Porady

  Świece LED, węże i kurtyny świetlne, a także inne dekoracje świąteczne sprawią, że dom w czasie świąt będzie pełen światła. Sprawdź oświetlenie bożonarodzeniowe, które nie tylko rozjaśni wnętrza lub posesję, ale będzie także oryginalną dekoracją, pomagającą budować wyjątkowy klimat.

  Oświetlenie bożonarodzeniowe » Radość z najpiękniejszego święta w roku

  Choć na zewnątrz jest ciemno i zimno dla większości ludzi Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas w roku. Nawet przed Adwentem mieszkania, domy i ogrody zostają ozdabiane światełkami i dekoracjami.  Oprócz gustownych ozdób świątecznych bardzo ważną rolę odgrywa również odpowiednie oświetlenie.  Czym byłyby Święta Bożego Narodzenia bez bajkowych lampek?

  Oświetlenie tworzy idealną atmosferę dla udanego świętowania Bożego Narodzenia. W mieszkaniu migają podobne do prawdziwych świeczki LED, a okna rozświetlają się jasnym blaskiem kurtyn świetlnych. Dekoracje świąteczne są efektownie zainscenizowane za pomocą nastrojowych światełek. Gdy zapada zmrok, stają się absolutną atrakcją dla oczu.

  Również na zewnątrz wyczuwalna jest przedświąteczna atmosfera. Klasyczne  lampki przekształcają niepozorną jodłę przed domem w dostojną, świecącą choinkę.

  Jasne światła zdobią również wiecznie zielony żywopłot przy ogrodzeniu, drzewa bez liści i i małe krzewy przy tarasie. Wystarczy kilka punktów światła, by wydobyć je z ciemności i wprowadzić w pole widzenia.

  Siatki świetlne, kurtyny i łańcuchy świetlne zawieszone na balkonie i elewacji harmonijnie dopełniają świąteczne ozdoby zewnętrzne. Możliwości indywidualnego dobrania oświetlenia bożonarodzeniowego są więc niemal nieograniczone. Jednak nie każdy rodzaj lampek można zastosować wszędzie.  Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia światecznego?

  Jeśli chcesz zainstalować lampki świąteczne na zewnątrz, koniecznie upewnij się, że wytrzymają niekorzystne warunki oraz są odporne na wilgoć. Klasa ochrony IP dostarcza informacji na ten temat.

  Jeśli oświetlenie świąteczne jest używane wewnątrz, nie trzeba się martwić tym tematem. Wręcz przeciwnie: łańcuchy LED zasilane bateryjnie pozwalają na bezprzewodowe i elastyczne oświetlenie wnętrza domu lub firmy.

  Okna, szafy czy nawet półki są oświetlone w mgnieniu oka bez irytujących przedłużaczy. To doskonały sposób na postawienie indywidualnych dekoracji w odpowiednim miejscu.

  Dekoracyjne oświetlenie nawet bez zasilania elektrycznego  Koszt prądu związany z oświetleniem świątecznym

  Stale rosnące koszty energii są obecnie poważnym problemem dla wielu gospodarstw domowych, firm i samorządów. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy ze względu na te koszty oświetlenie świąteczne może być użytkowane nadal jak dawniej? Aby móc konkretnie odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw wyjaśnić, jak wysokie jest zapotrzebowanie na energię i jak wysokie są obecne koszty eksploatacji oświetlenia choinkowego.

  Poniższe informacje służą jako podstawa do naszego przykładu kalkulacji, ale w każdej chwili można je dostosować do swoich aktualnych wartości..

  Czas pracy: 37 dni (od 1 grudnia do 6 stycznia)
  Czas świecenia: 8 godzin dziennie
  Koszty energii elektrycznej: 1 zł za kWh

  Odpowiednie zużycie energii przez łańcuchy świetlne można odczytać z kart danych technicznych, etykiety na opakowaniu lub etykiety energetycznej. Do naszego przykładu obliczeniowego wykorzystujemy dostępny w handlu łańcuch świetlny ze 100 diodami LED i zużyciem energii 4 kWh/1000h. W przeliczeniu wartość ta odpowiada mocy elektrycznej 0,004 kW lub 4 W (waty).

  Dla tego łańcucha świetlnego koszty energii elektrycznej w całym okresie świątecznym oblicza się w następujący sposób:   

  37 dni x 8 godzin x 4 W = 1184 Wh bzw. 1,184 kWh x 1 zł = 1 zł 18 gr

  Oświetlenie na większą skalę

  Duża choinka na załączonym przykładowym zdjęciu wyposażona jest w 4 systemowe łańcuchy świetlne (każdy o mocy 4 W i 100 LED) oraz 12 łańcuchów przedłużających (każdy o mocy 3 W i 100 LED). 1600 diod LED ma więc łączną moc 52 W. Przy wyżej wymienionych czasach pracy, koszty energii elektrycznej za cały okres świąteczny wynoszą tylko 15 zł 40 gr , pomimo dużej ilości diod LED.


  Wnioski:

  Jeśli zamiast żarówek zastosuje się energooszczędne lampki LED, koszty energii elektrycznej utrzymają się w rozsądnych granicach. Co więcej, na choince niekoniecznie musi być aż tak dużo lampek choinkowych. Krótszy okres oświetlenia miałby również pozytywny wpływ na zużycie energii elektrycznej.  Oświetlenie świąteczne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz

  Dużą rolę odgrywa to, czy nowe lampki świąteczne LED lub kurtyna świetlna LED mają być montowane na zewnątrz, czy nie. Tylko wtedy bowiem, gdy łańcuch świetlny LED jest naprawdę przeznaczony do użytku zewnętrznego, będzie sprawiał radość przez długi czas. Z tego powodu dokonaliśmy wstępnej selekcji dotyczącej wykorzystania  światełek w pomieszczeniach lub na zewnątrz.

  Rekomendowane przez nas produkty do użytku w pomieszczeniach ....

  Rekomendowane przez nas produkty do użytku na zewnątrz!  Czym jest system łańcuchów świetlnych?

  Kilka łańcuchów świetlnych można połączyć ze sobą za pomocą rozdzielacza.

  Komercyjny łańcuch świetlny ma zawsze określoną liczbę świateł lub diod LED. Zasilacz lub jednostka zasilająca jest wtedy przeznaczona dla dokładnie takiej liczby lampek. 

  Jeśli liczba światełek nie jest wystarczająca do oświetlenia choinki, należy przymocować do niej drugi lub trzeci łańcuch świetlny. Każdy z łańcuchów ma swoje własne zasilanie. Przy dużym drzewie dystrybucja prądu staje się prawdziwym wyzwaniem.

  W systemie łańcucha świetlnego występuje zestaw podstawowy, który posiada mocny zasilacz. Może być indywidualnie rozszerzany, wydłużany i dopasowywany za pomocą różnych zestawów uzupełniających.

  Ważne: można łączyć ze sobą tylko elementy systemu jednego producenta.  Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie należy dowiedzieć się, jakie komponenty są dostępne.  Przydatne akcesoria do efektywnego oświetlenia 

  Podobnie jak wybór i montaż, również sterowanie oświetleniem świątecznym musi być dobrze zaplanowane. Gdyż nawet w przypadku zastosowania energooszczędnych lampek LED, należy dokładnie określić czas włączania i wyłączania. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych kosztów energii elektrycznej.

   Zapasowe żarówki i baterie do bezprzewodowych lampek bożonarodzeniowych warto trzymać w domu.

  Wyłączniki czasowe


  Gniazdka bezprzewodowe


  Gniazda pośrednie


  Gniazda ogrodowe


  Nasza wskazówka dotycząca oszczędzania:

  Dla naszych klientów zwracających uwagę na cenę, znacznie obniżyliśmy szeroką gamę produktów Polarlite. Odwiedź nasz sklep i zaoszczędź przy zakupie nowego oświetlenia świątecznego..