Lista
  Kafelki
  Wolisz widok listy? Wystarczy zmienić tutaj.
  Wolisz widok kafelków? Wystarczy zmienić tutaj.

  Porady

  Oświetlenie zewnętrzne i lampy zewnętrzne: energooszczędne światło na zewnątrz

  Światło jest niezbędne nie tylko w pomieszczeniach, ale także na wielu obszarach zewnętrznych, np. jako oprawa ścienna LED z czujnikiem ruchu lub jako praktyczna oprawa solarna. Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne wizualnie podkreśla elewację domu i ogród oraz zwiększa bezpieczeństwo.

  Niezależnie od tego, czy stosujesz oświetlenie zewnętrzne w firmie czy w budynku mieszkalnym: do dyspozycji jest szeroki wybór opraw zewnętrznych. Większość stosuje źródła światła LED, ponieważ to oświetlenie jest długotrwałe i bardziej przyjazne dla środowiska. Dowiedz się, jakich lamp zewnętrznych możesz szukać na Conrad.pl i co je wyróżnia. Wszystko w naszym przewodniku.  Co to jest oświetlenie zewnętrzne?

  Oprawy zewnętrzne służą do dostarczania sztucznego światła do obszarów poza pomieszczeniami mieszkalnymi i komercyjnymi. Właściciele domów są bowiem zobowiązani do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia zarówno przy domu, jak i na podjazdach. Publiczne obszary zewnętrzne, takie jak ciągi komunikacyjne, parkingi i parki, są również oświetlane oprawami zewnętrznymi ze względów bezpieczeństwa.

  Oświetlenie zewnętrzne musi zatem wykorzystywać strategicznie rozmieszczone źródła światła, aby zapewnić ludziom łatwą orientację na zewnątrz w nocy i dostrzeżenie źródeł zagrożenia. Oprawy ścienne LED oraz oprawy wolnostojące z czujnikami ruchu są zazwyczaj pierwszym wyborem. Jeśli oprawy zewnętrzne są wyposażone w czujniki ruchu, inteligentne oświetlenie zewnętrzne zapewnia nawet ochronę przed włamaniem.

  Poza pragmatyzmem, dobre oświetlenie może również pomóc w dekoracji obszaru zewnętrznego. Ciepłe białe światło na patio sprawia, że staje się ono bardziej domowe, a wieczorem wzrok z przyjemnością szybuje w stronę podświetlonego stawu ogrodowego.


  Dlaczego stosuje się oprawy LED?

  Lampy zewnętrzne w przeważającej mierze oparte są na diodach LED. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Starsze systemy zużywają dużo energii na oświetlenie. Wynika to z ich niższej skuteczności świetlnej. Stare lampy żarowe przetwarzają około 95% dostarczanej energii elektrycznej na ciepło. Tylko pięć procent pozostaje do generowania światła. To z kolei z jednej strony zwiększa koszty energii elektrycznej dla użytkowników, a z drugiej prowadzi do szybszego zużycia opraw. Lampy muszą być częściej wymieniane, co dodatkowo zwiększa koszty i zanieczyszcza środowisko. Technologia LED przynosi zatem potencjalne oszczędności na dwa sposoby.

  Ci, którzy decydują się na lampy LED, korzystają z kolejnych zalet: oprawy z diodami LED mniej się nagrzewają, dlatego ryzyko poparzenia jest znacznie mniejsze. Ponadto nie są stosowane żadne szkodliwe substancje i nie ma opóźnienia we włączeniu światła. Diody LED mogą być również produkowane w wielu kolorach, dzięki czemu istnieje szeroki wybór barw światła.


  W jaki sposób oprawy są zasilane w energię?

  Oprawy zewnętrzne LED mogą być zasilane na trzy sposoby. Jeśli oprawy mają być zasilane energią elektryczną, można wybrać oprawy przewodowe, których kabel zasilający biegnie do ściany z gniazdem. Alternatywą są oprawy zewnętrzne LED, które są zasilane bateriami i akumulatorami.

  Trzecią opcją jest zastosowanie lamp solarnych. Posiadają one małe moduły słoneczne, przez które pochłaniają i magazynują światło dzienne. Wieczorem oprawa solarna świeci bez dodatkowego źródła energii.  Jakie są różne rodzaje oświetlenia zewnętrznego?

  Czy to latarnia na poboczu ścieżki, lampa ścienna na domu, reflektor solarny lub reflektor w ogrodzie: istnieje szeroki wybór oświetlenia zewnętrznego. Podsumowaliśmy najważniejsze rodzaje lamp i opraw zewnętrznych.


  Zewnętrzne reflektory wpuszczane

  Te oprawy zewnętrzne zostały zaprojektowane jako modele wpuszczane. Źródło światła znajduje się w obudowie, która jest zlicowana z podłożem lub ścianą. Niektóre oprawy są wyposażone w element uziemiający, dzięki czemu można je łatwo zatopić w ziemi.


  Oprawy wolnostojące i ścieżkowe

  Zewnętrzne oprawy ścienne są mało przydatne, gdy trzeba oświetlić ścieżki. Tutaj modne są modele stojące, takie jak latarnie LED. Wzornictwo nie zna granic i obejmuje zarówno szczególnie przyciągające wzrok oświetlenie zewnętrzne, jak i smukłe rozwiązania, w których liczy się przestrzeń.


  Lampy stołowe LED

  Oświetlenie zewnętrzne, które nie jest przeznaczone do oświetlania sufitów, ścian czy podłóg, może dawać przytulne światło akcentujące w postaci opraw stołowych. Modele te są nie tylko stawiane na stołach, ale również zdobią drzwi wejściowe i parapety.


  Reflektory

  Kategoria ta obejmuje zarówno oprawy sufitowe, jak i zewnętrzne oprawy ścienne. Cechą szczególną reflektorów LED jest ogromne oświetlenie otoczenia. Reflektory punktowe są przeznaczone mniej jako elementy dekoracyjne, a bardziej jako oświetlenie bezpieczeństwa.


  Oświetlenie dekoracyjne i oświetlenie stawu

  Czy w przypadku opraw ściennych LED czy modeli stojących liczy się przede wszystkim aspekt dekoracyjny? Tutaj wybór jest bardzo różnorodny i oferuje na przykład kolorowe oprawy ścienne lub wdzięczne oprawy solarne LED. Oprawy do oczek wodnych na zewnątrz zajmują szczególne miejsce.


  Ścienne i sufitowe lampy zewnętrzne

  Zarówno oprawy sufitowe, jak i ścienne cieszą się popularnością w pomieszczeniach i na zewnątrz. Podczas gdy oprawy sufitowe LED są bardziej pożądane na tarasie lub balkonie, oprawy ścienne zewnętrzne LED zapewniają światło na wszystkich ścianach domu i wysokich ścianach. Często są one dodatkowo wyposażone w czujnik ruchu, dzięki czemu w razie potrzeby czujnik włącza oprawę sufitową lub ścienną.


  Oprawy odporne na wilgoć

  Oprawy te stanowią szczególną kategorię. Nie są one instalowane na zewnątrz w wąskim znaczeniu, ale są zaliczane do opraw zewnętrznych ze względu na szczególny charakter ich środowiska przestrzennego. Modele te znajdują zastosowanie jako oprawy sufitowe lub ścienne w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność lub warunki zbliżone do tych na zewnątrz.  Zanim kupisz: ważne cechy i konstrukcje

  Oprawy sufitowe, oprawy ścienne zewnętrzne, modele natynkowe i inne mają jedną zasadniczą cechę wspólną jako oprawy zewnętrzne: są przeznaczone do stosowania poza chronionymi warunkami wewnętrznymi. Dlatego jedną z najważniejszych cech jest klasa ochrony IP. Wskazuje to, jak dobra jest ochrona przed ciałami obcymi i wilgocią. Zaleca się co najmniej stopień ochrony IP44 (przed ciałami stałymi od jednego milimetra i rozpryskującą się wodą). Oświetlenie podwodne w oczku wodnym powinno mieć już stopień ochrony IP68 (pyłoszczelne i stale zanurzone).

  Inne kwestie do rozważenia:

   

  Czujniki zmierzchowe

  Tam, gdzie oprawy wolnostojące, oprawy sufitowe i zewnętrzne oprawy ścienne nie mają działać stale, warto rozważyć modele z czujnikami zmierzchowymi. Reagują one na słabnące światło dzienne, włączając oprawę zewnętrzną LED wieczorem i wyłączając ją ponownie o wschodzie słońca.

  Czujnik ruchu

  Jeśli chodzi o czujniki, należy rozważyć również oprawy zewnętrzne LED z czujnikami ruchu. Te czujnikowe oprawy zewnętrzne zwiększają bezpieczeństwo.

  Ściemniacz

  Jasność wielu zewnętrznych opraw LED można dowolnie regulować za pomocą ściemniaczy.

  Kolor oświetlenia

  Zastanów się, jaką barwę światła powinny mieć Twoje oprawy zewnętrzne LED. Klasyczny wybór kolorów rozciąga się między chłodną bielą (ponad 5300 Kelwinów) a ciepłą bielą (poniżej 3300 Kelwinów), ale dzięki technologii LED masz do wyboru niezliczoną ilość kolorów.

  Modele obrotowe i wahadłowe

  Zewnętrzne oprawy ścienne dostępne są jako modele obrotowe. Dzięki temu można bardziej elastycznie regulować oświetlany obszar.

  Smart home

  Często można zintegrować lampy zewnętrzne ze Smart Home i sterować nimi za pomocą aplikacji.  Smart Home Ratgeber

  Smart Home to magiczna technologia, dzięki której niemal wszystko można obsługiwać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Światło, ogrzewanie, bramy, rolety, markizy czy systemy alarmowe mogą być sterowane za pomocą aplikacji na smartfonie po naciśnięciu jednego przycisku lub automatycznie.

  Za sprawą usługodawcy jakim jest Conrad to wszystko działa, niezależnie od producenta.

  Smart Home to także idealne rozwiązanie dla biur i firm. Dzięki niemu można znacznie obniżyć koszty ogrzewania i oświetlenia, zachowując jednocześnie komfort dla pracowników.

  Daj się zaskoczyć tym, co już dziś jest możliwe!