Pomoc i kontakt
Szybkie zamówienie
  • Dlaczego Conrad
  • Zapytanie ofertowe
  • Szybkie zamówienie
  • Promocje %
  • Koronawirus - aktualne informacje

12 622 98 00

Potrzebujesz porady? Pracujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00

Powrót do Urządzenia do pomiaru warunków atmosferycznych
  • Technika pomiarowa i zasilanie
  • Urządzenia do pomiaru warunków atmosferycznych
  • Termometry, Termohigrometry
Powrót do Urządzenia do pomiaru warunków atmosferycznych
Termometry, Termohigrometry
  • Higrometr TFA
  • Termohigrometr
  • Termometr basenowy
  • Termometr min. maks.
  • Termometr okienny
  • Termometr pokojowy
  • Termometr radiowy
  • Termometr TFA

W czym możemy pomóc?

Kontakt z doradcą
  • 12 622 98 00

Termometry, Termohigrometry

Termometry z funkcją pomiaru zawartości pary wodnej w pomieszczeniu. Dobierz termohigrometr spośród ponad 100 produktów marek TFA, Renkforce, Technoline czy Basetech z komunikacją radiową 868 MHz lub 433 MHz. Sprawdź termometry i termohigrometry z możliwością podłączenia do 50 czujników.

  • Higrometr TFA
  • Termohigrometr
  • Termometr TFA
  • Termometr basenowy
  • Termometr min. maks.
  • Termometr okienny
  • Termometr pokojowy
  • Termometr radiowy

Informacje na temat termometrów, higrmetrów i barometrów

Termometry, higrometry i barometry służą do określania temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza. To jedne z najważniejszych instrumentów pomiarowych do obserwacji pogody oraz stosowane są w wielu innych dziedzinach. W naszym przewodniku dowiesz się, co wyróżnia te urządzenia pomiarowe i co jest ważne przy ich zakupie.
 

  • Co to są termometry, higrometry i barometry?

  • Analogowy i cyfrowy termometr, higrometr i barometr

  • Termometr, higrometr i barometr w stacjach pogodowych

  • Kryteria zakupu termometrów, higrometrów i barometrów - co jest ważne?

  • Nasza wskazówka: prawidłowe umiejscowienie termohigrometrów

  • FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące termometrów, higrmetrów i barometrów

Czym są termometry, higrometry i barometry?


Termometry, higrometry i barometry są używane do różnych zadań pomiarowych. Urządzenia te mają szeroki zakres zastosowań, są wykorzystywane w przemyśle, handlu i nauce, ale także w prywatnych gospodarstwach domowych. Higrometry są stosowane np. w budownictwie do regularnego pomiaru wilgotności powietrza, który jest bezpośrednio związane z rozwojem pleśni. Barometryz kolei znajdują zastosowanie w lotnictwie, żegludze i górnictwie. Zakres zastosowania termometrów jest prawdopodobnie największy. Od termometrów przemysłowych do termometrów medycznych, istnieje cała gama różnych konstrukcji tych urządzeń, odpowiednia do różnych zastosowań.


Analogowy i cyfrowy termometr, higrometr i barometr


Termometry, higrometry i barometry są oferowane w wersjach analogowych i cyfrowych i różnią się w zależności od sposobu działania. Modele cyfrowe działają pod pewnymi względami jednakowo: posiadają czujniki i jednostkę elektroniczną, która odbiera dane. Rodzaj zastosowanego czujnika różni się w zależności od przyrządu pomiarowego i celu użycia.

W formie analogowej, pracują inaczej. Termometr analogowy mierzy temperaturę na przykład na podstawie rozszerzalności cieplnej cieczy lub bimetalowych pasków. Przykładem barometrów analogowych są barometry puszkowe. Jak sama nazwa wskazuje, składają się one z niemal pustej puszki (zwykle wykonanej z metalu) oraz wskaźnika połączonego z naciągniętą sprężyną. W miarę wzrostu ciśnienia powietrza, puszka jest sciskana, co powoduje nacisk na sprężynę.
 

Higrometr analogowy mierzy wilgotność powietrza m.in. za pomocą włosów. Takie konstrukcje nazywane są również higrometrem włosowym. Wykorzystują one fakt, że włosy rozszerzają się lub kurczą w zależności od stopnia wilgotności powietrza. Im większa wilgotność powietrza, tym włos staje się dłuższy. Zmiana jest przekazywana za pomocą systemu dźwigni do wskaźnika, który wskazuje odpowiednią wartość na tarczy.

Termometry, higrometry i barometry są również dostępne jako mierniki kombinowane. Przykładem są termohigrometry (termometr-higrometr), które mierzą jednocześnie temperaturę i wilgotność powietrza. Okazują się one przydatne, gdy klimat wewnętrzny wymaga kontroli i są wykorzystywane w bibliotekach i muzeach, ale także w ogrodnictwie i transporcie. Obecnie przy termohigrometrach elektrycznych nie ma już konieczności łączenia czujnika zewnętrznego z odbiornikiem za pomocą kabla. Dostępne są modele z transmisją radiową, które bezprzewodowo wysyłają mierzone wartości do stacji odbiorczej.


Termometr, higrometr i barometr w stacjach pogodowych

Termometr, barometr i higrometr są ważnymi elementami stacji pogodowych. Zapewniają one wyniki pomiarów, dzięki którym można przedstawić aktualne informacje o pogodzie oraz prognozy pogody. Temperatura, wilgotność powietrza i ciśnienie powietrza są ze sobą powiązane i określają klimat, np. wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura powietrza powodują zawilgocenie. Prognozy pogody bazują na danych dotyczących wilgotności powietrza i ciśnienia atmosferycznego. Jeśli wilgotność względna i ciśnienie powietrza ulegną zmianie, nieuchronnie nastąpi zmiana pogody. Zasadniczo pogoda poprawia się wraz ze wzrostem ciśnienia powietrza i pogarsza się wraz ze spadkiem ciśnienia powietrza.
 

Stacja pogodowa jest zasadniczo połączeniem różnych urządzeń pomiarowych. Oprócz termometrów, barometrów i higrometrów, uwzględnia się również wiatromierz i deszczomierz, które zazwyczaj są podłączone jako czujniki zewnętrzne. Stacje do użytku domowego są od dawna wyposażone jak duże instalacje, które mieszczą się w instytutach pogodowych. To kompaktowe modele, które nie zajmują dużo miejsca, do zastosowania na zewnątrz i w pomieszczeniach. Stacje pogodowe do użytku na zewnątrz wykonane są głównie z wytrzymałych materiałów, takich jak stal szlachetna i aluminium. 

Analogowe stacje pogodowe nie wymagają baterii ani innych źródeł zasilania, aby móc pracować i dlatego w przypadku awarii zasilania nadal niezawodnie pokazują wyniki poiarów. Wadą jest obowiązek poddawania regularnej kalibracji. Niektórzy producenci zalecają cztery kalibracje rocznie, czyli w każdym kwartale. Ponadto, analogowe stacje pogodowe są trudniejsze w odczytaniu i interpretacji dla laików. Cyfrowe stacje pogodowe zapewniają w tym względzie większy komfort. Są one zazwyczaj bardziej wszechstronne pod względem cech i funkcji. Z reguły wyposażone w wyświetlacz LCD, na którym dane można łatwo odczytać nawet bez wiedzy meteorologicznej. Wiele modeli pracuje dodatkowo z piktogramami (chmurą z kroplami, słońcem itp.), które ułatwiają interpretacji zmierzonych wartości. W wielu przypadkach wbudowany jest również zegar radiowy. Cyfrowe stacje pogodowe składają się z odbiornika, który można zainstalować w domu oraz czujnika zewnętrznego, który wykonuje pomiary w sposób ciągły. Zebrane dane są przesyłane z czujnika zewnętrznego do odbiornika za pomocą kabla lub drogą radiową.


Kryteria zakupu termometrów, higrometrów i barometrów - co jest ważne?

 Przede wszystkim termometry, higrometry i barometry muszą zapewniać wiarygodne i dokładne odczyty. W tym kontekście ważne jest, aby wybrać przyrząd pomiarowy, który jest dostosowany do danego zastosowania. Zastanów się, jakie zadanie pomiarowe powinno wykonać Twoje urządzenie i wybierz model, który nadaje się do niego najlepiej.


Rodzaj wykonania – cyfrowy lub analogowy – również odgrywa rolę przy zakupie i powinien być dostosowany do obszaru zastosowania, własnego poziomu wiedzy i indywidualnych wymagań. Każdy, kto przeprowadza regularne pomiary i chciałby zapisać zarejestrowane wartości, powinien wybrać wysokiej jakości cyfrowy przyrząd pomiarowy i rozważyć zakup rejestratora danych, jeśli nie jest on objęty zakresem dostawy. Dane pomiarowe mogą być na nim przechowywane w celu późniejszego wykorzystania ich do analizy. Z drugiej strony, jeśli szukasz urządzenia pomiarowego do użytku domowego, powinieneś wybrać urządzenie z podstawowymi funkcjami, które jest proste w osbsłudze i korzystne pod względe ceny. Termometry analogowe są zazwyczaj bardzo łatwe w obsłudze i odczycie. Aby móc określić wartości analogowych higrometrów i barometrów, czasami wymagana jest wiedz wstępna.

Należy również wziąć pod uwagę możliwości montażu i mocowania. Dostępne są termometry, barometry i higrometry, które zostały zaprojektowane jako urządzenia stołowe lub ścienne (czasami nawet zegary ścienne), ale także te, które można zamontować bezpośrednio na oknie. Urządzenia pomiarowe zasilane przez radio lub sieć WLAN i bateryjne okazują się praktyczne, gdy kilka czujników powinno być elastycznie umieszczonych w różnych miejscach.


Nasza wskazówka: prawidłowe umiejscowienie termohigrometrów

Termohigrometry są bardzo dobrze przystosowane do pomiaru klimatu w pomieszczeniu, ale muszą być umieszczone we właściwym miejscu, aby zapewnić wiarygodne wartości.  Zasadniczo nie należy umieszczać termohigrometru w pobliżu źródeł zimna, ciepła lub pary wodnej. Zaliczają się do nich okna i ściany zewnętrzne, grzejniki, płyty grzewcze i komputery, a także suszarki i łazienki. Nie mogą być one wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ani też ukryte za zasłonami, ale powinny być umieszczone w wygodny dla nas miejscu w pomieszczeniu.


FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące termometrów, higrmetrów i barometrów

Co to jest wilgotność względna?

Wilgotność względna oznacza procentową zawartość maksymalnej możliwej ilości pary wodnej w powietrzu. Jest to zatem stosunek między rzeczywistą a maksymalną możliwą zawartością pary wodnej. Wilgotność bezwzględna określa zawartość pary wodnej w jednostce objętości (g/m³). 

W jakich jednostkach mierzą termometr, barometr i higrometr?

Termometry wskazują przeważnie temperaturę w stopniach Celsjusza (° C) i/lub Fahrenheita (F), barometr mierzy ciśnienie powietrza najczęściej w milibarach (mbar). Niektóre urządzenia używają przestarzałej jednostki Torr. Wilgotność względna wyrażona jest w procentach (%).

Kiedy jest idealny klimat w pomieszczeniu?

Klimat pomieszczenia zależy od temperatury i wilgotności powietrza. W domu i mieszkaniu za optymalne uznaje się temperatury pomiędzy 20 a 23 °C, przy czym w tym kontekście istotną rolę odgrywa kwestia konkretnego pomieszczenia. W sypialni temperatura może być trochę chłodniejsza, temperatury od 17 do 20 °C postrzegane są jako przyjemne. W pomieszczeniach zamkniętych należy unikać powietrza zbyt wilgotnego, jak i suchego. Wilgotność względna od 40 do 60% jest idealna w pomieszczeniach mieszkalnych i rekreacyjnych, takich jak pokoje dla dzieci, miejsca pracy lub salony. W kuchni i łazience, w których powietrze przez gotowanie i prysznice zawiera więcej pary wodnej, wartości od 50 do 60 lub 70% są optymalne. To samo dotyczy piwnic.

 
Informacje na temat termometrów, higrmetrów i barometrów Termometry, higrometry i barometry służą do określania temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza. To jedne z najważniejszych instrumentów pomiarowych do obserwacji pogody oraz stoso...
  • Ponad 750 000 produktów
  • Konto handlowe
  • Wyceny RFQ i BOM
  • Wsparcie techniczne
  • Zlecenia terminowe
Pomoc
  • Zamówienia
  • Dostawa
  • Faktury
  • 20 dni na zwrot towaru
  • Regulamin
O nas
  • YOUR SOURCING PLATFORM
  • Dlaczego Conrad
  • Kariera
  • Usługi i funkcjonalności
  • Nasze marki własne
Usługi Conrad
  • Partner w biznesie
  • Zamówienia biznesowe
  • Konto handlowe
  • Kalibracja
  • Centrum dokumentacji
Informacje 12 622 98 00

Pon-Pt godz. 8:00-17:00

[email protected]
Inne możliwości kontaktu
Formy płatności PayU Klarna
Nasze media społecznościowe
Jakość i bezpieczeństwo ISO 9001 Ecommerce Polska UPS

2020 © Conrad Electronic, sp z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

v1.9.2.1 (94d767687-ct87c)

Wybierz kraj

sklepu i dostawy

  • België
  • Conrad.com
  • Česká republika
  • Danmark
  • Deutschland
  • France
  • Hrvatska
  • Italia
  • Magyarország
  • Nederland
  • Österreich
  • Polska
  • Slovenija
  • Slovensko
  • Sverige
  • Schweiz