Pomoc i kontakt
Szybkie zamówienie
  • Zapytanie ofertowe
  • Szybkie zamówienie
  • Promocje %
  • Nasze marki własne
  • Nowości
  • Wyprzedaż

12 622 98 00

Potrzebujesz porady? Pracujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00

Powrót do Urządzenia do pomiaru warunków środowiskowych
  • Technika pomiarowa i zasilanie
  • Urządzenia pomiarowe
  • Urządzenia do pomiaru warunków środowiskowych
  • Mierniki jakości i parametrów powietrza

Mierniki jakości i parametrów powietrza

Mierniki jakości powietrza i analizatory spalin do pomiaru  temperatury, wilgotności, a także zawartości CO2 i CO w pomieszczeniach. Mierniki tlenu i tlenku węgla Extech, Greisinger, testo znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle rolno-spożywczym, magazynach, zakładach przemysłowych oraz w innych miejscach, gdzie ważne jest spełnienie określonych wymogów jakościowych.

  • Miernik CO
  • Mierniki CO2
  • Miernik tlenu i powietrza
  • Miernik CO
  • Miernik tlenu i powietrza
  • Mierniki CO2

W czym możemy pomóc?

Kontakt z doradcą
  • 12 622 98 00

Mierniki jakości i parametrów powietrza – czyste powietrze dla przemysłu  

Dwutlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, przez co pozostaje trudny do zidentyfikowania bez odpowiedniej aparatury pomiarowej. Jego stężenie w pomieszczeniach rośnie wraz z liczbą przebywających w nich osób oraz wykonywaniem określonych procesów przemysłowych, np. w trakcie utleniania i fermentacji substancji organicznych, a także wraz z wykorzystaniem go w cyklu chłodniczym. Utrzymanie określonego poziomu dwutlenku węgla jest kluczowe dla szybkiego rozwoju roślin. Z tego powodu w przemyśle rolno-spożywczym, magazynach, zakładach przemysłowych oraz w innych miejscach, gdzie ważne jest spełnienie określonych wymogów jakościowych, stosuje się mierniki jakości powietrza, detektory gazu, mierniki CO2 i CO, eliminujące ryzyko zatrucia i monitorujące poprawne działanie systemów wentylacyjnych. Oto, co możemy Ci zaoferować!

  • Mierniki jakości powietrza

  • Urządzenia pomiarowe do gazu ziemnego, gazów ciekłych (propan, butan) i czynników chłodniczych

  • Przyrządy pomiarowe do oznaczania zawartości tlenu

  • Mierniki do pomiaru tlenku węgla (CO) i spalin

  • Urządzenia do pomiaru dwutlenku węgla (CO2)

  • Anemometr - przyrządy do określenia prędkości przepływu powietrza

  • Nasza praktyczna wskazówka: uważaj na przeciągi

  • FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące urządzeń do pomiaru gazu

 

Miernik jakości powietrza

Kompleksowa ocena jakości powietrza w pomieszczeniach dokonywana jest przy użyciu bardziej zaawansowanych mierników, pozwalających również na zapis i analizę danych pomiarowych. Dane rejestrowane są wraz z datą i godziną odczytu. Przekroczenie zdefiniowanej wcześniej wartości maksymalnej uruchamia sygnał alarmowy. Mierniki jakości powietrza pracują w trybie ciągłym. Z powodzeniem wykorzystuje się je w pomieszczeniach roboczych, budynkach użytku publicznego, szkołach i biurach. Profesjonalne mierniki powietrza umożliwiają dodatkowo badanie prędkości strumienia powietrza oraz CO, pełniąc funkcję przenośnego czujnika tlenku węgla.  

 

Urządzenia pomiarowe do gazu ziemnego, gazów ciekłych (propan, butan) i czynników chłodniczych


Gaz ziemny jest niepalną mieszaniną gazów, której głównym elementem jest metan. Stosowany jest głownie do ogrzewania pomieszczeń, jako paliwo w procesach przemysłowych lub jako paliwo dla pojazdów oraz statków.

Gazy ciekłe w temperaturze pokojowej pozostają pod stosunkowo niskim ciśnieniem, w szczególności propan, butan i ich pochodne. Stosowane są jako czynnik chłodniczy w systemach klimatyzacji oraz paliwo do ogrzewania, gaz do lutowania miękkiego, a także niekiedy do gotowania na kempingu lub grillu gazowym.

Wyciekający gaz ziemny lub ciekły z wadliwych przewodów zasilających, ogrzewania, klimatyzacji lub butli gazowych może stanowić zagrożenie. W określonym stosunku z tlenem tworzy wybuchową mieszankę bardzo łatwopalną.

Urządzenia pomiarowe do gazu ziemnego i ciekłego są w stanie wykryć nawet niewielkie ilości gazów. Wyposażone są w sygnał dźwiękowy, a wiele modeli także w alarm optyczny, który reaguje już w przypadku wzrostu poziomu gazów poniżej dolnej granicy, tj. w przypadku mieszaniny z najniższym udziałem gazu ziemnego/ciekłego, od której klasyfikowana jest jako wybuchowa.

Warto wiedzieć, że gaz ziemny ma mniejszą gęstość niż powietrze i w pomieszczeniu unosi się u góry. Z kolei gazy ciekłe o gęstości większej niż powietrze opadają na dół w pomieszczenie. Jest to szczególnie ważna kwestia, na która należy zwrócić uwagę podczas przeprowadzania pomiarów.

Specjalne przyrządy pomiarowe do wykrywania wyciekających czynników chłodniczych (gazy ciekłe) są wyposażone w elastyczny wysięgnik, który umożliwia pomiar w trudno dostępnych miejscach.

 

Przyrządy pomiarowe do oznaczania zawartości tlenu


Tlen jest stosowany w przemyśle głównie podczas spawania i lutowania, jako dodatek do mieszanki z gazem opałowym. W technologii żywności jest stosowany jako dodatek do żywności E 948 jako gaz do pakowania, jest również częścią mieszanin gazowych w obszarze nurkowania (nitrox, trimix lub podobne mieszaniny gazowe).

Chociaż bezpośredni wpływ na zdrowie może wystąpić dopiero po dłuższym narażeniu na tlen lub powietrze o podwyższonej zawartości tlenu, to jednak ze względu na jego działanie utleniające, może to stanowić zagrożenie, zwłaszcza w przypadku, gdy tlen wtrąca się w niekontrolowany sposób z innymi gazami. Mieszaniny gazów o charakterystycznym stosunku mieszania są wysoko wybuchowe, do zapalania wystarczają impulsy elektryczne np. poprzez naciśnięcie przełącznika światła.

 

Mierniki do pomiaru tlenku węgla (CO) i spalin


Tlenek węgla to gaz niewyczuwalny przez człowieka, który może powstawać w miejscach, w których nie ma wystarczającej wentylacji, jako część niepełnego spalania wszystkich paliw. Jest on szkodliwy dla zdrowia nawet w niewielkim stężeniu.

W większości mieszkań i zakładów posiada wiele potencjalnych źródeł tlenku węgla, takich jak piece gazowe, olejowe i na granulat, do ogrzewania i podgrzewania wody, a także kotły gazowe, przepływowe podgrzewacze wody, silniki i wszystkie urządzenia spalające paliwa, takie jak węgiel, olej, gaz lub drewno, w niedostatecznym zakresie tleniu.

Urządzenia do pomiaru tlenku węgla przy pomocy wysokiej czułości elektrochemicznego czujnika wykrywają stężenie tlenku węgla w zamkniętych pomieszczeniach i wskazują wartości pomiarowe na wyświetlaczu. Przekroczenie wartości alarmowych sygnalizowane jest głośnym dźwiękiem.

 

Urządzenia do pomiaru dwutlenku węgla (CO2)


Mierniki jakości powietrza monitorują powietrze w pomieszczeniu i pokazują dane pomiarowe, jak temperatura, względna wilgotność powietrza, ciśnienie powietrza i zawartość dwutlenku węgla (CO2).

Stężenie dwutlenku węgla jest głównym wskaźnikiem jakości powietrza w pomieszczeniach. Za pomocą normy DIN EN 13779 powietrze w pomieszczeniu jest dzielone na cztery klasy jakości w zależności od stężenia dwutlenku węgla:

Poniżej 800 ppm jakość powietrza jest uznawana za dobrą, a wartości od 800 do 1000 ppm są uważane za średnie, od 1000 do 1400 ppm za umiarkowane. Jeżeli zawartość dwutlenku węgla przekracza 1400 ppm, jakość powietrza uznaje się za niską.

Maksymalne stężenie w miejscu pracy wynosi 5000 ppm na dzień roboczy (8 godzin).

Zanieczyszczenia powietrza ma wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach. Zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla obniża koncentrację i pogarsza samopoczucie, wywołuje bóle głowy, nudności. Nowoczesne mierniki badają maksymalne i średnie stężenie gazu w powietrzu. Alarmują zatem o niebezpieczeństwie w razie osiągnięcia wartości krytycznej.

W pomieszczeniach, w których prowadzone są procesy fermentacji, np. przy produkcji wina w powietrzu często znajdują znaczne ilości dwutlenku węgla.

 

Anemometr - przyrządy do określenia prędkości przepływu powietrza


Pomiary komfortu w miejscu pracy, pomiary przepływu powietrza w systemach klimatyzacyjnych, systemach odprowadzenia powietrza, wentylatorów, a także badania meteorologiczne przeprowadza się przy użyciu anemometru.

W różnych typach urządzeń stosowane są różne metody pomiaru:

  • Anemometr wiatrakowy określa prędkość strumienia powietrza, poprzez obracanie wiatromierza.
  • Anemometr z gorącym drutem mierzy szybkość chłodzenia drutu ogrzanego do określonej temperatury. Na podstawie czasu, temperatury drutu i temperatury zewnętrznej można wiarygodnie obliczyć prędkość strumienia powietrza.
  • Anemometr z rurką spiętrzającą posiada wąską rurę z czujnikiem pomiarowym do pomiaru ciśnienia, które generuje wpływające powietrze. Na podstawie tych danych pomiarowych obliczana jest prędkość powietrza.

Nasza praktyczna wskazówka: uważaj na przeciągi

Podczas korzystania z mierników gazu należy uważać, aby nie dokonywać pomiarów w bezpośrednim sąsiedztwie okien, drzwi balkonowych i wentylatorów (nie dotyczy to anemometru), ponieważ cyrkulacja powietrza w tych miejscach spowoduje zniekształcenie wartości pomiarowych

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące urządzeń do pomiaru gazu


Dlaczego należy kalibrować detektory gazu?

Dokładność pomiaru ulega pogorszeniu poprzez długotrwałe przechowywanie urządzenia, wpływ wilgotności powietrza, ciepło oraz inne czynniki zewnętrzne. Z tego powodu wymagana jest regularna kalibracją.

Kalibracja pomaga zapewnić wysoką jakość wyników pomiaru. W tym celu pomiary przeprowadzane są w znanym standardzie i rejestrowane odchylenia. Podczas kalibracji urządzenie jest ustawiane na nowo na wartość wyjściową.

Jakie są różnice między detektorami gazu?

Mierniki gazu tego samego typu różnią się przede wszystkim pod względem funkcji dodatkowych, zakresów pomiarowych oraz wielkości. Modele z wyświetlaczem są w stanie wskazać zmierzone wartości. Niektóre urządzenia posiadają regulowane alarmy. Mierniki CO2 są dostępne np. w wersji do montażu na ścianie i przenośnej.

Mierniki jakości i parametrów powietrza – czyste powietrze dla przemysłu   Dwutlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, przez co pozostaje trudny do zidentyfikowania bez odpowiedniej aparatury pomiarowej. Jego stężenie w pomieszczeniach r...
  • Ponad 800 000 produktów
  • Konto handlowe
  • Wyceny RFQ i BOM
  • Wsparcie techniczne
  • Zlecenia terminowe
Pomoc
  • Zamówienia
  • Dostawa
  • Faktury
  • 20 dni na zwrot towaru
  • Gwarancja i reklamacje
  • Regulamin
O nas
  • YOUR SOURCING PLATFORM
  • Dlaczego Conrad
  • Kariera
  • Nasze marki własne
  • Kategorie produktowe A-Z
  • Nasze marki A-Z
Usługi Conrad
  • Partner w biznesie
  • Zamówienia biznesowe
  • Usługi i funkcjonalności
  • Kalibracja
  • Centrum dokumentacji
  • Conrad Marketplace
Informacje 12 622 98 00

Pon-Pt godz. 8:00-17:00

[email protected]
Inne możliwości kontaktu
Formy płatności PayU
Nasze media społecznościowe
Jakość i bezpieczeństwo ISO 9001 Ecommerce Polska UPS

2021 © Conrad Electronic, sp z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

v1.13.2 (6667dcdf59-r9mb9)

Wybierz kraj

sklepu i dostawy

  • België
  • Conrad.com
  • Česká republika
  • Danmark
  • Deutschland
  • France
  • Hrvatska
  • Italia
  • Magyarország
  • Nederland
  • Österreich
  • Polska
  • Slovenija
  • Slovensko
  • Sverige
  • Schweiz