Porady

  Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

  Budowa szopki - bożonarodzeniowej zabawy dla całej rodziny

  Realistycznie budowane szopki bożonarodzeniowe

  Nic nie oddaje tak głębokiego znaczenia Bożego Narodzenia i narodzin Chrystusa, jak szopka. Zgodnie z tradycją biblijnej historii Bożego Narodzenia Jezus Chrystus urodził się w betlejemskiej stajni, ponieważ Maryi i Józefa nie przyjęto do żadnej gospody. 

  Dokładnie taka scena jest obrazowo przedstawiona w szopki bożonarodzeniowej. Dzieciątko Jezus, otoczone Maryją i Józefem, jest pokazane w żłobie. Zgodnie z tradycją w szopkach bożonarodzeniowych często można spotkać stajnie

  Integralną częścią szopki są także „Trzej Mędrcy ze Wschodu”, którzy dają nowonarodzonemu dziecku złoto, mirrę i kadzidło. Pasterze, którym anioł opowiedział o narodzinach, to także klasyczne postacie szopki bożonarodzeniowej wraz z owcami.  

  Niestety, nie każdy ma możliwość samodzielnie zbudowania żłóbka bożonarodzeniowego z różnych materiałów. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele różnych szopki bożonarodzeniowej. Konstrukcja jest częściowo czasochłonna, mimo to nie zaprzeczają produkcji seryjnej. Brakuje oceny indywidualnej. Ale jest lekarstwo, jak możesz stworzyć indywidualny i niepowtarzalny przedmiot z zakupionej szopki bożonarodzeniowej.

  • Jakie materiały są potrzebne do budowy szopki?

  • W jaki sposób można stworzyć indywidualną szopkę bożonarodzeniowy?

  • W jaki sposób należy ukształtować otoczenie żłobków bożonarodzeniowych?

  • Na co należy zwrócić uwagę przy oświetlaniu szopki?

  • Dlaczego szopka nigdy nie jest gotowa.

   
   

  Jakie materiały są potrzebne do budowy szopki?

  Komin szopki bożonarodzeniowej

  Ponieważ nie ma konkretnych zapisów, jak wyglądała wtedy stajnia w Betlejem, drzwi i brama są dziś otwarte, jeśli chodzi o projektowanie szopki. Dlatego istnieją szopki jaskiniowe, szopki otwarte, a nawet szopki dostosowane do lokalnego krajobrazu. Każdy może zaprojektować swoje święta Bożego Narodzenia w taki sam sposób, jak go sobie życzy. Również w przypadku materiałów budowlanych nie ma ograniczeń i wszystko jest możliwe. 

  Jednak w większości przypadków preferuje się drewno i kamień. Wiele kryształów wykonanych z drewna również pochodzi z zastosowań komercyjnych, ponieważ materiał ten można stosunkowo łatwo obrabiać. Materiał ten jest idealny także dla majsterkowiczów hobbystów. Listwy i deseczki można łatwo ciąć za pomocą małych pił, a poszczególne części mogą być przyklejone po szlifowaniu za pomocą kleju białego. Dlatego też ręcznie robioną szopkę bożonarodzeniową można łatwo przykryć drewnianymi gontami.

  Szczególnie charmant polega na pracy z różnymi materiałami. Małe kamienne odłamki można sklejać np. w pierścień studni lub kominek. Następnie konstrukcja jest myta klejem do płytek, a następnie czyste umycie wystających kamienia. Przy odrobinie praktyki można stworzyć taki przedmiot wykonany z kamienia naturalnego.

   

  Nasza praktyczna wskazówka: wybór drewna

  Jeśli szukasz drewna, które jest szczególnie łatwe w obróbce, możesz pracować z drewnem balsa. Drewno, które jest częściowo używane do modeli samolotów, jest bardzo miękkie, dobrze szlifowane i ma wystarczającą wytrzymałość na szopki. Ponadto można go łatwo barwić farbami wodorozcieńczalnymi. W ten sposób nawet zakupione kryształ mogą być używane do tworzenia dodatkowych elementów, takich jak ławki, krzesła, stoły lub inne przedmioty wyposażenia w różnych rozmiarach.

   
   

  W jaki sposób można stworzyć indywidualną szopkę bożonarodzeniowy?

  Kamień szlifierski

  Każdy, kto chce stworzyć indywidualną szopkę bożonarodzeniowy, niekoniecznie musi samodzielnie zbudować żłobek. Stanowiłoby to prawdziwe wyzwanie np. w przypadku braku warsztatu hobbystycznego, narożnika i niezbędnych narzędzi. 

  W takim przypadku można również wychodzić na zakupioną święta Bożego Narodzenia z oświetleniem. W zależności od wersji, modele te oferują wystarczającą ilość potencjału do indywidualnej rozbudowy i realizacji. 

  Na koniec chcę powiedzieć, że Szopka bożonarodzeniowa, Josef, dziecko i wszystkie inne postacie w szopce powinna idealnie ze sobą współgrała.

  Dzięki samodzielnie wykonanym elementom dodatkowym i starannie zaprojektowanym akcesoriom możesz również nadać łóżeczkom wykonanym komercyjnie indywidualny charakter. Zanim jednak będzie to możliwe, na pierwszym etapie należy położyć nacisk na kolorowy wzór.   

  Zbliżenie kolorów do rzeczywistości

  W przypadku kupowanej kryty, drewno w większości przypadków pozostaje naturalne i nie jest poddawane obróbce. Podobnie jak w przypadku specjalnie zbudowanych okazów, tuż po ich zakończeniu. W ten sposób konstrukcje zawsze patrzą na nowe i oddalają się od rzeczywistości. Cóż, niektórzy producenci nadal starają się częściowo spalić drewno, aby stworzyć realistyczny efekt. Ale to nadal nie sprawia, że budynek wygląda naturalnie. Dopiero gdy na grę wchodzi kolor, można zaprojektować święta Bożego Narodzenia tak, jakby miał realny wzór.

  Kolorowe drzwi dla zwierząt

  Nasza praktyczna wskazówka: kolorystyka

  Koloru lub odcienia nie należy nakładać równomiernie na dużą powierzchnię. Nie, kolory muszą się przenikać. Drewno jest jaśniejsze po słonecznej stronie i ciemniejsze po zacienionej stronie. 

  Na przykład drewniane drzwi nigdy nie są jednolicie brązowe, raczej mają wyraźnie widoczne oznaki zwietrzenia. Przeważnie jest jaśniejszy u góry i ciemniejszy u dołu. Przy uchwycie drzwi i na przedniej krawędzi widoczne są ciemne ślady użytkowania, a za pomocą gwoździ ciężkich okuć drzwi znajdują się wyraźnie widoczne ślady brudu, które pozostawiły zabawną wodę podczas deszczu.

  Ważne:
  Zawsze pracować nad jasnymi kolorami do ciemnych odcieni. Jako farby nadają się dostępne w handlu farby Aqua Color, które można rozcieńczać wodą. Ale również klasyczne szkolne pudełko do malowania lub barwienie kolorów z obszaru rękodzieła są dobrze dopasowane. Alternatywnie, technologia aerografu gwarantuje realistyczne odwzorowanie kolorów.

   
   
   
   
   
   
   

  W jaki sposób należy ukształtować otoczenie żłobków bożonarodzeniowych?

  Ukształtowanie terenu z zestawem akcesoriów do modelarstwa kolejowego

  Po zakończeniu tworzenia kolorowych kryształów należy oczywiście dostosować otoczenie. Byłoby to całkowite załamanie, gdyby budynek, który jest realistycznie zaprojektowany, znajdował się na naturalnie naświetlonym drewnie. Dlatego też płyta podstawy musi być odpowiednio przygotowana. 

  Dobrze, że można się do tego zadania wykorzystać w ramach bogatej oferty w zakresie modelarstwa kolejowego. Tutaj znajdziesz wszystko, od mat trawiastych, kwiatów, krzewów, drzew i żywopłotów po skały i projekty wodne, wszystko, czego potrzebujesz, aby odtworzyć naturę. 

  W połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak krzemianki i małe gałęzie, można stworzyć w ten sposób zaskakująco wyglądające środowisko. Szczególnie realistycznie wyglądają celowane kępki trawy w rogach i niszach. Ale proszę również pomyśleć o dachu łóżeczka. Z czasem osiedlają się tam także mchy i porosty.

  Poza scenę z świętej nocy, przy pomocy krytych krytych szopki bożonarodzeniowych często wprowadzają do otoczenia także tradycyjne i regionalne motywy. Wyobraźnia nie ma granic w tym zakresie. Jedynie miejsca ograniczają kreatywność. 

   

  Nasza praktyczna wskazówka: żwir

  W przypadku stosowania materiałów ściółkowych, takich jak np. piasek czy trawa modelarska, podstawa w danym obszarze jest pokryta klejem, materiały te pozostaną na stałe na miejscu. Nadmiar materiału, który nie jest przyklejony do podstawy szopki można odkurzyć. Wenn dabei ein Damenstumpf über das Staubsaugerrohr gestülpt wurde, können Krippenbauer die abgesaugten Materialien bei Bedarf auffangen und wieder verwenden. Jeśli rozsypana trawa jest również nakładana za pomocą specjalnej puszki do rozsypywania trawy, poszczególne łodygi rozsypanej trawy zostaną naładowane statycznie po potrząśnięciu. Nie leżą płasko w kleju, ale po prostu przyklejają się do końcówek kleju, zgodnie z oryginałem. 

   
   

  Na co należy zwrócić uwagę przy oświetlaniu szopki?  

  Aby przyciągać wzrok każdej osoby, należy zawsze zainstalować oświetlenie. Przy oświetleniu szopek bożonarodzeniowych można jednak popełnić błąd. Większość szopek przedstawia Dzieciątko Jezus w żłobie pod otwartym dachem. Jest to dobre, ponieważ pozwala widzom na swobodne pole widzenia na scenerii. Należy je odpowiednio oświetlić. Ale nie w przypadku miniaturowego reflektora halogenowego o mocy 500 watów. Zamiast tego oświetlenie szopki powinno mieć raczej dyskretny i ciepły biały odcień. Najgorszym błędem jest to, że oświetlenie szopki jest widoczne. Jeśli tak, to lepiej jest zastosować odpowiednie oświetlenie lub latarnie, w których źródła światła są niewidocznie zintegrowane. Możliwa jest również ukryta instalacja lamp.

  Podświetlane szopki bożonarodzeniowej

  Ciepłe białe diody LED lub żarówki LED doskonale nadają się do oświetlenia m.in. szopek. W przeciwieństwie do żarówek, diody LED są prawie niewidoczne i nie tworzą ciepła. Jest to bezcenna zaleta, ponieważ często łatwo palne materiały są blisko źródeł światła. 

  Ponadto oszczędzające prąd diody LED można bez problemu zasilać za pomocą baterii. Oznacza to, że w miejscu ustawienia żłobka nie jest wymagane podłączenie do prądu. 

  Jeśli oświetlenie szopki ma być zasilane z sieci elektrycznej, konieczny jest transformator lub zasilacz. Transformator lub zasilacz przekształca napięcie sieciowe 230 V w napięcie odpowiednie do źródła światła. Transformator można następnie zamontować w niewidoczny sposób za szopą bożonarodzeniowej. 

  Alternatywnie, dostępne są również specjalne transformatory do szopek, które zapewniają specjalne listwy zasilające do podłączenia źródeł światła.

  Nasza wskazówka: Oświetlenie szopki

  Oświetlenie wnętrza szopki bożonarodzeniowej

  Pierwszy rzut oka obserwator koncentruje się oczywiście na tym, co najważniejsze. A więc Jezus Chrystus w żłobie i zebrane wokół niego postacie. Z tego względu obszar ten musi znajdować się na miejscu przy podświetleniu. 

  Oczywiście należy również zwrócić uwagę na inne obszary. Oświetlenie musi jednak być raczej dyskretne, aby obserwator nie był się w pierwszej chwili odchylony od głównego miejsca. Przedmiotami wartościowymi są np. Ognisko czy gwiazda betlejemska nad stajnią.

  Jeżeli pomieszczenie dla szopki wyposażone jest w okno lub drzwi, również ta przestrzeń powinna być oświetlona wewnątrz. Jednak w takim przypadku sensowne jest wyposażenie tego pomieszczenia w wnętrze.

   
   
   
   

  Dlaczego szopka nigdy nie jest gotowa

  Mała mysz nie zawsze jest zauważona na pierwszy rzut oka.

  Budowa lub wymontowanie kryształki to świetna zabawa dla całej rodziny. Szczególnie gdy dzieci mogą pomagać w tworzeniu dekoracji i przedstawiać własne pomysły, jest to prawdziwa przyjemność. Nic więc dziwnego, że szopka nigdy się nie kończy i żyje dzięki ciągłej rozbudowie. 

  Nawet po ukończeniu dużych elementów nadal istnieje wiele możliwości udoskonalenia najróżniejszych szczegółów. W takim razie łóżeczko to nie tylko element dekoracyjny, który można zobaczyć od razu na pierwszy rzut oka. Nie, widzowie pozostają długo i cieszą się z małych rzeczy. 

  Die in der Ecke hängende Holzlaterne, die handgeschnitzten Holzschindeln oder der eingefallene Holzstoß werden erst auf dem zweiten oder dritten Blick erfasst. Ciesz się przedświąteczną zabawą rękodzieła podczas budowania szopki i zbuduj własną, indywidualną szopkę bożonarodzeniową.