W czym możemy pomóc?
Przepusty kablowe, zaślepki do otworów
Przepusty kablowe dla prawidłowego, bezpiecznego i szczelnego wprowadzania kabli do urządzeń elektrycznych. Zaślepki zabezpieczające nieużywane otwory przed dostępem kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Wybierz przepusty kablowe, zaślepki do otworów Icotek, PB Fastener, Weidmüller wykonane są z nowoczesnych i bezpiecznych materiałów.
Wiedza na temat przepustów kablowych i korków do otworów

-
Co to są wpusty kablowe?
-
Jakie akcesoria są do mocowania kabli?
-
Dlaczego wejścia kablowe są ważne?
-
Jakie wymagania stawiane są przepustami kablowymi i zatyczkami do otworów?
-
Jakie przepusty kablowe pasują do zastosowania?
Co to są wpusty kablowe?
Aby uszczelnić kable i przewody w obudowie, stosowane są dławiki kablowe. Przepusty nie tylko uszczelniają, ale także chronią kable, tworzą odległości izolacyjne i działają jak odciążenie. Dławnice kablowe i przepusty kablowe są stosowane w prawie wszystkich obszarach przemysłowych. Wysokiej jakości obudowa komputera posiada również kanały kablowe, które zapewniają osobne zarządzanie kablami i jednocześnie izolację i porządek. Kolejną zaletą jest zabezpieczenie przewodów przed siłami rozciągania.
Najczęściej stosowane są przepusty kablowe do przewodów, które nie mają złączy wtykowych lub prowadzą do obudowy. Dzisiejszy stan techniki umożliwia użytkownikowi znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla prawie każdego rodzaju wprowadzania przewodów. Termin „gęstość upakowania” często można odczytać w zakresie zakresu wprowadzania kabli. Termin ten ma kilka znaczeń; w obszarze montażu informuje o tym, ile przewodów można połączyć ze sobą w danym pomieszczeniu.
Wstępnie konfekcjonowane kable nie mogą być używane z dowolnym przepustem na kabel. Większość modeli jest znormalizowana i przeznaczona do przewodów przeznaczonych do montażu bez złączy wtykowych. Specjalnie opracowane listwy kablowe mogą być montowane później, tak aby można było wykorzystać także wstępnie konfekcjonowane przewody z przepustami kablowymi. Zaletą jest to, że wtyczki nie muszą być demontowane. Dzięki temu możliwe jest bardzo elastyczne sposoby pracy.
Jakie akcesoria są do mocowania kabli?

Akcesoria do mocowania kabli są stale rozszerzane i rozwijane. W sklepie internetowym Conrad znajdziesz wysokiej jakości przejścia kablowe, zaślepki do otworów i inne akcesoria. Szerokość oferty można filtrować według wielkości otworów montażowych, przekroju zacisków i zakresu zastosowania. Dostępne są następujące systemy:
Zaślepka
Zaślepki to pokrywy o różnych średnicach i kształtach. Zaślepki można nabyć w zamkniętej formie i przy użyciu otworów.
Zaślepka lamelowa
Zaślepka lamelowa ma taką samą funkcję jak zaślepka, ale różni się pod względem budowy. Korki lamelowe są wykonane z plastiku, które po wprowadzeniu są trudne do usunięcia, ponieważ tworzą ogromny opór dzięki konstrukcji. Konstrukcja lamelek zwiększa jednocześnie stopień szczelności podpotu.
Korki uszczelniające
Głównym zadaniem zaślepek jest blokada i zabezpieczenie wejść i wyjść wszelkiego rodzaju. Zatyczki są stosowane do zamykania niewyposażonych w przewody przelotek kablowych. Innym, prostym przykładem zastosowania zatyczki jest pokrycie „martwych” gniazd w wykończaniu wnętrz.
Tulejki kablowe
Tuleje kablowe to małe przepusty kablowe. Decydujące parametry dla tulei kablowych są typ tulei, średnica otworu, średnica kabla do zamontowania, materiał i maksymalna grubość płyty. Tuleje kablowe należą do systemów kablowych pojedynczych i uzupełniających.

Tulejki ochronne przeciwzgięciowe
Tuleje ochronne przeciwzgięciowe stanowią mechaniczny element ochronny stosowany do wyjść obudowy. Wyjścia kablowe z mikrofonów, zestawów słuchawkowych i urządzeń gospodarstwa domowego to przykłady zastosowania mechanizmu ochrony przed złamaniem. Tulejki ochronne przeciwzgięciowe chronią kabel lub przewód przed zagięciem. Są elastyczne i niewrażliwe na ostre krawędzie.
Przepusty kablowe do biurka
Biurka nie dysponują zwykle oddzielnymi systemami zarządzania kablami. Przepusty kablowe pomagają przyporządkować używane kable do odpowiednich miejsc pracy. Montaż jest prosty i odbywa się w kilku krokach. Dzięki podziałom poszczególnych przewodów można bardzo szybko zidentyfikować i wymienić wyprowadzone przewody, bez konieczności uciekania się do „plątaniny kabli”.

Kabel przejściowy
Przejścia kablowe mogą być stosowane do zasilanych napięciem drzwi i okien. Dodatkowo są one używane jako ochrona przewodów alarmowych. W zależności od modelu montaż odbywa się za pomocą dwóch kołnierzy mocujących.
Osłony
Mają one na celu pokrycie przewodów wyciekających, martwych i innych przewodów. Dzięki temu uniknie się dalszego kontaktu z wnętrzem kabla. Ponadto nie są one nieprzepuszczalne. Osłony są dostępne dla wszystkich typów kabli i mają zazwyczaj okrągły kształt. Pasujące do przewodu osłony są dostępne w wielu przekrojach.
Reduktory naprężeń
Akcesoria do odciążenia naciągu są kolejnym mechanicznym mechanizmem ochronnym. Są one stosowane do elastycznych przewodów i węży. Odciążenia naciągu są znormalizowane zgodnie z DIN EN 62444. Do zastosowań przemysłowych zaciski odciążające są tańsze niż inne mocowania kablowe. Ponadto gęstość upakowania jest wyższa niż w przypadku obejm kablowych. Zaciski kablowe zazwyczaj noszą jeden przewód, ponieważ nie jest dostępne więcej miejsca. Szczególnie w przypadku złączy, spawów i puszek przyłączeniowych, elementy redukujące naprężenia są potrzebne.
Dlaczego wejścia kablowe są ważne?
Przepusty kablowe są niezbędne w przebudowy, renowacjach i nowych budynkach. Po części tworzą one interfejs do dalszych kabli i połączeń. Przyłącze domowe stanowi interfejs do sieci zasilającej. Przepusty kablowe stanowią zasadniczą część dla optymalnego połączenia gospodarstw domowych, szpitali, biur i wszystkich innych urządzeń.
Jakie wymagania stawiane są przepustami kablowymi i zatyczkami do otworów?

Aby zapewnić trwałą funkcjonalność kabli ułożonych przez sufity i ściany, przejścia kablowe muszą być wykonane w wysokiej jakości i odpowiednio zamontowane. Przejścia powinny chronić przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo chronią budynek przed przenikającym wodą i ciałami obcymi. Dlatego też, podobnie jak wszystkie penetracji w jednym budynku, muszą być całkowicie szczelne. Szczelność służy jednocześnie do gaszenia pożarów, stanowiąc tym samym dodatkową ochronę przeciwpożarową, która jest często wymagana.
Jakie przepusty kablowe pasują do zastosowania?
Rozróżnia się przejścia kablowe według zastosowania. Wartości charakterystyczne dla prawidłowego wyboru są następujące:
1. Rodzaj budynku
2. Przewidywane i późniejsze uszczelnienie
3. Średnica kabla
4. Typ kabla
Od fazy projektowania dla budynków, zgodnie z DIN 4102 dla ochrony przeciwpożarowej i zgodnie z DIN 18195 dla uszczelnień obiektów budowlanych można zaplanować przepusty kablowe.
Przepusty kablowe i zaślepki, czyli patenty na uporządkowanie układów okablowania
Przepusty kablowe to tylko jeden z elementów, dzięki któremu można wprowadzić ład i porządek wewnątrz obudów, w których chcemy dokonać instalacji okablowania. Komponenty te, gdy uzupełnione zostaną o odpowiednią liczbę zaślepek służących funkcjonalnie i materiałowo założonym celom lub też – gdy zajdzie taka potrzeba – towarzyszyć będą dławnicom kablowym, które uszczelnią światło otworu montażowego, pozwolą na skonstruowanie układu o uporządkowanej i zabezpieczonej przed zanieczyszczeniami strukturze, pozwalającej na wygodne dokonanie sprawnej konserwacji czy naprawy, jeśli pojawi się taka konieczność.
Przepusty kablowe i niezwykle szerokie możliwości usystematyzowanego montażu przewodów
Przepusty kablowe są uchwytami przewodów typowo przyjmującymi postać listew o półokrągłych lub okrągłych otworach, przez które przewidziano przeprowadzenie wybranej liczby przewodów. Mogą być one przeznaczone do montażu przy płytce układu (np. jako wykonane z cienkiej blachy) lub przybrać formę z tworzywa sztucznego o wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne (np. bezhalogenowego) czy znacznym stopniu ochrony IP, którą zamontuje się nieco dalej od bezpośredniego miejsca instalacji kabla. Na rynku odnaleźć można także przepusty kablowe umieszczone na wewnętrznych ściankach działowych w formie gotowych do wycięcia okrągłych lub kwadratowych otworów montażowych, które w jeszcze bardziej inwazyjny dla układu sposób uporządkują przestrzeń wnętrza urządzenia.
Różnorodne wersje zaślepek do otworów i dławnic kablowych, czyli jak wybrać coś dla siebie
Zaślepki do otworów nie są aż tak ograniczonym pod względem przyjętych modeli elementem, jak mogłoby się wydawać, mimo że zawsze służą przede wszystkim ochronie wnętrz urządzeń elektronicznych czy elektrycznych przez pyłem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Zaślepki mogą przyjąć postać korków, które szczelnie (np. dzięki żebrowej szyjce) zamkną niewykorzystane przez żaden element otwory lub kompatybilnej z danym standardem złącza (jak choćby USB) osłonki przed bezpośrednim zabrudzeniem jego wnętrza. Zaślepki do otworów można spotkać także w wersjach umożliwiających zawężoną, wciąż jednak istniejącą wentylację urządzenia, dzięki wydrążeniu w nich odpowiednio wyprofilowanych otworów, przez które powietrze będzie przepływać w pożądanym kierunku.
Conrad.pl: najodpowiedniejsze zaślepki i przepusty kablowe
Eksperci Sklepu Conrad od dekad pracują nad stworzeniem oferty komponentów zabezpieczających przewody i elementy układów elektryczno-elektronicznych, składającej się jedynie z modeli wprowadzonych na rynek przez wiodących producentów sprzętu i skierowanej do najbardziej wymagających klientów. Zaproponowane przez nich zaślepki czy dławnice kablowe, podobnie jak przepusty kablowe, wykonane są z nowoczesnych i bezpiecznych materiałów, charakteryzujących się wysoką jakością i funkcjonalnością.