Rejestratory danych pomiarowych
Rejestratory danych pomiarowych – wielofunkcyjne rozwiązania dla przemysłu
-
Co to są rejestratory danych?
-
Budowa klasycznego rejestratora danych
-
Zastosowania rejestratorów danych
-
Rodzaje rejestratorów danych
-
Kryteria zakupu rejestratorów - co jest ważne?
-
Nasza wskazówka: Rejestrator danych z akumulatorem
-
FAQ - często zadawane pytania dotyczące rejestratorów danych
Co to są rejestratory danych?
Rejestratory danych to urządzenia elektroniczne, które rejestrują dane w określonych odstępach czasu i przechowują je w pamięci wewnętrznej. W ten sposób dane mogą być rejestrowane w czasie rzeczywistym i kontrolowane w dowolnym momencie. Dostępne są modele, które są wyposażone w karty pamięci oraz takie, które przesyłają zmierzone wartości do komputera lub urządzeń mobilnych np. poprzez W-Lan, GPRS lub Bluetooth. Zwykle odbywa się to za pomocą oddzielnego oprogramowania. Jedną z największych zalet rejestratorów
Cyfrowe rejestratory danych pojawiły się na rynku na początku lat 60-tych i wywodzą się z analogowych rejestratorów pomiarowych, które jeszcze wtedy zapisywały wyznaczone dane w sposób konwencjonalny na papierze. To właśnie w tym elemencie cyfrowe modele są lepsze od swoich poprzedników. Eliminują konieczność sporządzania notatek oraz ręcznego notowania zmierzonych wartości na kartkach papieru. Co w konsekwencji zacznie usprawnia działania i pozwala oszczędzić czas. Rejestratory mogą przechowywać informacje o wielu pomiarach i pozwalają na znacznie bardziej precyzyjne i efektywne zbieranie danych niż byłoby to możliwe w przypadku ręcznie wykonywanych pomiarów i dokumentacji. Z tego powodu stanowią one ogromny atut dla techniki pomiarowej.
Budowa klasycznego rejestratora danych
W zależności od zakresu funkcji, rejestratory danych różnią się pod względem konstrukcji. Urządzenia, które zarówno rejestrują jak i przechowują dane, zazwyczaj składają się z mikroprocesora, nośnika pamięci, jednego lub więcej kanałów wejściowych do podłączenia czujników oraz jednego lub więcej interfejsów. Rozróżnia się interfejsy wewnętrzne i zewnętrzne. Te ostatnie są montowane praktycznie w każdym rejestratorze danych i umożliwiają podłączenie zewnętrznych rejestratorów danych lub rejestratora do komputera. Jest to ważne, aby móc skonfigurować rejestrator danych, np. w odniesieniu do interwałów pomiarowych lub daty rozpoczęcia i zakończenia pomiaru. Istnieją również modele z wewnętrznymi interfejsami. Posiadają jeden lub więcej zintegrowanych czujników do zbierania danych. Zmierzone wartości są przekazywane do urządzenia przez interfejs wewnętrzny i tam zapisywane.
Rejestratory danych pomiarowych zapisują wiele różnych wartości pomiarowych. Należą do nich na przykład: temperatura w pomieszczeniu lub na zewnątrz, wilgotność, wartości elektromagnetyczne, napięcie i przyspieszenie, ale także hałasy, takie jak poziom dźwięku, wibracje lub stężenie gazów w powietrzu.
Zastosowania rejestratorów danych
Rejestratory danych stosowane są wszędzie tam, gdzie dane mają być zbierane regularnie i analizowane przez dłuższy czas. To sprawia, że ich zastosowanie jest niezwykle wszechstronne. W badaniach klimatu są używane do dokumentowania zmian temperatury i wahań pogody.
Urządzenia te wykorzystywane są również w logistyce, aby stale kontrolować temperaturę i wilgotność produktów spożywczych oraz sprawdzać, czy podczas transportu produkty miały zapewnioną odpowiednią temperaturę. Czynniki takie jak intensywność promieniowania UV, wstrząsy i wibracje również odgrywają ważną rolę w logistyce przy monitorowaniu magazynowania oraz transportu i mogą być kontrolowane za pomocą rejestratorów danych.
W laboratoriach i służbie zdrowia za pomocą rejestratorów danych temperatury można monitorować odpowiednie przechowywanie szczepionek i leków w stałej temperaturze. Również przedsiębiorstwa korzystają z tych praktycznych urządzeń, np. dokumentując zużycie energii. Mierzona może być również zawartość CO2 w powietrzu. Jest to istotne w miejscach, w których wiele osób pracuje lub uczy się na małym pomieszczeniu, takich jak klasy w szkołach. Fakt, że rejestratory danych są stosowane w wielu gałęziach przemysłu wynika z dużej liczby specyficznych przepisów i wymagań jakościowych, które muszą być spełnione, takich jak przepisy UE i kontrole środowiskowe.
Rodzaje rejestratorów danych
Rejestratory danych pomiarowych są dostępne w różnych wersjach i w zależności od konstrukcji nadają się do różnych obszarów zastosowań.
Dokonuje się na przykład rozróżnienia:
Jednorazowe rejestratory danych
Jak sama nazwa wskazuje, są to rozwiązania przeznaczone do jednorazowego użytku, ale mogą działać nawet do roku. Takie rejestratory są niedrogie w zakupie i niezawodnie zapisują mierzone wartości w określonym czasie. Są one stosowane głównie w sektorze transportowym w celu udokumentowania, że przewożone towary były stale transportowane w prawidłowych warunkach.
Uniwersalny rejestrator danych
Uniwersalny rejestrator danych pozwala na pomiar i zapisywanie wielu różnych wartości, takich jak temperatura czy wilgotność powietrza. Wybierając takie rozwiązanie oszczędzisz na zakupie dwóch oddzielnych urządzeń ((termometr i higrometr). Jednak, modele te są znacznie droższe od jednorazowych rejestratorów, ale okazują się praktyczne dla kompleksowych serii pomiarów i pomiarów przez dłuższy czas. Czasami nazywane są one uniwersalnymi i zazwyczaj wyposażone są w kilka czujników oraz w zależności od modelu dodatkowo umożliwiają podłączenie zewnętrznych czujników.
Bezprzewodowy rejestrator danych
Rejestratory te posiadają zintegrowaną technologię radiową i są szczególnie przydatne do pomiaru danych w miejscach trudno dostępnych, takich jak skrzydła budynków lub obiekty, do których dostęp jest ograniczony lub utrudniony.
Dostępne są również typy mieszane. Istnieją mini rejestratory danych lub rejestratory danych PDF, które są jednocześnie rejestratorami wielu danych. To, który model jest właściwy, zależy od zastosowania, zakresu pomiaru i liczby mierzonych zmiennych.
Kryteria zakupu rejestratorów - co jest ważne?
Przed zakupem rejestratora należy najpierw zastanowić się, jakie konkretnie mierzone zmienne mają być rejestrowane lub przechowywane. Na tej podstawie wybiera się odpowiedni typ urządzenia, np. rejestrator napięcia, przyspieszenia, temperatury lub wielu danych jednocześnie. Oprócz dokładności, ważnym aspektem przy zakupie rejestratora danych jest szybkość pomiaru. Wskazuje odstępy czasu, w których rejestrowane są mierzone wartości. Jeśli chcesz zbierać dane, które szybko się zmieniają, co ma miejsce np. w przypadku wibracji, zalecana jest niska częstotliwość pomiaru. Urządzenie powinno mierzyć i zapisywać dane w bardzo krótkich odstępach czasu. Większe prędkości pomiarowe są wskazane, gdy mierzone parametry zmieniają się raczej powoli, jak np. wilgotność względna. Zakres pomiarowy powinien być również dostosowany do konkretnego zastosowania i powinien być w stanie objąć np. bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury, które mają być mierzone.
W celu analizy zarejestrowanych danych na komputerze, wymagane jest specjalne oprogramowanie. Należy przy tym zwrócić uwagę na prostą obsługę, ale również na to, aby dane były eksportowane np. w formacie CSV w popularnych programach obliczeniowych, takich jak Microsoft Excel. Przydatne jest, aby oprogramowanie mogło tworzyć grafiki z danych, w celu wizualizowania określonych przebiegów. Należy upewnić się, że oprogramowanie jest kompatybilne z systemem operacyjnym i aktualne.
Urządzenia posiadają zazwyczaj własne zasilanie w postaci baterii lub akumulatorów. Szczególnie w przypadku, gdy pomiary mają być wykonywane przez dłuższy czas, decydujące znaczenie ma czas pracy baterii i akumulatora. Niektóre programy producentów oferują możliwość tworzenia prognoz w zależności od wybranej prędkości pomiaru. W ten sposób można dowiedzieć się, ile dni rejestrator danych może zarejestrować, jeśli określono pewien interwał pomiarowy.
Nasza praktyczka wskazówka: rejestrator temperatury z akumulatorem
Rejestratory danych temperatury, które są wyposażone w akumulator i wewnętrzny czujnik, mogą dostarczać zniekształcone wyniki bezpośrednio po naładowaniu. Powodem tego, jest nagrzewanie się akumulatora podczas ładowania i wyświetlanie przez wewnętrzny czujnik zbyt wysokiej wartości temperatury. Aby temu zapobiec, przed pomiarem należy odłączyć rejestrator danych od ładowania. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie zewnętrznego czujnika do pomiaru temperatury.
FAQ - często zadawane pytania dotyczące rejestratorów danych
Jaka jest różnica między czujnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi w rejestratorze danych?
Czujniki wewnętrzne są na stałe zainstalowane w obudowie rejestratora. Lokalizacja urządzenia i miejsce pomiaru są zatem identyczne. Czujniki zewnętrzne mogą być umieszczone niezależnie od lokalizacji rejestratora danych, np. na zewnątrz. Są one połączone z rejestratorem danych np. za pomocą kabla.
Czy rejestrator danych przestaje zapisywać dane podczas odczytu?
Zazwyczaj nie. Wartości te są po prostu kopiowane z pamięci za pomocą oprogramowania i zapisywane w postaci pliku na komputerze. W międzyczasie trwa zbieranie danych.