Pomoc i kontakt
Szybkie zamówienie
  • Zapytanie ofertowe
  • Szybkie zamówienie
  • Promocje %
  • Nasze marki własne
  • Nowości
  • Wyprzedaż

12 622 98 00

Potrzebujesz porady? Pracujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00

Powrót do Technika napędowa
  • Automatyka i pneumatyka
  • Automatyka
  • Technika napędowa
  • Urządzenia Softstart, softstop

Urządzenia Softstart, softstop

Softstart jest urządzeniem ułatwiającym rozruch silnikom elektrycznym przez stopniowe podnoszenie napięcia zasilającego. Sprawdź urządzenie softstart, softstop posiadające zaawansowane funkcje dotyczące ochrony silnika, kontrolę prądu i momentu, zabezpieczenia nadprądowe i przeciążeniowe.

  • Przekaźniki bezpieczeństwa
  • Softstarter Siemens
  • Przekaźniki bezpieczeństwa
  • Softstarter Siemens

W czym możemy pomóc?

Kontakt z doradcą
  • 12 622 98 00

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat softstartów

SoftStart

SoftStart ograniczają prąd włączeniowy urządzeń elektrycznych, zasilaczy i silników elektrycznych. Chroni to elementy mechaniczne przed zbyt dużym momentem obrotowym. Ponadto miękki start zapobiega gwałtownemu spadkowi napięcia i wyzwoleniu możliwych wyłączników. Miękkie rozruszniki są stosowane w urządzeniach elektrycznych trzymanych w dłoni, takich jak szlifierki kątowe, aby nie powodowały gwałtownego ruchu po włączeniu.

  • Co to są softstarty?

  • Do czego służą softstarty?

  • Jakie są softstarty?

  • Należy to uwzględnić przy wyborze softstartów

  • Akcesoria do softstartów

  • Wskazówka dotycząca instalacji softstartów

 

Co to są softstarty?

SoftStart to elementy elektryczne, które wcześniej posiadają elementy napędowe. Zazwyczaj jest to połączenie różnych rodzajów przełączników. W jednym elemencie łączy się z łagodnym startem, funkcje przełączników służą do ochrony, przełączania i uruchamiania różnych aplikacji.

Nawiasem mówiąc: softstarty są również nazywane softstartami. W języku angielskim słowo „soft starter” stało się już ugruntowane.

Ogólnie w przypadku korzystania z softstartów, przy włączaniu napęd elektryczny nie uruchamia się od razu z pełną mocą. Ma to na celu zapobieganie:

  • Uszkodzeniu elementów mechanicznych na skutek gwałtownego uruchomienia.
  • Że całe urządzenie porusza się niekontrolowane z powodu dużych sił na początku.
  • Że wyłącznik bezpieczeństwa w sieci jest wyzwalany przez szybko rosnące zużycie prądu.

Niektóre rozruszniki płynnego rozruchu pracują z kilkoma fazami pracy:

SoftStart zapewnia tylko jedną fazę działania po włączeniu napędu elektrycznego, redukując moment obrotowy i wyłącza się, gdy tylko pełna moc silnika zostanie uruchomiona bez konieczności interwencji.

SoftStart z dwoma fazami pracy redukuje zarówno moment obrotowy silnika, jak i prąd rozruchowy.

Niektóre rozruszniki płynnego rozruchu działają również podczas wyłączania.

Włączenie rozruchu łagodnego zwiększa żywotność elektrycznych elementów napędowych. SoftStart równoważy zmienne obciążenia w sieci, chroni przed mechanicznymi uderzeniami i w ten sposób zmniejsza awarie zasilania. Złożone modele dostarczają również analiz stanu i działania elementów napędowych w instalacjach przemysłowych.

Ponadto odpowiedniki do softstartów są urządzeniami hamulcowymi, które towarzyszą procesowi wyłączenia. W naszym sklepie znajdują się one również przy softstarterach.

 

 

Do czego służą softstarty?

Wiele rozruszników delikatnie znajduje się na stałe w urządzeniach z silnikami elektrycznymi, takimi jak wentylatory, wirówki, pilarki, szlifierki i podobne urządzenia.

W przypadku pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznym faza rozruchu jest również wyposażona w SoftStart.

W przypadku niektórych zasilaczy impulsowych rozruszniki służą jako ogranicznik prądu rozruchowego.

W sektorze przemysłowym softstartery są wykorzystywane, na przykład, do sterowania systemami przenośników i dźwigami. Najczęściej stosuje się tu programowalne softstarty, które wraz z inną technologią sterowania mogą być wyraźnie ułożone na szynie montażowej.

 

Jakie są softstarty?

Soft-start jest dostępny w różnych wersjach technicznych. Dzięki zastosowaniu soft start można podzielić na trzy duże grupy:

  • Ogranicznik prądu rozruchowego
  • Miękki start przy zasilaczach
  • Łagodny rozruch dla elektrycznych silników asynchronicznych

W przypadku poszczególnych funkcji istnieje kilka wariantów technicznych, aby zrealizować cel powolnego rozruchu o ograniczonej mocy i chronić przed przeciążeniem.

 

Należy to uwzględnić przy wyborze softstartów

Przy wyborze softstartów najważniejsze jest napięcie nominalne, prąd znamionowy i moc silnika, przy której ma działać softstart.

Napięcie znamionowe oferowanego softstarta wynosi od 24 do 690 V. Wiele silników elektrycznych posiada standardowe napięcie w zakresie od 230 do 250 V, również 400 V w przypadku elektronicznych części napędowych nie ma rzadkości. Odpowiedni prąd znamionowy wynosi od 0,2 do 1214 amperów.

Ważne jest, czy chodzi o prąd przemienny (AC), czy prąd stały (DC). Niektóre softstartery prądu przemiennego przejmują konwersję prądu przemiennego na prąd stały niezależnie, softstarty czystego prądu stałego wymagają przetwornicy częstotliwości lub modulatora.

Oprócz napięcia i natężenia prądu, wydajność podłączonego silnika elektrycznego jest istotna przy wyborze odpowiedniego łagodnego rozruchu. Istnieją silniki o mocy poniżej 1 kW i mocy powyżej 700 kW. Należy również zauważyć, że niektóre napędy elektryczne mogą być zasilane zarówno napięciem znamionowym 230 V, jak i 400 V, przy czym moc silnika zależy od podłączonego napięcia.

Nie wolno przekraczać ani przekraczać maksymalnej i minimalnej temperatury pracy softstarta. Odgrywają one rolę w trudnych warunkach. Softstartery często nie nadają się do mrozów, tj. Nie do użytku na zewnątrz. Nawet w wysokich temperaturach może spowodować uszkodzenie mechanicznych części łagodnego rozruchu, was więc może zagrozić jego niezawodnej funkcji.

Jeśli podstawowe parametry elektroniczne są dostosowane, należy zająć się w drugim etapie konkretnymi funkcjami oferowanych softstart. W tym przypadku występują znaczne różnice w zachowaniu przełączania, ponieważ, jak wspomniano powyżej, istnieje zawsze kilka możliwości technicznych, aby zrealizować miękki start.

  • Funkcjonalność prostych modeli ogranicza się do konkretnych scenariuszy zastosowań.
  • Można ustawić droższe warianty rozruszników, a więc można je zaprogramować.

Wskazówka: Jeśli chcesz zintegrować soft-start z większym środowiskiem łączem, zwróć uwagę na kompatybilność z już istniejącymi komponentami. Niektórzy producenci oferują produkty, które oprócz softstartów obejmują również inne inteligentne przełączniki.

Podczas instalacji softstartów zazwyczaj zapewnia się połączenie do przewodów elektrycznych za pomocą połączeń wtykowych lub zacisków. Niektóre rozruszniki do szybkiego montażu na szynie DIN.

 

Akcesoria do softstartów

Nasz asortyment obejmuje nie tylko soft start, ale także mnóstwo akcesoriów, takich jak:

  • Wskaźniki
  • Pokrywy
  • Mocowania
  • Obudowy
  • Akcesoria łączące do przewodów elektrycznych (zaciski, złącza, kable)
  • Interfejsy komunikacyjne
  • Licencja na oprogramowanie
  • Narzędzia do instalacji lub demontażu

Wskazówka: W niektórych przypadkach na stronie produktu pojawi się odpowiednie akcesoria. Rzut oka na dokumenty dotyczące softstartów lub akcesoriów informuje o kompatybilności z innymi komponentami. W przypadku pytań prosimy o kontakt z naszym działem technicznym.

 

Wskazówka dotycząca instalacji softstartów

Ze względów bezpieczeństwa instalacja SoftStart może być wykonywana tylko przez specjalistów z zaawansowanym doświadczeniem w dziedzinie elektrotechniki.

 

 

 

Urządzenia softstart i softstop wydłużające żywotność silników

Układy softstart z funkcją softstop to urządzenia elektroniczne do łagodnego rozruchu i zatrzymywania jednofazowych i trójfazowych silników indukcyjnych. Wydłużają ich żywotność i zapewniają bezawaryjną pracę. Rozrusznik z funkcją softstop łagodnie wydłuża czas zatrzymywania się silnika, zapobiegając jego gwałtownemu wyłączeniu. Softstarty i softstopy, nazywane także urządzeniami do hamowania, są tańsze od napędów, lekkie i kompaktowe, więc sprawdzą się w układach mocno ograniczonych przestrzennie.

Układy softstart i softstop są wykorzystywane zarówno w różnych specjalistycznych maszynach roboczych, jak i mechanizmach używanych na co dzień w domu. Urządzenia softstart i softstop stosuje się w pompach grzewczych i hydraulicznych, kompresorach, taśmociągach, podnośnikach, windach, układach wentylacyjnych i dmuchających (np. dmuchawach do liści), mieszalnikach na liniach produkcyjnych, maszynach do tekstyliów, obróbki drewna czy nawet w drzwiach przydomowego garażu, schodach ruchomych w centrach handlowych, prasach.

Jakie korzyści dają urządzenia softstart i softstop?

Głównym zadaniem urządzeń softstart i softstop jest zapobieganie przedwczesnemu zużywaniu się silników. Ponadto zmniejszają ryzyko powstawania uszkodzeń wskutek udarów mechanicznych, które mogą wystąpić podczas gwałtownego załączania (przez rozruch bezpośredni lub typu gwiazda-trójkąt) i wyłączania silnika. Oprócz przedwczesnego zużycia silnika może wystąpić uszkodzenie łożysk, wirnika, skrzyń biegów czy pasów przenoszących napęd. Bez układu łagodnego rozruchu i zatrzymywania wszystkie elementy mechaniczne są narażone na szybsze zużycie i przeciążenia.

Urządzenia softstart i softstop zapobiegają nawet spadaniu i wywracaniu się produktów transportowanych na taśmach. Uszkodzenie przedmiotów lub wylewanie się płynów na taśmie może wystąpić podczas jej gwałtownego uruchomienia. W takiej sytuacji rosną koszty z powodu spowolnionej produkcji.Układy softstop mogą nawet zmniejszyć ryzyko przeciążeń i zakłóceń w sieci oraz zatrzymać pracę silnika, jeśli uszkodzeniu ulegnie inna część w mechanizmie. Może to zapobiec stratom finansowym związanym z nieprawidłową pracą maszyny i jej naprawą.

Jak wybrać urządzenia softstart i softstop?

Stosując urządzenia softstart i softstop, nie tylko przedłuża się żywotność silników i zapobiega różnorodnym uszkodzeniom, ale również oszczędza miejsce, minimalizuje wydzielanie się ciepła w układzie i redukuje ilość okablowania w porównaniu do używania zwykłego układu rozruchowego.

Softstarty można dostosowywać do własnych wymagań. Urządzenie musi być dopasowane przede wszystkim do prądu znamionowego, jakim charakteryzuje się silnik. W przypadku podłączenia jednego softstartu do kilku silników wartość prądu znamionowego w softstarcie musi być równa sumie prądów silników albo większa od niej. Należy mieć na uwadze, czy urządzenie jest dostosowane do silników AC (prądu przemiennego), czy silników DC (prądu stałego).W danych technicznych należy również zweryfikować napięcie robocze, wymiary układu, moc znamionową, liczbę rozruchów na godzinę, minimalną i maksymalną temperaturę otoczenia, funkcje monitorowania pracy czy czas hamowania, który może wynosić np. 12 sekund. Jeśli urządzenie ma wbudowany wentylator, może pracować bardzo wydajnie bez ryzyka przegrzania się. Plusem jest również zabezpieczenie termiczne.

Co to jest przemiennik częstotliwości i jak działa?

Przemiennik częstotliwości to urządzenie zbudowane z układów cyfrowych sterowanych mikroprocesorami, które reguluje pracę trójfazowych silników prądu przemiennego (silników AC). Przemiennik częstotliwości odpowiada za sterowanie prędkością obrotową i momentem obrotowym, zapewniając łagodny rozruch i powolne zatrzymywanie się maszyny. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie gwałtownych skoków, które mogłyby uszkodzić mechanizm, oraz zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych. Przemienniki częstotliwości wpływają pozytywnie na pracę linii produkcyjnych. Ponieważ linia może być uruchamiana i zatrzymywana w łagodniejszy sposób, istnieje mniejsze ryzyko przewracania się transportowanych przedmiotów czy wylewania się płynów z pojemników uzupełnianych na taśmie.

 

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie. Interesujące fakty na temat softstartówSoftStart ograniczają prąd włączeniowy urządzeń elektrycznych, zasilaczy i silników elektrycznych. Chroni to elementy mechaniczne przed zbyt dużym mo...
  • Ponad 800 000 produktów
  • Konto handlowe
  • Wyceny RFQ i BOM
  • Wsparcie techniczne
  • Zlecenia terminowe
Pomoc
  • Zamówienia
  • Dostawa
  • Faktury
  • 20 dni na zwrot towaru
  • Gwarancja i reklamacje
  • Regulamin
O nas
  • YOUR SOURCING PLATFORM
  • Dlaczego Conrad
  • Kariera
  • Nasze marki własne
  • Kategorie produktowe A-Z
  • Nasze marki A-Z
Usługi Conrad
  • Partner w biznesie
  • Zamówienia biznesowe
  • Usługi i funkcjonalności
  • Kalibracja
  • Centrum dokumentacji
  • Conrad Marketplace
Informacje 12 622 98 00

Pon-Pt godz. 8:00-17:00

[email protected]
Inne możliwości kontaktu
Formy płatności PayU
Nasze media społecznościowe
Jakość i bezpieczeństwo ISO 9001 Ecommerce Polska UPS

2021 © Conrad Electronic, sp z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

v1.14.2 (9b9fbd444-nsqsd)

Wybierz kraj

sklepu i dostawy

  • België
  • Conrad.com
  • Česká republika
  • Danmark
  • Deutschland
  • France
  • Hrvatska
  • Italia
  • Magyarország
  • Nederland
  • Österreich
  • Polska
  • Slovenija
  • Slovensko
  • Sverige
  • Schweiz