Porady

  Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

  Śruby i nakrętki: Technika mocowania dla profesjonalistów

  Śruby i nakrętki są punktowymi środkami łączącymi do rozłączalnego połączenia dwóch lub więcej części. Charakteryzują się najprostszym przetwarzaniem i dlatego są szczególnie często używane.

  Śruby są wykonane z wielu materiałów, takich jak stal, stal nierdzewna czy tworzywo sztuczne. Do zastosowań z ochroną przed wpływem warunków atmosferycznych używana jest często stal. Ocynkowane śruby zapewniają pewną ochronę przed korozją, śruby ze stali nierdzewnej A2 są trudne do wyprostowania, a śruby ze stali nierdzewnej A4 są również odporne na kwasy i wodę morską.

  Wybierz odpowiednie śruby do zaplanowanego zastosowania i obrabianych przedmiotów . Odpowiednie śruby tworzy połączenie śrubowe, w którym siła naprężenia wstępnego pozostaje zachowana przy napręzeniu roboczym. Zawleczki i inne elementy zabezpieczające zapobiegają niepożądonemu poluzowaniu połączeń śrubowych.

  Normy DIN zapewniają normowanie dzięki zastosowaniu śrub. Na przykład DIN 933 określa podstawowe właściwości śrub sześciokątnych z gwintem do głowy.

  • Jak zamontowana jest śruba?

  • Jakie są śruby?

  • Jakie są profile?

  • Co to są wkręty samogwintujące?

  • Jak zabezpieczyć połączenia śrubowe?

   

  Jak zamontowana jest śruba?

  Śruba

  Śruba składa się z metalowego kołka z głowicą i frezowanym gwintem. W przypadku częściowych śrub gwintowanych, pomiędzy głowicą a gwintem, znajduje się gładki chwyt. W przypadku wkrętów z pełnym gwintem gwint jest wystarczający do głowy.

  Nakrętkę przykręca się do gwintu śruby . W tym celu gwint jest dopasowany do śruby. Funkcja nakrętki może przejąć także gwint docięty do obrabianego przedmiotu.

  Przy śrubach mocujących ruch obrotowy prowadzi do wstępnego mocowania i mocowania podłączonych elementów. W przeciwieństwie do tego, śruby do ruchu podciągają ładunek podczas dokręcania i podczas zwalniania go ponownie opuszczają.

  Śruby można dokręcić ręcznie w zależności od typu i napędu za pomocą wkrętaków, bitów, kluczy oczkowych z gwintem, kluczy dynamometrycznych i motorycznych. Podkładki są stosowane w zależności od zastosowania.

   

  Jakie są rodzaje śrub?

  Śruby można podzielić na kategorie według gwintów i przeznaczenia. W zależności od materiału stosowane są inne rodzaje śrub.

  Nakrętki i śruby

  Wkręty do drewna i blachowkręty są z przodu ostre i posiadają lekko stożkowy gwint. Są samogwintujące lub przecinają gwint. Oznacza to, że wkręty do drewna i blachowkręty do blachy nie wymagają gwintu przeciwbieżnego, lecz przecinają je podczas wkręcania do samego przedmiotu obrabianego W ten sposób można zaoszczędzić jedną operację w tych modelach. Rzemiosło i obróbka drewna to popularne śruby z łbem stożkowym marki SPAX. Specjalny gwint ułatwia wkręcanie i zapewnia dobre trzymanie.

  Wkręty samogwintujące

  Wskazówka : przy śrubach z chowaną głowicą napęd po wkręceniu jest prawie widoczny.

  Metryczne śruby do konstrukcji stalowej wymagają zawsze przeciwgwinty. Śruby metryczne nazywają się również śrubami maszynowymi lub metalowymi i stosują metryczny gwint ISO z oznaczeniem M. Liczba za nią odpowiada średnicy nominalnej. W przypadku śruby M8 chodzi więc o stalową śrubę o średnicy znamionowej 8 mm.

   
   

  Jakie są profile?

  Na łbie śruby znajduje się profil śruby, który określany jest również jako napęd łba śruby lub motyw. Profil przenosi ruch obrotowy przyłożona przez narzędzie podczas dokręcania i odkręcania na śrubę. Specjalny kształt napędu zapobiega ześlizgiwaniu się narzędzia.

  Napęd szczelinowy jest początkiem pod napędami śrub. Otwarta konstrukcja boczna nie prowadzi optymalnie wkrętaków i bitów z płaskim ostrzem. Wydajną obróbkę można wykorzystać do śrub za pomocą samocentrującego napędu krzyżowego lub Phillips i jego dalszego rozwoju, napędu Pozidriv lub PZ. Wyższe momenty obrotowe można przenosić podczas imbusów w kształcie gwiazdy, znanych pod marką Torx. Zewnętrzny wariant Torx to zewnętrzny sześcio-okrągły. Inne motywy związane z wkrętami stosowane w profesjonalnym obszarze to Torx Plus, MTS-Mortorq, LocTec.

  Śruby do konstrukcji stalowych posiadają zazwyczaj sześciokątny napęd. Do połączenia śrubowego stosowane są nakrętki sześciokątne o takiej samej średnicy. Nie jest tak wydajny jak w przypadku napędu sześciokątnego, przenoszenie siły odbywa się przy pomocy śrub z gniazdem sześciokątnym i imbusowym.

  Szczególną cechą są śruby bez głowicy. Kategoria ta obejmuje wkręty dociskowe, wkręty dociskowe i ślimakowe. Wolny koniec zamiast łba śruby ma zazwyczaj sześciokąt wewnętrzny do wkręcania i wykręcania.

   

  Co to są wkręty samogwintujące?

  Wkręty samogwintujące mają twarde i ostre krawędzie, które podczas wkręcania frezują się w odkształcalny materiał. Pozwala to zaoszczędzić czas podczas obróbki, ponieważ nie ma potrzeby wstępnego wiercenia lub gwintowania. Wkręty do drewna, śruby do płyt gipsowo-kartonowych i SPAX to najbardziej znane wkręty samogwintujące.

  W konstrukcjach metalowych i podczas montażu stosowane są wkręty samogwintujące. Einsatz. Utwardzony gwint można wkręcić w materiały z bardziej miękkich metali bez uprzedniego wycinania gwintu. Potrzebne są jedynie wstępnie wywiercone, sztancowane lub laserowo otwory do śrub.

   

  Jak zabezpieczyć połączenia śrubowe?

  Z powodu obciążenia i naprężeń w materiale istnieje ryzyko, że śruby i nakrętki z upływem czasu zostaną samoczynnie poluzowane. Zastosowanie elementów zabezpieczających zapobiega utraty napięcia przez połączenia śrubowe, a w rezultacie ich odkręcenie i rozpadowi się.

  Zastosowanie bezpieczników, bezpieczników Losna, podkładek mocujących oraz zwiększenie tarcia na powierzchniach śrub i nakrętek lub gwintu może zapobiec utracie siły naprężenia wstępnego.

  Nakrętki i śruby z częścią zaciskową zapobiegają wypadnięciu.