bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Wysokiej jakości systemy Hi-Fi zbudowane tak, aby dostarczyć jak najlepszy dźwięk. Sprawdź głośniki Hi-Fi wolnostojące, satelitarne, regałowe gwarantujące wysokiej klasy dźwięk i dopasuj je do swoich potrzeb.  

Informacje o głośnikach Hi-Fi

Niektórym już proste radio kuchenne zaspokaja potrzebę muzycznego dźwięku. Ale najpóźniej, gdy muzyka stanie się pasją, nie da się obejść dobrych głośników hi-fi. Dowiedz się was, co można zrobić przy zakupie.

  • Głośniki Hi-Fi: Jakie standardy istnieją?

  • Dźwięk przestrzenny w systemie kina domowego

  • Który przypadek jest najlepszy?

  • System 2- lub 3-drożny?

  • Więcej basów – Bassreflex w głośnikach HiFi

  • Biernie, czy raczej aktywne?

  • Na co ich podstawie muszę zwracać uwagę przy zakupie głośników HiFi?

  • Nasza wskazówka: Nie oszczędzanie na kablach głośnikowych

  • FAQ - często zadawane pytania o głośniki HiFi

 

Głośniki Hi-Fi: Jakie standardy istnieją?

Muzyka łączy, daje ukojenie w trudnych chwilach i daje każdemu przyjęciu to coś. Aby móc słuchać muzyki dokładnie tak, jak prezentuje się kompozytor, potrzebujesz znakomitych głośników. W przeciwieństwie do popularnych głośników multi-room zwykle głośniki HiFi nie oferują dodatkowych funkcji, takich jak sterowanie głosowe czy podobne. Wewnątrz nie ma cyfrowych procesorów DSP, które powinny sprawić, że dźwięk będzie tak obszerny, jak to tylko możliwe, nawet z niewielkimi głośnikami. Głośnik Hi-Fi powinien wiernie i tak wiernie przekazywać muzykę do ucha odtwarzacza.

Pod względem formy mają Państwo wybór pomiędzy głośnikami regałowymi a dużymi głośnikami. Jak sama nazwa wskazuje, głośnik półkowy, na przykład HECO Victa Prime 302 lub Wharfedale Diamond 210, można umieścić na półce lub na kredensie, dzięki czemu doskonale nadaje się również do mniejszych pomieszczeń. Głośniki stojące są instalowane bezpośrednio na podłodze, co przeznaczone jest raczej dla dużych pomieszczeń. Ze względu na spory wolumen, jaki oferują odpowiednie pudełka, takie jak Excite X38 firmy Dynaudio, dają potężny dźwięk. Z tego względu w wielu przypadkach można zrezygnować z dodatkowego subwoofera. Ponadto w zakresie audio dostępne są kompaktowe głośniki, które charakteryzują się bardzo małą powierzchnią podstawy. W naszym sklepie internetowym znajdziesz duży wybór wysokiej jakości głośników regałowych stereo i głośników.

Głośniki Hi-Fi
 

Dźwięk przestrzenny w systemie kina domowego

Oprócz klasycznej konstrukcji stereo istnieje możliwość odbioru dźwięku kinowego w salonie dla miłośników filmu. Zamiast dwóch głośników do odtwarzania stereo, do żywego dźwięku przestrzennego potrzeba co najmniej pięciu głośników i jednego subwoofera. W środku przed miejscem siedzącym znajduje się głośnik centralny, który odpowiada głównie za odtwarzanie mowy. Do prawej i lewej strony towarzyszą mu dwa głośniki stojące. Za fotelem umieszczono głośniki surround po obu stronach, które zapewniają efekty przestrzenne. Aktywny subwoofer nadaje kompletny system głośników niezbędne ciśnienie i daje efekty filmowe. Do takiego dźwięku przestrzennego nie wystarczy zwykły wzmacniacz zintegrowany, potrzebny jest odpowiedni odbiornik audio.

 

Który przypadek jest najlepszy?

Dobry głośnik Hi-Fi składa się z drewna lub MDF. Materiały te nie przechylają się podczas pracy głośnika, dlatego nazywane są również „akustycznie TOT”. Dostępne są głośniki wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Przy takich materiałach producenci muszą włożyć znacznie większy wysiłek, aby cała konstrukcja nie drgała. Jeśli podczas pracy wykonano dobrą jakość, głośniki zbudowane z takich materiałów mogą jednak zapewnić bardzo dobre brzmienie.

 

System 2- lub 3-drożny?

Obudowa głośników HiFi

Głośniki Hi-Fi różnią się nie tylko wielkością i materiałem, ale także liczbą ścieżek. Oznacza to liczbę sterowników zainstalowanych w skrzynce (chassis) oraz podział częstotliwości. Podczas gdy głośnik szerokopasmowy musi odtwarzać całe spektrum częstotliwości od wysokich do niskich, systemy wielodrożne są podzielone na dedykowane obudowy. W przypadku 2-drożnego systemu przychodzące sygnał jest wyprowadzany przez głośnik wysokotonowy i głośnik niskotonowy. W przypadku systemu 3-drożnego sygnał jest przetwarzany przez co najmniej trzy przetworniki, a oprócz głośnika wysokotonowego stosowany jest głośnik średniotonowy oraz dodatkowy głośnik niskotonowy. Istnieją głośniki stojące, w których używanych jest więcej niż jeden głośnik średni lub niskotonowy. W ten sposób powierzchnia membrany może zostać znacznie zwiększona, was wyższe. Zaletą systemów wielodrożnych jest to, że poszczególne obudowy zostały zoptymalizowane pod kątem określonego zakresu częstotliwości, co przyczynia się do bardziej przejrzystego obrazu dźwięku. Bardziej kompaktowy format sprawia, że system 3-kierunkowy w przypadku osób mówiących o systemie jest raczej rzadki. Do prawdziwych basów zalecane jest użycie dodatkowego subwoofera, również ze względu na małe objętości.

 

Więcej basów – Bassreflex w głośnikach HiFi

Aby nawet z małych głośników tworzyć niezwykłym tonem lub dać jeszcze więcej wyważenia głośnik, producenci Hi-Fi często uciekają się do tzw. zasady bass-reflex. Obudowa głośnika ma otwór wyposażony w dostosowaną rurę do obudowy. Ta lampa bass-reflex wykorzystuje dźwięk emitowany z tyłu głośnika niskotonowego i wzmacnia niskie częstotliwości. Otwór bass-reflex może znajdować się z przodu, z boku lub z tyłu obudowy. Zaleca się, aby nie umieszczać głośników, których kanał bass-reflex promieniuje do tyłu bezpośrednio na ścianie, aby uniknąć buczenia. Alternatywnie można zaizolować tubę bass-reflex pianką. W przypadku głośników regałowej korzystne jest z tego samego powodu, gdy otwór znajduje się z przodu. Dzięki temu możesz bez problemu postawić urządzenie bezpośrednio na ścianie.

Głośniki Hi-Fi Bass
 

Pasywne głośniki czy raczej aktywne?

Głośniki stereo można podzielić na dwa typy. Raz dostępny jest w obszarze Hi-Fi zwykły pasywny głośnik, klasycznie do wzmacniacza pełnego. W aktywnych głośnikach wzmacniacz znajduje się natomiast bezpośrednio w głośniku. Możesz więc podłączyć np. odtwarzacz CD lub telewizor bezpośrednio do tego głośnika. Dodatkowe urządzenie nie jest konieczne do pracy. Podczas gdy tańsze głośniki aktywne mają tylko zintegrowany wzmacniacz, w wysokiej jakości modelach każda obudowa jest kontrolowana przez oddzielny wzmacniacz.

Głośniki HiFi, aktywne, pasywne

To, że wzmacniacze i chassis są optymalnie dopasowane do siebie, jest z pewnością największą zaletą tak zaprojektowanego głośnika. Uszkodzenie w wyniku przeciążenia jest prawie wykluczone. W zależności od tego, który wzmacniacz ma być używany w połączeniu z pasywnym głośnikiem, aktywne głośniki mogą być również tańsze. Szkodzą one tym, że każdy aktywny głośnik ze wzmacniaczem wymaga własnego zasilania. Z pasywnym głośnikiem są jednak bardziej elastyczne i mogą państwo samodzielnie zestawić swój system Hi-Fi i w razie potrzeby wymienić poszczególne części na wyższą wartość. Wymaga to znacznie więcej miejsca dla całej elektroniki Hi-Fi niż para aktywnych głośników.

Rysunek a (pasywny):

1 = sygnał wejścia audio
2 = wzmacniacz
3 = głośnik wysokotonowy
4 = głośnik niskotonowy
5 = górnoprzepustowy
6 = dolnoprzepustowy

Rysunek B (pole aktywne):

1 = sygnał wejścia audio
2 = wzmacniacz
3 = głośnik wysokotonowy
4 = głośnik niskotonowy
5 = górnoprzepustowy
6 = dolnoprzepustowy

 

Na co ich podstawie muszę zwracać uwagę przy zakupie głośników HiFi?

Dźwięk kolumn to kwestia bardzo subiektywna: to, co dla niektórych jest dobre, dla innych takie nie jest. W idealnym przypadku należy odsłuchać podczas zakupu odpowiedni głośnik, aby uniknąć rozczarowania. Należy zwrócić uwagę na to, aby nowe głośniki wykonane były z drewna lub z płyt MDF i ze względu na zwiększoną rezonans Unikaj obudowy z tworzywa sztucznego. Oczywiście pasywne głośniki muszą być dopasowane do wzmacniacza pod względem wydajności. To samo dotyczy impedancji. Ponadto należy pamiętać, jak ustawić głośniki w domu. Nie wszystkie modele nadają się do montażu bezpośrednio na ścianie.

Głośniki HiFi Sony

Nasza wskazówka: Nie oszczędzanie na kablach głośnikowych

Są kable do głośników, które kosztują kilkaset euro na metr. Taka inwestycja jest opłacalna tylko wtedy, gdy chcesz przenieść się do urządzenia audio z high end i wydobyć z urządzenia audio ostatnie niecne brzmienie. Dla zwykłych i wysokich wymagań nie jest to cienki kabel rynku o długości od 2,5 mm².

FAQ - często zadawane pytania o głośniki HiFi

Jakie materiały są stosowane przez producentów do membrany głośnika?

W obszarze audio dostępnych jest wiele materiałów, z których mogą być wykonane membrany. Dla głośnika niskotonowego i średniotonowego stosowane są na przykład powlekane papier, węgiel lub kevlar. Polipropylen jest bardziej odpowiedni do subwoofera, a głośnik wysokotonowy jest pokryty specjalną powłoką, taką jak jedwab. W przypadku wysokiej tonerów stosowane są również membrany z aluminium lub ceramiki.

Chcę bezprzewodowo przesyłać strumieniowo muzykę do moich głośników. Na co powinienem zwrócić uwagę?

W takim przypadku mają państwo dwie możliwości: Możesz nabyć zestaw Hi-Fi, w którym zintegrowany jest Bluetooth i sparować z nim smartfon. Zwróć uwagę, aby wbudowany moduł Bluetooth obsługuje w miarę możliwości standard aptX, dzięki czemu można również odtwarzać muzykę o wysokiej rozdzielczości bez strat. Druga opcja to aktywny głośnik z funkcją Bluetooth, za pomocą którego możesz wygodnie połączyć swoje urządzenie. To niekoniecznie musi być Bluetooth. Dostępne są również kolumny umożliwiające dzięki AirPlay Wireless-audio.

 

Wysokiej klasy głośniki Hi-Fi do systemów audio

Zestaw głośnikowy jest najbardziej odpowiedzialnym za jakość dźwięku elementem toru audio, jaki wydobywa się z systemu Hi-Fi. Aby sprzęt Hi-Fi zyskał odpowiednie brzmienie, konieczne jest dobranie wysokiej klasy kolumny.Jakości dźwięku oferowanego przez zestaw głośnikowy trudno opisać parametrami, ale warto zwrócić uwagę na szereg aspektów, takich jak chociażby zakres częstotliwości pracy systemu. Człowiek słyszy dźwięki w zakresie od 20 do 20000 Hz. Aby dźwięk był wysokiej jakości, wykorzystywany sprzęt Hi-Fi powinien pokrywać ten zakres.

Aby dobrać zestaw głośnikowy do posiadanego sprzętu audio, należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry głośników Hi-Fi. Pierwszym z nich jest impedancja. Jest ona wyrażana w ohmach (Ω). Domowe wzmacniacze Hi-Fi obsługują zazwyczaj impedancję na poziomie 4 lub 8 ohmów. Ważne, aby głośniki podłączone do wzmacniacza miały impedancję nie mniejszą niż dopuszczalna wartość dla danego wzmacniacza – inaczej urządzenie może ulec uszkodzeniu. Drugim parametrem jest moc maksymalna. Parametr ten jest wyrażany w watach (W). Ważne, aby maksymalna dopuszczalna moc głośników była nie mniejsza niż maksymalna moc wzmacniacza. Jeżeli maksymalna moc głośnika zostanie przekroczona, głośniki mogą ulec uszkodzeniu.

Zakres częstotliwości pracy i zmiany impedancji

Głośniki regałowe pokrywa zakres od 90 Hz do 20 kH  wymagają uzupełnienia np. subwooferem. Jeśli sprzęt Hi-Fi pokrywa zakres częstotliwości od 16 Hz może działać samodzielnie, zapewniając wysokiej klasy dźwięk Hi-Fi. Aby poprawnie dobrać głośnik Hi-Fi do posiadanego sprzętu audio, należy wybrać kolumny o kompatybilnej impedancji. Zestawy głośnikowe do zastosowań domowych mają zazwyczaj impedancję równą 4 lub 8 ohmom. Wzmacniacz, do którego podłącza się zestaw głośnikowy, musi poprawnie działać z taką właśnie wartością. Do sprzętu z nominalną impedancją na poziomie 4 ohmów można podłączyć głośniki mające 4 lub 8 ohmów, a do końcówki mocy mającej nominalną impedancję na poziomie 8 ohmów – kolumny Hi-Fi, które mają również 8 ohmów.

Jeśli do pojedynczego kanału wzmacniacza podłącza się więcej niż jeden zestaw głośnikowy, konieczne jest wyliczenie wypadkowej impedancji podłączonych głośników. Jeśli zestawy łączy się równolegle, ich impedancja wypadkowa jest równa połowie impedancji każdej z kolumn, a jeśli szeregowo, to jest ona równa sumie impedancji obu kolumn. Dzięki temu możliwe jest podłączenie np. dwóch głośników o wartości 4 ohmów do wyjścia wzmacniacza na poziomie 8 ohmów.

Moc maksymalna i rekomendowana zestawu głośników Hi-Fi

Sprzęt Hi-Fi charakteryzuje się nominalną mocą wyjściową – opisuje ona moc elektryczną, jaką wzmacniacz jest w stanie podać na zestaw głośnikowy. Musi on charakteryzować się maksymalną dopuszczalną mocą nie mniejszą niż moc nominalna wykorzystywanego wzmacniacza. Na przykład głośniki satelitarne Magnat Needle Alu Sat charakteryzują się mocą maksymalną 70, co oznacza, że wzmacniacz, do którego się je podłączy, nie może mieć więcej mocy nominalnej niż 70 W. Najlepiej, jeżeli maksymalna moc zestawu kolumn Hi-Fi będzie minimalnie większa niż moc nominalna wzmacniacza. Na przykład dla wymienionych kolumn Magnata najlepiej jest zastosować wzmacniacz o mocy od 35 do 50 W. Zapewnia to bezpieczny zapas mocy zestawy głośnikowego.

Szeroki zakres rozmiarów i kolorów głośników

W ofercie Conrad.pl można znaleźć głośniki o różnej wielkości i zakresie formatów. Oferujemy głośniki satelitarne, regałowe, centralne i wolnostojące. W zależności od ilości dostępnego miejsca w mieszkaniu można wybrać duże, wolnostojące kolumny, takie jak lub mniejsze gabarytowo, takie jak głośnik regałowy.