Mierniki CO2
Mierniki CO2: Precyzyjna kontrola jakości powietrza w pomieszczeniu
Mierniki dwutlenku węgla umożliwiają kontrole i monitorowanie stężenia CO2 w pomieszczeniach biurowych, magazynach czy w prywatnych mieszkaniach. Stosowanie tych urządzeń pozwala na monitorowanie jakoś powietrza w różnych pomieszczenie oraz kontrolowanie działania wentylacji lub klimatyzacji w pomieszczeniach przystosowanych do zadań przemysłowych.
-
Mierniki CO2 niezawodna kontrola jakości powietrza
-
Do czego przydatny jest miernik dwutlenku węgla?
-
Dlaczego warto monitorować stężenie CO2
-
Jak działa miernik CO2?
-
Jaka jest różnica między miernikiem CO2 a CO?
-
Istotne cechy przy zakupie urządzenia do pomiaru CO2

Mierniki CO2 niezawodna kontrola jakości powietrza
Dwutlenek węgla oznaczony symbolem chemicznym CO2 jest naturalnym składnikiem otaczające nas powietrza. Gaz jest znany przede wszystkim jako zabójca klimatu, ponieważ zmniejsza promieniowanie cieplne z ziemi, a tym samym ogrzewa atmosferę. W pomieszczeniach zamkniętych stężenie CO2 jest ważnym wskaźnikiem jakości powietrza. Gaz powstaje jako naturalny produkt rozpadu przy spalaniu substancji zawierających węgiel. Za pomocą miernika CO2 można określić dokładną ilość dwutlenku węgla w powietrzu, a tym samym zadbać o jego lepszy przepływ np. otwierając okno.
Można wybierać między stacjonarnymi rejestratorami montowanymi na ścianie lub przenośnymi przyrządami. Na wyświetlaczu z łatwością można odczytać wynik pomiaru dwutlenku węgla w powietrzu. W przypadku przekroczenia ustawionych wartości następuje powiadomienie wizualne lub alarm dźwiękowy informujący o konieczności przewietrzenia. Ponadto dostępne są urządzenia, które mierzą także temperaturę i wilgotność powietrza. Te dane pomogą Ci w analizie klimatu w pomieszczeniu, rozpoznaniu deficytów wentylacji i zapobieganiu powstawania pleśni.
Rejestrator danych CO2 jest przydatny do długoterminowej analizy. Za pomocą tych mierników w pomieszczeniu można stale monitorować stężenie dwutlenku węgla. Analiza zapisu odbywa się bezpośrednio na urządzeniu lub za pomocą oprogramowania do przygotowywania i analizy danych pomiarowych na komputerze.
Do najbardziej znanych producentów CO2 należą Chauvin Arnoux, Extech, Greisinger, TFA, VOLTCRAFT, Ebro, rotronic oraz testo.
Do czego przydatny jest miernik dwutlenku węgla?

Średnia zawartość CO2 w powietrzu atmosferycznym to ok. 415 ppm. Jednostka miary ppm oznacza liczba części na milion. Zwiększone stężenie CO2 w pomieszczeniach wskazuje na niedostateczną wentylację. Pamiętaj! 1000 ppm to graniczny poziom długotrwałego stężenia CO2 w pomieszczeniach! Szczególnie w dużych skupiskach osób następuje szybki przyrost stężenia CO2.
Już przy stężeniu powyżej 800 ppm dobre samopoczucie jest zagrożone. Dokładne monitorowanie temperatury, wilgotności oraz zawartości dwutlenku węgla w pomieszczeniach umożliwi utrzymanie komfortu oraz zadbanie o systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne w budynkach.
Mierniki ręczne nadają się również do zastosowań przemysłowych. Urządzenia i instalacje uzależnione od dopływu świeżego powietrza można kalibrować i napowietrzać odpowiednio do potrzeb za pomocą ukierunkowanego pomiaru CO2. Urządzenia pomiarowe odgrywają ważną rolę przy ustawianiu instalacji, które same wytwarzają CO2. Stosuje się je również w przypadku składowania i transportu gazu CO2, suchego lodu, kontroli emisji i oceny oddziaływania na środowisko.
Dlaczego warto monitorować stężenie CO2?
Istnieje wiele powodów, dla których warto monitorować dwutlenek węgla w obszarach przemysłowych, publicznych i prywatnych.
W biurach, salach konferencyjnych, szkołach, domach, warsztatach i halach produkcyjnych dwutlenek węgla jest częstym powodem obniżenia produktywności. Zwiększona zawartość tego gazu prowadzi do osłabienia koncentracji, senności oraz zmęczenia u wielu osób. Skutkiem takich zaburzeń wrażliwości jest często zmniejszenie ogólnej wydajności, a ostatecznie produktywności. Zła jakość powietrza może nasilać bóle i zawroty głowy, powodować podrażnienia błon śluzowych oraz pogarszać ogólne samopoczucie.
Wysokie stężenie C02 może powodować utratę przytomności, a nawet śmierć. Gaz jest cięższy od powietrza i koncentruje się w zagłębieniach gruntu. Może to stanowić problem na przykład w silosach rolniczych lub w fabrykach samochodów.
Podczas instalacji, kontroli i konserwacji systemów wentylacyjnych ważne jest ustalenie i udokumentowanie wartości CO2. Regularne korygowanie zapewnia prawidłową pracę z odpowiednią wymianą powietrza i bezpieczną higienę.
W ramach kontroli wentylacji pomiar wartości dwutlenku węgla wspomaga energooszczędność klimatyzacji i automatykę budynku. Wyniki pomiarów służą jako podstawa do programowania automatycznych systemów wentylacyjnych, które w zależności od rzeczywistego użytkowania zapewniają oszczędność kosztów.
W sektorze przemysłowym przestrzeganie limitów emisji CO2 jest często decydujące. Rutynowe określanie wartości zapobiega zbyt wysokiemu stężeniu CO2 w instalacjach przemysłowych lub rolniczych. Ciągłe monitorowanie obejmuje również czujki CO2, które mogą być instalowane w każdym pomieszczeniu.

Jak działa miernik CO2?
Większość mierników do pomiarów w pomieszczeniach wykorzystuje światło podczerwone. Dwutlenek węgla posiada właściwość pochłaniania promieniowania podczerwonego w określony sposób. Czujnik podczerwieni w komorze pomiarowej określa, ile gazu absorbuje światło podczerwieni wytwarzane przez źródło światła. Wartość stężenia gazu określa się na podstawie pozostałego natężenia światła.
Oprócz urządzeń z wbudowanym czujnikiem powietrza w pomieszczeniu lub wymiennym czujnikiem kablowym, dostępne są modele z bezprzewodowym czujnikiem Bluetooth, czujnikiem NFC i inteligentnymi czujnikami obsługiwanym za pomocą smartfona.
Przyrządy pomiarowe są skalibrowane fabrycznie. Ręczna lub automatyczna funkcja kalibracji zapobiega odchyleniu punktu zerowego czujnika. W przypadku niektórych modeli potrzebny jest zestaw do kalibracji.
Jaka jest różnica między miernikiem CO2 a CO?
Mierniki CO2 wskazują ilość dwutlenku węgla oraz inne parametry związane z klimatem. Urządzenia służące do pomiaru CO ostrzegają osoby przed ulatniającym się tlenkiem węgla i minimalizują w ten sposób ryzyko groźnego dla zdrowia zatrucia. Bardzo toksyczny tlenek węgla potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku. Powstaje na skutek niepełnego spalania wszystkich paliw, m.in. gazu, węgla np. w urządzeniach grzewczych.

Istotne cechy przy zakupie urządzenia do pomiaru CO2
Podczas zakupu miernika zwróć uwagę na następujące punkty:
Funkcje pomiarowe lub mierzone wielkości
Na podstawie opisu produktu dowiesz się, jakie czujniki są dostępne do diagnostyki jakości powietrza. Urządzenia 3 w 1 oprócz stężenia dwutlenku węgla wskazują również względną wilgotność powietrza i temperaturę. Urządzenia 5-w-1 mogą, w zależności od modelu, mierzyć również prędkość powietrza, ciśnienie powietrza lub punkt rosy. Modele z rejestratorem danych lub funkcją zapisu do długotrwałego monitorowania zawartości CO2, temperatury i wilgotności pozwalają na rejestrowanie wyników pomiaru ze znacznikiem czasowym.
Zasilanie
Zasilanie odbywa się za pomocą gniazdka sieciowego, baterii lub akumulatorów. Należy zwrócić uwagę na podaną długość kabla. Praktyczne rozwiązaniem pomagającym oszczędzać baterię jest funkcja automatycznego wyłączania urządzenia w razie nieużywania.
Zakres pomiarowy
Zakres pomiarowy w jakim detektor może określić wyniki pomiarów, takie jak zawartość CO2.
Czas reakcji
Podany czas reakcji wskazuje, jak szybko czujnik rejestruje zmianę wartości dwutlenku węgla w pomieszczeniu.
Obszary zastosowania
Zakres zastosowania określa warunki atmosferyczne, takie jak zakres temperatur i maksymalna wilgotność powietrza, dopuszczalne dla urządzenia.
Dokładność
Wysoka jakość pomiaru zależy od dokładności. Na podstawie podanych w procentach dokładności pomiarów dowiesz się, o ile procent zmierzony wynik może odbiegać od rzeczywistej wartości maksymalnej. Im mniejszy jest wskaźnik procentowy, tym dokładniejszy pomiar urządzenia.
Wyświetlacz
Ważny jest również duży, czytelny i podświetlany wyświetlacz. Funkcje, takie jak kolorowe wskaźniki, regulowane alarmy, wyświetlanie daty i czasu, a także protokołowanie i zapisywanie wartości pomiarowych ułatwiają obsługę miernika w pomieszczeniu.