Zasilacze laboratoryjne stołowe
Zasilacze laboratoryjne stołowe stanowiące źródo prądu stałego i przemiennego z płynną regulacją napięcia i natężenia. Zasilacze stołowe VOLTCRAFT,TDK-Lambda, Aim TTi, EA Elektro-Automatik sprawdzą się w laboratoriach, pracowniach, serwisach i warsztatach elektronicznych. Wybierz odpowiedni stołowy zasilacz laboratoryjny.
Interesujące informacje na temat zasilaczy laboratoryjnych

-
Co to jest zasilacz laboratoryjny?
-
Rodzaje i typy
-
Kryteria zakupu zasilaczy laboratoryjnych - co jest ważne?
-
Nasza wskazówka: Bezpieczne korzystanie z zasilaczy laboratoryjnych
-
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące zasilaczy laboratoryjnych
-
Podsumowanie: Jak kupić odpowiedni zasilacz laboratoryjny
Co to jest zasilacz laboratoryjny?
Złożone koncepcje układów łączą w sobie klasyczne sterowanie liniowe z regulatorami przełączającymi w celu zwiększenia wydajności przy jednoczesnym osiągnięciu dobrych właściwości regulacyjnych i napięcia wyjściowego przy możliwie najmniejszych zakłóceniach. Zaprojektowane w ten sposób zasilacze laboratoryjne są dostępne z wysoką wydajnością i zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe funkcje.
Zasilacze laboratoryjne dostępne są zarówno w wersji jedno wyjściowej, jak i wielokanałowej. Proste urządzenia posiadają analogowe przyrządy do wyświetlania napięcia i prądu oraz potencjometry do regulacji napięcia i prądu. Średniotonowe zasilacze laboratoryjne są zazwyczaj wyposażone w cyfrowe amperometry i woltomierze, które umożliwiają uzyskanie wyższej rozdzielczości i dokładności odczytu. Prawie zawsze stosuje się tu również dodatkowe potencjometry do dokładnej regulacji prądu i napięcia. Tzw. wejścia Sense umożliwiają pomiar napięcia poprzez dodatkowe linie bezpośrednio przy odbiorniku i tym samym umożliwiają pełną kompensację spadków napięcia w przewodach przyłączeniowych.
Całkowicie cyfrowe zasilacze laboratoryjne umożliwiają wprowadzanie wymaganych napięć i prądów za pomocą klawiatury i odpowiedniego wyświetlacza. Często dostępne są dodatkowe funkcje w postaci ograniczenia mocy w watach, funkcja bezpiecznika elektronicznego, funkcja śledzenia oraz możliwość zapisywania niektórych konfiguracji . Zasilacze laboratoryjne posiadają również interfejsy, które umożliwiają zdalne sterowanie i odczyt wartości pomiarowych.
Zasilacze laboratoryjne z funkcją arbitralną są - podobnie jak generator funkcyjny - w stanie generować różne programowalne kształty sygnału do napięcia i prądu oraz wykonywać przebiegi czasowe. Te formy sygnałów można zaprogramować na urządzeniu lub za pomocą odpowiedniego oprogramowania, jeśli interfejs jest dostępny. Możliwe jest w ten sposób zdalne sterowanie funkcją arbitralną poprzez system testowy.
Kryteria zakupu zasilaczy laboratoryjnych - co jest ważne?
Najpierw należy się zastanowić, czy wystarczy zasilacz laboratoryjny z jednym wyjściem, czy też często wymagane są różne napięcia. Zasilacze laboratoryjne z kilkoma wyjściami pozwalają nie tylko łączyć zespoły wymagające różnych napięć roboczych, ale także dają możliwość podłączenia poszczególnych wyjść w celu zwiększenia napięcia lub prądu. Korzystne jest, gdy napięcie i prąd można często ustawiać razem, jeśli dostępna jest tak zwana funkcja śledzenia, która umożliwia połączenie poszczególnych kanałów.
Cyfrowe, programowalne zasilacze laboratoryjne z interfejsem mają uniwersalne zastosowanie i mogą być również używane do zautomatyzowanych procedur testowych. Zintegrowane funkcje ochronne chronią podłączone odbiorniki przed uszkodzeniem w przypadku przekroczenia wcześniej zdefiniowanych wartości granicznych.
Forma obudowy może być kryterium, jeśli przestrzeń w miejscu zastosowania ma znaczenie. Ważne jest również, aby wiedzieć, czy można ułożyć kilka urządzeń.
Nasza wskazówka: Bezpieczne korzystanie z zasilaczy laboratoryjnych
Zasilacze są dostępne z wyjściami napięciowymi, które mogą dostarczać niebezpieczne dla ludzi napięcia dotykowe. Również połączenie szeregowe poszczególnych wyjść wielokanałowych zasilaczy laboratoryjnych może prowadzić do niebezpiecznych wysokich napięć. Urządzenia mogą być obsługiwane tylko przez osoby odpowiednio przeszkolone. Należy przestrzegać odpowiednich przepisów bezpieczeństwa, a izolacja przewodów przyłączeniowych musi być przystosowana do odpowiedniego napięcia.
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące zasilaczy laboratoryjnych
Jaka jest różnica między zasilaczem regulowanym a zasilaczem laboratoryjnym?
Proste, regulowane zasilacze oferują tylko możliwość zmiany napięcia wyjściowego w określonym zakresie. Ograniczenie prądu jak w przypadku zasilaczy laboratoryjnych nie jest możliwe, a ich stabilność napięciowa jest raczej ograniczona.
Czy wiele wyjść można połączyć szeregowo lub równolegle w wielokanałowych zasilaczach laboratoryjnych, aby zwiększyć napięcie lub natężenie?
Zwykle jest to możliwe. Proszę zwrócić uwagę na odpowiednie informacje w instrukcji obsługi.
Podsumowanie: Jak kupić odpowiedni zasilacz laboratoryjny
Należy zwrócić uwagę na odpowiednie wartości mocy. Wiele zasilaczy laboratoryjnych nie dostarcza maksymalnego prądu przy każdym napięciu wyjściowym; często dochodzi do obniżenia wartości znamionowych w przypadku przekroczenia określonego napięcia. Warto spojrzeć w arkusz danych, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Wielokanałowe zasilacze laboratoryjne są zwykle tańsze niż zakup kilku pojedynczych zasilaczy. Wymagają mniej miejsca i pozwalają na centralną obsługę i jeśli to konieczne, kontrolę. Jeśli mają być użytkowane drogie zespoły lub systemy wysokiej jakości, zaleca się zasilacz laboratoryjny z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym (OVP). Zaleca się również zastosowanie funkcji zabezpieczającej (Fuse Linking).
Pasywne chłodzenie, względnie ciche, regulowane temperaturą aktywne chłodzenie zapewnia cichą pracę i ułatwia skoncentrowaną pracę.
Jeżeli zasilacz laboratoryjny ma zostać włączony do systemu testowego, należy zwrócić uwagę na obecność lub możliwość doposażenia wymaganych interfejsów. Dodatkowe gniazda na tylnym panelu i możliwość montażu na szafach 19” pozwalają uniknąć plątaninie kabli i zapewniają oszczędność miejsca.
Jeśli istnieją wysokie wymagania dotyczące napięcia wyjściowego o niskim poziomie zakłóceń i precyzyjnych właściwości sterowania, szczególnie odpowiednie są liniowe zasilacze laboratoryjne. Nawet wersje o wysokiej jakości z elektronicznymi regulatorami wstępnymi i regulatorami liniowymi, które znajdują się za nimi, generują bardzo czyste napięcia z niskimi tętnieniami resztkowymi i wysoką wydajnością.