałe aktywne i pasywne anteny prętowe są przeznaczone wyłącznie do użytku w pomieszczeniach zamkniętych. Niektóre modele mogą być również stosowane na zewnątrz. Ze względu na niewielkie rozmiary są prawie niewidoczne.
Antena teleskopowa DVB-T.Aktywne i pasywne anteny teleskopowe DVB-T zapewniają bardzo wiele możliwości regulacji dla optymalnego odbioru w zakresie częstotliwości UHF i UKF.

Najważniejsze kryteria zakupu anten DVB-T.

Obszary zastosowania

  • Na zewnątrz należy używać wyłącznie odpowiednich anten DVB-T z odpowiednią klasą ochrony IP (IP55 i nowsze)
  • Do użytku wewnątrz nadają się modele zajmujące niewiele miejsca

Odpowiednia forma anteny dla optymalnego odbioru

  • Anteny prętowe i anteny płaskie dla napedoków w pobliżu masztu antenowego
  • Anten dachowych i anten teleskopowych dla obszarów wiejskich o małej mocy sygnału

Odpowiednie wyposażenie

  • Pasywne anteny są zazwyczaj wystarczające przy dobrej sile sygnału
  • Aktywne anteny ze wzmacniaczami do regionów o małej sile sygnału

Dodatki techniczne

  • Dodatkowy odbiór DAB/DAB+ do radia cyfrowego
  • Dodatkowy odbiór FM dla klasycznych stacji radiowych
  • Pomoce montażowe do użytku na zewnątrz na dachu lub na zewnątrz Fasada
  • Filtr LTE/w-LAN/GSM w celu uniknięcia sygnałów zakłócających

Pobór prądu

  • Aktywne anteny DVB-T wymagają źródła zasilania do wzmacniacza

Wskazówka dotycząca siły sygnału

Ze względu na duże różnice w sile sygnału i programie, należy dokładnie przyjrzeć się karcie nadawczej. W ten sposób można wybrać odpowiednią antenę z wzmacniaczem lub bez Również zmiana kształtu anteny może przynieść lepsze rezultaty.

Odpowiednia lokalizacja anteny DVB-T.

Lokalizacja anteny DVB-T.

Do optymalnego ustawienia anteny DVB-T przydatne są informacje o jakości sygnału i sile sygnału. Wiele zakłóceń może mieć wpływ na sygnały radiowe. Obejmują one gęste zabudowę lub rośliny oraz silne zjawiska pogodowe, takie jak burza. Również wewnątrz, pozycja anteny DVB-T może mieć wpływ na jakość odbioru. Zalecane są przede wszystkim lokalizacje blisko okien i miejsca, które nie znajdują się w dolnym segmencie. Położenie w pomieszczeniu również wpływa na jakość odbioru. Pomocne może być ustawienie anten prętowy w pozycji poziomej.

Montaż na zewnątrz jest nieco bardziej złożony. Anteny dachowe muszą być ustawione do odbioru, was obsługiwane za pomocą odpowiednich mierników. Zasadniczo anteny DVB-T powinny być montowane na zewnątrz na możliwie najbardziej bezzakłóceniowy sposób. Dostępne są również anteny do montażu pod dachem. W tym celu wybiera się stronę zewnętrzną, która jest skierowana do masztu nadawczego. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odpowiednie kable, zwłaszcza w przypadku aktywnych anten DVB-T, które muszą być podłączone do źródła zasilania. Przed ostatecznym montażem zaleca się przeprowadzenie testu.

Najczęściej zadawane pytania na temat anten DVB-T.

Czy można odbierać również stacje DVB-T2 za pomocą anteny DVB-T? 
Tak, ponieważ szerokość odbioru anten obejmuje częstotliwości nadawania DVB-T i DVB-T2. Jeżeli jednak w najbliższych latach widmo DVB-T zostanie wykorzystane w inny sposób, konieczne będzie zastosowanie filtrów częstotliwości.

Czy można podłączyć antenę DVB-T do komputera? 
Jeśli komputer PC lub laptop dysponuje odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem, do komputera można podłączyć antenę pokojową. Do tego celu potrzebny jest wtyk DVB-T jako adapter między kablem antenowym a USB.

Do odbioru DVB-T potrzebny jest odbiornik? 
Antena DVB-T służy wyłącznie jako odbiornik. Nowoczesne telewizory posiadają często zintegrowany tuner DVB-T. Mogą one jednak być również uzupełnione w postaci dekoderów STB

Jak podłączana jest antena DVB-T? 
Antena DVB-T może zostać podłączona bezpośrednio do telewizora, przy wbudowanym tunerem z kablem antenowym (coaxial). Jeśli odbiornik DVB-T jest przełączany, antena DVB-T dostarcza wejścia. Następnie sygnał jest przesyłany np. przez kabel HDMI do telewizora. Aktywne anteny DVB-T są zasilane przez zasilacz lub odbiornik.

Fakty: W ten sposób można znaleźć odpowiednią antenę DVB-T.


Moc sygnału w warstwach miejskich jest zazwyczaj doskonała w miastach, co pozwala na umieszczenie słupów nadawczych na całym obszarze i w terenie miejskim. Anteny satelitarne DVB-T zapewniają odpowiedni odbiór dla takich obszarów. Ze względu na gęstą zabudowę i różne zakłócenia wskazane może być jednak przejście na wariant aktywny ze wzmacniaczem (możliwe jest 40 dB i więcej), szczególnie w masywnych budynkach żelbetowych. Jeśli podczas korzystania z anten płaskich lub anten prętowych w zakresie VHF dojdzie do zakłóceń, antena teleskopowa może być właściwym wyborem.


W obszarach peryferyjnych obszaru nadawania na obrzeżach obszaru nadawczego zalecane są przede wszystkim aktywne anteny zewnętrzne, ponieważ siła sygnału nie jest tutaj szczególnie wysoka. Jeśli chcesz za pomocą anteny DVB-T odbierać również stacje radiowe, odpowiednie anteny zewnętrzne zapewniają dobry odbiór. W zależności od lokalizacji mogą być jednak również wystarczające anteny wewnętrzne ze wzmacniaczami.